Hzjena Hzjena komentáře u knih

Temná půle Temná půle Stephen King

Ano, klasická kingovka, která pohltí svoji originalitou, nenuceným plynutím děje a až nemožně uvěřitelnými charaktery. Napínavost příběhu, kterou autor dosahuje tím, že v nervy drásajícím okamžiku stále pokračuje v barvitém popisováním okolí a myšlenek ostatních charakterů, jako by nic, je fenomenální. Na druhou stranu zakončení mě trochu překvapilo a možná i zklamalo. Já osobně bych celé vrabce vynechal a záporáka bych zabil stejně jako byl stvořen, na papíře. Ale i tak se jedná o skvělou knihu, ke které se určitě nejednou vrátím.

22.08.2019 4 z 5

Noc a mlha Noc a mlha Tomáš Bandžuch

Detektivky nejsou můj šálek čaje, ale fantasy prvky mi přišly jako dobrá kulisa, proto jsem sáhnul po této knize a musím uznat že jsem se bavil. Jak už bylo předestrěno předchozími komentáři autor malinko zabředl do roztahávání děje který nebyl až tak důležitý a pro mladší generaci moc vzdálený a nedal možnost charakterům s dobrým potenciálem. Celkově je to povedené a určitě si přečtu i předchozí příběhy Petra Hankla

16.08.2019 4 z 5

Džungle před tabulí Džungle před tabulí Evan Hunter (p)

Musím uznat, že tato kniha byla jedna z prvních knih co jsem četl a byla také důvodem proč se četba stala součástí mého života. Nenápadně vypadající knížečka, kterou mi doporučila (světe div se) má učitelka na střední škole a budu jí za to nadosmrti vděčný. Nejen že se nevtíravým způsobem zaryla do mého podvědomí, ale také jsem dokázal nahlédnou na druhou stranu katedry. Realismus přímo odkapává a ,,obyčejný,, příběh vás pohltí a nepustí do konce knihy. Doporučuju hlavně studentům :D

11.08.2019 4 z 5

Na této knize/knihách je (jak autor sám a prvních stranách zmiňuje) znát, že jsou to prvotiny. Kotletu/Kyšu jsem začal číst po ,,Kulhánkovské,, vlně, jako valná většina lidí, kterým se tento styl psaní zalíbil a bohužel je to zatím nejslabší co jsem od něj četl. Děj byl na některých místech hodně rozvleklý (díky bohu, alespoň ne předvídatelný), přirovnávání až příliš časté a nevtipné. Dost je z této knihy cítit snaha o Kulhánkovskou trefnost a údernost, ale bohužel. I když pominu pár malých omylů, jako taktická mapa na papíře? Nebo jak by Kalandra mohl znát papírovou navoněnou růži z pouti? V roce dvatísíceiks? Nakonec to zabil snahou vymyslet ,,realný,, princip Alláhova hněvu (!Spoiler! [hlavně pro pana Kyšu]) a přitom mu vůbec nedošlo že to samé by se dalo udělat za pomocí Sářiny vychytávky s podprostorovými torpédy...prostě by je poslali podprostorem do jádra planety. (!Konec spoileru!) Psát sci-fi není jednoduché. Ale abych autorovi zas tak nekřivdil, celkově to nebylo špatné, finále napínavé a nápad s muslimskou nadvládou až mrazivě realný

09.08.2019 3 z 5

První kniha krve První kniha krve Clive Barker

No nevím...jak ohodnotit sbírku povídek dohromady? Na horory moc nejsem, tak jsem sáhnul nejdříve po povídkách a bohužel za mě spíše slabší, ale neznamená to, že autor nějak zásadně pochybil. Byli tam povídky, které se mi opravdu zaryly (Azrael a Jack a Město v horách). Dost jsem přemýšlel proč to vlastně nefunguje a přišel jsem na to, že hodně autorů rozvleče nápad, který by byl funkční spíše jako povídka (např. Řbitov zvířátek apod.) a Barker udělal pravý opak. Měl tam hezké nápady, ale chyběla propracovanost a dotaženost.

06.08.2019 3 z 5

Dcera Impéria Dcera Impéria Raymond E. Feist

Tak tohle znamená politika! Kam se hrabou náctiletí hrdinové fantasy románů. Tahle typka musela pochopit situaci (připouštím že za krajně krutých podmínek) , přizpůsobit se a na konec rozjet vlastní hru, při které se ale směje jen ona. Četl jsem to jako kluk, ale doteď mám na paměti odhodlání a pokoru, kterou musela hlavní hrdinka vynaložit a úctu k autorovi, který ve mě dokázal vyvolat takové pocity a empatismus. Mám rád japonskou filozofii a byl jsem upřímně (příjemně) překvapen tímto dílem amerického autora. Sága, která má rozhodně dobře našlápnuto, doporučuji.

04.08.2019 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Kůůůůůůůůcho....Kůůůůůůůcho...Kůůůůůůůůůůcho

Jaké to asi je, když vás olízne šílenství? Proč to nezjistit v knize, do které bych to nikdy neřekl. Po pravdě asi bych to nepřečetl/neposlechl, kdyby to nebylo v sérii Castle Rock (což jsem původně netušil) a nezaujala mě Mrtvá zóna. Musím přiznat, že u této knihy mi poprvé běhal mráz po zádech a se zatajeným dechem jsem čekal kdy a jak to skončí. Nevyhledávám horory, spíše thrillery a dramata, proto mě takový vývoj událostí dosti překvapil. Po mírném zklamání při Řbitovu zviřátek (který lidi nesmyslně vychvalujou, jak křesťan bibli) jsem čekal nanejvýš rozvleklou nudu, ale opak byl pravdou!

Mám takový pocit, že King by mohl klidně napsat knihu o dělení buněk a stejnak by to byl ,,drasťák,, :D Nechápu (dobrá trochu ano ;-) ) jak může jeden člověk mít zmapovaných tolik rozdílných charakterů a ještě o tom úspěšně psát, ale pan King to dokázal a stále dokazuje. Překvapivě zdařilá kniha.

02.08.2019 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Bude to znít asi pro většinu lidí zde neuvěřitelně, ale mě to zas tolik nevzalo... Možná proto, že jsem si Trifidy nechával na později právě kvůli tomu jak je všichni vychvalovali do nebes a výš. Rozumím, že takový počin v padesátých letech bylo něco neuvěřitelného, ale skrze má ,,moderní,, měřítka to nebylo takové jaké jsem čekal (kde už jsem to slyšel? :D). Chytlavá zápletka, některé charaktery jsou pěkně vybarvené, děj byl v celku promyšlený, ale něco mi tam prostě chybělo. Možná jsem čekal, že to bude více o Trifidech, možná jsem čekal nějaké Velké Finále, nebo jsem to možná měl číst, jako jednu z prvních knih.....? Každopádně volné pokračování od S. Clarka si mi líbilo mnohem víc a mnohem víc to vyplňovalo mou představu Trifidů

28.07.2019 1 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Skvělá kniha...ani nevím co dalšího dodat :D Svižný začátek, který vás rovnou hodí do děje, žádné protahovačky, nebo masírování. Psychothriller kde přežije jen ten silnější. Bezvadně propracované charaktery (jako to pan King umí), drama které se pomalu začne zažírat pod kůži, jako ponorková nemoc a nenechá vás vydechnout až do klasického Kingova fatalistického konce. Po Svědectví asi má nejoblíbenější ,,nehororová,, kingovka.

24.07.2019 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

No já tedy nevím jakou knihu určití lidé zde četli (myslím ty pětihvězdičkáře), ale na mě to působilo jako skvělá, nitrozpytová a hororová povídka, která byla namazaná na příliš velký krajíc.....

Film jsem si nechal až po knize a nedivím se, že se někomu líbí víc. Nevadí mi knihy které odhalí pointu a pak vás k ní pomalu provádí, ale toto bylo nechutné! Nemyslím tím ta polemika smrti, duševní mezigenerační rozkol při kontaktu s ní, nebo barvité detaily, ale to jak se v tom autor až nechutně babral a ne a ne posunout příběh o krok dál. Ano uhodil hřebík na hlavičku, jak to pan King umí, ale proč do toho hřebíku bušil pořád dokola? Dokonce jsem si v jednu chvíli připadal, že to dočítam se stejným úchylným popudem, který mě nutí podívat se na přejetou kočku, když okolo projíždím i přesto, že už z dálky je jasný o co jde.
Kdyby to napsal tak, aby čtenář do poslední chvíle nevěděl (nevěřil) kam to povede, možná bych dal 5 hvězd. Takhle dostal za tři s odřenejma ušima a ujištěním, že tohle už číst nebudu.

23.07.2019 3 z 5

Puls Puls Stephen King

Plus...
Byl jsem trochu skeptický, už jen podle komentů zde, ale třeba Pod kopulí mě přesvědčilo, že Mistrovi ,,novotiny,, nemusejí být k zahození.
Nejsem hororvý fanda, takže jsem si vždy vybíral spíše psychothrillery a fantasy tvorbu z Mistrova repertoáru (Pavučina, Pistolník, Duma key, Talisman, Pod kopulí atd....). Nikdy bych, ale nevěřil, že (a to jsem ,,ajťák,,) mě bude ,,mrazit,, při četbě (poslechu) postapo ,,scifi,, románu. (omlouvám se odborníkům přes literaturu, ale neshledávám Puls jako horor...)
Jednu hvězdu musím, ale sebrat, protože (jak všichni tušíte) to nebylo ,,vysvětleno.,, Nechápejte mě špatně. Úplný konec mi smysl dával s jeho klasickým otevřeným fatalismem, ale moc se před koncem zapletl s ,,červy,, v operačním systému, ,,rebooty,, paměti a nedořešil (nedomyslel?) principy se kterými se začal tak ohánět....
Pod kopulí to alespoň (sice ne moc propracovaně a trochu zbrkle) ,,dotáhl,, do konce. Tady mi to chybí (pokud tedy nebude dvojka)

05.07.2019 4 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Rozporuplné pocity jsou celkem shodné téma zdejších komentářů, a já se musím připojit. Pár Kingovem jsem si poslechl audio, než jsem se pustil do pro mě neznáme Kingovky a musím uznat, že recyklace z tohoto počinu smrdí na sto honů (jestli na škodu nechám na vašem názoru. Proč by někdo otevíral Kinga, když by chtěl ,,mozky v rozletu'', že?)
Pravdou zůstává, že pan King ví o něco víc, než většina lidí (Ti kteří mají zkušenosti s mimosmyslovým vnímáním, synchronizací frekvencí mozku, pokročilé empatie....říkejte si tomu jak chcete, těm to vysvětlovat nemusím. Ostatní to taky cítí, i když na tyto věci nevěří. Už jen úspěšnost Kingovek o tom svědčí.)
Původně jsem chtěl dát 4 hvězdy, ale ta ,, neoriginálnost,, byla moc i na mě (hlavního hrdinu potká tragédie, mimosmyslově se natáhnou prsty zla, cesta za poznáním, důkaz o existenci zla, do toho se tam musí mihnout černoška, trocha sebeobětování a hurá do toho ,,baráku,, kde sídlí zlo...) a lidem kteří ,,neví,, se to musí vyloženě zajídat

28.05.2019 3 z 5

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Chápu negativní komentáře, děj byl trochu úskočný a trochu odlišný od běžné Žambochovi tvorby, ale na druhou stranu, v tomto díle autor překročil svůj stín. Svět byl podobný klasické šabloně to ano, aby čtenáře moc neodradil od ,,nového,, kroku stylu psaní. Já jsem byl naopak příjemně překvapen, že si udržel tempo celou (tlustou) knihu. Povedl se mu nepředvídatelný děj s trochu (jak je u Žambocha zvykem) předvídatelným koncem, což celkovému dílu vůbec neubralo na kráse, ba naopak, konečně to pasovalo. A jen proto že se na první pokus nevyrovnal spisovatelův většího kalibru (skoro) nebudu odsuzovat (úspěšnou) snahu.
Já sám občas vidím jak některá kniha ,,smrdí,, po Kulhánkovi, nebo dokonce Sapkowském (viz. komentář o ,,Koniášově stezce,,), ale srovnávat Kinga (charakterový bůh), Gaimana (s pravítkem v pr*eli), Kulhánka (antiprudérního cynika) mi připadá trochu směšné......

Krátce řečeno - Hrdina bez zbytečné omáčky, ale hlavní myšlenka vygradovaná do výšin, které bych od autora nečekal. Supr

15.05.2019 4 z 5

Dlouhý sprint s ozvěnou Dlouhý sprint s ozvěnou Miroslav Žamboch

Ano kniha je krátká. Ano kniha je ze třetiny zaplněna bibliografií a ano obsahuje povídku Ozvěna (třešnička na dortu). Proto doporučuji číst až po obeznámení s Koniášovím světem, jako samostatná kniha může působit trochu šroubovaně, zbytečně propleteně a rychle ukončeně. Já osobně jsem rád za nějaké střípky příběhů před Velkou válkou.

Věřím že v tomto směru má pan Žamboch pěkně našlápnuto (přece jen knih po Velké válce je už dost [Bakly, Koniáš, Ve službách klanu apod.])
Líbili se mi narážky typu: ,,muži byli zakuti v oceli,, nebo ,,nakonec to bude na ostří oceli,, atd. Trochu se tím (a propojením dějů v knihách) přibližuje Kulhánkovi a to se mi líbí.

14.05.2019 3 z 5

Megapolis Megapolis Miroslav Žamboch

Člověk musí mít trochu otevřenou mysl a neočekávat nic rafinovaného. Pokud k této knize přistoupíte stylem ,,nezávazně se bavit,, bude to fungovat. Zprvu na mě kniha působila jako detektivka, ale ke konci jsem se bavil a smál.
Obecně je to Žambochův průměr.

14.05.2019 3 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Miroslav Žamboch

Koniáš ve své vrcholné formě. Možná až trochu ,,moc,, vrcholné. Vždy to byl tajemný (jako ostatně dost jeho hrdinů) bojovník, který si schovává eso v rukávu. Ale jen u Vlka samotáře jsem měl pocit, že to pan Žamboch trochu přehnal. Samozřejmě pozorný čtenář ví proč Koniáš vydrží co vydrží, hlavně v kontaktu se starými artefakty, ale tohle se mi nepodařilo strávit bez pochyb. Možná je to jen můj osobní názor, ale kvůli napětí v druhé polovině knihy trochu zanedbal ostatní postavy a struna napětí byla trochu moc utažená.
Jinak (jak už jsem psal) skvělá serie, doporučuji.

25.04.2019 4 z 5

Na ostřích čepelí Na ostřích čepelí Miroslav Žamboch

Román pokračující (jako Zaklínač) z knihy povídek. Mě osobně to trochu připomnělo zaklínačova mladá léta, kdy musel zabíjet lidi, aby zůstal naživu :D
Později jsem pochopil ,,bohužel,, že Žamboch (trochu i Kotleta a Kulhánek) směřuje své hrdiny podobným směrem a smýšlením (JFK 1,2,3, Zakuti v oceli, Koniáš, Seržant atd...)
Každopádně výborně čtivé, Muž na stezce a Konec vlka samotáře perfektně doplnil děj, který je spletitý (!Spoiler Bakly a dokonce i Ve službách klanu, jsou propojené. !Konec spoileru) a nutí člověka pokračovat a poznávat žambochův svět.
Pozdější knihy si drží stejné ,, ke konci,, překotné tempo, ale to k jeho hrdinům patří. Doporučuji

25.04.2019 4 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Na tuto sérii jsem se vrhnul po Nočních běžcích a byla to asi chyba. Příběh je sice hezký, pěkně ubíhá a zve k další četbě, ale je příliš předvídatelný (i pro děti), strašně sterilní a hermetický a až moc mi to připomíná kopírku... Halt/Seregil, Will/Alek, Horác/Brom, Alyss/Beka, Evanlyn/Klia atd....Možná mi to jen tak připadá, ale v pozdějších dílech se dokonce občas shodují i v zápletkách a měl jsem z četby pocit jako by si Flewellingová s Flanaganem čuměli při psaní přes rameno. Série začíná sice chytlavě a i dospívající děti si ji užijí, ale bohužel s dalšími díly je to čím dál více pro menší děti. (Což je malinko zklamání protože děti rostou a mohlo by je to začít nudit). Jako obvykle jsem malinko zklamán hodnocením (hlavně ze strany žen...prostě napálí 5 hvězd jakékoli sračce, při které jí děti neusnou....), jeden příklad za všechny : ,,Doporučila bych tuto sérii číst ještě před Harryho Poterem, je totiž přístupnější od mladšího věku, děj i postavy nejsou tak komplexní, a je to sice také bomba, ale HP je prostě bomba větší" A stejně tomu dá 5*.... Knihy jsou pak nadhodnocené a nevypovídá to nic o jejich kvalitě!

15.03.2019 3 z 5

Návrat stínu Návrat stínu Lynn Flewelling

Ano jako obvykle to trudoš vystihl....Paradoxně i s homo detaily unikl duch samotného příběhu. Až moc to působí jako tak známé ,,cucání z prstu,, přičemž měla autorka spoustu času na promyšlení minimálně stejně kvalitní zápletky. Sama uvedla, že první trilogie jí úplně unesla a musela měnit zaměstnání a podobně, aby mohla psát. Opravdu věděla za čím si jde a povedlo se, kdežto pokračování...jak už jsem říkal.
Celkově kniha působí napínavě, nový prvek alchymie zdařilý a nutno dodat, že nebýt Alekovo buzno/citově labilno/chci si nechat to homunkulodítě stránky, (a kdybych neznal původní trilogii) knížku bych si i užil.

26.02.2019 3 z 5

Bílá cesta Bílá cesta Lynn Flewelling

Měl jsem radost, když jsem na překlady nedávno narazil a opravdu jsem se těšil co mě čeká tentokrát, a po tolika letech. Alek je pořád vykroucená buzniča, která se snaží vypadat, že to tak není a Seregil je pořád starej úchylák (v podstatě běžnej homo párek), ale to dítě! Nic proti LGBT (sám můžu cokoli, když je to mladý a hezký), ale jsem zásadně proti adopci. Je to zvrácené, nemístné a kruté vůči dítěti. To jsem trochu odbočil.
Alchymie je vítanou změnou a musím říct že se s ní autorka popasovala úspěšně. Stejně jako s intrikami Virésse a Hâzadriëlfaieů, jsem z toho začínal mít skoro pocit jako třeba u Zaklínače, ale pak přišla ta výplň a problematika o které opět krásně píše trudoš, a šlo to do kopru. Dlouho jsem nečetl / poslouchal knížku u které mě přestalo zajímat jak to skončí.

PS. Mám moc rád fantasy, mám zkušenosti i s chlapeckou láskou, takže by člověk řekl že to bude kniha(y) akorát pro mě. Žel bohu ne všechno co se třpytí zlato jest, proto nedokážu pochopit proč (hlavně ženy, a to jen utvrzuje můj šovinismus) někdo tomuhle nacpe 5 hvězd... Ve srovnání s původní trilogií i obecně to není na 5 *. Jen to utvrzuje co si o ženách myslím

24.02.2019 2 z 5