Hotovson Hotovson komentáře u knih

Dracul Dracul Dacre Stoker

Čekal jsem hodně, ale tohle ne. Naprosto mě to pohltilo a nešlo se odtrhnout. Příběh byl naprosto diametrálně odlišnej, než jsem očekával, ale vlastně to bylo dobře, i když jsem furt nemoh věřit, jestli se to opravdu stalo a nebo ne, jestli jsou ty zápisky z deníku Brama Stokera skutečný nebo je to výmysl.

Každopádně vynikající, temná a mysteriózní atmosféra celýho příběhu, ať už se jedná o dětství, dospívání a nebo dospělost BS, včetně hororový části ve věži, kde se nakonec obě dějevý linky spojí.

Takže jak už psalo dost lidí přede mnou, kdo má rád Draculu, tohle se mu bude určitě líbit.

10.08.2021 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Bylo to...zvláštní řek bych. Pan Karel Kopfrkingl působil jako jemný a milující člověk, tudíž závěr sem nečekal (možná tušil, ale ne takovej brutální), i když od začátku je tam jasná jeho patologická fascinace smrtí.

Nikdy jsem nic podobnýho nečet, ale musim říct, že se mi to četlo velice dobře, i když jsem z toho měl trochu strach. Působilo to na mě jinak, než všechno, co jsem doposud čet. Ty neustále se opakující se motivy, růžolící dívka v černejch šatech, brýlatá paní s pivem, paní s pérem na klobouku...atd., byly zajímavý. Možná jsem přesně nepochopil jejich význam, ale nevadilo mi to, nepůsobilo rušivě...prostě zajímavý.

Film jsem neviděl, ale pana Hrušínskýho na fotce z filmu ano a působí přízračně, takže na film se určitě taky dostanu.

29.07.2021 5 z 5

Operace Bruneval Operace Bruneval Jiří Šulc

O operaci jsem nevěděl zhola nic, i když rád sleduju dokumenty o 2.sv. válce, ale odborník nejsem, nicméně je knížka psaná tak čtivě, že mě okamžitě pohltila. Je to podle mě dost akční, líbí se mi, jak v poslední části se děj odehrává v podstatě po minutách, a to jak na frontě, tak ve velíně (nebo jak to nazvat) a zároveň probíhá pátrací akce po německym agentovi. Ve finále je to všechno o správnym načasování a jde o minuty, ne-li o vteřiny, jak kdybych koukal na nějakej akční film. Jo, tuto mi hodně bavilo. A docela mi překvapilo, že ztráty byly minimální.

15.07.2021 5 z 5

Třikrát soukromý detektiv Lew Archer Třikrát soukromý detektiv Lew Archer Ross Macdonald

Zdá se, že je úplně jedno, po které knize z edice 3x (nebo Třikrát) čtenář sáhne. Vždycky je to výběr toho nejlepšího od autora, popřípadě průřez dílem od rané tvorby po tu pozdější (jako zde). S Lew Archerem (i autorem) jsem se setkal prvně a hned to bylo na jedničku. Určitě se v budoucnu nebudu bát vyhledat nějaký další příběhy.

Lew se sympaťák, moc se s tim nemaže, takže občas lítaj pěsti (i když ne tolik jako u Phila Marlowa), je správně dotěrnej, takovym tim Columbovskym stylem, občas sklátí nějakou kost (ale ne jen tak pro nic za nic bezúčelně, čimž nechci zase říct, že by je využíval :)) a dost často svym přímočarym vystupovánim narazí na neochotu svědků, popřípadě místní policie, ale vždycky případ nějak rozklíčuje, jak jinak.

Případy jsou hrozný rodinný spletence, hodně postav a příbuzenskejch vztahů, na který by člověk potřeboval tabulku, ale když se to prostě nechá plynout a čte se v klidu a bez nervů a hádání (ne že bych se nepokoušel, leč marně :)) tak dostane parádní detektivku/kriminálku ze starý školy lehce líznutou drsnou školou. A co chtít víc? :)

18.06.2021 5 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Rozhodně lepší než dům Folcroftů, proto dávam o hvězdičku víc, ale tolik jsem se nebál. Přesto ale horší než dům Ashburnů, což byl pro mě zatim nejlepší díl. Celkově to nebylo špatný, tady takový minimalistický, málo postav, málo duchů.

18.05.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) POZOR!!! Tento text obsahuje vyzrazení děje díla!!!

Alternativní dystopická historie po roce 1989, kdy komančí zůstali u vesla, aniž by převlíkli kabáty a docela přitvrdili. Příběh matky a dcery. Otce zřejmě odkráglovali hned v 89, ale nic víc se o něm nedozvíme, syn emigroval se svým skutečným otcem a nic víc se o něm taky nedozvíme . Dcera - ze začátku v ústavu to vypadalo, že by se i mohla nad věcma víc zamejšlet díky kamarádce Janě. No, nezamyslela a nastoupila dráhu kovaný soudružky po dostatečnym průplachu hlavy v mládí. Matka - 15 let v báni, potom odsunuta kamsi na ves na kraji světa. Všude samej bonzák a samá svině. Všude!!! Po shledání po x letech nepochopení ze strany dcery, tragickej konec matky. Dcera se možná probouzí z Jiříkova vidění, pátrá po kámošce Janě, ale tu mezitim odklidili do krimu. Konec. Víc nic.

Vlastně bych to viděl spíš na 3*, ale čte se to dobře, i když předchozí knížky AM byly pro mě určitě lepší. Myšlenka sice zajímavá, ale ty postavy jsou takový plochý. Buď je odstraní dřív, než se o nich něco dovíme, nebo když už jsou tam celou dobu, tak bych řek, že by o nich šlo napsat víc. Možná to bylo moc krátký, kdo ví...

13.05.2021 4 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Hmm, tak King se v mém osobním žebříčku vyšplhal už hodně vysoko (asi tak top 5? :)) Mě tohle prostě baví, ať už začátek, kde se ocitáme v malebnym americkym městečku, docela zapadákově, kde se nic neděje, dokud se nepřistěhuje pan Leland Gaunt a neotevře si obchod s věcma, co prostě každej obyvatel městečka musí nutně mít. No a pak už se to rozjede a od pár žertíků neni daleko ke katastrofě, což mi bylo jasný hned od začátku, ale přesto mě drsnost některejch scén dost překvapila (chudák Brian). Konečná apokalypsa se zdála nevyhnutelná a King se s tim opravdu vůbec nemaže.

05.05.2021 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Byla to detektivka nebo ne? Jak už tu psalo víc lidí, tak i mně připadlo, že hrála tak trochu druhý housle. Důležitější než pátrání po vrahovi, jehož motiv byl mrzkej (jak jinak), tu bylo důležitější pátrání po vlastní minulosti a hledání vlastních kořenů. Obě linie se skvěle doplňovaly, moc se mi líbilo to provázání s historií pomocí snů Simeho a konec byl parádní a to i zakončení osudů z minulosti. Fakt povedený, Peter May očividně umí a další jeho knížky si určitě přečtu.

05.05.2021 5 z 5

Krvavé levandule Krvavé levandule Marian Kechlibar

Perfektní práce!!! Vztyčenej varovnej prst, co by se mohlo stát a ta pravděpodobnost je podle mě docela velká. Sice se z toho některejm lidem budou kroutit palce u nohou, ale je to tak. A ty, než si něco takovýho vůbec jenom připustí, tak už bude pozdě.

21.04.2021 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Mě trošku překvapilo a docela i vyděsilo to nízký hodnocení tady až do modrejch čísel ze začátku, páč tuta série se mi fakt líbila, jak nápad, tak postavy a vůbec všecko. Tak jsem se do toho pustil téměř po dvou letech od čtení Smrtky a Nimba. Začátek byl trošku těžší, přecejenom jsem si nepamatoval úplně všechno, ale postupně jsem se do toho začet, šlo to pozvolna a přece rychle (těch 540 stran mi fakt nevadí, já si to užil, Shustermanovo styl je čtivej).

Možná byli jak Citra, tak Rowan odsunuti na trošku vedlejší kolej, ale tohle bylo třeba. Za mě v pořádku, že se dostali do popředí jak postavy Greysona, tak nově Loriany a byl nám přiblížen vývoj Nimba a všechno se odehrávalo tak nějak všude :) Nemohly chybět samozřejmě zrady a různý veletoče, ale to nechci vyzradit.

Za mě osobně byla nejlepší dějová linka Nimba, prostě mi fascinovalo, jak má všechno pod kontrolou, i to, co nevidí (:D), ostatní tak potom nějak prostě zapadlo tam, kam mělo.

Co se týče konce - Má to konec, opravdu pěkně vymyšlenej, byl jsem spokojen. Ideální svět nemůže existovat, pokud o všem budou rozhodovat lidi, z toho důvodu se mi líbila "záchraná brzda" smrtek.

A konec vrchního supersráče (to neni překlep) Goddarda. To byla třešnička :)

20.04.2021 5 z 5

Vlak do pekla a jiné povídky Vlak do pekla a jiné povídky Robert Bloch

Vynikající povídky. Všechny, až snad na jednu, se mi moc líblily, ať už se jednalo o hororový, sci-fi nebo dystopický.

V povídce Hlavní je příběh se mi líbilo, jak Bloch zmiňuje sám svoje Psycho.

Jinak mi nezbývá než ve všem souhlasit se smazenourybou, všechno vystihnul :)

16.04.2021 5 z 5

Maska smrti Maska smrti Mads Peder Nordbo

No ten závěr byl teda fakt hodně divokej, ani jsem se nepokoušel odhadovat, kdo za tim všechno stojí, to snad ani nešlo. Doporučoval bych knihu přečíst pokud možno co nejrychlejš, jinak je možný, že se začnete ve všech těch jménech, ději a vztazích, ať už rodinejch či ostatních ztrácet a když se to tak vezme, tak to rovnou přečíst dohromady i s druhym dílem :)

Celkově se mi trilogie líbila, jak prostředim Grónska, tak i stylem psaní, docela to odsejpá a z každym dílem bych řek, že přibejvá na drsnosti a brutalitě, jak se vrší mrtví a že ve trojce jich je hodně.

13.04.2021 5 z 5

Psycho Psycho Robert Bloch

Film jsem samozřejmě viděl (ale kouknu určitě znova), takže jsem věděl, co se bude dít a taky to tak bylo, ale nic to nemění na tom, že jsem se od první stránky začet a po úvodu do děje a ukradení peněz, kdy jsme se přesunuli do motelu se to pěkně rozjelo. Akorát teda knižní Norman Bates mi přišel zápornější a odpornější než filmovej hned od začátku, přecejenom mi byl Anthony Perkins ze začátku docela sympatickej, než to všechno začlo. Přečteno na jeden zátah během večera, ani nemusí mít knížka tolik stran a může bavit, tady neni nic zbytečně a musim souhlasit s ostatníma komentářema, že se jde rovnou na věc a nechodí se zbytečne okolo horký kaše.

13.04.2021 5 z 5

Bez kůže Bez kůže Mads Peder Nordbo

Když je hlavní hrdina (hrdinové) sympaťák, tak je to podle mě půlka úspěchu. To se tady povedlo. Matthew se vyrovnává s rodinou tragédií v Grónsku, což je docela paradoxní, když je to země s vysokym počtem sebevražd, leckdo by si to hodil (kdyby tu rostly stromy), stát se mu to co Mattovi. Po objevení mrtvoly v ledovci se zaplétá do vyšetřování, který zřejmě souvisí s případy z roku 1973. Potkává se s místní dívkou Tupaarnaq (která mi byla taky hned od začátku sympatická, možná kvůli její přímočarosti), propuštěnou po 12 letech z vězení za domnělou vraždu její rodiny. Čím víc jsou oba zapleteni do případu, tim víc přituhuje, protože v pozadí je samozřejmě politika a boj o moc...

Líbilo se mi prostředí Grónska, hodilo se to k těm mordům (i když byl srpen, tak byla zima) i politický pozadí (vztah Grónsko - Dánsko) a s tim související vztahy domorodců s přistěhovalcema. Navíc se mi líbí když jsou v příběhu dvě dějový linie (historie - současnost), který postupně splynou v jednu. Nebylo to zas až tak akční, možná až na pár momentů, ale to mi nevadilo.

Vzhůru do pokračování, vypadá to zajímavě a jsem zvědav, jak se budou dál vyvíjet osudy postav!

01.04.2021 5 z 5

Zamkni poslední dveře Zamkni poslední dveře Riley Sager (p)

Nebylo to vůbec zlý, další barák, ve kterym se dějou nepravosti a mizí lidi, ale něco mi tu chybělo do 5* (stejně jako u Poslední lži). Neni tu moc postav, takže tak nějak samo vyplyne ze situace, kdo je ten špatnej, ale nejlepší je to odhalení, proč se to děje, to bylo fakt hodně dobrý, něco takovýho bych nečekal.

24.03.2021 4 z 5

Odyssea soudního sluhy Odyssea soudního sluhy Karel Klostermann

Líbily se mi všechny povídky, ale nejvíc ta první a nejdelší, podle které je knížka pojmenovaná. Opravdu to byla odysea. Soudní sluha zřejmě nebylo jednoduchý povolání, obzvlášť na Šumavě nebo kdekoliv na horách, kde domy nemají pořádně adresu a jsou roztroušený všude možně, tady ještě okořeněno tím, že půlka usedlíků se jmenovala Voldřich a hledej toho pravýho :D

Moc se mi líbil ještě Čaroděj ve Vlčím dole, což je o vyhnanci a poustevníkovi chytajícím zmije pro obživu. Odehrává se ve Francii.

Celkově mi potěšilo, že jsem sehnal moc pěkný vydání z roku 1920 :)

24.03.2021 5 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Okamžitě po začátku čtení mě příběh chytnul a musel jsem pokračovat dál ve čtení, abych se dozvěděl, co bude dál a hlavně kdo je vůbec hlavní postava, trpící ztrátou paměti. Když se do toho přidaly další linky s Karen a detektivem Gunnem, začlo to bejt ještě lepší.

Ke konci, kdy se samozřejmě všechny dějové linky protnou a napětí houstne se knížka už vůbec nedala odložit. Rozuzlení bylo nakonec pro mě docela překvapení, když konečně vyšlo najevo kdo je kdo a úmysly a motivy postav.

Do toho všeho se děj odehrával v pěknym prostředí. Já jsem hned googlil, abych si našel ostrov Harris a Flannanovy ostrovy, našel jsem si i obrázky, což mi dost pomohlo při čtení. Ten maják a kamenná chatka na ostrově jsou úžasný!

18.03.2021 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

212. Tolik stran jsem musel čekat, než se něco stane. Něco důležitýho. Jinde už příběh pomalu vrcholí, ale tady klídek a pohodička, nic se neděje. Už jsem měl strach, že to takhle bude plynout celou dobu, naštěstí se to po vraždě novináře konečně rozjelo.

Sledujeme paralelně trojí vyšetřování, jednak policie, která jde po Lisbeth, jelikož důkazy ukazujou na ní, druhak redakce Milénia nebo spíš Mikaela Blomkvista, kterej skálopevně věří v Lisbethtinu nevinu a potom samotnou Lisbeth pátrající ve vlastní minulosti, o které se konečně taky něco dozvíme, i když to příde až v samotnym závěru, ale o to větší je to masakr.

Do příběhu více či méně zasahujou mně sympatický postavy jako Lisbethini kamarádi Miriam Wu a boxer Paolo Roberto. Dostal mi jejich nerovnej souboj s jedním z hlavních záporáků, blonďatym obrem - superzáporákem a nezničitelnym tankem. Do toho všeho probíhá pátrání po tajemnym Zalovi, o kterym nikdo neví, co je vlastně zač nebo mlží a nechce nic prozradit.

Povedený pokračování, 600 stran uteče rychle, možná je trošku horší se prokousat tim začátkem, než se něco stane, pak už se to na sebe nabaluje jako sněhová koule a nemůžete přestat číst, dokud se nedozvíte, co se to vlastně stalo a kdo za všechno může.

05.03.2021 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Přečteno podruhý po čtyřech letech, takže jsem si v útržcích pamatoval, co se bude dít, přesto to nevadilo a byl jsem stejně napnutej jako při prvnim čtení, protože je to prostě dobrý. Přečet jsem si jí znova proto, že jsem si koupil další dva díly, takže abych byl v obraze. Nejsem si jist, jestli budu číst i díly, co nenapsal Larsson, nejspíš ne, ale to teď neni podstatný.

Skvělá hlavní dvojka, kde jejich chyby a nedostatky nevadí a člověk je má možná i právě proto rád, nejsou to žádný suchaři a ani žádný superhrdinové, prostě normální lidi (i když Lisbeth asi teda ne, no...:))

Moc se mi líbilo, že tu nejde o žádný pátrání po šílenym vrahovi, dokud na něj vlastně omylem nenarazí, je to tu tak nějak mimochodem, žádný nalézání hrobů, potoky krve...prostě se stalo a nic se nedá dělat. Někomu by možná vadil rozsah, ale to mi tady vyhovovalo. Ze začátku je klid a na konci taky, sto stran do konce je vrah odhalen, tempo je pěkně pozvolný, žádná rychlovka, aby se to všechno sfouklo na 200 stranách.

Možná to bude jeden z hlavních kladů, prostě se tu moc netlačí na pilu, takže i když je to napínavý, zároveň to nemá žádný vražedný tempo. Vyvážený to je, abych tak řek, prostě se to povedlo a na další díl se těšim :)

01.03.2021 5 z 5

Na Seně Na Seně Vojtěch Rauer

Vypadalo to jako pohodička a nakonec to bylo docela drsný. Ale jako chlastat a hulit na seně??? Ale no tak...jak to asi mohlo dopadnout? Pokud neni člověk úplný vyhráblo, tak ví, že ve stohu se nekouří a odstavený vagony se nepřelejzaj...například (a ono by se toho našlo víc).

Jako literární počin to určitě nebylo špatný, ale žádná z postav mi nebyla sympatická, což bylo asi teda dáno tim, že byly tak dobře popsaný. Asi to na mě byla moc drsná parta, nejspíš jsem měl a mam kamarády z úplně jinýho těsta :)

20.02.2021 4 z 5