Noc a mlha

Noc a mlha obálka knihy
Mé hodnocení:

Příběhy Čarotvorných služeb, najmě nekromanta Hankla, za první republiky. Tentokrát sevřený román, nikoli povídková kniha.
První díl zamýšlené delší řady.

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407002/noc-a-mlha-zih-407002.jpg 4.320

Ve službách republiky 2.

Romány, Literatura česká, Fantasy
Vydáno, Straky na vrbě

Kniha Noc a mlha

Sirius
12.01.2020

Noc a mlha - tahle knížka vyšla někdy před rokem... a já kolem ní chodil tak dlouho, až jsem se k ní dostal až letos. Co k tomu napsat? Určitě to, že je to jedna z nejlepších věcí, který se mi dostaly v posledních několika měsících do rukou. Že Tomáš Bandžuch umí psát, to předvedl už kdysi dávno, když jsem četl jeho Noc nekromantů a pak celý sborník Ve službách republiky, což byla věc dobrá, ale tak špalkovitá, že to úplně nedopadlo podle mých představ. Což se ale nedá říct o Noci a mlze, která na "republiku" navazuje. Ta se sice tváří jako román, ale Tomáš Bandžuch v sobě nezapře to, že je povídkář - celá knížka je vlastně maskovaný sborník povídek, které ale drží naprosto perfektně pohromadě a šlapou od začátku do konce. O prologu už jsem psal, to je naprosto skvělej hororovej koncert a s každou další stránkou je to lepší a lepší. Někdy v půlce dojde ke zpomalení tempa, nikoliv však k vatové výplni aby knížka nabyla. Naopak. Všechno tu má svoje místo. A všechno to míří k naprosto skvělýmu finále. Líbí se mi práce s postavami, přepínání na různý úhly - všechny postavy mají svoje místo a svoji roli a to včetně hlavního hrdiny, což si pamatuju, že mě tenkrát dost točilo. Tady je to vybalancovaný naprosto perfektně. Co musím rozhodně ocenit je kombinace fantasy s historií, tady se prostě ukazuje, že Bandžuch je nejenom spisovatel, ale i historik a prostě tuhle svoji znalost dokáže prodat naprosto skvěle. A líbila se mi i povedená detektivní linka... Noc a mlha je prostě naprostá pecka, nad kterou moje čtenářský srdce plesá. Pokud máte rádi detektivky od Viléma Křížka a seriál Babylon Berlin, u tohohle budete skákat nadšením do stropu. Já rozhodně skákal. Tomáš Bandžuch se tímhle pro mě stal autorem, od kterýho si chci přečíst všechny romány, co napíše. Jeden z top titulů minulýho roku.

rimar
22.09.2019

Na pokracovani jsem se tesil. Zacatek mel pomaly rozjezd a trochu se nutil do cteni a rikal si ze to na jednicku ztraci ale pak se dej rozjel a nabral na otackach a ten konec naprosta parada. Moc se tesim na dalsi pokracovani a budu doufat ze prijde drive nez tohle :-).

cori
29.08.2019

Petr Hankl potkává dávnou lásku a zachraňuje mladé Československo před vlnou židovských pogromů, které se snaží vyprovokovat německý čaroděj. Autorovi se podařilo vykreslit dobovou atmosféru roku 1928 i zapojit známé události do "čarodějných" souvislostí.

Hzjena
16.08.2019

Detektivky nejsou můj šálek čaje, ale fantasy prvky mi přišly jako dobrá kulisa, proto jsem sáhnul po této knize a musím uznat že jsem se bavil. Jak už bylo předestrěno předchozími komentáři autor malinko zabředl do roztahávání děje který nebyl až tak důležitý a pro mladší generaci moc vzdálený a nedal možnost charakterům s dobrým potenciálem. Celkově je to povedené a určitě si přečtu i předchozí přiběhy Petra Hankla

SONP
07.08.2019

No tak konečně pokračování příběhů z alternativní magické první republiky. Nejlepší na knize je zkrátka prolnutí autentických reálií, antisemitismu, rodícího se německého nacismu a fantasy prvků. Postavy jsou z velké části autentické a čtenář si může dohledat na webu jejich skutečné historické osudy, což je hodně fajn a vždycky mě to bavilo. Samotný děj sám o sobě není nějak zvlášť oslňující, ale u knihy mně bez problémů udržel, snad jen těch mocenských bojů mezi dvěma magickými úřady bylo trochu moc. 80%

sharik
12.07.2019

Povedená historická městská fantasy. Rok 1928 se vším, co k němu patří. Třenice Čechů a Němců, silně antisemitská společnost, k tomu oslavy deseti let od vzniku republiky. No a samozřejmě něco navíc. Tím je tu magie. Román se točí zejména kolem tajného policejního oddělení zaměřeného právě na magickou činnost a autor nám servíruje téměř detektivní příběh v reáliích alternativního Československa, k tomu ovšem přidává démony a kouzelníky.
Nejvíc oceňuji, jak pracuje právě s dobovou náladou kolem židovských obyvatel a v otázce národní hrdosti mezi Čechy a českými Němci.
Co mi trochu vadí, je množství postav, které (i přes rozsah více jak 450 stran) nemají občas prostor k rozletu a splývají jedna s druhou. Je to škoda zejména proto, že těch pár postav, které jsem dokázal rozlišit a nezapomínat, kdo je kdo, ty mi přišly vykreslené skvěle a mnoho jsem si jich oblíbil. Když už jsem zmínil ten rozsah, místy se autor příliš piplá s dodatečnými informacemi a zdržuje jinak plynulý děj. Taky škoda.
Ale jinak jsem si knihu užil a jsem rád, že jsem po ní sáhl. Stojí za to, přestože sama detektivní zápletka není tím, co by mě drželo při čtení. To hlavně prostředí a některé postavy. I když ano, zajímalo mě, co se děje a kdo za tím stojí, jen to nebylo to nejdůležitější. Zda budu číst plánovaná pokračování, to ještě nevím, nicméně Noc a mlha mě nezklamala. Jen vlastně nechápu ten název. Není lákavý, není nápaditý, a ani po dočtení nemám jedinou teorii, proč se kniha jmenuje zrovna takhle.

MaroCZ
26.06.2019

škoda, že až po sedmi letech :-)