Hotovson Hotovson komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Špatný, špatný, velký špatný. Tohle prostě nechceš. Teda napsaný je to skvěle a o to je to vlastně ještě horší. Naštěstí mi do čtení lezla práce, takže jsem to měl dávkovaný po kouskách, i když na jeden zátah by knížka přečíst šla, ale...

...život sice neni peříčko a růžovej obláček, ale taky by to nemuselo bejt totální peklo a mizérie, což se tady děje a to hutně. Ono to neni moc hezký už od začátku, ale jak se postupem času odkrývá rodinné tajemství, až do úplnýho konce (i když čtenář už může něco tušit od začátku), ani mi nenapadá nějaký správný slovo. Beznaděj? Když už i ty lidi o který by se člověk měl v těžkejch chvílích v životě opřít selhávají, někteří dost brutálně...fakt nevim, ale když pominu hlavního strůjce všeho zla, tak nasranej jsem byl v tej knížce snad na všechny postavy, protože jak se řiká, že když se zlo tiše toleruje, tak je to, jako by ho člověk sám páchal.

Silný čtení.

23.05.2023 5 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Moje třetí knížka od synátora a jsem hrozně rád, že se potatil. Za mě určitě plus. Po Černé krabici a Vánoční říši jsem opět nebyl zklamán.

Neřek bych, že se jedná o horor, je to spíš thriller, ale dost zajímavej a nejsem si jist, jestli tady tohle čtení myšlenek už někdy nebylo. Zřejme ano, ale to je úplně jedno, protože tady to Joe Hill zpracoval na jedničku. Jaká je vlastne hranice mezi dobrem a zlem, Bohem a Ďáblem, někdy zřejmě velmi tenká, každej jí bude mít jinde a někdo jí možná ani nepozná. Je to zajímavý zamyšlení.

Konec knížky je takovej kingovskej, řek bych, ale každej si pod tim taky může představit cokoliv...

Každopádně super a teď tu kromě otce, kterýho jsem zdaleka nedočet mam ještě syna :)

23.05.2023 5 z 5

Případ Arleny Ferrisové Případ Arleny Ferrisové Erle Stanley Gardner

(SPOILER) Perryho Masona mam rád. Tady opět prokázal svoje kvality, ostatně jako vždy. Opět vydatně sekundují Della Streetová a Paul Drake, bez nich by to nebylo ono. Tentokrát neni času nazbyt, proto Perry shání důkazy kde se dá a dokonce se všechno sfoukne při předběžném přelíčení, i přes prvotní nelibost soudce. Proč to taky hnát před porotu, že?

05.05.2023 5 z 5

Do pekla a zpět Do pekla a zpět Jakub Hoza

Neskutečná akční řežba prošpikovaná hláškama pomalu na každej stránce. Je škoda, že tohle asi nikdo nikdy nezfilmuje, páč jako film by to byl naprosto brutální béčkovej nářez. Akorát v našich končinách na to nemáme žádnýho ksichta a navíc tu nikdo neumí natočit pořádnej akčňák a k amíkum se to asi nedostane, nemluvě o tom, že v dnešní hyperkorektní době by tuto neprošlo ani za nic, leda by z toho vznik nějakej sluníčkovej paskvil. Takže ve finále je to možná dobře.

Je to vynikající oddechová literatura (neřikam, že pro všechny), kde prostě čtu a necham se volně unášet dějem, kde nemusim přemejšlet, co příde na další stránce, ani se nějak moc zamejšlet nad tim, co se stalo na tej předchozí a proč. Prostě lavina akce a těch brutalit okolo toho.

11.02.2023 5 z 5

Dobrodružství Sherlocka Holmese Dobrodružství Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Vynikající povídky! Trapně se musim přiznat, že jsem doposud čet jenom Psa Baskervillského, co se Doyla a Holmese týče. Takže nastal čas to nějak napravit, takže proč nezačít zrovna povídkama. Žádná slabá tam pro mě nebyla, všechny se mi líbily, stejně jako spolupráce excentrickýho Holmese s poněkud usedlejšim Watsonem. Je to prostě skvělá četba i po více než 130 letech.

Mimochodem mi zaujaly všechny ty dopravní prostředky. Jednou se jelo drožkou, pak fiakrem, jindy bryčkou, o kočáru nemluvě. Byla tam zmínka i o landauru, což asi bude nějakej druh kočáru no a samozřejmě nesmí chbět vlak! :)

11.02.2023 5 z 5

Jako sama smrt Jako sama smrt Jakub Hoza

Masakr!!! Brutální řežničina a totální rubačka. Naprosto geniální a dost zvrácený, plný nechutností, potoků krve a vyhřezlejch střev. Přesto musim říct, že jsem se při čtení bavil od začátku do konce. Z obyčejný naháněčky bandy trestanců, z nichž každej má svoje tajemství, se stala šílená řežba a boj o život s překvapivym vyvrcholením. Kdo tu je vlastně ta hlavní postava a kdo je ve skutečnosti klaďas a kdo záporák??? Jedno překvápko za druhym, fakt paráda!!!

Jdu do dalších knih od Jakuba Hozy, jestli takhle píše všechno, tak zábava je zaručena!

03.02.2023 5 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

(SPOILER) Konec hlídky by narozdíl od předchozích dvou dílů, který by se daly označit za krimi thriller docela kingovskej, aspoň mi to teda tak přišlo. Starý známý Brady Hartsfield se vrací na scénu a to ve formě, kterou jsem neočekával. Telekineze je OK, tomu bych i věřil, ale přeskakování do jinejch lidí, to už je teda King v nejlepší formě. Bylo to i docela děsivý, což předchozí díly nebyly, ty byly "jenom" napínavý. Tenhle teda taky. Série teda byla ukončena, sice smutně, ale to už jsem tušil, jelikož jsem si to vyspoileroval v jinej Kingovo knížce. Nemůže mít všechno dobrý konce.

21.01.2023 5 z 5

Poklad ve Stříbrném jezeře Poklad ve Stříbrném jezeře Karel May

Film je muj bezkonkurenčně nejoblíbenější ze zfilmovanejch Mayovek, ostatní jsem zdaleka neviděl tolikrát, ovšem o knížky jsem nikdy ani nezavadil (což přisuzuju tomu, že jsem mládí proseděl u bedny a nebo se honil venku za merunou), ale proč s tim nezačít teď?

Čekal jsem tak nějak to co bylo ve filmu, ale úplně mi vyrazilo dech, že tady toho bylo asi 5x tolik. Včetně asi dvacítky hlavních postav, jestli se to dá takhle říct, protože každá tu měla svuj prostor, včetně záporáka. Začátek na lodi byl super, potom putování všude možně po kraji a tim pádem nabalování dlaších a dalších postav a závěr na jezeře. Všechno paráda. Jelikož je knížka pro mládež, tak je tu celkem striktně odděleno dobro od zla a kulky dobráků nikdy neminou cíl, narozdíl od kulí záporáků, který maj zřejmě všichni hlavně pušek do U, ale s tim jsem tak nějak počítal a nevadilo mi to.

17.01.2023 5 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

(SPOILER) Pro mě rozhodně ne horší než Pan Mercedes, možná i o něco lepší. Hrozně se mi líbí knížky, kde se část odehrává v minulosti, část v současnosti a postupně se obě linie protnou, což nutně vede ke konfliktu. Tady je záporák magor, co je posedlej dílem jednoho spisovatele (trošku mi to připomnělo Misery, ale tady se to vyvíjí docela jinak...). Je tu zakopanej "poklad", kterej najde nesprávnej člověk, tohle mi taky bere. Celou dobu jsem pak byl v napětí, co příde až dojde k nevyhnutelnej konfrontaci.

Do toho tu máme docela v pozadí, jen tak jakoby mimochodem pár zmínek o Bradym a.k.a. Panu Mercedesovi, takže si tu Mistr King zřejmě připravuje půdu pro poslední díl trilogie. Zároveň zde samozřejmě dává zase asi milion odkazů na různý jiný spisovatele a jejich knížky a to mam fakt hrozně rád, když mi dělá (a že to dělá skoro v každej knížce, snad mimo povídek), jelikož mam pak hlavu jak pátrací balon, co všechno bych si moh ještě přečíst, co by mi mohlo zajímat, a o co jsem ještě vůbec nezavadil, a je toho vždycky dost. Až moc mi příde.

17.01.2023 5 z 5

Skály Skály Alois Jirásek

Hrozně smutná knížka o jedné národní tragédii a o několika osobních tragédiích jednotlivých postav. Ale taky o silné vůli, odříkání a někdy možná až zaslepenosti a neústupnosti, což já jakožto ateista zřejmě nemůžu pochopit. Když se na to podívam racionálně, tak z mojeho pohledu mi jednání Voborského přijde z části pochopitelné, ale na druhou stranu je to jako hlavou proti zdi. Těžko se vžívá do tehdejší situace a doba ještě zřejmě nenahrávala kompromisům, každý měl tu svojí pravdu, která je pro mě právě tak těžko pochopitelná - víra v jednoho Boha a přitom tak rozdílná, že je člověk ochoten pro tu svojí pravdu (nebo víru) vraždit jiného. Ač i zde byly postavy, naznačující, že vše je hlavně o člověku jedinci, jako třeba správce Chodek, ač příjmající pod jednou, tak tolerující lidi příjmající pod obojí, zřejmě z vděku ze záchrany života, ale o tom to taky je.

Moc hezky se mi to četlo, ač teda smutný téma, mam rád tehdejší češtinu a Aloise Jiráska mam doma ještě dost, takže se mam určitě na co těšit. Hezky a poutavě napsáno.

21.11.2022 5 z 5

Dům tajemných stínů Dům tajemných stínů Darcy Coates

Oproti předchozím knihám je tu určitě zlepšení a dost tomu pomáhá zasazení děje do starší doby. Postav tu neni moc, což je určitě taky dobře a tentokrát jsou i víceméně sympatický, až na jednu, ale ta je záporná, takže tam jsou antipatie pochopitelný. Co se týče hlavní postavy Sophie, tak by se možná její chování dalo označit místy za naivní, ale vzhledem k době, kdy se děj odehrává, bych i řek, že se tak chovat může. (Co jsem tak přečet, tak většina ženských postav se v době koňských povozů chovala podobně). Jediný, co bych tak moh knížce vytknout, je předvídatelnost děje, což trošku kazilo zážitek. Dalo se docela snadno uhodnout, co se bude dít na další stránce. Pokud se ale série bude ubírat nadále tímto směrem, tak budu vcelku spokojen.

30.10.2022 4 z 5

Drsný muž Drsný muž Geoffrey Household

Za mě dobrý. K roku napsání jsem samozřejmě přihlídnul a i když místy by se kniha zdála poněkud rozvleklá, tak jsem si na její tempo zvyknul a vůbec mi nevadilo. Žití, respektive přežívání v podzemním doupěti muselo bejt opravdu drsný, nechtěl bych to zažít. Se zakončením knihy jsem spokojen.

12.09.2022 4 z 5

Predátor Predátor Jan-Erik Fjell

K téhle sérii jsem se dostal víceméně náhodou, když jsem za nákupy u Dobrovskýho dostal e-knihu zdarma. Trvalo mi asi rok, než jsem se do ní pustil, ale potom už nepustila mě. Zbytek dílů série jsem si vypůjčil v knihovně a teď s potěšením zjistil, že J-E Fjell má napsány další čtyři díly, co ještě nebyly přeloženy a já pevně věřim, že budou. Čim dřív, tim líp.

Ač severská krimi, tak je fajn, jak už tu psalo víc lidí, že to neni jenom o potocích krve a různejch bizarních brutalitách. Hlavní hrdina Anton Brekke mi padnul do oka hned od začátku a je sympatický, že je to v podtatě běžnej člověk, žádnej superman, se všim co k tomu patří, každej má svoje klady i zápory. Sympaťák je i jeho skoroparťák Magnus Torp, kterej věřim se v dalších dílech zase vrátí plnohodnotně do hry.

Ve všech dílech mi navíc bavilo střídání minulosti se současností, má to hlavu a patu a člověk se v tom neztrácí. Jen tak dál, série je to parádní, moc se mi líbí!

29.08.2022 5 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Když pominu povídky (vlastně to ani povídky nebyly) Pro Owena a Zaklínadlo, tak se mi to zase jako vždy líbilo, ač některý povídky ani moc hororový nebyly. Za sebe vypíchnu titulní Mlhu, Opice (vyhledal jsem si obrázek a bylo to přesně to, co jsem si myslel, fakt děsivá hračka), Jaunt, Prám a Nezmar. Ostatní taky fajn, až na ty dvě, ale těchhle pět je převyšuje.

21.08.2022 5 z 5

Znamení rožmberské růže Znamení rožmberské růže Vlastimil Vondruška

Po delší době jsem si přečet Oldřicha z Chlumu a byl jsem spokojen. Opět jsou všichni v nebezpečí, včetně krále i samotného Oldřicha. Dostalo se prostoru pro Ludmilu, která možná věci malinko zkomplikovala, ale aspoň se toho dělo víc. Možná tu má trošku menší prostor Diviš a už jsem se bál, že Ota nebude mít žádnej zářez. No, nakonec vše dobře dopadlo jako vždy, takže pěkný oddychový čtení :)

19.07.2022 5 z 5

Případ křičící ženy Případ křičící ženy Erle Stanley Gardner

Vynikající odpočinková jednohubka. Perry Mason nikdy nezklame a opět dovádí svoje protivníky v soudní síni pomalu k šílenství. Nesmí samozřejmě chybět Della Streetová a soukromý očko Paul Drake, aby bylo trio kompletní, bez nich by to nebylo ono.

23.06.2022 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Je to hrozně těžký, číst o tom, co tady ty zrůdy všechno lidem napáchaly za zlo. Když skončila válka a lidi doufali, že to zlý je za nima a ono to bylo ještě horší a možná i proto, že zlo páchali lidi z vlastního národa. Fuj! Rád bych doufal v to, že už se takovýho zvěrstva nikdy nedožijem, ale je třeba si historii neustále připomínat, aby se neopakovala.

Úryvek:
Zadíval se na Vojtovo sako.
"Co ta stužka?" nechápal.
"Vždyť říkám, strejdo, že to prasklo, komunisti jsou v prdeli! Padnul režim!" radoval se Vojta a objímal Karla.
Karel ho uchopil za ramena a zadíval se mu do očí.
"Ty seš vůl...", pravil klidně.
...
"Jak to, vůl? Proč vůl?"...
...
"Vojto, a co uděláme s těma sviněma? Vždyť tu budou žít s náma dál. Změníš možná režim, ale lidi ne...Svobodu si musíš vybojovat a mít ji v sobě."

A potom ještě závěrečnej a velice pravdivej citát Karla Čapka o lidech a jejich vlastnostech.

22.06.2022 5 z 5

Pátá čtvrtina (13 povídek) Pátá čtvrtina (13 povídek) Stephen King

Začal jsem číst hned po sbírce Dolanův cadillac a ten mi přišel lepší, resp. povídky v něm. Tady byly taky pěkný, bylo tu pár poct - Bradburymu v Domě v Javorové ulici a Chandlerovi v povídce Umneyho poslední případ a Doyleovi v povídce Doktorův poslední případ. Všechny se mi líbily. Pak bych ještě zmínil Crouch End, Desátníky a Pátou čtvrtinu.

Ten esej o baseballu nevim proč tu je, ale nevadí mi, navazující povídku jsem nepochopil a nelíbila se mi. Asi to ani nebyla povídka, když už jsme u toho...

17.06.2022 4 z 5

Dolanův cadillac Dolanův cadillac Stephen King

Až na dvě povídky se mi líbily všechny, ať už to byl titulní Dolanův cadillac (nějak mam rád příběhy o pomstě s dobrym koncem) nebo bizarní Prst a Zuby (to mi fakt bavilo). Skvělá byla i "Pekelně dobrá kapela", kde člověk čte, řiká si otoč to, nejezdi dál, ale ne, takže to dopadne jako vždy, ovšem v pekelně ospalym městečku.

14.06.2022 5 z 5

Dům paní Kláry Dům paní Kláry Péter Nádas

Bylo to zvláštní, bylo to depresivní, umřelo tam zvířátko a poslední povídka Mínótauros byla hodně divná - celejch 20 stran byl jeden odstavec, těžko se to četlo, ale ono i ty ostatní povídky nebyly lehký na čtení. Asi ne nadarmo dostal autor cenu Franze Kafky. Aspoň se mi knížka hodí do výzvy, ale čtení nelituju, člověk si má rozšiřovat obzory.

27.05.2022 4 z 5