Hotovson Hotovson komentáře u knih

Hostitel Hostitel Robin Cook

Ze začátku, než se děj rozjel mi to moc nebralo, ale postupem času se zvyšovalo napětí a když začlo jít o život, tak to konečně bylo ono. Sice jsem se vůbec neorientoval v lékařskejch termínech, ale to vůbec knížce neubíralo na tempu, nepřišlo mi to až tak podstatný pro děj, vědět přesně co jakej výraz znamená.

05.12.2021 5 z 5

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

(SPOILER) No nic moc. Nebyl to nejhorší dům ze série, možná kdybych ho čet mezi prvníma, tak bych byl víc spokojen, ale příde mi to všechno podle jedný šablony. Neni to špatný čtení, to vůbec, ale za poslední dobu jsem pár hororů přečet, takže to se mnou nic nedělá, prostě sem se nebál. Navíc duchové tady mi přišlo za moc nestáli, málo děsivý, což je škoda. Určitě šlo trošku přidat. Do toho mi nebyla moc sympatická hlavní hrdinka (hlavně furt zdůrazňování toho, že nežere salát) a klasický klišé ignorování naprosto zjevnýho nebezpečí a varování okolí. Okolí byl teda jenom přítel, ze kterýho mi přišlo, že autorka zbytečně dělala hňupa, co si neumí dupnout. Muj pocit. Nevyužitej potenciál prostředí, hlavně sklepa a lesů okolo. Klasickej happyend sem čekal, ostatně byl u všech předchozích baráků.

05.12.2021 3 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Klasika. K mojí smůle už jsem jí čet a bohužel si pamatoval konec. Dokonce i film jsem viděl, snad dvě verze. Teď jsem to zkusil jako audioknihu. Musim říct, že vůbec nevadí, že jsem vraha znal, tohle je prostě tak dobrý, že děj plynul sám od sebe a já byl v napětí až do konce, kdy přišlo Poirotovo famózní odhalení, tady ještě vyšperkovaný, ale nebudu psát jak, protože o tom to celý je.

Spolu s Černouškama je tuto naprosto legendární, možná proto, že to neni obyčejná detektivka, ale celkem to boří mantinely. Nebo spíš nejede ve vyjetejch kolejích, tehdejších zvyklostí, co se detektivky týče.

25.11.2021 5 z 5

Colorado Kid Colorado Kid Stephen King

Bylo to pěkný, líbilo se mi to, mam Kinga rád a zase to byl od začátku příběh, co mi zajímal, ale já prostě musim mít v knížce konec. Jedno jakej, dobrej, špatnej, to je fuk, ale nějak to zakončit, což se tady bohužel nestalo. Je to takový useklý v půlce a to mi vadí. I když si konců můžu domyslet kolik uznam za vhodný.

13.11.2021 3 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

(SPOILER) Pro mě asi jedna z nejoblíbenějších knížek, i když tuhle dlouhou verzi Odeon 1975 jsem čet teprve podruhý. Takže jsem byl samozřejmě obeznámen se všim, co se dělo na ostrově, i když teda co si pamatuju z převyprávění od Plevy, tak to bylo docela zaobalený, přecejenom je to spíš pro děti a mládež, narozdíl od tutý verze. Hody kanibalů tu byly popsány docela barvitě. Celkově to bylo spíš takový "dospělácký", i když měl Robinson v podstatě úplně všechno, co k životu potřeboval. Buď to rostlo na ostrově a nářadí sebral na lodi. Celkově se mi tady i líbil víc vztah s Pátkem a Robinsonovo pokusy obracet ho na víru, i různý zamyšlení o Bohu a tak. To je z převyprávění vypuštěno a neni se čemu divit, jako mladýho by mi to těžce nudilo.

Zajímavá je i druhá část, i když tam už je to bráno docela hopem. Památnej moment bude to vypálení vesnice na Madagaskaru, to bylo dost brutální.

Po dočtení jsem se zamyslel, jak by vypadala ostrovní část, kdyby mu moře nepřihrálo ten vrak lodi napěchovanej věcma, rozhodně by to byl zajímavej příběh, takovej hardcore survival :)

09.11.2021 5 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Měl jsem takovou menší krizi - vůbec jsem netušil, co číst dál, přitom (nebo snad právě proto) tu mam knížek na výběr nepočítaně. Řek jsem si, že teda sáhnu po Agatě, koneckonců je to klasika, nic se tim nedá zkazit a bude to rychlý čtení. Naštěstí jsem se v úsudku nesplet, dostal jsem přesně to, co jsem čekal.

Tentokrát vrah provokuje samotnýho Poirota a píše mu dopisy, kdy a kde bude zabíjet a to ještě v abecednim pořadí. Tajemný ABC neni od začátku vůbec tajemný, víme o koho jde a proto jsem ho vyloučil jako pachatele hned na začátku, takhle jednoduchý to přece nebude...no nebylo, ostatně jako vždy a opět jsem netušil, ale to už je mi tak nějak fuk, protože jsem se výborně bavil. Vrah byl hodně důmyslnej, vůbec mě to nenapadlo, i když jeho motivy byly opět mrzký, jak už to tak v knížkách AC bejvá. Ale výborný počtení to bylo :)

09.11.2021 5 z 5

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

Tak tady dost přituhlo a moc se mi to líbilo, snad všechny povídky tam měly to "něco". Vynikající byly ty s děsivejma barákama. Každopádně navodit na pár stránkách takovou hutnou atmosféru, to se prostě musí umět. Ještě bych to tak chtěl číst někde u krbu s plápolajícíma a praskajícíma polenama a v ušáku a bylo by to naprosto dokonalý. Samozřejmě v noci :)

Válečník Válečník Bernard Cornwell

Tak tu máme konec...no bude mi bez pana Uhtreda a jeho přítele Finana a dalších spolubojovníků i nepřátel smutno. Opravdu velkolepá série, ke kterej jsem se dostal jak slepej k houslím, ale pak už nešlo přestat číst a byl jsem cele pohlcen tim nádhernym a brutálnim světem Británie na přelomu 9. a 10. století. Možná těch knížek bylo až moc, nevim, mně to nevadilo, ani mi nevadilo, že se Uhtred ohání mečem ještě v 80 letech (věku jehož se v tej době dožilo tak 1% populace a to ještě ne na bojišti), i když ho sem tam někde píchne nebo mu lupne k koleni. Norny teda nakonec dopřály Uhtredovi život delší, než sám očekával (a i než já, jakožto čtenář očekával), ale na takový hrdinství a dobrodružství je v knížkách vždycky spousty místa.

Vynikající práce páně Cornwella, klobouk dolů a já časem načnu zase nějakou další sérii. Myslim, že jich tam ještě pár nepřečtenejch je :)

Hra končí Hra končí David Morrell

Už z anotace mi bylo jasný, že mi to bude bavit, ale nakonec knížka předčila moje očekávání. Čekal jsem špiony, akci, přestřelky atd., ale zároveň su představoval Buchanana jako superhrdinu, což zdaleka nebyla pravda (alespoň ne v klasickym smyslu toho slova). Nebyl nezranitelnej a nekosil nepřátele po tuctech, což tomu všemu dodalo na atraktivitě a já si řikal, jak to ten člověk může vlastně přežít. K tomu tu máme superzáporáka Drummonda a jeho pomocníka, téměř ve stylu Bondovskejch záporáků (prachy, moc), takže o zábavu je postaráno.

Kupodivu na to, že tu Buchanan používá asi dalších deset identit a docela je střídá, se v nich dá dobře vyznat a neni to matoucí, což je určitě velký plus.

Morellovo styl psaní se mi líbí, tyhlety špionážní akce mam rád, takže v budoucnu určitě ještě po něčem dalšim sáhnu.

Rambo I (První krev) Rambo I (První krev) David Morrell

(SPOILER) Film jsem viděl x-krát, a vůbec netušil, že je to podle knížky. Každopádně, jsou tu jistý odlišnosti, ta knížka je totiž naprostej masakr. Tam kde ve filmu Rambo svoje pronásledovatele jenom "polechtá" a nechá je na živu, defakto pro výstrahu, co by kdyby..., tak tady je nekompromisně kosí, až se kill count zastaví na dvoucifernym čísle. Jinak příčina celýho průseru je stejná - debilní šerif, nesmyslně si honící svoje triko a eskalující situaci, až prostě vytočí Ramba do vývrtky. Pak už to jde ráz na ráz a knižní konec je vynikající, lepší než film bych řek, tam už to je prostě Rambovo válka a na následky se nehledí.

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Proč nezačít od začátku, že ano. Mam celej komplet v nádhernym boxu, ač Lovecraftem dosud nepolíben. Pár povídek bylo dost bizarních, ale nemyslim si, že by měly čtenáře odradit. Naopak hned titulní Hrobka hned na začátku se mi moc líbila. Spousta lidí píše, že Lovecraft umí vystavět skvělou a tísnivou atmosféru. Na pár stránkách - ano, umí. V několika povídkách, ač se jedná o začátek tvorby, mi celkem mrazilo. A musim říct, že mi dost bavily ty konce ve stylu "domysli si sám".

Za mě tudíž velká spokojenost, leč dávam jenom 4*, protože pár povídek mi přecejenom nesedlo. Líbily se mi povídky Hrobka, Chrám, Dagon, Hrůzný stařec, Jak bylo zahlazeno město Sarnath, Obrázek v domě, Starý poděs, Ulice, Výpověď Randolpha Cartera a Za stěnou spánku.

14.10.2021 4 z 5

Babišovo Palermo II Babišovo Palermo II Jaroslav Kmenta

Druhá kniha je o tom, co se tu za Babiše rozbujelo za hydru, o všech těch spolustranících z profikorupčního hnutí ANO, vychcáncích, co jenom hrabou pro sebe a o jiný jim vůbec nejde. Stejně tak jako jejich guru, ale to už víme, bohužel ne všichni. Obávám se, že nadcházející volby (už zejtra!!!) toho moc nezmění, ale i kdyby se nějakym zázrakem dostal oligarcha od válu, tak z těch sraček, co tu napáchal se budem dostávat hodně dlouho.

A neodpustim si říct, že je to hlavně díky lidem, kterejm stačí zacpat hubu koblihou a navrch přisypat pár šušní. Takže fakt dík, ale jde i o vaše děti, tak potom nebrečte.

07.10.2021 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

(SPOILER) Ještě o stupeň lepší, než Skála. Fin se usazuje na ostrově a rekonstruuje domek rodičů. Zdá se, že se pokouší lepit dohromady vztah s Marsaili, do toho řeší problémy svýho syna Fionnlagha, jehož nemůže tak trochu vystát Donald, otec Donny, se kterou má Fin jr. děcko a aby toho nebylo málo, tak Marsailin otec není tím, kým se zdál bejt celej život.

Do toho všeho samozřejmě jedna mrtvola, tentokrát trošku postaršího data a záhada je na světě. Takže do toho propletence vztahů se vyšetřuje vražda a protože všechno souvisí se všim, postupně se dozvídáme dávné tajemství starýho Tormoda.

Moc mi baví střídání kapitol z pohledu Fina a Tormoda, kde se postupně ve vzpomínkách odhaluje pravda.

To všechno samozřejmě zabaleno v úžasnej ostrovní atmosféře.

17.09.2021 5 z 5

Skála Skála Peter May

Tohle je naprostá paráda! Už jsem čet Ostrov Entry a Umrlčí cestu, teď tady máme Vnější Hebridy a já tu drsnou atmosféru ostrovů miluju. Fakt super.

Opět tu máme vraždu a zase neni její vyřešení úplně v popředí, což tady vůbec nevadí. Prioritní jsou tu osudy obyvatel ostrova, kde je hlavní postavou Fin (který se paradoxně na ostrov vrací po téměř 20 letech) vybrán systémem, aby se podílel na vyšetřování.

Moc se mi tu líbilo propletení osudů postav, i když kolikrát to bylo hodně smutný. Co se týče závěru, tak tam nemůžu nic vytknout, atmosféra na skále jako řemen. Čimž se oslím můstkem dostáváme k lovu guga, o čemž jsem neměl vůbec ponětí a stejně jako v Umrlčí cestě o včelách, jsem se i tady zase dozvěděl něco novýho.

17.09.2021 5 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Dočet jsem to na noční směně. Naštěstí ve fabrice nemáme sklep. Nebo jo???

Každopádně skvělý povídky, většině bych dal 5*, i když tu jsou i nějaký, co mi tolik nesedly, ale jako celek je to moc dobrý.

A rozhodně nebudu koukat na Kukuřičné děti. Nikdy. Ta povídka mi děsila, nedovedu si představit, co by se mnou dělal film.

30.08.2021 5 z 5

Čelisti Čelisti Peter Benchley

Samozřejmě se nabízí srovnání s filmem, kterej u mě teda vítězí. Knížka je dobrá, ale dějová linka s manželkou je podle mě navíc a kazí tempo, poslední část a hon na žraloka naopak parádní, akční a napínavá. Konec je jinej než u filmu, ale nevadí to. Nebudu dělat spoilery.

Pozn.: Co mi ještě vadilo, že po celou dobu se o žralokovi mluví jako o rybě. Je to samý ryba sem, ryba tam, je to docela otravný. Chápu, že kdyby se psalo o parybě, bude to sice správně, ale z literárního hlediska stejná, možná větší tragédie. Možná šlo prostě napsat žralok a bylo by to nejlepší :) (vydání z roku 1992, nevim, jak to je u dalších)

24.08.2021 4 z 5

Babišovo Palermo I Babišovo Palermo I Jaroslav Kmenta

Co na to říct? Věděl jsem, že to je špatný, ale že je to až takhle v prdeli, z toho jsem docela v šoku. Ten člověk prolez státní aparát takovym způsobem, že tohle odstranit jen tak nepůjde. Bije se ve mě strašně moc pocitů, jako nasrání, znechucení, beznaděj (že se v říjnu cokoliv změní), údiv (jak někdo může bejt takový bezskrupulózní hovado, lhát lidem do očí a přitom se tvářit, jakou řiká pravdu a ještě tomu sám věřit). Je toho strašně moc, ale hlavně je to zklamání, zklamání z části národa - chápu, že tu jsou lidi s odlišnejma názorama, to je dobře, tisíc lidí, tisíc názorů, ale tady jsou lidi, co se nechají prostě koupit za pár šušní a už nepřemejšlej, co bude dál, co ten člověk proved a dál bude vyvádět, že lidi jsou mu u prdele, jenom aby mu to tam hodili, víc ho nezajímá. Jsem zklamanej z opozice. Já osobně. Možná vy ostatní si tam někoho najdete, já tam nikoho, komu to hodit prostě nevidim a nějaký volení menšího zla? To jsme to opravdu za třicet let dopracovali až sem?

Vážně bych moc rád viděl světlo na konci tunelu, opravdu moc. Tak doufam, že v říjnu uvidim na konci toho tunelu aspoň malou jiskřičku, jinak to bude opravdu velký špatný. Toť muj názor, víc se v tom asi nemá cenu vrtat.

Díky J. Kmentovi za skvělej počin, rozšířil jsem si obzory, i když si nejsem jist, jestli někdy neni lepší nevědět...

13.08.2021 5 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Hrozně dlouho jsem měl Miláčka v knihovně, než jsem ho začal číst. A čte se opravdu dobře, takže to mi asi pomohlo překonat ten problém, že lidi typu Georgese Duroye opravdu, ale opravdu nesnášim. Ze začátku je všechno v pořádku, ale postupem času a při šplhání po kariérním a společenském žebříčku stále výš, je Georges čim dál tim odpornější. Nesnášim kariéristy jdoucí přes mrtvoly a takhle hnusně využívající svoje okolí, nehledě napravu nalevo. Takže je to jedna z těch knih, kdy hlavní postavu nesnášim. Ale musim dát 5*, protože je to moc dobře popsaný. Některý lidi jsou stejný, je úplně jedno kde a v jakym století se vyskytnou, budou tu vždycky.

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Moc pěkný povídky, všechny tři, i když nejdelší Voda se šťávou se mi líbila nejvíc, asi proto, že mam hrozně rád Pelíšky, ale tady je to spíš jenom takovej nástřel, i když to vůbec nevadí. Hrozně jsem se u toho nasmál, nebudu jmenovat konkrétní příklady, je toho opravdu hodně.

Varování: Nečíst na veřejnejch místech, budete vypadat jako blázen, když přídou výbuchy smíchu z ničeho nic :)

Strašák Strašák Frank Goldammer

Docela netypická detektivka, už jen z toho důvodu, že tady se hlavní vyšetřovatel Max Heller nemá vůbec čeho chytit a jsou mu neustále házeny klacky pod nohy. To by možná nebylo nic novýho, knižní detektivové si poradí se všim možnym, ale tady je to přecejen trošku jiný. Ať už jde o atmosféru války a bombardování, kde lidi umírají denně po tisících, takže nikomu moc nesejde na pár lidech navíc, ovšem ne Maxovi, to by nebyl polda. Dál jeho nadřízenej, řezník a křupan, nemající o práci policie ani ahnung, ale zato fanatickej nácek, kterej má očividně nějaký postranní úmysly a vůbec celá mašinérie války a zfanatizovanejch magorů, co chtěj vyhrát jasně ztracenou válku.

Celý to ještě rozštípne obrovský bombardování, kdy ve městě nezůstane kámen na kameni a pak se případ zdá úplně ztracen, ale všemu nakonec pomůže, když se vlády ve městě chopí sověti, i když spolupráce s nima taky neni zrovna ideální a německý fanatiky moc nezajímá, že už je po válce...

Vynikající, určitě sáhnu po dalších pokračováních.