hayalet hayalet komentáře u knih

Prach Prach Hugh Howey

Tak jsem nejdřív smutnila, že je to jen trilogie. Protože musím říct, že všechny díly jsou dobře napsány a každý z nich má to svoje. Ale musím přiznat, že po dočtení posledního dílu jsem trochu ráda, že jsou ty díly jen tři. Už mi trochu vadilo, že pokaždé když si nějakou postavu oblíbím, tak neskončí zrovna dobře. Dějově se Prach ubírá stejným směrem, jako byl naznačen v Silu. Dojde tu na vysvětlení, proč se to všechno stalo a jak se to stalo + nechává lehce otevřený konec.. Bavilo mě to.

01.04.2019 5 z 5

Modlitba za Černobyl Modlitba za Černobyl Světlana Alexandrovna Alexijevič

Mlžení, zatajování informací a nechání lidí napospas osudu z ozáření. Ano, tak přesně to bylo. O Černobylu jsem slyšela i četla už mnoho, ale přesto je tato knížka v něčem jiná. Poskytuje autentický pohled na katastrofu z pohledu několika osob, místy až velmi podrobně popisuje průběh a následky z ozáření. Jde o výpovědi jen malé hrstky obětí této katastrofy. Přečteno jedním dechem a znechucení z celé této "nehody" ve mně i nadále přetrvává...

28.03.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Farma zvířat se dá přečíst asi kdykoliv a stále bude aktuální. Neuvěřitelně čtivá a i po dočtení myslíte na to, co všechno autor knihou vyjádřil. Nesmrtelná klasika od dobrého autora.

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Tak tahle knížka se četla sama, nešlo přestat, ale zároveň ji člověk byl nucen místy odložit, aby se nadechnul. Bylo to děsivé, bolestné až k pláči. Obdivuji Davea že přežil a dostal snad šanci na lepší život. Ale zároveň si ponese v sobě celý život tu tíhu týraného dítěte. Matku bych nikdy matkou nenazvala. Je to zrůda. Chystám se přečíst o dalším osudu Davea v pokračování.

26.03.2019 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

No, tohle bylo literární sousto. Nemám ráda násilí a jsem ráda, že autor ho tam moc nedal, i když to muselo být těžké. Četla jsem toho o útoku na RH a operaci Anthropoid už hodně a tak jsem sáhla i po této knize. Obdivuji hlavně rodiny, co u sebe schovávali parašutisty. Velký čin, kruté následky. Kniha stojí určitě za přečtení.

26.03.2019 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Začátek lehce pomalejší, ale po pár stránkách je to celkem slušná jízda, kdy máte pocit, že i vás někdo sleduje. Takový stihomam. Potlačování vlastních myšlenek a názorů je vykresleno dost dobře. Nezájem okolí o věci kolem...no, něco mi to připomíná. Že by dnešní svět? Moc dobrá kniha k zamyšlení.

25.03.2019 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Dostala jsem se k ní až v dospělosti, kdy už plně chápu její významy a moudra. Četla jsem už dvakrát a pokaždé to ve mně zanechá příjemný pocit. Beránka už také zvládám namalovat. Patří právem do mé knihovničky.

01.04.2019 5 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Přijde mi svým způsobem napínavější, než byl první díl. Postava Donalda a Thurmana pro mě ze začátku lehce nudná. Moc oficialit a všelijakých plánujících debat. Děj se rozjíždí pomalinku, ale pak je to opět čtenářská lahůdka.. Chybí mi tu Juliette, ale postava Sóla je taky zajímavá. Jsem ráda, že konec knihy navazuje na konec prvního dílu. Dvojka se mi prostě líbila, dávám plný počet.

30.03.2019 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Mé první seznámení s postapokalyptickým sci-fi. Zpočátku byl děj napínavý, ale až příliš předvídatelný.....jenže se ukázalo, že nic není tak, jak jsem myslela. A pak přišlo trochu hluché místo. Putování starostky a zástupce šerifa po točitých schodech dolů..to bylo nekonečné a i hovory mezi nimi. Vlastně, jako kdybych šla s nimi a trvalo mi to stejně tak dlouho. Jsem ale ráda, že jsem v četbě vytrvala. Poslední třetina knihy měla pro mě zase to napětí, jako bylo na začátku a užila jsem si to. Závěr je nechán lehce otevřený a to mám ráda u knih. Silo mě nalákalo už jen svým krásným obalem. Spokojenost.

29.03.2019 5 z 5

Komiksová Kytice Komiksová Kytice Karel Jaromír Erben

Stará dobrá klasika v komiksovém podání a řekla bych, že zdařilá. Některé balady se opravdu povedly a jejich převedení do komiksové podoby mě nadchlo. Moc se mi líbila Svatební košile, Vrba a trochu syrově vykreslený Zlatý kolovrat. Ale Polednice, tak ta mi přišla celá úplně mimo (a mluvím teď o jejím komiksovém podání) , to dítě je prostě děsivé, fuj. Za velké plus považuji, že za každým komiksem je uvedena báseň v originální podobě.

28.03.2019 5 z 5

O Djatlovově expedici jsem před touto knihou nikdy neslyšela. Záhadný konec expedice i po dočtení zůstává záhadným. Kniha neposkytne jednoznačné odpovědi, ale rozvine spousty otázek a pochybností. Kdo? Co? Jak? Proč? Kniha je psaná velice čtivě a podrobně. Martin Lavay dokázal shromáždit spousty informací a fotografií. Rozhodně nabídne nestranný pohled na celou tuto výpravu.

28.03.2019 5 z 5

Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje Guy Delisle

Delisle s nadsázkou popisuje svůj pobyt v téhle režimem svázané zemi. Vše je hlídáno a má svá striktní pravidla. Jako cizinec nesmíte nikam ani na krok bez průvodce a překladatele. Velký bratr vás vidí všude a běda vám, pokud děláte něco nepovoleného, třeba procházka za vymezenou zónu (vše mimo hotelový pokoj), nebo focení zcela obyčejných věcí venku na ulici. Pasáž s filmem z foťáku mi přišla opravdu už na hlavu. Líbí se mi kresba a autorův styl psaní. Přijde mi to o chlup lepší, jak zážitky z Číny.

29.03.2019 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Vraždící kytičky, spousta hovorů a úvah nad světem. Funguje to. Alespoň na mě. Jen mi přijde děj trochu nevyvážený. Na začátku je to napínák, pak se pořád jen někdo hledá a mně chybí ten akční hrdina, co přemůže výhonky potvor a vytrhá je i s kořeny ze země. Bohužel, takový hrdina tam není. Jeden tam je, ale stále hledá ženskou. Dobrá, rostliny likviduje, ale tak trochu marně. Závěr knihy pak zas nabízí více napětí a děj vlastně nekončí.. Otevřené konce mám ale u knih ráda, zvlášť u takových. Takže za mě ano.

07.01.2020 4 z 5

Měl jsem rád jedno děvče Měl jsem rád jedno děvče Walter A. Trobisch

Tak od této knihy jsem čekala jen prostou korespondenci. Trochu jsem se obávala, že má radit duchovní a hrozila se, jak bude vypadat citování z Bible a jestli toho nebude až moc. Musím ale říct, že to bylo tak upřímné a citlivé. Věty z Bible vše krásně doplnily a snaha pana faráře pomoci Františkovi odlišit lásku od neznalosti a chtíče, tak to bylo mnohdy tak krásně popsané. Cecilie to má srovnané asi více, než věčně zmatený František. Líbí se mi, jak se střídají dopisy od faráře Waltera - Františka - Cecilie - manželky faráře Ingride a každý sděluje svůj pohled na věc, na lásku. Jen mě též zaráží, jak velkou moc v oblasti poradentství manželství a lásky, svěřili do rukou evropským duchovním. Místní mladí tak asi nemají moc na výběr, komu se svěřit a kam jít pro radu. Pan Walter na mě ale působil mile. Útlá knížka, kterou doporučuji k přečtení.

20.04.2019 5 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Kniha se mi líbila, nelze jí upřít její magickou stránku a i já jsem jí okouzlena. Začátek je takový rozjezdový, ale jak se objeví Uršula, tak z toho jde až strach. Děj mě držel v napětí a líbí se mi Lettie a její statečnost, jak ochraňuje hlavního hrdinu. Za nejhorší pokládám vytahování "Cesty domů", to bylo tak autentické.....lepší na to nemyslet. Příběh se mi moc líbil. Musím ale přiznat, že jsem asi úplně nepochopila ten závěr. Asi si budu muset přečíst knihu někdy znovu.

04.04.2019 4 z 5

Temnými hvozdy Temnými hvozdy Emily Carroll

Parádní komiks. Nejsem sice milovník hororů, ale tohle se mi líbilo. Vrátilo mě to trochu do dětských let, kdy jsme se strašili vyprávěním o "bílých rukavičkách" a podobnými historkami. Pár příběhů, které se zhltnou jak jednohubka.

31.03.2019 4 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Kdo z nás by někdy netoužil mít svůj OASIS? Tak i mě zasáhla ta vlna nadšení z této knihy a to jsem se jí vyhýbala. Po četných ohlasech, že je to návrat k devadesátkovým hrám a jak se to dobře čte, jsem po ní sáhla také. Začátek byl takový opatrný a samá čísla a označení. Pak už je to ale počteníčko. Četla se fakt dobře. Jen nevím, proč tam autor musel cpát černošskou lesbičku? Nicméně mu to odpustím a klidně bych si od něj přečetla nějaké další pokračování..

30.03.2019 5 z 5

Dům za zdí Dům za zdí David Mitchell

Tak po dočtení této knihy musím zatleskat. Opravdu brilantní příběh, který přesahuje realitu a ještě je krásně dokreslen zahradou a starobylým domem za mizející brankou. Lakuna a Orison ještě dlouho po přečtení příběhu rezonují v hlavě. Prostě Mitchell. Kdo umí, ten umí.

28.03.2019 5 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Komiks mě bavil. Jsem tedy asi knihomolka. Opět povedené dílko a jsem zvědavá, co si na nás Debbie přichystá příště...

07.01.2020 5 z 5

Kouzelná skříňka pro Gwendy Kouzelná skříňka pro Gwendy Stephen King

Obálka pěkná, nápad na příběh zajímavý, ale to je asi bohužel tak všechno. Souhlasím s tím, že kniha je psána dost jednoduše a může svou formou připomínat románky pro náctileté/děti (odstavce, velké písmo, odsazení od krajů,..). Vše bych zkousla, ale nedostala jsem v podstatě žádný děj. Jo, nalákal mě King. Ano. Byla jsem lapena. Bohužel až na jednu kapitolu (a to ještě přimhouřím oko) , kde dojde k vraždě, tak to ničím nepřipomíná Kinga, horor a ani nic kvůli čemu bych nemohla spát. Škoda, ten potenciál napínavého děje tam byl. Ale příběh nejde vůbec do hloubky, plno otázek ohledně skříňky je bez odpovědi a k tomu těch usmolených nepoctivých 156 stran textu. Přečteno za necelé 2 hodinky. Čte se to dobře, ale v knihovně ji mít nemusím.

02.06.2019 2 z 5