Krvavé levandule

Jižní Francie blízké budoucnosti. Pouliční nepokoje v pobřežních městech se vymknou úřadům z rukou a přerostou v povstání. Proti džihádistům pod vedením samozvaného emíra Abdulláha bojuje směsice veteránů, partyzánů a zločinců z povolání. A armádní velitelé, vystavení těžkým rozhodnutím, čím dál méně respektují názory vzdálené Paříže…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/416104/krvave-levandule-w1z-416104.jpg 4.514
Válečné, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno, Klika

Kniha Krvavé levandule

gaudi

Nejsou to povídky "na dobrou noc". Doporučuji číst jednu denně a "užívat" si autorův stále lepší a lepší vypravěčský um, který známe z jeho Zapomenutých příběhů a kterým čtenáře vtáhne do děje. Do děje, o němž si můžeme tak akorát přát, aby se nikdy u nás nestal skutečností; Francie už k němu má dobře nakročeno. Do děje, jenž je výsledkem autorova neskutečného portfolia informací a znalostí z historie a politického dění minulého a současného. To vše mu dovoluje vyvodit vize do budoucnosti tak katastrofální a tak podobné těm, které Evropa už několikrát prožila jen s jinými prostředky. Doporučuji zaslepeným, aby se jim otevřely oči - jestli ovšem zaslepení čtou...

MartinPetracek

Kniha je velmi realistická, jen v ní – po mém soudu – chybějí dvě kapitoly:

Jak manekýn, který právě z vůle voličů obývá Elysejský palác, není schopen se rozhodnout a dát armádě rozkaz povstání potlačit. Jak je svržen, vlády se ujímá generál NN a vzniká šestá republika.

Jak po potlačení povstání francouzská vláda konstatuje nemožnost dalšího soužití s muslimy v zemi, odvolává se na historický precedens Benešových dekretů a hledá zemi, která by francouzské muslimy přijala. Jak se předáci islámských zemí sejdou a smluví, že žádná z jejich zemí francouzské muslimy nepřijme. Jak je vláda šesté republiky nucena přistoupit k plánu B. Každému francouzskému muslimu je nabídnuta možnost zříci se islámu, přijmout francouzské jméno, nevládne-li jazykem republiky, ve stanovené lhůtě se mu naučit, žít na přikázaném místě a nesdružovat se s jinými bývalými muslimy – s tím, že alternativou je plynová komora, kyanovodík a smrt. Jak část muslimů nabídku odmítne a – po opakovaných neúspěšných pokusech umístit je v zahraničí – je usmrcena.

tomas7874

Kniha v dnešní zvrácené korektnosti (ne)příjemně nekorektní podává jednu, bojím se, že dost pravděpodobnou variantu, z možných blízkých realit. Příběhy, které se zrodily v důsledku chování a životního stylu zfanatizované lůzy jisté ideologie, naznačují, kam může vést dnešní bezpřehé přijímání středověké nenávistné ideologie. Jenom se obávám, že ten konec by nebyl reálný (abych více neprozradil) :-(

DexterMorgen

Autora sleduji několik let a upřímně řečeno, trochu jsem váhal s koupí, zejména s ohledem na jeho určitou rozvláčnost v psaném projevu. Jistě je to způsobeno jeho rozsáhlými znalostmi z mnoha oborů a proto jsem měl i obavu ze zahlcení textu spoustou odboček.
Naprostý opak byl pravdou, byl jsem mile překvapen úderností povídek, vypointováním, i (na tak malý prostor) výborným vykreslením charakterů postav, které čtenáři umožní se s postavami ztotožnit a prožívat jejich příběh.
Vřele doporučuji, nejen jako lehké akční dílko, ale i jako text, který sahá pod povrch a zanechává ve čtenáři podprahový pocit, že příběhy Krvavých levandulí se nás nepříjemně blízce dotýkají a na pozadí událostí dnešní doby se mohou velice rychle a velice brzy proměnit v krutou realitu.

panvlacek

Prvotina autora co se týče krásné literatury. Plastický popis fiktivního střetu v (doufám ne) blízké budoucnosti se čte jedním dechem. Jediná vada na kráse je jistá nerozsáhlost, skoro by se dalo říci přílišná krátkost. I tak doporučuji.

janacheca

Pana Kechlibara znám jako autora komentářů k současnému dění, jeho hlavním znakem je neprůstřelná logika a podložená data. Jako autor beletrie mě překvapil a to příjemně. Povídky jsou napsány tak, že jim čtenář věří. V zlomových chvílích se totiž lidé chovají už po staletí stejně a přesně to v Krvavých levandulích je. Nic na tom nemění doba nebo místo. Knížka je v tomto ohledu velmi pravdivá. Jinak si pochopitelně moc přeji, aby se autorova předpověď nesplnila a vše zůstalo v rovině fikce.

Lesní_chodec

Texty pana Kechlibara mám velice rád. Když jsem zjistil, že chystá vydat svojí první beletrii, která se bude odehrávat v scenériích "občanské války" na jihu Francii, neváhal jsem a knihu si předobjednal. Kniha mě svými příběhy nezklamala, opět zde byl znát osobitý styl autora. Na druhou stranu musím upřímně dodat, že "Zapomenuté příběhy" řadím o třídu výš a proto "jen" tři hvězdy v hodnocení.

Cinik

Sbírka drsných a dobře napsaných povídek v rámci reálných možností vývoje ve Francii. Jen jest otázkou, zda je na místě autorův optimistický výhled...

antiutopie, dystopie

Marian Kechlibar