Instant karma

Prudence je klasická šprtka, co má o lidech okolo sebe jasno: jsou líní, arogantní a nejradši by jim to všem dala pořádně sežrat. Po jedné karaoke noci se jí přání splní – zničehonic může na kohokoli přivolat okamžitou karmickou odplatu. Tahle superschopnost nefunguje jen na otravného spolužáka Quinta, který s ní pracuje v záchranném centru pro mořské živočichy. Co když je však úplně jiný? Prudence se o něm pokusí zjistit víc… a brzo v tom lítá až po uši....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463878/big_instant-karma-U87-463878.jpg 3.8149
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)

Instant Karma, 2020

Kniha Instant karma

dianaxn

Začnu s tím, že MM patří mezi moje top autory, takže jsem neměla nízká očekávání, ale na druhou stranu contemporary moc nečtu, a proto jsem si nebyla jistá, co od toho čekat. Nakonec se Instant Karma stala mou fav feel good romancí.

Hlavní hrdinka Prudence, která se většině lidí zdála nesnesitelná, mi neskutečně sedla. Někdy mluvila nebo přemýšlela úplně stejně jako já, ale většinou byla můj naprostý opak – musí mít vždy nejlepší známky ve třídě, nesnáší líné lidi a slovo prokrastinace pro ni neexistuje.

O co teda jde – Prudence získá schopnost přivolat na kohokoli karmickou odplatu, což ale nefunguje na jejího spolužáka Quinta, kvůli kterému dostala špatnou známku z projektu. Ten však souhlasí, že jí pomůže známku vylepšit, když bude nějakou dobu vypomáhat v záchranném centru pro mořské živočichy.

Co se mi zdálo nejzajímavější, bylo právě prostředí záchranného centra, spojení s tématem ekologie a taky nové informace o mořských živočiších.

Děj celkově byl taky skvělý. Koncept, zvraty, karmická spravedlnost i hate to love linka, která byla cute. Což me přivádí k hlavnímu mužskému protagonistovi, který mě ze začátku iritoval, ale postupem času jsem si ho oblíbila stejně jako Prudence.

Jediná věc, kterou bych vytkla, je detektivní linka, která vlastně není ani detektivní, protože ji odhalíte ještě dřív, než vůbec začne.

Takže závěr zní, že Instant karma je ideální pro všechny fans contemporary s hate to love, trochou fantasy a výrazným vývojem postav, kde se navíc dozvíte něco nového i o ekologii (a ne tím nudným způsobem jako ve škole).

LimedkaMikki

Jestli existuje nějaká kniha, kde vás hlavní postava štve, pak je to rozhodně tahle. Prudence byla natolik iritující, že jsem myslela, že tu knihu zahodím. Kdybych ji neměla formou e-knihy, dost možná to skutečně udělám. Už od začátku se chovala tak, že jsem měla chuť ji zaškrtit. Možná chtěla vzbudit nějaký soucit, ale co se týče mě, měla jsem to přesně naopak. Už od začátku jsem litovala Quinta, ne ji. Jí bych nafackovala. Naštěstí pro nás obě jí takhle "frackovitost" nevydržela celou knihu.
Co se týče nějakého obecného zhodnocení knihy - nebylo to až tak špatné. Vlastně asi takový lepší průměr v tomhle žánru. Byly tam chvíle, kdy jsem se nemohla dočkat jak to bude pokračovat dál, byly tam chvíle, kdy jsem to odložila a nevzpomněla si na to týden. Co mě trochu překvapilo, tak byl závěr knihy a "hlavní padouch" (protože každá kniha má svého padoucha, že jo). Sice tak nějak tušíte, kdo to je už asi od půlky knihy, ale jak moc malý/velký padouch to je, to zjistíte až na konci.

petulkapeta

(+ SPOILER) Otevře ústa, ale zaváhá. Dvě sekundy. Pět. A pak: „Můžu si
dělat, co chci?“
Okamžitě zpozorním. Přimhouřím oči. „V rozumných
mezích.“
Quint prudce vydechne. „Na to už je asi pozdě.“
Chci se ho zeptat, o čem to mluví, ale skloní hlavu a jeho rty
se dotknou mých.
Strnu.
Z mozku se mi vypaří všechny myšlenky a nechají za sebou
jenom neurčitou stopu.
Rty mě zabrní. Je to krátký dotek. Váhavý. Nejistý. A pak je
pryč. Quint se mi dívá do očí a čeká na reakci.
Jenže já… reagovat nemůžu. Sotva můžu dýchat.
Quint Erickson mě právě políbil.

„sama o sobě jsi skvělá,
ale se mnou jsi ještě lepší.“
Zavrčím, ale… Nemůžu to popřít.

Tenhle přiběh se mi libil nejen kvůli karmě,ale samo že i kvůli těm tvorum co žiji v oceanu :)

BetyN.

Merissa Meyer má mimořádné vypravěčské schopnosti. V této knize dokazuje, že vedle fantasy a scifi umí skvěle psát i contemporary romance. Líbí se mi, jaká témata kniha řeší. Hlavní hrdinka mi sice lezla na nervy, ale to k tomu patří a myslím, že to je autorky záměr. Tato postava v průběhu knihy zásadním způsobem změní své chování a názory a projde vývojem, který v tomto žánru není obvyklý, takže to oceňuji. I když kniha má slabá místa, kdy jsem se trochu musela ke čtení nutit, většinu času mě bavila a navíc do tohoto žánru přinesla něco nového a má přesah.

Marthas

2,5/5 Za mě byl námět zajímavý, obzvláště ta karmická část, ale zpracování zejména začátku pokulhávalo. Zdá se mi, že má autorka problémy se začátky (četla jsem a komentovala totiž i její knihu Bez srdce, jež je na tom v tomto ohledu obdobně). V Instant karma jsem měla problém a to velký do strany 100. Do čtení jsem se musela nutit a přemýšlela, zda to nezabalím, ale vytrvala jsem. Nevadily mi ani tak charaktery hl. hrdinů ani šablonovitost. Spíše se zdálo, že některé vtipy do té 13. kapitoly, buď nebyly vtipné anebo jsem nepochopila jejich pointu, míjeli mne. Nepomohlo ani to, že neumím dost dobře španělsky a sem tam se v textu vyskytlo slovo, kterému jsem nerozumněla. Dále se knize bohužel nevyhnuli ani tiskařsští šotci anebo chyby v překladu. Knihu tedy nemohu hodnotit lépe než hodnotím, bohužel ten prostředek a ani konec nebyly takovej hit, aby to vyrovnalo tu prudu na začátku, protože ze 400 stran bylo prvních 100 fakt núďo. Sama pro sebe se celkem divím, že má někdo zájem tuto knihu zfilmovat. Pravda, ale je, že pokud bude scénarista šikovný, tak námět je to dobrý, i když celkem předvídatelný.

KateTheBlogger

Jedná se o první knížku, kterou jsem od autorky četla. Příběh byl příjemný, odpočinkový a se zajímavou tématikou. I přesto mi ale byla bližší postava Quinta než Prudence (hlavní hrdinky). Její chování mě často rozčilovalo a bylo mi nesympatické. Zato Quint mě bavil od začátku do konce.

Lea_41

Bylo to milé. S Prudence máme pár společného, ale občas mi vadilo jak se chovala. Ale byla super, hodila se do tohoto příběhu. Celková tématika záchrany přírody mi vyloženě sedla a sama se o ni zajímám.

knihomolkaMist

(Knihu jsem četla v anglickém originále)
Tato kniha byla boží! Od autorky sic něco nevídaného, ale i tak se jí to moc povedlo. Prude jsem, na rozdíl od některých, měla vcelku ráda a Quint byl taky moc fajn.
Téma záchranné stanice byl taky skvělý a ještě jsem ho nikde neviděla.
Mohu moc doporučit jako skvělé letní čtivo… a kdyby někdo chtěl číst v angličtině - tohle je ideál, je to poměrně jednoduché a čte se to samo :)