Jediný muž

Záchranná mise vedoucí do pekla jménem Osvětim. Poručík zpravodajské služby Nathan Blum rutinně dekóduje zprávy z obsazeného Polska. Po útěku z krakovského ghetta - poté, co nacisté popravili jeho rodinu – však Nathan touží udělat něco velkého pro svoji rodnou zemi zmítanou válkou. Nikdy však neočekával návrh, který obdrží od svého nadřízeného Billa Donovana. Úkol, aby se dostal na nejhorší místo na zemi, živoucí peklo, ve kterém má najít a poté utéct s jedním člověkem, jediným mužem, který může Spojencům zajistit vítězství ve válce. Ten muž se jmenuje Alfred Mendl a je světově uznávaným fyzikem a vědcem. Osudy Bluma a Mendla se protnou v místě s jménem Osvětim…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/355867/jediny-muz-5hr-355867.jpg 4.525
Originální název:

The One Man (2016)

Žánr:
Literatura světová, Válečné, Thrillery
Vydáno:, Computer Press (CPress)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Přidat komentář
albert19
16. února

Dobré a jako by pravdivé osvěžení historie a minulosti z období 2.svět. války.

Dmjouuu
26. ledna

Skvělé čtení. Velmi se mi líbilo spojení reálných událostí s fiktivním příběhem. Knihu jsem přečetl na jeden nádech. Za mě rozhodně 90%

Kačudovič
21. ledna

Tak Vám pane autore tedy pěkně děkuji. Kdybyste to všechno sepsal o něco méně zajímavěji, možná bych bych sám sebe poslechl a šel spát v rozumnou hodinu. Takhle jsem po třech hodinách spánku vstával na první dvanáctku a vskutku jsem celý den trpěl. Ale co se dalo dělat. Prostě jsem to MUSEL vědět, jaký bude závěr.

Místy se mi zdál děj sice poněkud "přitažený za vlasy," ale jako celek to bylo fenomenální.

Jinak se omlouvám za případně nevhodnou stylistiku komentáře, ale na téma Osvětim jsem toho přečetl už opravdu mnoho a zejména po rozboru "lékařských pokusů na lidech" mě zde popisované zločiny proti lidskosti asi nedokázaly emocionálně rozrušit tak, jak by asi měly.

zuzik2301
13. ledna

Neuvěřitelná kniha s naprosto strhujícím dějem!
Dlouho jsem váhala, jestli si knihu vůbec pořídit. Přeci jen, nejedná se o žádné veselé téma. Nakonec jsem ji však dala šanci a nelituji.
Od prvních stran mě naprosto strhla a pak už jsem nedělala prakticky nic jiného než četla a četla. Přestože jsem v některých pasážích odhadla průběh, vůbec mi to nevadilo a musím říct, že konec mě velice překvapil.

sioux
26.12.2017

Tato kniha má naprosto geniální námět. Poslat do pekla Osvětimi agenta, aby odtamtud odvedl důležitého člověka. Pro kohokoliv, koho zajímá kombinace - druhá světová, Osvětim, agent, thriller, by měl být nadšen. Teď už to mohl pokazit jen autor, že toto skvělé téma nedokáže dobře podat. Naštěstí Andrew Cross to zvládl na 90%. Z mého pohledu je 90% knihy naprosto skvělých, návykových. Co autor úplně nezvládl byl závěr. Přišlo mi, že to přestalo být uvěřitelné. Ne to co se stalo, ale jak hlavní aktéři mysleli. Autor se neubránil snaze vychovávat a poučovat, jak by se lidé v takové situaci měli chovat. Ta humanita byla těžko uvěřitelná a docela páchla. Ale promíjím mu to, v Americe je těžké nemít trochu vygumovaný mozek. A nejen v Americe.
Škoda, že takovou knihu nenapsal Robert Merle nebo někdo jemu podobný.
Ale sumasumárum, je to perfektní thrillerový zážitek z druhé světové.

ivousekk
24.11.2017

To byl nervák!
Výborně namíchaný koktejl z hrůz holocaustu, naděje a snahy o přežití, lidského utrpení, odvahy a napětí. Výborně se to četlo a posledních 100 stran jsem dočítala na jeden zátah dlouho do noci, protože jsem prostě musela vědět, jak to dopadne.
I když se jedná o fikci, byla inspirována spoustou skutečných událostí vč. tajného vniknutí do osvětimského tábora. Za mě skvělý příběh, který si rozhodně musíte přečíst.

Killingjoke
02.11.2017

O Holocaustu a pekle zvaném Osvětim se od 2SV napsaly tisíce knih a natočily stovky filmů. Jejich kvalita se pohybuje v široké škále od naprosto hrozných po výborné. Jistě se dá říct, že toto nejtemnější období lidských dějin je neustále vděčným tématem a občas se nedivím názorům, že už je toho dost a z tohoto tématu se stal obyčejný byznys. Pak se mi ale čas od času dostane do ruky knížka, která mě přesvědčí o tom, že dobrý autor dokáže stokrát vyřčené inovovat a vnést do tématu nové skutečnosti.

A tohle ani není knížka o Osvětimi, i když se zde odehrává převážná část jejího děje. Není to ani knížka o smrti. Ba naopak, tahle kniha je o naději a umění žít. Andrew Gross umně zkombinoval válečné reálie a historické skutečnosti s thrillerem o "jediném muži" Nathanu Blumovi, jenž je vojenskou rozvědkou OSS (předchůdkyní CIA) vyslán do Osvětimi, aby z tábora smrti zachránil fyzika a profesora Alfreda Mendla, jenž by mohl být klíčem k sestrojení atomové bomby. Z počátku docela jednoduchý plán útěku, však v tváří tvář nemilosrdné realitě dostává trhliny a Blum tak čelí své vlastní sophiině volbě...

Dovolím si malou vsuvku... Knihu otevírá skutečný útěk Rudolfa Vrby a jeho druha, kterým se podařilo z Osvětimi uprchnout a předat spojencům důležité dokumenty a plány tábora. Zájemcům o tento útěk doporučuji knihu "Utekl jsem z Osvětimi" právě od Rudolfa Vrby. O téhle knize můžu říct, že na téma útěků z tábora smrti jsem dosud nečetl nic lepšího.

Ale zpět ke knize Jediný muž. Kniha mě vtáhla hned od úvodních stran. Je napsaná velice čtivým jazykem a jen velmi těžce se její čtení přerušuje, protože prostě chcete vědět, co se bude dít dál. Dokonce mne bavily i pasáže, kde profesor vysvětluje fyzikální rovnice. Příběh se možná občas může jevit hodně neuvěřitelně, spíš jako dílo thrillerové fikce. O to víc však zarezonuje poté, co si nakonec přečtete autorův doslov a zdroje inspirace příběhu.