Dlouhý krok do tmy

Dlouhý krok do tmy
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389289/bmid_dlouhy-krok-do-tmy-Z6c-389289.jpg 4 117 117

Historický krimi román napsaný na motivy skutečných událostí, který vychází u příležitosti 100. výročí založení Československa. Podzim roku 1918. Rakousko-Uhersko po zdánlivě nekonečných čtyřech letech války ohlásilo kapitulaci… a v lese nedaleko Lomnice nad Popelkou objevila textilní dělnice tělo zavražděné dívky. Závodčí Jindřich Kališ musí vyřešit svůj poslední případ v uniformě c. k. četníka a zároveň první z těch, kdy se bude muset zodpovídat novým československým úřadům. A nejen jim… Němci v pohraničí se hlasitě dovolávají práva na samostatnost, na českém území se rakouská správa snaží z posledních sil zachovat staré pořádky a hned za Jizerskými horami čeká na svou chvíli stále ještě bojující císařské Německo. Kališ bude muset napnout všechny síly, aby rozpletl předivo spiknutí utkané v době, kdy se z válečného strádání, hladu a nemocí ztěžka rodil československý stát. Vždyť časnou podzimní tmou obchází Pán lží a každý den hraje v jeho prospěch.... celý text

Přidat komentář

tatjana1737
29.04.2023 5 z 5

(SPOILER) !!! POZOR SPOILERY !!!

CITÁT:
Vše bylo, jak má být.
Nic nebylo, jak má být.

Po knize jsem sáhla kvůli zasazení děje do Liberce (našla jsem ji přes vyhledávání pomocí štítků), aniž bych tušila, že jsem se s autorem potkala na Coniáši 2022. Anotace mne zprvu příliš nezaujala, ale už po první stránce jsem se začetla a nechtělo se mi knihu odkládat. Obálka i hlavní hrdina skutečně svádějí k Četnickým humoreskám, na které jsem si nejednou vzpomněla. Líbilo se mi věrohodné vykreslení doby včetně toho, jak postavy mluvily, jaké slovní obraty používaly. Lomnici nebo Paku tak dobře neznám, ale prostředí bylo vykresleno perfektně, měla jsem pocit, že sleduji film, cítila jsem lezavou zimu a vyloženě se mi do mlhy k Rváčovu v deštíku nechtělo. Co se Liberce týče, budu se muset podívat do starých map, jestli se autor věrně držel tehdejších názvů ulic, ale jsem si skoro jistá, že ani tyhle detaily, které většinu lidí nechají lhostejnými, neopomněl.

CITÁT:
(...) Hartl díky všem těm zprávám, které mu pravidelně chodily na stůl, viděl mnohem větší část zmatené tapisérie, která se jednou v nudných učebnicích dějepisu přetaví v pár řádek o listopadu 1918.

Dokud jsem si nepřečetla komentář níže, vlastně mi vůbec nedošlo, že každá z kapitol začíná historickým exkurzem. Coby absolvent historie a přednášek doc. Rokoského (jehož tímto srdečně a halasně zdravím!) jsem měla povědomí o dějinném kontextu a kapitoly si vyloženě vychutnávala. Plně souhlasím s úvahou jedné z postav, že toto období učebnice dějepisu shrnují do několika vět. Ba spíše bych řekla, že na mnoha středních školách je to (maximálně) jedna věta holá (a to možná jenom v těch částech republiky, kde kdysi samostatné provincie byly vyhlášeny) - spíše se ale o tom vůbec neučí. Chápu, že to pro někoho mohlo být nezajímavé, bez šťávy nebo zdlouhavé (kupř. moje maminka kvůli tomu knihu odložila v samém počátku), ale já si vychutnávala každý detail a opis.

Hlavní hrdina v určité chvíli získal kabátek akčního hrdiny, nikoli však "Švajcika", ale spíše Bruce Willise, který sice neustále dostává přes hubu, ale vždycky se zvedne, utře si pramínek krve z koutku úst, lakonicky pronese nějakou hlášku a znovu jde bojovat za dobrou věc. (Kališ sice nehláškoval, ale za to si občas něco pomyslel.) Textilní dělnice Malíková mi oproti četníkovi k srdci moc nepřirostla, Bandžuch ji minimálně zpočátku líčil spíše jako komickou figuru, místy možná karikaturu, a i když se v poslední čtvrtině knihy zdálo, že její vztah k závodčnímu prochází nějakým vývojem, což jí zjemnilo rysy, vyznělo to v závěru spíše do ztracena.

Stejně tak celá zápletka kolem Marie Farské se v průběhu vyprávění vytratila a z vyšetřování vraždy se stalo odkrývání spiknutí s celostátním (doslova) významem. Bylo to trochu sci-fi, ale vůbec mi to nevadilo a přemýšlela jsem, jaký motiv hlavní padouch k tomu všemu má. A že byl napsaný pořádně tajemně a jen kolem jeho jména se šířila aureola strachu...

Čeho si moc cením je to, že autor ve vyprávění nestranil ani Čechům ani Němcům a i dnes poměrně vyhrocené téma líčil z pohledu rozumu. Zejména Kališ, nadlesní Havlíček či profesor Hartl kladou důraz především na kvalitu člověka, nikoli na jeho národnost (či politické přesvědčení).

Z vyprávění je celou dobu znát, že autor je historikem, a já mu to vůbec nemám za zlé, ba naopak si mne tím získal a mohu jen si jen se slzou v oku představovat, jakou cestou by se moje kariéra vydala, kdybych zůstala na akademické dráze a rozhodla se živit vědou. Jelikož k tomu nedošlo, oceňuji i druhou autorovu stránku, kdy se pouští na pole fikce (a o to víc mne fascinují některé jeho další tituly). To, že se i ve fiktivním příběhu drží faktografie, je něco, za co mu dávám deset hvězd z deseti.

Ač jsem se s autorem osobně setkala na Coniáši (doteď se vzpamatovávám z toho, že Upíra s Düsseldorfu hrál Robert - Peyrac - Hossein), toto literární setkání bylo mým prvním. Pokud bude pokračování o četníkovi Kališovi, tak rozhodně ne posledním.

CITÁT:
Vždyť pro jeden bylo vše, jak má být.
Pro druhý nebylo nic, jak má být.

veriszv
27.01.2023 3 z 5

Nápad je to zajímavý, jen to provedení trochu pokulhává.
Téměř každá kapitola je uvedená politickou omáčkou v podobě rozhovoru nějakých státníků. A to bylo na můj vkus hrozně natahované a nezáživné. Většinou jsem tu část musela číst dvakrát až třikrát za sebou, protože jsem prostě neudržela pozornost. Chápu, že to bylo pro text důležité, nicméně si myslím, že by tomu prospělo výrazné zkrácení.
Poté co skončí politická část nastupuje většinou v kapitole závodčí Kališ a textilačka Malíková. (Jo textilačka mi taky trhala uši, ale vážně je to v knize použito asi padesátkrát.) Kališ je sice takový Semir Gerkhan, ale je to sympaťák. Jeho “stalkerka”/“superhrdinka” Malíková mi už tak sympatická nebyla, nicméně výskyt této dvojice sliboval aspoň akci, takže jsem se na jejich chvíle na scéně vlastně těšila.
No, sečteno podtrženo. Námětem vzniku Československa zajímavé, jako krimi podprůměrné a velmi, velmi dlouhé!


annettka1098
19.12.2022

Rozhodně bych knihu doporučila všem severočechům, kteří se zajímají o historii. Obzvlášt, jestli u vás v rodině koluje částečně německá krev, myslím, že budete nadšení. Příběh se odehrává v době rozpadu Rakousko-Uherské říše, kdy se v Čechách řešilo rozdělení Československé republiky.

Bohužel ke mě přišla kniha v naprosto nevhodný čas a absolutně jsem na historickou a politickou část, která je v příběhu poměrně rozsáhlá, neměla náladu. Vím, že kdyby se to odehrávalo v mém rodném kraji, tak bych své rozpoložení překonala a knihu dočetla. Nicméně autor vše postavil na četnických základech a i když mám serii Četnické humoresky moc ráda, neudrželo mě to u čtení.

veruptackova
20.10.2022 3 z 5

Historickou detektivku jsem zatím nečetla a byla jsem hodně zvědavá. Z počátku jsem byla celkem nadšená, bavila mě doba, do které je příběh zasazen, politikaření v druhé polovině roku 1918 a zaujal mě i zločin, který se v knize stal. Musím však přiznat, že tohle je jedna z těch knih, které by prospělo proškrtání. Někde za půlkou totiž pro mě příběh ztratil šmrnc a hlavně mě hrozně štvalo chování hlavní postavy závodčího Kališe k Malíkové.

midloch
19.10.2022 5 z 5

Od Bandžucha jsem před pár lety četl pouze povídku Jitro po zlé noci, která mě hodně zaujala a už tehdy jsem si říkal, že musím přečíst i nějaký jeho delší román. Proto, když jsem v knihovně narazil na tuto knihu, tak bylo rozhodnuto. Příběh, avizovaný na přebalu, mě lákal a po pár stránkách i vtáhnul. Politické pozadí celého kriminálního příběhu je skvělé doplnění a kniha tak balancuje mezi krimi příběhem a thrillerem. Knižka je velmi čtivá a celkově je graficky a typograficky skvěle vyvedená (aspoň pro mě) - dokonce než jsem z knihovny půjčený výtisk dočetl, tak jsem si koupil svůj vlastní. Pro mě jedna z nejlepších knih, které jsem tento rok četl.

adevis
15.09.2022 2 z 5

Historický krimi román, napsaný na motivy skutečných událostí z roku 1918, kdy Rakousko-Uhersko ohlásilo po nekonečných čtyřech letech války kapitulaci. Zatímco v lese nedaleko Lomnice nad Popelkou objevila textilní dělnice tělo zavražděné dívky. Tento případ dostane na starost závodčí Jindřich Kalich, který společnými silami s textilačkou Annou Malíkovou pátrají po tom, kdo nevinnou dívku zavraždil.
Tyto dvě hlavní postavy jsem si oblíbila, některé části byly vtipné i přes situaci, která se v knize řešila.

V knize naleznete skvělou krimi linku, která mě zaujala, bavila a potřebovala jsem vědět, kdo za vraždou stojí. Na druhou stranu politická linka a stránky plné jmen, měst a politických žvástů mě absolutně nebavily. Nejednou jsem měla chuť knihu odložit, ale… po dočtení jsem si nalila za odměnu sklenku prosecca :))), protože a jelikož je to má první přečtená kniha s označením „historická krimi“. Musím být upřímná, protože jsem opravdu nečekala, že knihu dočtu. Říkala jsem si, že pokud ji dočtu, přečtu už naprosto všechno. Navíc mě motivovaly lepíky od holek, které knihu v rámci hromadné štafety dočetly přede mnou.

Nejsem fanoušek knih s politickoválečnou tematikou. Takže za mě bohužel ne. I když krimi linka to zachránila a za tu si kniha vysloužila 2,5*/5*.
Věřím ale, že i toto dílo nalezne své čtenáře, kteří z něj budou nadšení.

Monnyska
06.07.2022 4 z 5

Kniha byla zajímavá, ale zhruba uprostřed mě přestala bavit, hodně politiky, začínala jsem se v tom ztrácet... Přišla několikaměsíční pauza, kdy jsem vždy přečetla jen dvě tři stránky a víc jsem se nedokopala, možná to bylo těmi dlouhými kapitolami nevím. Čtenářský zážitek Vám navíc kazí hodně chyb, chybějící tečky, prohozená písmena - možná i proto jsem od čtení utíkala. Teď během pár dnů jsem přelouskala posledních asi 100 stránek, které byly napínavé, a nakonec mě i přesvědčily, že mám dát 4 hvězdy... Kniha je historicky zajímavá, ale víckrát se k ní asi nevrátím...

SuperSojka
05.07.2022 3 z 5

Důkaz toho, že zajímavé a neotřelé téma nutně nemusí přinést čtenářský zážitek. Historicky zajímavé, literárně mě to ale neuspokojilo.

Kopta
05.05.2022 3 z 5

Kniha s pozitivními recenzemi a s dobrou tématikou jak historickou, tak geograficky v rámci mého bydliště, se nicméně nedá automaticky brát jako kumšt. Původní zajímavá zápletka se postupně rozjede to za mě stereotypních kolejí, kdy se vyřeší jeden problém a jdeme hned k jednomu většímu a cestujeme přitom severními Čechy. Na pozadí se schyluje k válce, která se nikdy nestala, což je někdy i zajímavější linka, ale než se v ní stačíme zakořenit, tak zase jsme u Kališe. Jeho linka se stane teoreticky taková zavádějící, protože zjistíme, že nejde o obyčejnou vraždu, ale o spiknutí v levelu Shane Blacka, akorát bez toho humoru, který to v těch filmech dělá alespoň dynamičtější. Kniha se zase čte v celku plynule, to nemohu vyvrátit, ale délka knihy k tomu moc nenahrává. Spíše cením historické kontexty, to ostatní bylo navíc trochu nezáživně. Plus ta linka toho, kdy se dva rivalové dají dohromady, aby porazili větší zlo, což působí jako strašně okaté klišé alespoň v tomto podání. Je trochu vtipné, že autorovo portfolio se mi vcelku zamlouvá a myslím, že by mě zajímala jiná jeho díla, ale ty nejsou stejně k dostání.

mystery103
09.04.2022 5 z 5

Nesmírně zajímavá a napínavá kniha. Naši předci to neměli jednoduché.

Mojepočteníčko
14.03.2022 4 z 5

Historická detektivka není žánrem, který bych běžně vyhledávala. Proto není divu, že jsem knihu chtěla po necelých sto stranách odložit.
………………………………………………………………………………………
Rakousko – Uhersko kapituluje a náš stát se začíná pozvolna měnit. Přesto se najdou tací, kteří jsou se stávající situací nespokojení a nebojí se přiložit ruku k dílu. Závodčí Jindřich Kališ má za úkol vyřešit vraždu mladé dívky. Jeho už tak nelehký úkol mu výrazně stěžuje textilní dělnice Anna Malíková, která ho pronásleduje snad na každém kroku. S obětí ji pojil úzký vztah a ona by nerada, aby se na případ zapomnělo. Ani jeden z nich netuší, že je vyšetřování přivede na stopu velkého spiknutí, jehož výsledkem má být silné a nikým neohrožené Rakousko.
…………………………………………………………………………………........
Dlouho jsem se čtením fakt trápila. Nebavily mě pasáže, ve kterých byla zpracovaná především politická a kulturní situace – neustálé cesty po městech, četnických stanicích či jiných orgánech státní správy. Diskuze, rozmluvy a plánování. Ne, to nebylo pro mě. I když vím, že pro ukotvení příběhu a zasazení do kontextu to bylo důležité.
Vše zachránila detektivní linka s Jindřichem Kališem a Annou Malíkovou. Oba jsem si nesmírně oblíbila. Za poslední dobu je to jedna z nejsympatičtějších literárních dvojic, které jsem měla možnost poznat. A závěr? Doslova pohlazení po duši. Po tom všem opravdu nelze knížku hodnotit negativně, i když byly začátky čtení obtížné.
…………………………………………………………………………………….....
Jsem čtenářem historie, ale nikoli detektivek. Proto dnes hvězdičkami hodnotit nebudu, nepřijde mi to objektivní. Příběh se mi líbil a moc ráda ho doporučuji i vám ostatním.

Lucienka220
24.02.2022 5 z 5

Tady asi nemohu nezaujatě hodnotit.

O knize jsem se dozvěděla v komentářích k Šikmému kostelu. Našla jsem si o čem a odkud kniha je...a strnula jsem. Jako jsou mi krajina a havíři z Karvinska vzdálení a exotičtí, tak jsou mi textiláci a krajina u Lomnice nad Popelkou blízká. Je to kraj, odkud pocházeli můj dědeček a babička. Jezdila jsem tam na návštěvy za prababičkou, kterou si velmi dobře pamatuji, dožila se požehnaného věku. Narozená za Rakouska-Uherska, byla to dělnice v jedné z mnoha místních textilek. A mně náhle v knize ožívá její vypravování, jak chodí do fabriky a jak se bojí přepadení (to, co je detektivní zápletkou, bylo zřejmě dost časté)...o spiritistických seancích...o nemocných a umírajících sestrách...o všudypřítomném nedostatku, kterému se vzdoruje smyslem pro humor a houževnatostí.

Z detektivního příběhu se stává politický thriller, snad ještě napínavější, po stopách méně známé kapitoly vzniku republiky, o tom, co tehdy o dvacet let později vedlo k Mnichovské dohodě a poté ke kolektivní vině, odsunu. Velmi zajímavě napsáno.

Kyri
28.12.2021 5 z 5

Jsem nadšená. Není to jen detektivka, ale zároveň jsem se vzdělala. O tom, co se dělo v době vzniku Československa, jsem se toho v dějepise moc nedozvěděla. Autorovi se podařilo pátrání po zločinci provázat s historickými událostmi, které byly podány neméně napínavě. Výborně pracuje s psychologií postav. Mám radost, že jsem po téhle knize sáhla a vřele ji doporučuji. Ještě dodávám, že nejsem fanoušek historických knih, ale přesto mě kniha chytla a nepustila.

LoArmistead
05.11.2021 4 z 5

Skvělá kniha, moc mě bavila. Ale pozor - jsem historik (jako autor) a k tomu rakousko-uherský nostalgik. Pokud nemáte rádi dějiny, nečtěte to. Zejména v druhé polovině knihy se totiž detektivní linka poněkud ztrácí v historické/politické lince. Mně to nevadilo (ba naopak), někomu by ale mohlo. Jestli vás neláká výlet do října/listopadu 1918 a nemáte vztah k historii, tak sáhněte po jiné, civilnější detektivce. Protože autorův cit pro práci s dějinami stejně neoceníte. Pokud ale máte rádi detektivky a historii, nebude se moct odtrhnout.

Susan94
14.10.2021 3 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst především kvůli tomu, že žiji v bezprostřední blízkosti, kde se děj odehrává.
Čím více jsem, ale četla tím více mi děj přišel zamotany a nezajímavý.
Krimi zápletka se ztratila v událostech října 1918...

ErčaV.
08.08.2021 4 z 5

Kniha se mi četla dobře. Příběh byl velmi zajímavý a napínavý.

Arkagas
10.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Formování Československa, pohraniční Česko a jedna brutálně zavražděná žena. Dalo by se říct takový obyčejný příběh a opak je pravdou. Tahle kniha je neobyčejná. Pád císaře nevzali všichni s nadšením a zachovat rakouskou říši chtělo mnoho lidí. Vyšetřovat vraždu v tomto prostředí rozhodně nebylo jednoduché, kor když se nejedná o jednoho vraha, ale o celou bandu dezertérů a fanatika, který je vede.
Případ, ve kterém jde četníkovi a jeho pomocné síle Malíkové doslova o život, tak jako pohraničí o přežití. Příběh zasazený do historických událostí, který nám skvěle přibližuje události listopadu 1918 v okolí Liberce - Lomnice, Hodkovice, Turnov, Raspenava... pro mě jako rodačku naprosto skvělá kniha s přidanou hodnotou :)
Koho baví historie a krimi v jednom, rozhodně po ní mrkněte.

Kopretina_aku
04.06.2021 3 z 5

Těšila jsem se na detektivku z prostředí, které velmi dobře znám, ale samotné vyšetřování vraždy bylo spíše okrajové. Chápu, že jde o důležité dějiny a události říjnových dní roku 1918, ale na můj vkus se příběh věnuje hlavně jim. Je pravda, že jsem se o svém okolí dozvěděla spoustu zajímavostí, ale kniha na mě místy působila nezáživně.

Evar88
23.01.2021 4 z 5

Původně jsem se domnívala, že kniha bude historickou detektivkou se špetkou humoru na způsob ,,Četnických humoresek". Jedná se však spíše o historický thriller... Závodčí Kališ vyšetřuje vraždu mladé dívky z Lomnice nad Popelkou, v ten samý moment se píší i velké dějiny. Rozpadá se stará monarchie, vzniká nové Československo, Češi i Němci se snaží prosadit své právo na sebeurčení, dělníci touží po sociální revoluci... Četník Kališ se musí rozhodnout, zda se bude řídit starými c. a k. předpisy, nebo vlastním svědomím. V nelehké době plné zvratů a změn přichází na stopu spiknutí, které může mít dalekosáhlé důsledky... Skvělý námět, poněkud horší styl vyprávění a dlouhé kapitoly. Hvězdu navíc dávám za místa, která důvěrně znám. Především však oceňuji snahu autora nastínit čtenáři napjaté česko-německé vztahy, které při vzniku Československa zůstaly nevyřešené a v dlouhodobém důsledku se staly zárodkem pro druhou světovou válku.

Endy17
15.11.2020 5 z 5

Kniha otevírá oči naivnímu názoru, že 28.října 1918 zavlály na budovách československé prapory a všichni byli ze vzniku nové republiky nadšení. V dozvucích končící první světové války bylo soužití Čechů a Němců náhle ještě komplikovanější a příznivci hroutící se c.k. monarchie toužili po návratu starých pořádků. První týdny a měsíce tedy nebyly pro nový stát vůbec jednoduché.
Trochu sladkobolný závěr příběhu je daní za beletristické zpracování a vítězství dobra nad zlem také možná symbolicky dává Československé republice naději v lepší zítřky.