Krvavé levandule

Jižní Francie blízké budoucnosti. Pouliční nepokoje v pobřežních městech se vymknou úřadům z rukou a přerostou v povstání. Proti džihádistům pod vedením samozvaného emíra Abdulláha bojuje směsice veteránů, partyzánů a zločinců z povolání. A armádní velitelé, vystavení těžkým rozhodnutím, čím dál méně respektují názory vzdálené Paříže…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416104/krvave-levandule-w1z-416104.jpg 4.261
Povídky, Válečné, Literatura česká
Vydáno, Klika

Kniha Krvavé levandule

FifaSchmied
12. listopadu

Knížku jsem přečetl na jeden zátah. Tak poutavé čtení ve formě krátkých příběhů opředenými fakty se jen k nevidí!

Grimpo
08. listopadu

Byla by to taková zábavná, oddechová distropie, kdyby... kdyby jsem ji nečetl jen pár dní po dekapitaci francouzského učitele, a útocích ve Vídni. Ach jo...

mi-380

Vysoko zdvižený varovný prst. Nad Nice, nad Francií, nad Evropou. Co se bude dít, až se z no-go zóny stane chalífát? Autor v deseti povídkách, které na sebe nenavazují, popisuje život a boj v části Francie, kde se to stalo/stane. Smutné čtení, podobně smutné jako zprávy o nábožensky motivovaných krvavých konfliktech, které k nám v současnosti ze západu, jehož velkoměsta lákají muslimy jako vosy na med, občas, skrz politicky superkorektní cenzuru, proniknou. Muslim lives mather?
Na kvalitě povídek je patrný vývoj a přerod z prostého popisovatele situace v první polovině knihy na plnohodnotného autora v polovině druhé.
80 % (aktuálně 49 hodnotících s průměrem 84 %).

Rihatama

Provence a opojná vůně a krása levandulí. Ano, to je Francie. Zářivá barva levandulí pod jihofrancouzským sluncem možná zůstane, kam se však posouvá Francie? Už dlouho se mi zdá, že francouzská bárka ztrácí na lesku, zatéká do ní čím dál víc a nabírá špatný kurz. Povídky moc krátké, aby se fantazie rozjela na plné obrátky, ale dost dlouhé, abych pochopila, jak může naše blízká evropská budoucnost vypadat. Vlastně všechny ty povídky tvoří jednu velkou mozaiku jedné mizerné budoucnosti. A jestli bílí partyzáni a jejich bojůvky proti vousáčům s ručníkem kolem hlavy představují pro někoho bílé světlo na konci tunelu, vč. Kechlibara, pro mně jsou to spíš poslední, marné výboje obrany mizících hodnot a principů. Muselo to dojít tak daleko? Ovšem partyzánské bojůvky pořád lepší, než podvolení se a la Houllebecqův scénář. A i historie zná lepší konce. Navíc české kotlině zatím snad podobný apokalyptický scénář nehrozí. Jenže. Evropa je tak malá....

JulianaH.

Deset kapitol z partyzánské války bělochů proti jihofrancouzskému emirátu. Realistických, stručných a podaných syrově, ale i s humorem.
„Eskorta se zastavila před vypálenou budovou lycea a začala rozmisťovat vězně do dvoumetrových odstupů. Leclerc se zadíval na zničenou fasádu před sebou. Na ohněm nezasažené části bylo vidět zbytky grafiti hlásajícího FUGEES WELCO."

Žijící autory téměř nečtu, ale „Krvavé levandule" mě zaujaly nejprve názvem, pak obálkou a nakonec anotací. První čtyři povídky mi přišly slohově amatérské – vyjma přímé řeči, kterou autor všude zvládl perfektně. S pátou povídkou se úroveň podstatně zlepšila a zbylých pět bylo skvělých, poslední dokonce skvostná.
Občasné jazykové neobratnosti („vědomá mysl") a předvídatelné momenty (závěr II. kapitoly) vyvážilo napínavé podání, znalost reálií a detailní promyšlenost. A jak už tu několik čtenářů psalo, povídky mají atmosféru. Finis coronat opus.
Nejvíc se mi líbilo téma. Autor líčí rasově náboženskou válku a chování muslimů i Francouzů bez ideologických klapek, jako znalec povah. Oceňuji, že i Francouzi jsou tu občas idioti (komunisté stávkující v Montpellieru; vládce obchodního domu), ale většinou se chovají... no prostě jako běloši a muži, tedy s jistými morálními standardy. Jsou to povídky pro dobrou náladu, vracející člověku víru v budoucnost Evropy. RF!

holyl

Pevne doufam, ze to nezaziju. Mohlo by to byt rozsahlejsi.

juliesze

Měla jsem zvláštní pocity - to téma by si opravdu zasloužilo zajímavý přesah do románového zpracování. Dokážu si představit rozvést zápletku, myšlenku, zrod, vůdčí ideu, což v této knize zůstalo zahaleno záhadou. Na druhé straně má každý čtenář možnost si za těmito nepopsanými dílky představit cokoli. Musím uznat, že válka vedena muslimskou vírou je opravdu něco zcela jiného - je demonstrativní, partyzánská, užívá mnoha léček, brutality a absolutního sebeobětování. Pro mě i nadále zůstává záhadou, jakým způsobem se vlastně dosáhne tak fanatického uctívání. A kdo ví, třeba to svět opravdu čeká až moc brzo.

Ha-Nula

Čtivě psaná knížka na aktuální téma. Pan Kechlibar mě překvapil, znám ho jako autora spíše zaměřeného na faktickou literaturu, ale tento jeho beletristický počin rozhodně stojí za přečtení. Těším se na další knížky, pan Kechlibar opravdu umí psát.