Modlitba za Černobyl

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Šokujci pohľad na jednu z najväčších nukleárnych katastrof sveta. Autorka prostredníctvom výpovedí mnohých ľudí (likvidátorov, odborníkov, ale aj bežných rodín) zobrazuje osud bieloruského a ukrajinského národa. Kniha je akýmsi kukátkom do obdobia, keď z roztaveného reaktoru vyletovali do ovzdušia rádioaktívne splodiny, ktoré navždy pochovali krajinu a mnohé obce zo zasiahnutých oblastí. Obrazy zúfalých ľudí, evakuácia 30 km zóny, ale aj práca nič netušiacich mladých likvidátorov. Pri čítaní si začnete vážiť svoj život a bežné starosti, pretože žiť s Černobylom je žiť s neustálym strachom o vaše zdravie a o zdravie vašich detí. Absurdné opisy starých ľudí v zóne, smutný obraz vdovy po požiarnikovi a jej hrozné svedectvo o dlhom umieraní manžela, choré deti v nemocnici a začarovaná krajina opustenej zóny, v ktorej je všetko otrávené....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125284/modlitba-za-cernobyl-q5H-125284.jpg 4.5687
Literatura faktu, Historie, Průmysl
Vydáno, Doplněk

Чернобыльская молитва (Černobyľskaja molitva), 1997

Kniha Modlitba za Černobyl

ruzer

Čítať o obetiach Černobyľu v podaní Alexijevič bolo horšie ako čítať o obetiach vojny v podaní Alexijevič. Čistá depresie. Koncentrovaná depresia. Depresie pre desať kníh a ešte za tri Tatrovky zostane.

BroDan
29.12.2020

Kniha Černobyľská modlitba nie je žiadnym chronologickým vykreslením udalostí černobyľskej havárie. Takýchto kníh a dokumentov máme už dosť. Svetlana Alexijevič však v tejto knihe spísala to, čo sa inde nedozviete. Subjektívne pohľady, zážitky a spomienky tých najrozličnejších ľudí, ktorých sa havária akokoľvek dotkla. Z mnohých príbehov vám bude do plaču, nad mnohými budete krútiť hlavou. Z prístupu totalitného režimu a mentality národa, ktorý si vychoval, vám bude miestami zle. Pri čítaní o krajine detí, ktoré sa nesmejú, možno knihu na chvíľu odložíte. No vyrozprávanie tejto všetko požierajúcej katastrofy vás k stránkam pripúta. Navždy. 5*

St. Jimmy
18.12.2020

Velmi poučná a stejně tak náročná četba. Mockrát jsem nebyl schopen dočíst kapitolu, právě kvůli detailně a sugestivně vylíčeným vzpomínkám a svědectvím svědků této strašlivé katastrofy. V takových momentech jsem byl schopen pouze zavřít knihu a kroutit hlavou, nebo civět někam do prázdna. Takovou sílu v sobě příběhy očitých svědků - či jejich pozůstalých - mají.
Jediné, co mně osobně zcela nesedlo byla forma, ve které autorka uváděla jména a povolání těchto lidí až na konec jejich vyprávění. Což je spíše formální nedostatek, který možná vadil jenom mně a navíc jej zcela zastíní dokonalá práce autorky. Věřím, že zpracovat všechna tato svědectví a výpovědi muselo být velmi složitým úkolem.

Nepri
04.12.2020

Kniha, která sděluje krutou realitu černobylské tragédie. Lidé, neměli buď žádné nebo jen kusé informace a nevěděli jak si s nimi poradit, proto se chovali zmateně a nezodpovědně, brali si s sebou svoje osobní věci, nechtěli se odstěhovat, jedli kontaminované potraviny, pili závadnou vodu ....... Nikdo z nich zpočátku netušil jaké následky bude mít výbuch elektrárny, nikdo je na to nepřipravil, nechápali co se to děje, byli to skromní lidé, kteří žili své životy a nechápali dosah té hrůzy, která je zasáhla. Při čtení mě místy i mrazilo. Doporučuji přečíst.

bookcase
08.11.2020

Četla jsem ji dlouho, tohle totiž není knížka na dva tři večery. Dlouho ji musíte vstřebávat, jedním slovem síla.

MiškaČíta19
06.11.2020

Černobyľská kronika je už druhou knihou, ktorú som prečítala od autorky, laureátky Nobelovej ceny, Svetlany Alexijevič. Štýl knihy dodáva akúsi surovosť a slová všetkých tých spomínaných ľudí "znejú" o mnoho viac reálne, ako keby sme ich mali čítať len prostredníctvom klasického príbehu. Pre mňa osobne bolo veľmi zaujímavé psychické rozpoloženie, úcta k domovu a istá forma vlastenectva obyvateľstva.

Kirtans
04.10.2020

Styl knihy mi nevyhovoval. Příběhy lidí jsou silné, významné, měly by být slyšet ale forma mi nesedela. Rada bych si i příběhy nejdříve priradila k lidem (ať se jednalo např o profese nebo věk), po skončení výpovědi to pro mne bylo nevyhovující. Nicméně by se na tuto událost zapomínat nemělo.

Kexina
18.09.2020

(+ SPOILER) Zajímavé pohledy různých lidí, ale trochu mi vadil styl zápisů. Jména a informace o vyprávějících jsou až na konci, takže buď listujete tam a zpět, nebo hádáte, kdo asi to je. Pořadí a styl zápisů je zmatený, takže připomíná jakousi velkou sešlost lidí, mezi kterými chodíte a tu zachytíte kus rozhovoru, onde zase kousek jiného... Dohromady vám sice mohou dát jakýsi ucelený obraz, ale pro knižní verzi by bylo vhodnější zápisy upravit

Docela se mi líbil pohled "stranického funkcionáře", který trochu upravuje zažitou tezi o tom, jak všichni svévolně a schválně zatajovali informace a nechávali lidi napospas radiaci. Že se jako u všeho, dá i na tuto situaci dívat z více stran a ne všechna rozhodnutí byla čistě politická, nebo projevem hrdinství či zbabělosti. Je také otázkou, jak moc je kniha pravdivá, nebo ne, ale zajímavé bylo číst i mezi řádky - o tom, jak si mnozí jen dokazovali, že oni jsou hrdinové, protože nikdo jiný by to nezvládl tak, jako oni.