Dlouhý krok do tmy

Historický krimi román napsaný na motivy skutečných událostí, který vychází u příležitosti 100. výročí založení Československa. Podzim roku 1918. Rakousko-Uhersko po zdánlivě nekonečných čtyřech letech války ohlásilo kapitulaci… a v lese nedaleko Lomnice nad Popelkou objevila textilní dělnice tělo zavražděné dívky. Závodčí Jindřich Kališ musí vyřešit svůj poslední případ v uniformě c. k. četníka a zároveň první z těch, kdy se bude muset zodpovídat novým československým úřadům. A nejen jim… Němci v pohraničí se hlasitě dovolávají práva na samostatnost, na českém území se rakouská správa snaží z posledních sil zachovat staré pořádky a hned za Jizerskými horami čeká na svou chvíli stále ještě bojující císařské Německo. Kališ bude muset napnout všechny síly, aby rozpletl předivo spiknutí utkané v době, kdy se z válečného strádání, hladu a nemocí ztěžka rodil československý stát. Vždyť časnou podzimní tmou obchází Pán lží a každý den hraje v jeho prospěch....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389289/big_dlouhy-krok-do-tmy-Z6c-389289.jpg 4.290

Kniha Dlouhý krok do tmy

LoArmistead
05. listopadu

Skvělá kniha, moc mě bavila. Ale pozor - jsem historik (jako autor) a k tomu rakousko-uherský nostalgik. Pokud nemáte rádi dějiny, nečtěte to. Zejména v druhé polovině knihy se totiž detektivní linka poněkud ztrácí v historické/politické lince. Mně to nevadilo (ba naopak), někomu by ale mohlo. Jestli vás neláká výlet do října/listopadu 1918 a nemáte vztah k historii, tak sáhněte po jiné, civilnější detektivce. Protože autorův cit pro práci s dějinami stejně neoceníte. Pokud ale máte rádi detektivky a historii, nebude se moct odtrhnout.

Susan94

Knihu jsem si chtěla přečíst především kvůli tomu, že žiji v bezprostřední blízkosti, kde se děj odehrává.
Čím více jsem, ale četla tím více mi děj přišel zamotany a nezajímavý.
Krimi zápletka se ztratila v událostech října 1918...

ErčaV.

Kniha se mi četla dobře. Příběh byl velmi zajímavý a napínavý.

Arkagas

(+ SPOILER) Formování Československa, pohraniční Česko a jedna brutálně zavražděná žena. Dalo by se říct takový obyčejný příběh a opak je pravdou. Tahle kniha je neobyčejná. Pád císaře nevzali všichni s nadšením a zachovat rakouskou říši chtělo mnoho lidí. Vyšetřovat vraždu v tomto prostředí rozhodně nebylo jednoduché, kor když se nejedná o jednoho vraha, ale o celou bandu dezertérů a fanatika, který je vede.
Případ, ve kterém jde četníkovi a jeho pomocné síle Malíkové doslova o život, tak jako pohraničí o přežití. Příběh zasazený do historických událostí, který nám skvěle přibližuje události listopadu 1918 v okolí Liberce - Lomnice, Hodkovice, Turnov, Raspenava... pro mě jako rodačku naprosto skvělá kniha s přidanou hodnotou :)
Koho baví historie a krimi v jednom, rozhodně po ní mrkněte.

Kopretina_aku

Těšila jsem se na detektivku z prostředí, které velmi dobře znám, ale samotné vyšetřování vraždy bylo spíše okrajové. Chápu, že jde o důležité dějiny a události říjnových dní roku 1918, ale na můj vkus se příběh věnuje hlavně jim. Je pravda, že jsem se o svém okolí dozvěděla spoustu zajímavostí, ale kniha na mě místy působila nezáživně.

Evar88

Původně jsem se domnívala, že kniha bude historickou detektivkou se špetkou humoru na způsob ,,Četnických humoresek". Jedná se však spíše o historický thriller... Závodčí Kališ vyšetřuje vraždu mladé dívky z Lomnice nad Popelkou, v ten samý moment se píší i velké dějiny. Rozpadá se stará monarchie, vzniká nové Československo, Češi i Němci se snaží prosadit své právo na sebeurčení, dělníci touží po sociální revoluci... Četník Kališ se musí rozhodnout, zda se bude řídit starými c. a k. předpisy, nebo vlastním svědomím. V nelehké době plné zvratů a změn přichází na stopu spiknutí, které může mít dalekosáhlé důsledky... Skvělý námět, poněkud horší styl vyprávění a dlouhé kapitoly. Hvězdu navíc dávám za místa, která důvěrně znám. Především však oceňuji snahu autora nastínit čtenáři napjaté česko-německé vztahy, které při vzniku Československa zůstaly nevyřešené a v dlouhodobém důsledku se staly zárodkem pro druhou světovou válku.

Endy17
15.11.2020

Kniha otevírá oči naivnímu názoru, že 28.října 1918 zavlály na budovách československé prapory a všichni byli ze vzniku nové republiky nadšení. V dozvucích končící první světové války bylo soužití Čechů a Němců náhle ještě komplikovanější a příznivci hroutící se c.k. monarchie toužili po návratu starých pořádků. První týdny a měsíce tedy nebyly pro nový stát vůbec jednoduché.
Trochu sladkobolný závěr příběhu je daní za beletristické zpracování a vítězství dobra nad zlem také možná symbolicky dává Československé republice naději v lepší zítřky.

Madelisi
27.10.2020

Mám pocit, že něco takového se fakt mohlo odehrát. V létě jsem se pohybovala v Jizerských horách, takže místo děje mělo pro mě zvláštní kouzlo.
Detektivní motiv drží pohromadě představení politických problémů. Došlo mi, že jsme svůj 28. říjen ani nemuseli mít a mohl figurovat v učebnicích dějepisu pouze jako den, kdy se Češi pokusili vyhlásit nezávislost.
Závěrečná věta se mi moc líbí: Pro jeden národ bylo vše, jak má být. Pro druhý nebylo nic, jak má být.

Nicméně hvězdičku ubírám za zhoršený čtenářský zážitek související s délkou kapitol. Chápu členění po dnech, nicméně zvlášť na konci kvůli premiéře děje byly až moc dlouhé.
Uznávám, jde o malicherný problém, vše ostatní bylo nádherně propojeno a zamilovala jsem si hlavní duo i hlavního záporáka.