Hotovson Hotovson komentáře u knih

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Nebyla to taková katastrofa, jako když jsem čet (a nedočet) Zápisky starýho prasáka, ale na Poštovní úřad nebo Šunkovej nářez to nemá, ale moh bych říct, že většina těch povídek se mi líbila u některejch jsem se musel i smát. Takže celkově je to povedený, když se člověk smíří s tim, že čte o zoufalcích a ztroskotancích a je to samej chlast a sex.

09.05.2022 4 z 5

Žoldáci Žoldáci Frederick Forsyth

Člověk by si řek, že 300 stran popisu shánění materiálu a zajišťování logistiky akce bude nuda, ale neni tomu tak. Rozhodně ne u Forsytha a fakt to baví, neni to vůbec suchý, takže ve finále nevadí, že celá akce proběhne na posledních cca 20 stránkách, ostatně to taky měla bejt rychlovka, tak byla.

Za zmínku určitě stojí i morální přesah knihy, jak už zde napsal čtenář HTO.

A za druhý je to taky dobrá sonda do minulosti, kdy dneska už všechny ty dopisy, telegramy, telegrafy atd. působí dost zastarale a dneska by se to asi všechno odehrálo rychlejš pomocí mobilů na jedno použití a tak, ovšem jak sehnat kvéry netušim, takže kdoví, jestli by to vůbec něco urychlilo :D

05.05.2022

Outsider Outsider Stephen King

Začátek nenápadnej, dalo by se říct tuctovej, jako v každym druhym thrilleru, ale je to King, tak podle toho se to potom začne ubírat a nemyslim si, že by knížka ztratila v druhej půlce na tempu, mně se to líbilo.

Asi bych si už měl konečně přečíst trilogii s Billem Hodgesem, zatim jsem čet jenom Pana Mercedesa a Holly se tu vyskytuje už ve druhej knížce mimo trilogii...má King těch postav holt moc, kdo si to má potom všechno pamatovat, zvlášť když se vyskytujou nejen ve svejch příbězích, ale zasahujou i do dalších :)

05.05.2022 5 z 5

Třikrát vražda z posedlosti Třikrát vražda z posedlosti Patricia Highsmith

(SPOILER) Tři netradiční detektivky, který vlastně ani detektivkama nejsou. Každej z příběhů je trošku jinej, přesto jsou si podobný. Ve všech hraje dost velkou roli náhoda, resp. vršení náhodnejch a nešťastnejch událostí na sebe takovym způsobem, kterej nemůže skončit jinak než tragédií, kde nakonec nezůstane nikdo vítězem.

Cizinci ve vlaku - Setkání s neznámým člověkem, nezávazná konverzace, ale když je cizinec psychicky narušenej jedinec posedlej utkvělou představou o spáchání dokonalý vraždy...pak už to jde ráz na ráz a události se na sebe nabalujou jako sněhová koule. Tady spíš než o náhodu šlo o sérii špatnejch rozhodnutí hlavní postavy Guye.

Houkání sovy - Robert má problémy, tak je řeší místo koukáním na dno sklenice trošku netradičně - pozorováním jednoho děvčete. Tady by všechno mohlo dopadnout dobře, nebejt dvou vedlejších postav - Robertovy bejvalky Nickie a Jennyino přítele Grega - oba charaktery k pohledání...tady dojde k tragédii, dle mě Robertovo nerozhodností a hroznym chováním R+N, pak už to bere zase rychlej spád. Tady z toho nakonec dá se říct Robert vyvázne s čistym štítem (nebo téměř čistym)

Posedlost láskou - David - zde se podle názvu jedná opravdu o posedlost - se nemůže smířit s odmítnutím jeho lásky Annabelle. D. žije dvojím životem, trpí zřejmě rozdvojením osobnosti. Přátelé se mu snaží pomoct, stačilo by se odprostit od A., bohužel posedlost je tak veliká, že to nelze, konec opět sled nešťasnejch událostí a tragédie.

Takže fajn čtení no :D...hrozná depka, ale fakt to bylo dobrý.

27.04.2022 5 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Příjemný a oddychový čtení ve stylu Rytířů z Vřesova, jenom posunuto o několik let dopředu. Ondřej z Rohatce, nyní již pán na Jenčově mi hned padnul do oka a sním i jeho nesourodá partička se sirotkem Chiarou, zdaleka ne tupcem Brunem a ovčáckym psem Markusem. Přebírání hradu samozřejmě nebude jen tak, ale Ondřej si už vysloužil rytířský ostruhy, takže má s bojem nějaký zkušenosti, a dobrodružství tak může začít a zřejmě o něj nebude nouze. Setkáváme se tu taky se starými známými z Vřesova, což potěšilo, možná ještě nějakou roli v příběhu sehrajou.

Doufam, že nás čeká dlouhá, zábavná a napínavá série.

18.04.2022 5 z 5

Tisíc ďáblů Tisíc ďáblů Frank Goldammer

Perfektní! Opět úžasná a ponurá atmosféra, tentokrát již poválečných Drážďan. Člověk by řek, že dva roky po válce už bude situace lepší, ovšem to zřejmě neplatí pod nadvládou rusáků, který syslí všechno pro sebe a obyvatelstvo nemá co do huby a hlad je všudypřítomnej. Děsný a mrazivý a právě to dělá tu knížku tak vynikající, stejně jako první díl, že i přes naprosto nelidský podmínky a házení klacků pod nohy a vnější tlaky se Max Heller pokouší vyřešit případy vražd ruskejch vojáků.

Možná že by to jinak byla normální a celkem tuctová detektivka, ale tohle právě neni ten případ, právě kvůli zasazení do Drážďan v roce 1947, ještě do zimního období. Lidi trápí nedostatek jídla, tepla, bytů...všeho. Každej se snaží urvat co se dá a téměř za jakoukoliv cenu. I proto se mi líbí, jakej je Max pevnej charakter nesnažící se využívat ostatní, aby z toho měl osobní prospěch.

Nakonec se samozřejmě dozvíme odkud vítr fouká a je to celý dost smutný a taky docela drsný. Spousta lidí je vykořeněnejch, nemají nikoho druhýho, musí spoléhat sami na sebe. Obzvlášt dost silnej zážitek byla situace dětí, ale nebudu spoilerovat...

Určitě doporučuju, snad se dočkáme dalšího dílu.

13.04.2022 5 z 5

Strašení v Rookwardu Strašení v Rookwardu Darcy Coates

(SPOILER) Další ze strašidelnejch baráků...když už jsem je čet všechny, tak logicky musim jít i do dalšího, s nadějí, že to třeba bude zajímavější než předchozí, protože tu vidim sestupnou tendenci. Asi to nikdy nebude King, ale nemuselo by to bejt všechno jak přes kopírák (i když je to asi těžký, když se všude musí vyskytovat strašidelnej dům).

Tentokrát to začlo slibně...něco se odehrálo před 50 lety a teď tu máme současnost. Guy byl celkem v pohodě, což je dobře, když je to de facto jediná hlavní postava. Možná byl trošku cholerik, co občas vybuchne, ale OK. Tentokrát to neni debil, co by nevnímal signály, co mu vysílá dům, respektive to, co se v domě děje - což je fajn, v reálu snad taky nikdo nejde tupě za svojí zkázou. Ale když už zjistí, že je něco špatně, tak je už docela pozdě s tim něco dělat (akorát mi teda zaráží, že si o baráku teda nevyhledal nějaký info, než tam vůbec vlez, ale co už...).
Takže se nám tu rozjede spirála pokusů opustit barák, a tady jsem se místy ztrácel. Chvíli to vypadalo, že má Guy akorát dost velkej hokej v makovici, způsobenej zřejmě traumatem z minulosti, ale nakonec je všechno jinak...

Já s tim měl celou dobu problém, přečet jsem to za jeden den, ale nakonec z toho mam v hlavě taky pěknej hokej a nakonec mi vlastně neni jasný, jak to vůbec autorka zamejšlela. Začlo to jako něco a pak to skončilo jako něco úplně jinýho, jak kdyby přeskočila do jinýho žánru.

No...hodnocení necham na průměru...

Co se týče těch ilustrací, tak ty byly teda naprosto příšerný a příště buď změnit ilustrátora nebo tam nedávat nic, bude to lepší. Byly docela rušivý a vůbec nevystihly atmosféru, která místy byla fakt dobrá.

13.04.2022 3 z 5

Později Později Stephen King

Tak tady mi to zase sedlo, málokdy mi King nesednul. Zřejmě je jedno, jestli to psal před 40 lety nebo nedávno. Něco podobnýho (schopnost vidět a komunikovat s mrtvejma) jsem kdysi viděl v nějakym TV krimiseriálu, na jméno si nevzpomenu. Každopádně tady to neni krimi, i když tu jednu kriminalistku máme...

Mno, jak pořád King zdůrazňuje, že je to horor, tak možná že trošku jo, ale asi už jsem se v žánru nějak otrkal, takže mi to děsivý nepřišlo, což ale neznamená, že to neni dobrý. Spíš mi to na konci přišlo takový do thrilleru, trošku akčnější a samozřejmě hororový prvky tam jsou, dítě vidí mrtvý...

A kupodivu to bylo i docela krátký, jenom něco přes 300 stran :D Jsem rád, že King pořád píše a mně se to pořád líbí, i když musim dohnat ještě spoustu restů z mistrova díla. Zatim jsem přečet jenom 27 (!) knížek, tak s chutí do dalších! Snad toho ještě hodně vyplodí.

---

Konečně taky někdo vypotil obálku související s příběhem, moc se mi tam líbí ta Honda Civic 1. generace, která v příběhu skutečně hraje roli.

25.03.2022 5 z 5

Poslední den stvoření Poslední den stvoření Wolfgang Jeschke

Čteno podruhý, teď zhruba s odstupem čtyř let a musim se přiznat, že na první dobrou mi to moc nesedlo, viz starší komentář, ale teď se mi to líbilo, když už jsem věděl, do čeho jdu. Tudíž první půlka nás obeznámí se situací - co, jak a proč - a s hlavníma postavama. Neni to sice nejzáživnější, ale řek bych nezbytný. No a druhá a samotný vržení proti proudu času do neznáma. S rozptylem i několika desítek let, což dodává zápletce tu pravou šťávu. Do toho už pak zapadají jednotlivý dílky, například práce s lidoopy atp. Ve finále je konec ne až tak uťatej, jak by se mohlo na první pohled zdát (a jak se mi i zdálo), ale je prostě jenom otevřenej, což je si myslim dobře, lepší než udělat nějakej jednoznačnej závěr, takhle se lez jenom domýšlet co bylo dál.

Takže jsem zvýšil hodnocení, je to syrový, je to drsný a je to boží!

25.03.2022 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

(SPOILER) Bylo to fajn, děj pěkně plynul i díky krátkejm kapitolám a musim říct, že místy jsem se i torchu bál, ale zase ne tolik, něco tomu ve finále chybělo. Ale možná to bylo dobře, než aby se odehrál nějakej brutální masakr s potokama krve a šílenym zabijákem v lesní chatě, to by byla tuctovka a nuda. Takhle to víc zapadlo do domácího prostředí a konečný vysvětlení mi docela uspokojilo, i když vlastně jsme se příčinu nedozvěděli tak úplně docela.

Co se týče postav, tak já nevim...teda vim, je to nový, ale já mam asi nějaký staromilecký hodnoty, takže nějaký instagramy a tuto mi moc nebere a nevim, co na tom kdo vidí, ale zase chápu, že bez mobilů by tam nějaký pasáže nemohly bejt, přesto mi nebyl (téměř) nikdo sympatickej, což se mi u novejch knížek stává docela často. Každopádně by bylo zajímavý zasadit děj tak 50 let zpátky (nebo i víc) bez technickejch vymožeností.

...

Vy byste někdo jel s partou kamarádů na horskou chatu autem??? Nebo jsem tu ten divnej já? :)

01.03.2022 4 z 5

Pavučina Pavučina John Wyndham (p)

Od knížky co má 112 stran bych teda čekal, že se v ní začne dít něco zajímavýho dřív než v půlce. Ta první byla utrpení, popis výpravy a ostrova šel shrnout na pár stránkách, ne na padesáti. Od chvíle připlutí na ostrov a objevení pavouků se to už zlepšilo, přesto neměla knížka takovej spád jako bych očekával a určitě měla potenciál, ze kterýho šlo dostat daleko víc. Postavy byly celkem jalový, ale to by asi tak nevadilo, když se o většinu beztak postarali pavouci, takže nebyl ani prostor se s nima nějak víc seznámit.

20.02.2022 3 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

(SPOILER) Marťan se mi líbil moc, dalšího v knihovně jsem měl od autora Spasitele, očekávání byla velká, ale nakonec se naplnila, a jsem za to moc rád. Spasitel se od Marťana dost liší, i když i tady se na mě valila fyzika ze všech stran, ale čemu jsem prostě nerozumněl hned, nesnažil jsem se to pochopit (nebo aspoň ne nějak do hloubky) v rámci odsejpání děje, což si myslim nebylo na škodu.

Těžko o tom něco napsat bez spoilerů, ale asi tak ve třetině knížky jsem byl dost překvapen/ zaskočen a čekal jsem, ja se s nastalou situací (v kosmu) autor popasuje a jak se bude vyvíjet dál (TEĎ SPOILER!!! - jde o to setkání --- KONEC SPOILERU).

Čuměl jsem jak puk, jak do sebe všechno zapadalo, jak se Grace postupně rozvpomínal, co že se to vlastně stalo a kde a jak se ocitnul. Následný řešení problému až do konce knížky je prostě boží a konec nakonec překvapil úplně ze všeho nejvíc a naprosto nečekaně...

Zřejmě si dokoupim i další tvorbu Andyho Weira, protože Spasitele můžu jenom doporučit! Moc jsem se bavil a celou knížku si užil :)

17.02.2022 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

(SPOILER) No...druhej Bachman po sobě, takřka ve třech dnech, ale proč ne. Čekal sem že to zase dopadne Bachmanovsky, takže jsem to vzal radši takhle rychle po sobě a nějak to tak splnilo moje očekávání.

100 kluků na Pochodu, zbyde jeden, nevíme kdy, víme kde, ale zase nevíme proč? Kvůli výhře? Zřejmě. Nepochopil jsem, proč jim musí bejt do 18 let, stejně tak, v jakym rozpoložení je společnost, když jdou na téměř jistou smrt (vyplynulo mi z toho nějaký postapo). Vážnost situace jsem si uvědomil naplno už když jich bylo 99 a z každou mílí to bylo horší a horší. Nečekal jsem nějakou naději, možná sem tam záblesk, ale tohle byla totální beznaděj, která se zvětšovala čim dál tim víc pochod pokračoval, z téměř každýho rozhovoru, z chování chodců/kluků. No....

...nečtěte to, jestli máte depku :D Jinak to můžu doporučit :)

04.02.2022 5 z 5

Dobrodružný život kapitána Singletona Dobrodružný život kapitána Singletona Daniel Defoe

(SPOILER) Na svojí dobu určitě úžasný a nadčasový dílo. Dalo by se říct skoro cestopis s popisem různejch dobrodružství kap. Singletona, ale bohužel dost repetitivní, co se popisu cest po Africe v první části knihy týče. Je tu jmenováno dost zvířat (fascinuje mě ten tygr, ale nejsem odborník, tak nevim, jestli se v 18. století nemoh do afriky nějak zaběhnout, i když mi to příde nepravděpodobný), jinak je to podle šablony - potkali jsme kmen domorodců, buď byl kšeft nebo jsme je postříleli, nalovili jsme zvěř do zásoby atd...

Druhá část na moři mi sice bavila víc, ale postupně upadá do stejný šablonovitosti, kde se zase jede stylem - přepadli jsme loď, vydrancovali nebo ne, podle toho jak jsme se domluvili, zboží někde prodali a tak dál. Zde je navíc postava kvakera Williama, která vyprávění docela oživuje, jinak by to byla nebetyčná nuda.

Ale chápu, že v tehdejší době to muselo bejt docela poučný, dnes už to tak samozřejmě působit nemůže.

26.01.2022 4 z 5

Exorcista – Souboj s ďáblem Exorcista – Souboj s ďáblem William P. Blatty

Upřímně mi to moc nechytlo, hlavně ten začátek - 1. část - byl pro mě docela utrpení, nečetlo se to vůbec lehce, chytnout se v ději byl docela problém...

Když jsem se konečně propracoval k jádru pudla, tak vlastně nevim, jak to na mě mělo působit. Necítil jsem žádnou hrůzu, strach, mrazení v zádech, husí kůži, nic...

V době vydání to možná šokovalo svojí otevřeností a dost detailnim popisem některejch scén, dnešní doba je už bohužel taková, že ne. Nebo jsem nějakej moc otrlej, kdo ví?

Ten konec? Pro mě zase spíš rozpaky, takže jak už sem napsal. Ve svej době určitě zlomový dílo, nebo minimálně vybočující z řady. V dnešní době všemožnejch úchyláren se to jeví jako třikrát louhovanej pytlík čaje. Takže 3,5 hvězdy, vzhledem ke stáří díla dam 4. Film jsem neviděl a ani se do toho nějak nehrnu, páč si nedělam iluze o efektech 70. let, takže bych na tom byl podobně jako s knihou.

25.01.2022 4 z 5

Mistr platnéř Mistr platnéř František Niedl

Tak dlouho jsem se chystal vypůjčit si Platnéře z knihovny, až se nějakou náhodou stalo, že mi vydali všechny tři díly v jednom, takže jsem nezaváhal a hned to celý koupil. Podle zdejších komentářů a hodnocení to byla taková sázka na jistotu a já mam tyhle historický romány rád, takže jsem se nemoh splést. Bylo to v podstatě to, co jsem od toho čekal, i když kolikrát mi přišlo, že toho štěstí pro Lukáše a jeho blízké bylo až moc a i děj se dal celkem předvídat, ale to mi vůbec nevadilo. Občas si prostě člověk potřebuje přečíst knížku, kde se (téměř) všechno podaří a i konec je dobrej. Takže za mě spokojenost a pan Niedl mě opět nezklamal.

21.01.2022 5 z 5

Král úletů Král úletů Philip K. Dick

Málokdy se mi "poštěstí", že mi všechny postavy v knížce serou. Téměř vždy je tam aspoň někdo normální a v pohodě. Tady ne. Je pravdou, že hlavní postava Jack, totální magor mi sral asi ze všech nejmíň a možná z toho ve finále vylez jako ten nejnormálnější. Co se týče Fay, tak to byla teda síla. Jestli někdo takovej, nebo jenom z části podobnej existuje, tak ho fakt nikdy nechci potkat. No a takovejch Nathanů a Charleych asi bude víc, ale to neznamená, že by mi srali o to míň. Kupodivu se to četlo celkem svižně, ale byl jsem rád, že je to jenom útlá knížka, víc stran bych dával asi jenom těžko.

13.01.2022 4 z 5

Prstenec kolem Slunce Prstenec kolem Slunce Clifford D. Simak

Moc mi to bavilo a popravdě jsem se ke knížce dostal díky zmínce S. Kinga v jeho knížce Srdce v Atlantidě, jinak bych jí asi minul :-) Zajímavá myšlenka přeskakování do dalších světů a v podstatě restartování civilizace, když se něco nepovede (tady mi to trošku připomnělo Městečko Pines, kde taky docházelo k "restartům", ovšem úplně za jiných okolností).

Každopádně moc zajímavá knížka, celkem jednoduchá na čtení, ale vybízí i k zamyšlení a určitě se k autorovi a sci-fi ještě vrátim, rozšířil jsem si obzory.

10.01.2022 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Jako bomba! :D Z fyziky jsem na gymplu pravidelně osciloval mezi 4 a 5, takže jsem kolikrát netušil, o čem je řeč, ale to vůbec nevadilo. Mark Watney a jeho hlášky a glosování jeho pobytu na Marsu a popisování obyčejnejch i neobyčejnejch situací, co přinese každej další den (nebo zde spíš sol - aspoň něco novýho jsem se naučil) se postaraly o velkou porci zábavy. A taky že cukr a kyslík v uzavřenej baňce je docela výbušná směs :D Samozřejmě nesmělo chybět hrdinství a napínavý momenty, ale bez toho by to byla nuda a nebylo by to dost americký. Raketa osekaná na kost pobavila. A nejenom ta, bylo toho samozřejmě daleko víc. Jsem zvědav na film, tak snad to nezprasili.

17.12.2021 5 z 5

Koule Koule Michael Crichton

Kdysi dávno jsem viděl film, ale jediný, co si z něj pamatuju, je právě ta Koule a že se potom děly docela divný věci. V tej době jsem samozřejmě vůbec neměl tušení, že je to podle nějaký knížky. Až nedávno když jsem projížděl tady Databázi jsem na knížku náhodou narazil a tak mi to zaujalo, že jsem si jí prostě musel přečíst.

Bavilo mi na tom tajemno okolo kosmický lodi a potom Koule. Luštit šifry jsem naštěstí nemusel, protože bych v tom dost plaval, ale bylo super to postupný odhalování, co je to vlastně zač. Dále bych rád vyzdvihnul tísnivou atmosféru podmořský stanice, která se ještě víc zhutnila na konci, když nikdo nevěděl, na čem vlastně je a nikdo nevěřil nikomu. Ve finále pěknej napínák, moc se mi to líbilo.

Určitě si ještě něco od Crichtona přečtu, řek bych, že by mohly bejt lepší, než ty filmy :)

06.12.2021 5 z 5