Dobrodružství Toma Sawyera / Dobrodružství Huckleberryho Finna

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Mistrovská díla pro děti, spisovatele Marka Twaina, čte celý svět již po dvě století. Mezi jeho romány pak zvláště vynikají dva: Dobrodružství Toma Sawyera a Dobrodružství Huckleberryho Finna. Tato vrcholná práce americké literatury 19. století o osudech dvou podnikavých chlapců je nabitá napětím, humorem a neodolatelnou hravostí. Zvláště v Hucku Finnovi vytvořil autor typ nekonvenčního klukovského hrdiny, který s vtipem řeší podivné události, jichž se stává svědkem při své cestě po řece Mississippi. Vítězí nad podvodníky a gangstery a v napínavé spleti převleků, komické nadsázky a gagů , spolu s kamarádem Tomem, osvobozuje uprchlého černocha Jima. Dva bezstarostné, trochu lehkomyslné a rošťácké přátele, Toma a Hucka, v této dramatizaci, plné twainovského humoru, představují Jiří Ornest a Michal Pešek. Humor a napětí v příběhu dobrodružstvím posedlých klukovských kamarádů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33695/dobrodruzstvi-toma-sawyera-dobrodruzstvi-huckleberryho-finna-33695.jpg 4.4166
Žánr
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno, Odeon
Orig. název

The Adventures of Tom Sawyer – The Adventures of Huckleberry Finn

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (17)

Kniha Dobrodružství Toma Sawyera / Dobrodružství Huckleberryho Finna

Přidat komentář
Hotovson
30. července

Víc se mi líbila kniha s Huckleberry Finnem, i když i Tom Sawyer byl pěknej, ale přišlo mi to víc takový pro děti, Huck byl o dost dospělejší, ač to autor sám zmiňuje. Možná i díky tomu, že jsem už starší se mi to líbilo víc.

Každopádně Tom Sawyer je spíš o páchání různejch klukovin a alotrií, kdežto Huckleberry Finn je už řádný dobrodružství, samozřejmě je to pro mládež, takže všechno dobře dopadne, což tady samozřejmě vůbec nevadí.

Zajímavá je i postava černocha Jima, kde se zřejmě ukazuje postoj Marka Twaina k otroctví, kde ukazuje, že i černoši jsou lidi, ne jenom pracovní síla. Netušim, jakej byl postoj lidí v době vydání. Docela dobře to vystihuje úryvek z knihy, kde Huck vykládá, že bouchlo ložisko na parníku a zabilo jednoho černocha, načež paní reaguje slovy, že to ještě dobře dopadlo, taky tam moh umřít člověk :D

Jinak ten závěr a "osvobozování" Jima mi přišel šíleně překombinovanej a docela už mi i Tom štval, bych to udělal jako Huck, prostě jednoduše :)

terimila
06. července

Četla jsem několikrát jako malá. Vždycky jsem měla radši Toma Sawyera, přece jen mi byl bližší společensky a jeho příběhy mi byly jaksi přijatelnější, uchopitelnější, víc jsem se do nich uměla vžít. U Hucka jsem prostě ve své dětské hlavičce nedokázala pobrat, že nějaké dítě může žít takhle zvlčile a rodiče ho nechají... Nu, takže radši Tom.

Vrcholem byla příhoda, kdy se s Becky ztratili v jeskyni... tam se mi tajil dech, byla jsem napjatá jako struna a spoustu motivů si dodnes pamatuju nesmírně živě. Kousek perníku, o který se Tom hrdinsky dělil s Becky, i když měl sám hlad... tápání potmě bez svíčky... a pak záchrana a nález Joe Indiána, který v jeskyni zůstal a zoufale se snažil vytěžit alespoň kapku vody tím, že zachytával kapky kapající ze stropu jeskyně. Prostě... tohle byla skvělá kniha. Musím si ji odstěhovat na chatu a na takové to večerní povalování u krbu bude skvělá. :)


Magrata15
20. dubna

Klasika - vtipné příběhy chlapců - rošťáka Toma, jeho brášky Sida, tuláka Huckleberryho, Tomova nejlepšího přítele Joa.
Částečně byl podle této knihy natočen český film Páni kluci.
V předmluvě Mark Twain píše, že většina událostí z této knihy se stala.

iskovsky
27. března

Twain bol génius...

Alex.Barunka
13.08.2019

Miluju Pány kluky, takže na tuto předlohu pro náš krásný český film muselo jednou dojít. A je to parádní kniha o klukovinách nejen pro kluky. Dílko plné humoru, dětských tajemství a průšvihů.

ArwenAragorn
15.06.2019

Miluji Toma Sawyera a Hucka Finna, jako dítě jsem moc ráda prožívala s Tomem jeho příběhy, u kterých jsem se chvílemi smála a chvílemi bála.

RyonMathrin
01.07.2018

Pokračování parádní knihy o klukovinách pro kluky.

intelektuálka
20.12.2017

Vzpomínka na dětská léta - už je to dlouho...

1

Doporučujeme

Pětka na Pašeráckém vršku
Pětka na Pašeráckém vršku
Zamrzlá loď kapitána Flinta
Zamrzlá loď kapitána Flinta
Běž, chlapče, běž
Běž, chlapče, běž
Poklad ve Stříbrném jezeře
Poklad ve Stříbrném jezeře

Autor a jeho další knihy

Mark Twain
americká, 1835 - 1910

všech 51 knih autora

Kniha Dobrodružství Toma Sawyera / Dobrodružství Huckleberryho Finna je v

Právě čtených6x
Přečtených297x
Čtenářské výzvě8x
Doporučených20x
Knihotéce138x
Chystám se číst48x
Chci si koupit10x
dalších seznamech7x