Hotovson Hotovson komentáře u knih

Jediný muž Jediný muž Andrew Gross

Jedna z těch knih, co než se do ní člověk pustí, tak prostě ví, o čem bude, a že se bude číst hodně blbě vzhledem k tématu. Taková ta, že se těšíš na každou další stránku, protože tě zajímá, co bude dál, ale zároveň z ní máš strach, protože tušíš, že by mohlo přijít něco hodně špatnýho. Na konci ukáplaa slza, ale tak jsem to měl u každý takový knížky na téma lágrů nebo holocaustu. Ono se to asi ani jinak - vesele napsat nedá.

"Co jsem JÁ udělala?" Rozesmála se. "Otázka zní, Kurte, cos udělal TY? Co jste udělali vy všichni? Byli to lidé. Tvá drahocenná čísla...byli to lidé, ne číslice, Kurte. Byly to matky. Manželé. Malé děti. Měli své životy. Naděje. Tak jako kdysi my. Lidé."

21.11.2020 5 z 5

Třetí dvojče Třetí dvojče Ken Follett

(SPOILER) Parádní jízda a bezva příběh, co neustále nabírá na obrátkách až do skvělýho finále. Další poklad z knihobudky. Když se na scéně objevilo třetí dvojče a ukázalo se, že nespáchalo to, co všichni čekali, tudíž tu někde musí bejt nějaký další, trošku mi spadla brada, protože jsem to fakt nečekal a příběh tim dostal novej náboj a začal se víc komplikovat, což bylo pro atmosféru rozhodně dobře. Pak se ukázalo, že nejsou ani čtyři...:D

Opravdu jsem se u toho dobře bavil a nemoh se odtrhnout od čtení, takže to u mě znamená plný hodnocení.

21.11.2020 5 z 5

Poslední lež Poslední lež Riley Sager (p)

Myslim si, že z příběhu, kterej se odehrává v táboře u opuštěnýho jezera v zatopenym údolí uprostřed hlubokejch lesů se dala vymáčknout hutnější atmosféra. Neni to vůbec špatný, atmosféru to má dobrou, akorát se asi mohlo víc tlačit na pilu, takhle příběh jenom pomalu plyne a nic moc se neděje. Možná by pomohlo míň stránek a trošku to zhutnit, jak sem psal nebo přidat nějakou záhadu navíc. Na druhou stranu konec mi dost překvapil a to je fajn.

Moje hnidopošská poznámka pod čarou. 1) Spíš než jezero je to rybník, když bylo údolí zatopeno člověkem, co ho přehradil, ale uznávam, že jezero zní líp, než rybník, to nezní tak mysteriózně. 2) Kanic je mořská ryba, neni mi jasný, jak se moh dostat do (předpokládam že sladkovodního) jezera. Ale to jenom tak na okraj, na moje hodnocení to nemá vliv :)

15.11.2020 4 z 5

Knihomol Knihomol Stefan Zweig

Zajímavá povídka o tom, jak válka dokáže člověku převrátit život naruby, ne-li ho úplně zničit, aniž by chtěl a to se jí nemusí ani přímo účastnit.

11.11.2020 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Prvníma sto stranama jsem se musel doslova prokousat, nebavilo mi to, dvakrát jsem měl chuť knihu odložit. Nakonec jsem vytrval, ale zlepšení nebylo nijak rapidní. Milion odboček a vyprávění příběhů, který netušim, jak měli souviset s vyšetřovánim, kdyby tam nebyly, nic by se nestalo. Celá ta knížka se prostě hrozně vlekla a číst tutoho Nesba jako prvního (přečet jsem předtim Sněhuláka a Žízeň), tak bych s nim fakt nepokračoval. Ale zkusim si přečíst ještě nějaký pozdější případy, páč i když mi to nebavilo, tak HH byl vcelku sympaťák.

09.11.2020 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Tak mam po třech hodinách dočteno. Brrr...fakt "skvělý" čtení na páteční odpoledne. Ani se mi k tomu nechtělo nic psát, docela mě to rozhodilo. Ostatně všechno už je tu napsáno v dalších komentářích. Chudák holka, ale že to dopadne až takhle, to jsem teda nečekal, doufal jsem, že se to nějak vyřeší k lepšímu. Bohužel. Škoda, že do příběhu nejde zasáhnout, protože celou dobu se mi vařila krev a měl jsem sto chutí oba rodiče proplesknout a tu její sestru vlastně taky.

Jinak teda grafická úprava se moc povedla, ať už obálka, tak i obrázky uvnitř.

30.10.2020 5 z 5

Na vlnách podivna Na vlnách podivna Tim Powers

Téma pirátů mam rád, obzvlášť v tomhle období a místě, takže jsem tušil, že by se mi to mohlo líbit. Zpočátku mi tam trochu vadila ta magie a věci s ní spojený, ale nakonec jsem tomu přišel na chuť a líbilo se mi to. Hlavně bitvy na moři a když se k tomu ještě přidala loď duchů, tak to bylo i vtipný. Celkově pěknej dobrodružnej příběh s dobrym koncem.

27.10.2020 5 z 5

Meč králů Meč králů Bernard Cornwell

(SPOILER) Pan Uhtred měl zase jednou (nebo tady spíš dvakrát) na kahánku, ale opět z toho pomocí svých přátel a i svojí zásluhou vybruslil a to i bez Hadího dechu. Všechno dobře dopadlo, Aethelstan se stal králem, nepřátele jsou mrtví, akorát ten návrat na sever byl trochu smutnej.

Jinak opět čtivě napsáno, že jsem se nemoh odtrhnout a sem zvědav na 13 pokračování a zřejmě sjednocení Anglie, jak zde bylo naznačeno. Nechce se mi čekat tak dlouho, než se dozvim, jak to všechno dopadne.

18.10.2020 5 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Přišlo mi to trošku slabší než obvykle, i když mi to taky bavilo, ale přecejenom ne tolik. Navíc mi to na konci přišlo dost zmatený a celkem jsem se v tom ztrácel, ale to možná bylo tim, že jsem čet v rozmezí čtyř dnů. Navíc to potrestání vraha??? No...

Možná by to chtělo zpomalit a ne ty knížky švihat jak Baťa cvičky.

11.10.2020 4 z 5

Jeden z nejlepších dílů s Oldřichem z Chlumu, co jsem čet. Nepamatuju se, že by v některym jinym dílu šlo Oldřichovi tolik o život, jako teď, když po něm šlo Bratrstvo, potom jedna z Ludmil a na konci měl na mále před samotným králem Přemyslem. Zamotávalo se to teda pekelně, i když v Ludmilách jsem se docela vyznal, spíš jsem se děsil toho, aby Oldřich nejel navštívit těch zbylejch několik dvorců Tajná. Nakonec všechno vyřešil naprosto brilantně.

08.10.2020 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Jednička se mi moc líbila a když jsem uviděl dvojku v akci za 99,- , tak to byla jasná volba a nesplet jsem se. Přečteno jednim dechem, takže opěr skvělej na napínavej případ (a drsnej), navíc z prostředí americkýho zapadákova uprostřed hlubokejch lesů, navíc ještě prošpikovanejch tunelama a jeskyněma, tudíž ideální prostředí pro působení a ukrývání různejch magorů. Zasadit příběh do tohohle prostředí znamená polovinu úspěchu, protože to prostě má svojí atmosféru a tady je fakt dobře popsaný.
Moc se těšim na další díl, tak snad se brzo dočkáme a jsem zvědav, jak budou pokračovat rozhovory s neznámým 037.

06.10.2020 5 z 5

Třikrát v slepé uličce Třikrát v slepé uličce René Lodge Brabazon Raymond

Tři vynikající kriminální příběhy ze starý školy.
Hlavní hrdinové tu nejsou ani policajti, detektivové nebo soukromá očka, ale obyčejný tuctový chlápci, smolaři, který chtěli snadno přijít k velkejm penězům, ale samozřejmě se to vždycky nějak zvrtlo.

Neni třeba potoky krve, aby byla kriminálka napínavá a člověk měl nerva, jak to dopadne.

02.10.2020 5 z 5

Právo první noci Právo první noci Vlastimil Vondruška

Vzal jsem si to v knihovně jako oddechovou četbu a nebyl jsem zklamán. Dlouho jsem od Vondrušky nic nečet a tohle mi přišlo jako takovej standard, co se Oldřicha z Chlumu týče. Akorát mi teda přišlo, že dost věcí tu záviselo na štěstí a náhodě.

10.09.2020 4 z 5

Plamenonosič Plamenonosič Bernard Cornwell

Tohle bylo naprosto skvělý! Pro mě asi nejlepší díl celý série, snad i proto, že konečně došlo na bitvu o Bebbanburg a ten konec ten byl teda fakt parádní, nemoh jsem se od toho vůbec odtrhnout a knížku přečet za půl dne :)

Teď, když už je Uhtred doma, tak doufam, že nepověsí Hadí dech na hřebík a nebude sedět jak starej fotr s nohama u krbu. I když o zábavu se postarají zřejmě Skotové a jsem zvědav na Aethlestana, protože na jihu to asi taky nebude mít jednoduchý.

Vynikající série!!!

04.09.2020 5 z 5

Válečníci bouře Válečníci bouře Bernard Cornwell

Ono by se dalo snadno říct, že je to už 9. díl série a všechno je tak trochu stejný a pořád se opakuje. Bitvy, štítový hradby, rozpolcený lebky a lámání kostí, dobývání a bránění pevností, neustálej souboj víry atd. Ale ono je to fakt i teď prostě dobrý a skvěle napsaný a člověk musí číst dál a dál, aby se dověděl, jak to dopadne.

A vypadá to, že se v dalšim díle konečně podíváme na bitvu o Bebbanburg!

03.09.2020 5 z 5

Prázdný trůn Prázdný trůn Bernard Cornwell

Opět mě pokračování příběhu Uhtreda z Bebbanburgu a jeho dětí a přátel neskutečně bavilo a to tak, že jsem měk knížku přečtenou za něco málo přes 24 hodin a kdyby to šlo, přečet bych jí ještě rychlejš :)

Co se samotnýho příběhu týče, tak mi pobavilo, že Stiorra se potatila, alespoň co do zabíjení kněží a víry ve staré bohy. Uhtred mladší nezklamal a roste z něj vynikající válečník a jsem taky zvědav na další osud Aethlestana, kterýho Uhtred vychovává, jako by byl jeho vlastní.

Tak hurá do knihovny pro další díl :)

04.08.2020 5 z 5

Pohanský pán Pohanský pán Bernard Cornwell

(SPOILER) Uhtred už je sice stařec, což ovšem neznamená, že by ztratil sílu a byl už zralej do starýho železa, což potvrdil i v závěrečnym souboji s Cnutem, ovšem jak z toho vyleze v dalšim dílu, kdo ví? I proto potěšil jeho syn Uhtred mladší, dříve Osbert a jeho souboj se Sigurdem, což jsem teda fakt nečekal, takže nám tu roste zdatnej nástupce, co se potatil, narozdíl od jeho staršího bratra otce Jidáše, dříve Uhtreda (měl jsem v tom docela hokej:)), kterýho mi ovšem bylo celkem líto, ale doufam, že ještě sehraje v příběhu svojí roli (snad kladnou), když se objevil v závěru knihy.

Na dobytí Bebbanburgu se těšim už od prvního dílu a furt se nedaří, pokaždý se něco posere, tak snad příště??? Aby si to Uhtred aspoň užil :)

02.08.2020 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera / Dobrodružství Huckleberryho Finna Dobrodružství Toma Sawyera / Dobrodružství Huckleberryho Finna Mark Twain (p)

Víc se mi líbila kniha s Huckleberry Finnem, i když i Tom Sawyer byl pěknej, ale přišlo mi to víc takový pro děti, Huck byl o dost dospělejší, ač to autor sám zmiňuje. Možná i díky tomu, že jsem už starší se mi to líbilo víc.

Každopádně Tom Sawyer je spíš o páchání různejch klukovin a alotrií, kdežto Huckleberry Finn je už řádný dobrodružství, samozřejmě je to pro mládež, takže všechno dobře dopadne, což tady samozřejmě vůbec nevadí.

Zajímavá je i postava černocha Jima, kde se zřejmě ukazuje postoj Marka Twaina k otroctví, kde ukazuje, že i černoši jsou lidi, ne jenom pracovní síla. Netušim, jakej byl postoj lidí v době vydání. Docela dobře to vystihuje úryvek z knihy, kde Huck vykládá, že bouchlo ložisko na parníku a zabilo jednoho černocha, načež paní reaguje slovy, že to ještě dobře dopadlo, taky tam moh umřít člověk :D

Jinak ten závěr a "osvobozování" Jima mi přišel šíleně překombinovanej a docela už mi i Tom štval, bych to udělal jako Huck, prostě jednoduše :)

30.07.2020 5 z 5

Hořící země Hořící země Bernard Cornwell

Další parádní bitva na závěr. Tentokrát obléhání hradu. Baví mi, že to neni jenom prachsprostá řež, kde vyhrává početnější strana, ale je třeba i použít různejch taktik a lstí k přemožení nepřítele. Teď byly zapojeny i přírodní síly, což mi překvapilo a pobavilo, ale nebudu nic prozrazovat pro ty, kdo to nečetli :)

02.07.2020 5 z 5

Legie prokletých Legie prokletých Sven Hassel (p)

Nevim, jestli všechno popsaný moh prožít jeden člověk, řek bych, že ne, ale to neni podstatný. I kdyby to byly příběhy více lidí sjednocený do jedný osoby, tak hlavní myšlenkou zřejmě bylo poukázat na hrůzy a nesmyslnost války, což se podařilo. Místy dost brutální

25.06.2020 4 z 5