Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje

Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje: dílo animátora cestovatele. Guy Delisle pracuje na „dislokovaném pracovišti“ v pchjongjangském studiu. Vypráví s humorem a sarkastickou nadsázkou o každodennosti komunistické Koreje. Vtipně podané pocity nudy, nepatřičnosti, pracovní beznaděje a ztížené možnosti komunikace, která by beztak i bez jazykové bariéry byla nutně absurdní, ale také snaha dozvědět se víc, prozkoumat zakázaný svět a překročit hranice jsou nosnými tématy Delislova díla o práci na animovaném filmu v zahraničí (první: Šen-čen – Cestovní deník z Číny). Odhaluje se zde před námi opravdový život v metropoli země ovládané stínem Velkého a postavou Milovaného vůdce, tedy ztělesněními unikátního komunistického teroru....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15102/pchjongjang-vylet-do-severni-koreje-15102.jpg 4.5122
Literatura světová, Komiksy
Vydáno, BB art

Pyongyang: A Journey in North Korea, 2003

Kniha Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje

MCGinger
30.01.2020

Paradoxy, tolik paradoxů...propaganda vs. realita. Aneb všichni tušíme, jak to v KLDR vypadá, ale tento komiksový cestopis přináší několik osobních postřehů a tragikomických detailů...tedy spíše tragických než komických.

Vesmich
16.11.2019

Rozhodně užitečný průvodce zemí, kam se ani nechystám. Vynořily se mi mnohé vzpomínky na naší vlastní klec, nicméně v Koreji jsou komunismu ještě o hodně blíž, než jsme kdy byli my.

Elsinor024
15.06.2019

Další z výborných Delisleho grafických cestopisů. Tentokrát ze země, kde život připomíná černou noční můru, ze které se nejde probudit. Oficiální propaganda vám správný názor pumpuje do hlavy na všech myslitelných místech, kromě záchoda:-) Drtivá většina se neodváží pochybovat, jejich způsob života napůl v hladomoru a v bídných podmínkách jim připadá nejlepší na světě - nemají s čím srovnat.
Ti, kdo se z černé můry probudí, si moc nepomůžou. Následuje perzekuce brutálních rozměrů, kterou je vykoupena svoboda uvažování.
Autor skvěle popisuje naprosto organizovaný pobyt v Koreji, kde není možné samostatně fotit, přejít do jiného patra, natož ven z hotelu. Hned to zavání průšvihem a oficiální průvodce je při jedné takové události šílený strachy.
Dálnice duchů, co vede jen ke Kimovu muzeu, obludné památníky požírající elektřinu, které se nedostává obyvatelům.
Tenhle týden proběhla v tisku zpráva, že Kim Čong-un nechal předhodit neposlušného generála v akváriu piraním. Tak to je asi tak tečka na závěr...

hayalet
29.03.2019

Delisle s nadsázkou popisuje svůj pobyt v téhle režimem svázané zemi. Vše je hlídáno a má svá striktní pravidla. Jako cizinec nesmíte nikam ani na krok bez průvodce a překladatele. Velký bratr vás vidí všude a běda vám, pokud děláte něco nepovoleného, třeba procházka za vymezenou zónu (vše mimo hotelový pokoj), nebo focení zcela obyčejných věcí venku na ulici. Pasáž s filmem z foťáku mi přišla opravdu už na hlavu. Líbí se mi kresba a autorův styl psaní. Přijde mi to o chlup lepší, jak zážitky z Číny.

LuckyVagabond
07.01.2019

Guy Delisle opět nezklamal. Krásná jednoduchá kresba. Zajímavé autentické informace z jeho pobytu v Korei. Doufám, že brzy zase něco vydá. Fakt mě to baví :)

JanaPav
08.10.2018

Komiks není špatný a určitě je to zajímavé nahlédnutí do jedné z nejizolovanějších zemí světa, vtipně podané. Jen mi to občas přišlo trochu jako nářky zhýčkaného zápaďáka, který se ocitl v jiné zemi, kde je ovšem dobrovolně...

Tomas@S
12.08.2018

Po skvělém komiksu o zážitcích z Číny a po trochu méně zajímavých příhodách z pobytu v Barmě jsem se pustil do neuvěřitelného dobrodružství ze Severní Koreji. Proti tomuto skanzenu stalinismu je Čína opravdu svobodná země. Zážitky víceméně odpovídají tomu málu co z této země proniklo ven. Skvělé je, že komiks dokáže bez problémů zprostředkovat místa, kde se filmovat nesmí. Poslal bych tam všechny české komunisty a jejich voliče a kamarády, ať si to pořádně užijí.

Diabel
03.08.2018

Je to poučný a velmi vystižný. Autorovi se s minimem slov a pouze za pomoci kresby povedlo vystihnout ponurou atmosféru KLDR. Kniha se nese v duchu šedočerné a při čtení tak na čtenáře nakonec padá splín a ponořuje se do deprese spolu s obyvateli.
Určitě všem doporučuji.

Moje hodnocení 9/10