Dlouhý krok do tmy

Historický krimi román napsaný na motivy skutečných událostí, který vychází u příležitosti 100. výročí založení Československa. Podzim roku 1918. Rakousko-Uhersko po zdánlivě nekonečných čtyřech letech války ohlásilo kapitulaci… a v lese nedaleko Lomnice nad Popelkou objevila textilní dělnice tělo zavražděné dívky. Závodčí Jindřich Kališ musí vyřešit svůj poslední případ v uniformě c. k. četníka a zároveň první z těch, kdy se bude muset zodpovídat novým československým úřadům. A nejen jim… Němci v pohraničí se hlasitě dovolávají práva na samostatnost, na českém území se rakouská správa snaží z posledních sil zachovat staré pořádky a hned za Jizerskými horami čeká na svou chvíli stále ještě bojující císařské Německo. Kališ bude muset napnout všechny síly, aby rozpletl předivo spiknutí utkané v době, kdy se z válečného strádání, hladu a nemocí ztěžka rodil československý stát. Vždyť časnou podzimní tmou obchází Pán lží a každý den hraje v jeho prospěch....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/389289/dlouhy-krok-do-tmy-Z6c-389289.jpg 4.357
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno, Mystery Press

Kniha Dlouhý krok do tmy

shaman88
16.12.2019

Pokusím se příliš nespoilovat. Autor nám nabízí historickou krimi, která se časem z detektivky vyvine spíše v thriller, a to se mi na ní líbí. Historické prostředí je nádherně popsané, uvěřitelné a nenarušuje proud hlavního příběhu (srov. změť postav v díle Sienkiewicze). Mě například zaujaly motivy jednání Čechů i Němců té doby. Lze jen doporučit pro zájemce o historii a česko-německé vztahy. PS: Číslo 88 v mém nicku nesouvisí s Německem :)

cori
24.11.2019

Příběh popisuje 11 osudových dní nejen pro vznikající Československo, ale i pro závodčího Jindřicha Kališe, který vyšetřuje smrt mladé dělnice a snaží se s nasazením vlastního života zabránit česko-německé válce. Autor do dnes již neznámých politických kulis prvních dní samostatného českého státu zasazuje detektivní příběh, v němž popisuje i dilemata, která museli řešit státní zaměstnanci: podpořit stát nebo za každou cenu uplatňovat c. a k.nařízení.
SPOILER: Z Malíkové (pětatřicetileté dělnice okolím zvané bába) se ke konci stává druhá Sarah Connorová a z Jindřicha nezničitelný terminátor, nezastaví ho ani dvě rány do hlavy, střelné zranění ani pobodání.
Největší frajer je pro mě nadlesní Havlíček, který ač mu žena právě rodí, drží v šachu bandu živlů a zastaví mír ohrožující vlak.

alzbeta4340
17.08.2019

Hodně historických reálií a hodně politiky - bohužel trochu na úkor čtivosti detektivního motivu. Až mi bylo líto, že se mi kniha nečetla tak dobře, jak jsem čekala. Téma je to skvěle vybrané a dozvěděla jsem se i něco nového.

olle
26.05.2019

Oceňuji historické souvislosti a pohled z druhé strany - jaké emoce mohl v Němcích vzbuzovat vznik Československa. To mi přijde jako skvěle nosné a neotřelé téma. Tak je jen škoda, že mi hlavní postavy nesedly. Celé jejich jednání mi přišlo takové těžkopádné.

rodak
21.05.2019

Vážně téma knihy polidšťuje humor a vtipné situace dvojice Kališ-Malíková.Kniha se četla velmi dobře.

Boby17
03.05.2019

Nejistá a převratná byla doba vyhlášení samostatného československého i sudetského státu a do tohoto mumraje bylo zasazeno vyšetřování vraždy mladé dívky, které se rychle změnilo na zarputilé pronásledování pachatele. Nesourodá dvojice četnického závodčího Kališe a jeho samozvané spolupracovnice Malíkové mě napínavým a vlastně i nenásilně poučným způsobem provedla životním dramatem, který jsem při obdobné události v roce 1993 naštěstí nezažil. Také děkuji autorovi za doslov, bez kterého by knize něco velmi podstatného chybělo. Dávám všechny hvězdy a doporučuji dílo všem zájemcům o naše dějiny.

MartinaF
03.03.2019

Konečně hotovo. Po víc jak měsíci kniha dočtena. Přiznám se, že to bylo něco, co mě hodně nebavilo. Možná jsem knihu měla odložit a nedočíst ji, ale patřím k těm lidem, kteří příběh dočtou do konce. Ač mám ráda tituly podobného zaměření, tady jsem se trápila a nemohla jsem se dějem prokousat. Nesedlo mi politikaření, příliš mnoho postav a pak už jsem nedávala pozor a utíkal mi smysl celého příběhu. Takže zkrátka i když mi hlavní postavy byly sympatické, převážily negativní emoce.

Ale abych knize úplně nekřivdila, ocenila jsem nové informace, které jsem se dozvěděla o nervozní situaci krátce po vzniku Československa. Jen kdyby to nebylo tak strašně rozvleklé. Navíc autor píše velice dobře, měl vše dobře promyšlené a napsané, ale mě neohromila.

Své čtenáře si najde, pozitivních reakcí je tu opravdu hodně.

Galadwen
12.02.2019

Naprostá spokojenost, děkuji autorovi. Spíš než o detektivku jde o historický román s detektivním prvkem, kde se zajímavě spojuje fikce s realitou, smyšlené postavy se skutečnými. Pro mne o to zajímavější, že bydlím v Reichenbergu (pardon, Liberci) a loni mě z práce poslali kvůli vzdělávání na konferenci o vzniku a zániku provincie Deutschbohmen, takže o Bauerovi nebo Kulichovi jsem neslyšela poprvé. Z téhle čtivé prózy si toho nakonec určitě zapamatuju víc, než z té konference :-).