Dlouhý krok do tmy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Historický krimi román napsaný na motivy skutečných událostí, který vychází u příležitosti 100. výročí založení Československa. Podzim roku 1918. Rakousko-Uhersko po zdánlivě nekonečných čtyřech letech války ohlásilo kapitulaci… a v lese nedaleko Lomnice nad Popelkou objevila textilní dělnice tělo zavražděné dívky. Závodčí Jindřich Kališ musí vyřešit svůj poslední případ v uniformě c. k. četníka a zároveň první z těch, kdy se bude muset zodpovídat novým československým úřadům. A nejen jim… Němci v pohraničí se hlasitě dovolávají práva na samostatnost, na českém území se rakouská správa snaží z posledních sil zachovat staré pořádky a hned za Jizerskými horami čeká na svou chvíli stále ještě bojující císařské Německo. Kališ bude muset napnout všechny síly, aby rozpletl předivo spiknutí utkané v době, kdy se z válečného strádání, hladu a nemocí ztěžka rodil československý stát. Vždyť časnou podzimní tmou obchází Pán lží a každý den hraje v jeho prospěch....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/389289/dlouhy-krok-do-tmy-Z6c-389289.jpg 4.357
Žánr
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno, Mystery Press
více informací...


Nahrávám...

Komentáře (22)

Kniha Dlouhý krok do tmy

Přidat komentář
shaman88
16.12.2019

Pokusím se příliš nespoilovat. Autor nám nabízí historickou krimi, která se časem z detektivky vyvine spíše v thriller, a to se mi na ní líbí. Historické prostředí je nádherně popsané, uvěřitelné a nenarušuje proud hlavního příběhu (srov. změť postav v díle Sienkiewicze). Mě například zaujaly motivy jednání Čechů i Němců té doby. Lze jen doporučit pro zájemce o historii a česko-německé vztahy. PS: Číslo 88 v mém nicku nesouvisí s Německem :)

cori
24.11.2019

Příběh popisuje 11 osudových dní nejen pro vznikající Československo, ale i pro závodčího Jindřicha Kališe, který vyšetřuje smrt mladé dělnice a snaží se s nasazením vlastního života zabránit česko-německé válce. Autor do dnes již neznámých politických kulis prvních dní samostatného českého státu zasazuje detektivní příběh, v němž popisuje i dilemata, která museli řešit státní zaměstnanci: podpořit stát nebo za každou cenu uplatňovat c. a k.nařízení.
SPOILER: Z Malíkové (pětatřicetileté dělnice okolím zvané bába) se ke konci stává druhá Sarah Connorová a z Jindřicha nezničitelný terminátor, nezastaví ho ani dvě rány do hlavy, střelné zranění ani pobodání.
Největší frajer je pro mě nadlesní Havlíček, který ač mu žena právě rodí, drží v šachu bandu živlů a zastaví mír ohrožující vlak.

alzbeta4340
17.08.2019

Hodně historických reálií a hodně politiky - bohužel trochu na úkor čtivosti detektivního motivu. Až mi bylo líto, že se mi kniha nečetla tak dobře, jak jsem čekala. Téma je to skvěle vybrané a dozvěděla jsem se i něco nového.

olle
26.05.2019

Oceňuji historické souvislosti a pohled z druhé strany - jaké emoce mohl v Němcích vzbuzovat vznik Československa. To mi přijde jako skvěle nosné a neotřelé téma. Tak je jen škoda, že mi hlavní postavy nesedly. Celé jejich jednání mi přišlo takové těžkopádné.

rodak
21.05.2019

Vážně téma knihy polidšťuje humor a vtipné situace dvojice Kališ-Malíková.Kniha se četla velmi dobře.

Boby17
03.05.2019

Nejistá a převratná byla doba vyhlášení samostatného československého i sudetského státu a do tohoto mumraje bylo zasazeno vyšetřování vraždy mladé dívky, které se rychle změnilo na zarputilé pronásledování pachatele. Nesourodá dvojice četnického závodčího Kališe a jeho samozvané spolupracovnice Malíkové mě napínavým a vlastně i nenásilně poučným způsobem provedla životním dramatem, který jsem při obdobné události v roce 1993 naštěstí nezažil. Také děkuji autorovi za doslov, bez kterého by knize něco velmi podstatného chybělo. Dávám všechny hvězdy a doporučuji dílo všem zájemcům o naše dějiny.

MartinaF
03.03.2019

Konečně hotovo. Po víc jak měsíci kniha dočtena. Přiznám se, že to bylo něco, co mě hodně nebavilo. Možná jsem knihu měla odložit a nedočíst ji, ale patřím k těm lidem, kteří příběh dočtou do konce. Ač mám ráda tituly podobného zaměření, tady jsem se trápila a nemohla jsem se dějem prokousat. Nesedlo mi politikaření, příliš mnoho postav a pak už jsem nedávala pozor a utíkal mi smysl celého příběhu. Takže zkrátka i když mi hlavní postavy byly sympatické, převážily negativní emoce.

Ale abych knize úplně nekřivdila, ocenila jsem nové informace, které jsem se dozvěděla o nervozní situaci krátce po vzniku Československa. Jen kdyby to nebylo tak strašně rozvleklé. Navíc autor píše velice dobře, měl vše dobře promyšlené a napsané, ale mě neohromila.

Své čtenáře si najde, pozitivních reakcí je tu opravdu hodně.

Galadwen
12.02.2019

Naprostá spokojenost, děkuji autorovi. Spíš než o detektivku jde o historický román s detektivním prvkem, kde se zajímavě spojuje fikce s realitou, smyšlené postavy se skutečnými. Pro mne o to zajímavější, že bydlím v Reichenbergu (pardon, Liberci) a loni mě z práce poslali kvůli vzdělávání na konferenci o vzniku a zániku provincie Deutschbohmen, takže o Bauerovi nebo Kulichovi jsem neslyšela poprvé. Z téhle čtivé prózy si toho nakonec určitě zapamatuju víc, než z té konference :-).

1