Horselen Horselen komentáře u knih

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Popravdě jsem očekávala další pokračování příběhu Animant a pana Reeda, ale byla jsem překvapená, že kniha obsahuje i dopisy, ilustrace, poznámky autorky k jednotlivým postavám a příběhu a další věci.
Četlo se to rychle, bylo to milé, ale nutně bych to v knihovně mít nemusela.

20.12.2021 4 z 5

Opačno Opačno Hannah Mathewson

Nerada to říkám, ale tohle bylo hrozný - od překladu, přes nulový děj až po "zvraty". Dialogy nedávají vůbec smysl, ani pomalu nevíte, co kdo říká. Děj se někdy ubírá zvláštním směrem, máte pocit, jako by autorka nějakou část prostě přeskočila. Svět má totálně nevyužitý potenciál. Nebyla jsem schopná se vžít do žádné postavy, bylo mi úplně jedno, co se tam děje. Korunu tomu dodala romanticko-neromantická linka mezi Ilsou a další postavou. Vždyť o sobě proboha skoro nic nevěděli a znali se pár dní?! A hned si skáčou kolem krku.

Dalším bonusem byla jedna hrubka za druhou, jak je pro CooBoo v poslední době typické ("Ona s tím nezačal" a podobné perličky). Konec mi přišel nemastný, neslaný.

Jsem docela naštvaná, celkově je kniha pro mě velkým zklamáním. Druhý díl si pořizovat nebudu.
Bod za vymazlenou obálku a vzhled pod přebalem.

16.12.2021 2 z 5

Zachraň se Zachraň se Mona Kasten

Plusy této knížky:
+ Čtivost a krátké kapitoly
+ Kniha vyvolává emoce a myslím, že vás nenechá chladnými
+ James není typický "bad boy" jako například Hardin (After), autorka se však určitým klišé stejně nevyhnula

Negativa této knížky:
- Překlad - zejména velká spisovnost a neustálé opakování "tatínek a maminka"
- Z vedlejších postav se ve skutečnosti staly další hlavní postavy, které by si zasloužily samostatnou knížku. Hlavně proto, že byly mnohdy zajímavější než příběh Ruby a Jamese
- Existuje velká pravděpodobnost, že samotný vztah Ruby a Jamese by celou knihu neutáhl

SPOILER
Konec mě popravdě ani nenutí číst dál, jelikož je celkem jasné co se stane ve 3. díle. Jsem přesvědčená, že se dozvíme o nakousnuté aférce Wrena s Ruby, a přesně kvůli tomu bude Ruby naštvaná, až se dozví, že se s ním zapletla její sestra Ember. Dále, dle mého, zjistíme, že inkriminující fotky poslal Cyril, který nemá Ruby nijak zvlášť v lásce a je naštvaný na profesora Suttona, že si začal s Lýdií a protože slíbil, že JÍ neublíží, vybije si vztek na jiných a zabije dvě mouchy jednou ranou. James se bude muset omlouvat a vysvětlovat, že si je připravil pro případ, kdy by Ruby chtěla o Lýdii povědět pravdu. A všichni asi víme jak to dopadne.
Jsem zvědavá jak budou mé predikce přesné, i proto se chystám na další díl.

05.12.2021 4 z 5

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

Jedná se o knihu, kterou můžete přečíst klidně za hodinu, ale zároveň to bude jeden z vašich hlavních pokladů v knihovně.
Svým zpracováním a mnoha moudrými slovy vybízí k nejednomu přečtení. K poezii se nicméně musíte propracovat v té správné náladě.

05.12.2021 4 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Jedna z nejlepších contemporary knížek, jakou jsem v poslední době četla. Motivy velice originální, atmosféra kempování byla vynikající. Figurují zde problémy běžného života, žádné nereálné věci. S hrdinkou dokážete soucítit. Celkově ve mně kniha vyvolala hodně emocí. Dobré zážitky střídají ty špatné, a zároveň i proto máte pocit, že se pořád něco děje. Rozhodně se chystám i na další knížky od autorky.

01.12.2021 5 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Vymyslet ucelené hodnocení pro tuhle knihu, je pro mě docela těžké. Kdo tvrdí, že podobnost se SJ Maas tam není, tak od ní asi nikdy nic nečetl.

Velké plusy vidím v živých a sarkastických rozhovorech a slovních přestřelkách. To, že autorka nechala umřít vévodu i lorda Mazeena mě taky potěšilo. Celou dobu jsem totiž čekala, jestli se z nich nevyklube něco víc (viz Maasová). Na druhou stranu ta přitažlivost mezi hlavními hrdiny na mě byla strašně rychlá. Korunu tomu nasadila Poppy, když se s Hawkem vyspala, vzápětí po tom, co se ho pokusila zabít. Chtěla jsem ji decentně profackovat.

Část děje byla hodně předvídatelná. To, že Hawke je princ a zrádce mi došlo velice brzo. Jenže i tak byla kniha nesmírně čtivá a strhující. Ta vášeň, touha a hlad. Líbilo se mi, že autorka ukázala Hawkea/Casteela i s jeho minulostí a dala mu dobrý důvod nenávidět Povznesené. Najednou začnete zpochybňovat, jestli je nebo není padouch.

Jsem hodně zvědavá kam se bude ubírat další díl, ale nemám pocit, že by autorka mohla ten šílený konec nějak zachránit.

18.11.2021 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Thrillery skoro nečtu. Šelmu jsem se rozhodla přečíst kvůli doporučení, že obsahuje mnoho zajímavých vědeckých faktů. A skutečně, v tomhle ohledu mě vůbec nezklamala. Zároveň se tak odlišuje od jiných knih v žánru. Nicméně se při čtení častokrát zdá, že hlavní hrdina musí mít mozek dvakrát větší než tělo, pokud ví všechny zmíněné informace.

Šelma je psaná strohým a jednoduchým stylem, žádné vytáčky a dlouhé odbočky. Krátké kapitoly vás nutí číst pořád dál. Konec mi přišel těžce nereálný a poněkud otevřenější než bych chtěla.

Stejně jako je jedinečná svým obsahem, vyčnívá i nádhernou obálkou, asi jedna z nejhezčích, co jsem kdy viděla.

Pokud se zajímáte zároveň o biologii či genetiku a nevadí vám napětí, bude se vám líbit.

08.11.2021 5 z 5

Zachraň mě Zachraň mě Mona Kasten

Jak už zde někdo zmínil, přirovnání k After je poměrně přesné. Opět zde máme spoustu klišoidních situací, ale já jsem pro, když je autor umí dobře podat.
Knize se nedá upřít čtivost a myslím, že chemie mezi hlavní dvojicí také funguje.
Ideální pokud si chcete odpočinout od náročnější literatury.

09.10.2021 5 z 5

Vládci popela Vládci popela Scott Reintgen

Po dlouhé době jsem se v YA setkala s originálními prvky, samozřejmě musím vyzdvihnout fénixy a jejich zrození. Velmi se mi líbilo zakomponování alchymie.
Samotný námět, jak už zde bylo zmíněno, mi připomíná Hunger games, nicméně nápad Dostihu se mi líbí ještě o něco víc.
Kniha se četla sama, nemohla jsem se odtrhnout a stránky ubíhaly rychle. Přestože v Dostihu jelo 11 jezdců, autor se zaměřil jen na některé, což oceňuji, protože jsme se mohli lépe seznámit s jejich osobnostmi a pohnutkami.
Bonusem je překrásná obálka. Další díl budu nedočkavě vyhlížet.

25.09.2021 5 z 5

Stínové eso Stínové eso Amanda Foody

(SPOILER) Hodně dlouho jsem nevěděla, co si o této knize myslet. Chvílemi jsem měla pocit, že vůbec nechápu, co se děje a o čem autorka píše, hned vzápětí jsem nedokázala odtrhnout od stránek oči. Za polovinou knihy však převažovaly pouze dobré pocity, ke knize jsem se vracela ráda a o postavy jsem měla skutečné obavy.

Občas se mi zdálo, že rozhovory mezi postavami postrádají smysl a že jim vůbec nerozumím. Celkem mi vadilo hodně chyb a překlepů, korektura byla v tomto případě zanedbaná.

Bavilo mě romantické napětí mezi Enne a Levim. Trochu mě zklamalo, že se v prvním díle nedostalo o něco dál.

Asi bych také ocenila nějaký slovníček pojmů. Autorka za celou knihu vlastně pořádně nevysvětlila o co jde s Mizéry, proč byly všichni vyvražděni apod.

Přestože má kniha mnoho much, nemůžu jinak než ji hodnotit plným počtem hvězdiček, protože se mi líbilo celkové pojetí tématu a nevšední nápad.

19.09.2021 5 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Druhý díl mě bavil víc než první, možná z části proto, že jsem nevěděla, co se bude dít. Každopádně děj se vezl na stejné vlně jako předchozí díl, proto doporučuji číst tuto sérii s pauzami mezi knihami.

07.09.2021 5 z 5

Poznamenaní stíny Poznamenaní stíny Marianne Cedervall

Jestli čekáte důmyslně zpracovanou detektivku s několika dějovými linkami a špatnými kroky á la Nesbø, pravděpodobně budete zklamaní.
Po knize jsem sáhla zejména kvůli propojení zápletky a koní.

Jedná se o jednoduchý příběh ani ne moc strašidelný, soustředí se hodně na popis prostředí.
Množství postav není tak velké, abyste přehlédli vraha. Každopádně i tak jsem si knihu užila.

01.09.2021 5 z 5

S láskou, Lukov S láskou, Lukov Mariana Zapata

Krasobruslení je jeden z mých nejoblíbenějších sportů, takže jsem čekala, že nic jiného než 5* knize nedám. Nakonec však stále vede Kulti.
Na můj vkus zde bylo až příliš mnoho sprostých slov a zdálo se mi, že spoustu věcí je nevyřešených případně nedotažených.

SPOILER: Například Jasminina myšlenka, ohledně vztahu Leeové a Ivana. Také vysvětlení na konci knihy, že s ní Lukov chtěl jezdit od samého začátku, přitom tomu nenasvědčovalo žádná skutečnost.
KONEC SPOILERU

Autorka se měla zaměřit více na detaily a méně na sáhodlouhé opakující se myšlenkové pochody.

21.08.2021 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Druhá světová válka, zejména holokaust, byl, je a bude téma, které je silné samo o sobě. Ve čtenáři vyvolá velký ohlas i spoustu emocí, proto napsat takovou knížku je těžké z jiného úhlu pohledu.
Knih na tohle téma bylo napsáno mnoho. Přestože jsem jich moc nečetla, znám i lepší příběhy.

Vyprávění o upírovi mi nevadilo, ale opakování některých části bylo opravdu zbytečné. Celkově bych ocenila, kdyby byla kniha o něco kratší.

28.07.2021 4 z 5

Kosti Mraza Kosti Mraza Alžběta Bílková

Oproti autorčině prvotině je tohle velký pokrok. Autorka umí psát poutavě, dokáže navodit napětí a přestože některé věty se v knize opakují, já jsem velmi spokojená. Moc se mi líbilo prostředí, postavy i vybudovaný svět.
Jen škoda že v knížce nebyla mapa.

20.07.2021 5 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Vážně nezvyklá kniha, která je psaná jen formou rozhovorů a vy i přesto máte pocit, že se pořád něco děje.
Jasně, neustále se opakuje sex, drogy a alkohol, ale zároveň je to i příběh o lidských vztazích, lásce a vášni k hudbě.

Tahle kniha pro mě znamenala vystoupení z komfortní zóny, šla jsem do ní naslepo a nečekala jsem, že se mi bude tolik líbit.
Obálka mi přijde naprosto perfektní. Strašně jsem si všechny písničky chtěla poslechnout, ale bohužel...

Jediné, čemu jsem nevěřila, bylo chování a postoj Camilly k celé situaci s Daisy.

15.07.2021 5 z 5

Zrádné mlhy Zrádné mlhy Katherine Arden

Ač příběh pro kategorii middle grade, velmi se mi líbil. Chvíli trvalo než se děj rozjel, ale po určité době už jsem byla napnutá, co bude dál. Obálka skvěle vystihuje atmosféru i děj.

Jen je mi líto, že anotace prozrazuje přesně polovinu knížky, což je opravdu škoda, vzhledem k tomu že má jen 200 stránek.
Konec považuji za trochu uspěchaný, místy i nelogický a nesmyslný.

11.07.2021 4 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Je bezesporu pravda, že bez seriálu bych se ke knize nikdy nedostala. Na druhou stranu nevím, jestli bych opravdu o něco přišla. Jenže nádherná obálka mě zlákala ke koupi.

Je jasné, že žádnou světobornou literaturu čekat nelze. Knížka je oddechová a poměrně čtivá. Upřímně si ale nedokážu představit, že by se takhle lidé v 19. století škádlili, mluvili podobným způsobem a že by Daphne, jakožto obyčejná dívka jednala tímto stylem s vévodou.

Na Simonovi mi poměrně vadilo, že kdykoli se dostal do svízelné situace, okamžitě sahal po slově "zabít" a vyhrožoval svému okolí, i když třeba s nadsázkou.
Daphne zase nedokážu odpustit, co Simonovi provedla a velmi to ovlivnilo skutečnost, jak na ni nahlížím.

09.07.2021 4 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Bohužel, měla jsem asi přílišná očekávání a ve výsledku mě kniha zklamala. Jestli je ale v něčem originální, tak určitě světem. Romantická linka mě nechávala chladnou, poutu mezi hlavními hrdiny jsem nerozuměla.

05.07.2021 4 z 5

Instant karma Instant karma Marissa Meyer

Já půjdu nejspíš proti proudu, když řeknu, že mě daleko víc od začátku vytáčel Quint. Hlavně z toho důvodu, že se ztotožňuji s jistými osobnostními rysy Prudence.
Motiv mořské biologie a ekologie se mi opravdu líbil, zejména protože se s ním v YA knížkách prakticky nesetkáme.

Knížka mi perfektně navodila pocit léta, moc ráda bych byla součástí záchranného střediska.
Konec byl možná až moc... všechno. Moc přeslazený, moc dokonalý.

Nemyslím si, že Pruiny karmické schopnosti byly zbytečné, naopak daly příběhu něco navíc, a to je v žánru contemporary celkem důležité.

!! SPOILER!!
Hrozně mě naštvalo, že za tu dobu co Quint a Prudence spolupracovali, by jí Quint měl znát dost dobře na to, aby věděl, že žádné peníze neukradla. To, jak se k ní kvůli tomu všichni chovali, bylo vážně odporné. Proč by se jinak obtěžovala jim pomáhat?!

28.06.2021 4 z 5