Operace Bruneval

V únoru 1942 bylo na pobřeží kanálu La Manche v okupované Francii vysazeno sto dvacet britských výsadkářů s úkolem obsadit a rozmontovat německý protiletecký radar Würzburg. Poté se měli vrátit do Anglie s klíčovými součástkami. Na základě důkladného studia události, která vstoupila do vojenských dějin jako Bruneval Raid, popisuje Jiří Šulc v románu jak okolnosti, které operaci předcházely, tak vlastní akci, a současně přidává napínavý fiktivní příběh německého agenta. Poté, co britská rozvědka zjistí, že Němci dokázali významně pokročit při vývoji svého vlastního radaru, podaří se jí objevit místo, kde bylo zařízení instalováno - u vesnice Bruneval na pobřeží severní Francie. Rozhodnutí spustit operaci přijde bezodkladně. Úkol je svěřen nedávno vytvořené Parašutistické brigádě. Zpráva o chystané akci nicméně unikne k německému agentovi v Británii - velšskému nacionalistovi, který odmítá britskou vládu nad Walesem. Podaří se mu obnovit kontakt s Abwehrem a zároveň se snaží získat další informace. Sám ovšem netuší, že po zachycení jeho radiové depeše je mu na stopě vyšetřovací tým MI5. Podobně jako v úspěšném románu Dva proti Říši se autorovi daří vynikajícím způsobem skloubit detailní znalost historických faktů s promyšlenou strategií prozaika. Výsledkem je napínavý špionážní román, který nás okamžitě vtáhne do děje jedné drobné, méně známé operace II. světové války. Odvážné akce, jež měla v dané době klíčovou důležitost. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20713/operace-bruneval-20713.jpg 4.5124

Kniha Operace Bruneval

Svatka63
19. listopadu

Měla jsem obavy, že to bude víceméně "klučičí" čtení, které mi bude cizí, ale vzhledem k tomu, že se zajímám o historii 2. světové války, tak mě románové pojetí s prvky faktů potěšilo. Opět se kniha od Jiřího Šulce četla velmi dobře. Klidně bych dala 5 hvězdiček ale topka je Dva proti říši.

Hotovson

O operaci jsem nevěděl zhola nic, i když rád sleduju dokumenty o 2.sv. válce, ale odborník nejsem, nicméně je knížka psaná tak čtivě, že mě okamžitě pohltila. Je to podle mě dost akční, líbí se mi, jak v poslední části se děj odehrává v podstatě po minutách, a to jak na frontě, tak ve velíně (nebo jak to nazvat) a zároveň probíhá pátrací akce po německym agentovi. Ve finále je to všechno o správnym načasování a jde o minuty, ne-li o vteřiny, jak kdybych koukal na nějakej akční film. Jo, tuto mi hodně bavilo. A docela mi překvapilo, že ztráty byly minimální.

heavy66

Výborný román na pomezí reality a fikce, jako by autorovi vedl ruku sám klasik špionážní literatury Frederick Forsyth. Musím uznat, že FF to umí lépe, více se věnuje jednotlivým postavám. Všechny důležité uvede do děje příběhy z jejich minulosti, což dělá román zajímavější a čtivější. Ovšem nepamatuji se, že by v některé knize nechal parašutisty po seskoku vyčůrat!
Válečná kariéra velitele výsadkářů Johna Frosta pokračovala při obraně arnhemského mostu v operaci Market Garden v roce 1944, popsáno v knize Cornelia Ryana Vzdálený most. Kdo jste nečetl, doporučuji!

DanaKa81

Pro mě druhá kniha v pořadí od tohoto výborného spisovatele a opět nezklamala. Dechberoucí a zároveň poučný román, který je z velké části postaven na skutečných historických událostech moc doporučuji k přečtení.

vercas945

Další kniha od pana Šulce, od které jsem se nemohla odtrhnout. Dozvěděla jsem se zase něco nového, o akci jsem dosud nic nevěděla. Velmi pozitivně hodnotím i doslov, kde se čtenář dozví, co v knize byla skutečnost a co fikce, a navíc i něco o dalších osudech některých hrdinů.

AlenaF
23.04.2020

Kniha se četla se velmi dobře, děj měl spád, další historické poznatky. Doporučuji.

Crozz
03.02.2020

Dobrá knížka.

zdenek8422
02.01.2020

Za mě nejlepší (asi jako u většiny) Dva proti říši, poté Zrádci, následují Mosty do Tel Avivu a Operace Bruneval. Poslední ještě čeká. Jinak na str. 282 - "Nebojte se, pane", zavolal na něj mladý commando, podle přízvuku Velšan. Aneb, ne všichni Velšané to s Británií mysleli špatně? Každopádně, mě to pobavilo.