Zinkoví chlapci

kniha od:

Zinkoví chlapci https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294569/bmid_zinkovi-chlapci-Act-294569.jpg 4.6 234

Zinkoví chlapci je knihou o válce v Afghánistánu. Je sestavena z autorčiných rozhovorů se sovětskými vojáky, kteří Afghánistán přežili, a s příbuznými těch, kteří se odtud vrátili v zinkových rakvích. Alexijevičová sama Afghánistán v době války navštívila a tuto zkušenost považuje za zlom ve svém uvažování o podstatě sovětského režimu i o oprávněnosti jakékoliv války. Kniha je ostře protiválečná, Afghánistán ukazuje jako místo naprosté devalvace ceny lidského života a rozvratu mravních hodnot a současně obžalovává Sovětský svaz z nezájmu o své vlastní vojáky, které posílá na smrt. Kniha je doplněna materiály dokumentujícími soudní proces, který byl proti autorce v Bělorusku v souvislosti s vydáním této knihy veden.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Literatura faktu

Vydáno: , Pistorius & Olšanská
Originální název:

Цинковие малчики (Cinkovyje malčiki) , 1989


více info...

Komentáře (55)

Komentáře 55 Recenze 3

whiolet
whiolet
18.11.2023 3 z 5

"Co jsme vlastně zač? Jsme lidé války. Buď jsme bojovali, nebo se na válku připravovali. Nikdy jsme nežili jinak."
A přesně o tomhle je tato knížka o klucích co si hráli na válku a neměli ponětí, o co všechno je Afganistán připraví. O hrdost, ideály, sny, končetiny, duši a v neposlední řadě i o život.
Tahle knížka je,ale i o bolesti, které prožívají matky, když se jejich děti z války nevrátí.
Je to surové, silné a smutné čtení.

DendousSKS
DendousSKS
14.06.2023 5 z 5

"Dávali nám vyznamenání, která nenosíme. Vyznamenání, která jsme získali čestně v nečestné válce. Zvou nás, abychom přišli promluvit do škol. Ale o čem mám vyprávět? O tom, jak jsem poprvé zabil. O tom, jak se doteď bojím tmy, a když něco spadne, že sebou trhnu. O tom, jak jsme brali zajatce, ale k pluku jsme je nedovedli. Ne vždycky..."


Zorka
Zorka
11.04.2023 3 z 5

Není to lehké čtení. Obzvlášť v současné době, kdy vidíme jistou paralelu ve válce na Ukrajině.

zimela
zimela
16.12.2022

Dosud každý (proti)válečný román, co mi kdy vběhl před mířidla, byl, vzdor těžko zpochybnitelné autenticitě - v potaz samosebou beru jen ty od přímých účastníků - zákonitě křiven potřebou dějového oblouku, motivu hrdinství (ješitnost nedá nikomu a prostě se tam, byť si i v té nejzastřenější podobě, nakonec stejně objeví) a také v sobě, volky nevolky, vždy nesl určitou dávku nostalgie stran pospolité nutnosti; jisté vztahové čistoty a jednoduchosti, kdy lidé s kosou na krku odhazují ega.
Jestli z téhle romance chcete vystřízlívět, pak se tužte, neboť Zinkoví chlapci jsou kádí ledové tříště. Tito sice ústy přímých účastníků hovoří také, jelikož ale nejsou vázáni splétáním příběhu, ani poselstvím, tak, jsouc sami zle pokousáni, bez okolků koušou také. Vlastně se nesou v duchu důvěrně neurvalých PTSD sezení, kde do vás trosky lidí hustí své dost brutální přetlaky a kde se z vlastních zbytků snaží slepit zdání tvaru. Tato forma zpovědné výpovědi, obávám se, bude asi ze všech možných pravdě nejblíž. (docela i chápu, když si pak někteří veteráni, aniž bych však Alexijevičové cokoli zazlíval, stěžovali na jejich zveřejnění; nejspíš byli na dně, poblíž ucho ochotné naslouchat...a to v tu chvíli bohatě stačilo, aby otevřeli stavidla a dali průchod tomu nejhoršímu) Každopádně na mě dolehla skutečnou tíží a nebojím se jí označit jako protiválečnou bez závorek. Rozumějte, fakt hnus; žádná ta rádoby drsná, v současnosti tak oblíbená, koncentráčnická onanie kšeftující s lidským utrpením...žádná katarze spravedlivého hněvu, ani opájení se pocitem bezpečné „hrůzy“ u níž se tak hezky vyhřívá a skrytě konejší/ukájí bída, jako i krutost vlastní...tady zůstává jen mrzačící prázdno, stažený žaludek a v hrudi kámen...ke konci už jsem více méně otupěl...si taky umím vybrat adventní čtivo.

Hvězdit se mi dost dobře nechce.

PS: I když tím asi docílím opaku a udělám reklamu, tak si fakt rozmyslete, jak na tom jste. Nejde o víkendové čtení a mám pocit, že mi jeho prostřednictvím Světlana trvale kousek světla vzala...snad aby jej přesměrovala na místa, kde ho obyčejně mnoho není...Jestli si ze zpovědí odnáším nějaké, v nich implicitně obsažené, poučení? Ano; Nejhorší válka je zbytečná a ještě k tomu prohraná...blbé poučení, ale pak možná taky jedno nepatrné smítko naděje; děj se co děj, vydrž, a dej času šanci, jeden nikdy neví...„Už nezavolám...pro mě tahle epizoda skončila. Přestávám v ní účinkovat...nezastřelím se, ani neskočím z balkonu. Chci žít! Milovat! Podruhý jsem zůstal na živu...poprvý tam, ve válce, a podruhý tady. Končím. Sbohem. Položil sluchátko.“

bushido69
bushido69
17.11.2022 5 z 5

Velice silná, syrová literární výpověď plná protichůdných emocí “hrdinů” o jedné z řady vojenských sovětských invazí… paralely se současnou brutální ruskou agresí na Ukrajině nebo i tou sovětskou v ČSSR roku 68 … vše završeno absurdním soudním procesem v Bělorusku..

Ivetaa
Ivetaa
08.11.2022 5 z 5

Zbytečně zmařené lidské životy, co víc napsat.

fanous21
fanous21
17.09.2022 5 z 5

Klasicky skvělá Alexijevičová. Aktuálně se silným přesahem do války na Ukrajině. Je vidno, že ruská mentalita je stále tatáž, bohužel. Klasický dokumentární román v poslední třetině knihy doplňuje neméně zajímavý "cirkus", který se strhl po úspěchu ZCh - vyhlášené soudní procesy z řad interviewovaných, autorčina apologie a glosy novinářů. Stojí rozhodně za přečtení.

hnatlubo
hnatlubo
17.08.2022 5 z 5

Fascinující, drsná kniha. Nejvíc mě ovšem dostala jedna citace ze samého závěru, který je věnován soudnímu procesu se Světlanou Alexijevičou. Jakýsi člověk zde říká: "Náš stát se rozpadl, ztratili jsme Německo, Polsko a Československo, za to by měli Gorbačova soudit", z toho mi běhal mráz po zádech. Velmocenské myšlení se Rusů nezměnilo, ostatně to potvrzují i dnes na Ukrajině.

heavy66
heavy66
06.05.2022 3 z 5

Ta kniha se čte špatně. Tolik negativních emocí a osobních tragédií je třeba užívat po menších dávkách, ať vás neotráví. Klobouk dolů před autorkou, že něco takového dokázala vyhledat, sepsat a vydat.
Ruské matky posílají svoje synáčky bohatýry na vojnu, aby se zocelili a bojovali za vlast v cizích zemích! Pak pláčou a truchlí, když se jim sokolíci vrací domů v zinkové rakvi. Z Československa, Afghánistánu, Čečenska, Gruzie, Ukrajiny. Podle kardinála Duky bych měl cítit účast a lítost, ale je to jen vztek a nenávist!

InaPražáková
InaPražáková
06.02.2022 5 z 5

Loni v únoru jsem přečetla první knihu Světlany Alexijevič, a po roce poslední. Škoda že jich není víc. O ruské mentalitě vypovídají lépe než většina reportáží a románů.
Na rozdíl od Němců po světových válkách nebo Američanů po Vietnamu, o ruských "afgháncích" se knihy nepíšou. Ztracená generace, která prohrála válku, lidé ji odsoudili a stát na ni zapomněl. Zůstává marnost a zoufalství, díky autorce nejenom že vůbec zaznamenané, ale navíc zaznamenané citlivě a výstižně. Skládat z detailů celek bývá ošidné, většinou to zkresluje proporce ve prospěch působivějších témat. U Alexijevič mám pocit, že z množství individuálních hlasů dokáže složit vypovídající celek. Jako v jiných jejích knihách, i tady je to drásavé čtení, ale není to odsudek vojáků, jen války samotné.
Na výpovědi navazují záznamy ze soudního procesu několik let po vydání knihy. Veteráni a pozůstalí svoje zoufalství zmírnili tím, že si našli důvod a smysl - lásku k vlasti, hrdinství, které se nesmí zpochybňovat. Nedá se při čtení dopisů a výpovědí takových vlastenců nepomyslet na to, že národ, který se nepoučí ze svých chyb, je odsouzen je opakovat. Navíc není mnoho národů, které by z neuvěřitelně bídného materiálního vybavení své armády odvodily důkaz, že právě pro tu schopnost vydržet ve strašných (zbytečně, nesmyslně strašných) podmínkách jde o armádu nejvelkolepější.

intueri
intueri
29.01.2022 5 z 5

Zinkoví chlapci se mi hluboko vryli do mozkových závitů..To odhalení pravdy o nesmyslném pozadí k a ž d é války, pravdy o z b y t e č n ě zmařených lidských osudech, pravdy o t í ž i v é syrovosti jejího odhalení.

I když nemám ráda v knihách stále se opakující fakta, tady je to jiné..četla jsem opakující se zpovědi vojenských veteránů a matek padlých s vědomím, že za každým z nich je člověk (ne množina armády), kterému bylo dáno vystoupit z anonymního ´davu´ozbrojených sil a podělit se se svým životním příběhem..
Závěrečná část ze soudní síně jen podtrhla trvající pošetilost ideologického zákulisí režimu, napospas zanechanou posttraumatickou hořkost veteránů i matek a fakt o tom, jak nezkrášlená realita bolí..

"Režiséři a dirigenti, tedy politici a maršálové, kteří tuto válku zorganizovali a spustili, v soudní síni chybí. Jsou tu jen samí poškození: láska (matky padlých vojáků), která není s to smířit se s trpkou pravdou o válce; pravda (napsaná dokumentární kniha), která musí být bez ohledu na jakoukoli lásku vyřčena; a konečně čest (váleční veteráni), která se nepotkává ani s láskou, ani s pravdou, protože jak praví kodex ruského důstojníka ´Život mohu obětovat své vlasti, ale čest neobětuji ničemu!´"

Hyaenodon
Hyaenodon
24.01.2022 3 z 5

Nějak nevím. Samotné příběhy se dají rozdělit v podstatě do dvou skupin - na veterány, kteří litují, že nejsou vnímáni jako hrdinové či trpí posttraumatickou poruchou, a matky, které přišly o syny. Jednotlivé příběhy jsou velmi působivé a nejvíc mě asi zaskočil neskutečný bordel, který byl v sovětské armádě na území Afgánistánu, ale i když jsem si dával mezi jednotlivými příběhy pauzu, stejně mi s ubývajícími stránkami přišly všechny na jedno brdo. Modlitba za Černobyl nebo Sólo pro dětský hlas mi v tomto přišly plastičtější a minimálně první kniha mě zasáhla velmi silně. Rozhodně jde o potřebnou knihu, ale za mě tři hvězdy.

Deia
Deia
19.12.2021 5 z 5

Už som čítala aj iné autorkine knihy, tak som vedela, čo mám približne očakávať. Ale opäť ma to zasiahlo viac ako som čakala. Výpovede jednotlivých vojakov, ktorí šli do vojny a čakali, že sa vrátia ako hrdinovia. Ktorí tam videli umierať svojich kamarátov, videli ako ich devastujú rôzne choroby, ktorí boli neustále hladní. Ktorí čakali, že ich po návrate domov budú ospevovať, ale to sa nestalo, navyše o tom ani nemohli rozprávať. Boli vo vojne, ktorá bola zbytočná. Trpeli pre nič. Výpovede týchto vojakov sú skutočne srdcervúce. Hlavne tých, ktorí sa vrátili bez nejakej končatiny, ktorí ledva prežili. Tieto ich svedectvá sa mi čítali strašne ťažko a bolo mi ich veľmi, veľmi ľúto. Ešte horšie sa mi čítali svedectvá matiek, ktorých synovia, dokonca aj dcéry, sa rozhodli ísť do vojny a nevrátili sa. Teda vrátili... v zinkovej rakve. Napriek tomu strašnému obsahu som sa od knihy nevedela odtrhnúť. Chcela som čítať ďalšie svedectvá, a ďalšie, a ďalšie... Ale zrazu bol koniec. Skôr súd. Niektorí hrdinovia knihy sa totiž rozhodli Alexijevič zažalovať, vraj výpovede napísala nepravdivo. Musím priznať, že to som nečakala, popis knihy som si neprečítala poriadne a tak ma tento koniec dostal. Ale trochu aj nudil, útržky zo súdnej siene boli síce zaujímavé, ale to množstvo listov na podporu Svetlany ma už nebavilo čítať, hlavne keď som v hlave stále mala výpovede vojakov. Napriek tomu je to skvelá kniha.

Rilian
Rilian
26.11.2021 4 z 5

Po přečtení druhé autorčiny knihy začínám dospívat k závěru, že vítězství ve druhé světové válce bylo požehnáním pro ty, kteří v ní bojovali, ale utrpením pro budoucí generace. Všichni se od malička učili milovat vlast a v případě nutnosti pro ní i zemřít. Jenomže válečná generace čelila jiným výzvám než generace 70. a 80. let. Když povolávali vojáky na pomoc v Černobylu, krmili je stejnýma pohádkama o slávě a službě vlasti. Stejně tak dopadla řada idealistických mladíků v sovětské armádě v Afghanistánu. Je děsivé, jak se jednotlivé výpovědi víceméně opakují. To sice může při čtení být unavující, ale to patrně to bylo záměrem celé knihy. V knize se zrcadlí typické nešvary sovětské armády jako diletantismus, elitářství důstojníků, korupce a neskutečný tlak na řadové rekruty. I přes všechen morální úpadek, mantra o velikosti vlasti vždycky v kolektivní mysli převládne. Proto autorku mnozí svědkové po publikování jejich výpovědí zažalovalo, ale tehdy ještě v Bělorusku se mohl člověk s velikou námahou dovolat svých práv.

ivcanem
ivcanem
29.10.2021 5 z 5

Že to bude drsná kniha jsem očekávala, v průběhu čtení jsem si říkala, jestli mám zapotřebí ji číst. Dočetla jsem a pořád o ní přemýšlím. Já o ní jen přemýšlím, co ti, kteří byli aktivními účastníky!

Bandini
Bandini
18.05.2021 4 z 5

Skvělá ale hodně drsná kniha. Po tomhle už budu číst jen Méďu Pusíka...

MildeZ
MildeZ
09.05.2021 5 z 5

Opět paní autorka nezklamala!!

Katka2382
Katka2382
20.04.2021 5 z 5

Tohle je má třetí kniha od autorky a řekla bych že je asi nedrsnější.
Není nic horšího než zbytečně zmzačení lidé a zbytečná smrt člověka.
Moc si vážím paní Alexijevičové a přeji ji jen to dobré,ale zároveň se o ni bojím,protože v Rusku a i v Bělorusku nemají rádi lidi odhalující pravdu,píšící o pravdě a bojující za pravdu.
Co se týče soudního sporu kvůli této knize napadá mne jediné:Pro pravdu se lidé nejvíc zlobí.

Nejvíc mě "dostal" výrok jedné z matek u soudu:O sovětských hrdinech je třeba psát krásné knihy, a ne z nich dělat potravu pro děla.
Jenže na základě těch "krásných knih" se do války a do boje budou s romantickou představou vrhat další a další mladíci. Aby nakonec zjistili že válka je peklo na zemi a že není nic romantického na tom když se vám mozek nejlepšího přítele rozprskne po uniformě.
Sice těžká,ale velmi potřebná kniha.Doporučuji k přečtení.

majanka
majanka
18.04.2021 5 z 5

Ďalšie silné príbehy bývalých vojakov v Afganistane a tiež ich matiek. Nezmyselné obete (tí, ktorí neprežili aj prežili). Nepochopiteľný vojenský systém aj súd s autorkou knihy.

Karcoolka2210
Karcoolka2210
31.03.2021 5 z 5

Podobne ako v Černobyľskej modlitbe, tak aj v tejto knihe podáva autorka veľmi silné a naozaj hrozné svedectvá vojakov, ktorí prežili, matiek a manželiek, ktoré prišli o synov a manželov, ... a k tomu ten záver, čím si musela autorka prejsť kvôli tomu, že mala odvahu napísať pravdu. Odporúčam!

Křovák
Křovák
14.03.2021 2 z 5

Diletantismus ruskych ozbrojenych sil podle popisu je neuveritelny...

Čičolina
Čičolina
13.09.2020 5 z 5

Při čtení jsem si vybavila před lety vyslechnutou besedu na Čro Vltava, kde se i někteří naši kritici vezli na vlně pomluv o S. Alexejevič. Některé jejich argumenty mi přišli opodstatněné. Jenže to jsem ještě neměla přečtenou žádnou její knihu. Tato mi příjde nejotřesnější, snad i víc než Modlitba za Černobyl, tedy nejotřesnější co se týče faktů...takže vážení kritici ať jdou někam a ať už konečně smrtonosná ideologie komunismus zmizí ze světa....a všechny války....ale to už je utopie, já vím.

Rihatama
Rihatama
14.04.2020 5 z 5

"Sovětský voják je nejlevnější voják. Nejtrpělivější a nejskromnější. Nemá žádnou výzbroj, nic ho nechrání. Je na odpis."

Neuvěřitelné čtení spousty ohavností, hanebností a hrůzy, které se udály lidu afghánskému i ruskému zbavenému lidské důstojnosti... Alexijevičové velkolepou kroniku sepsaných autentických výpovědí ze sovětských bojů a nezdarů, kterou ona sama nazývá Autobiografie jedné Utopie neboli Historie rudého člověka, jsem nevědomky začala číst od konce, tedy od Doby z druhé ruky. Ale ono je to vlastně úplně jedno. Knihy na sebe nenavazují časově. Pouze krvavá stopa rudého člověka a na kousky rozbité lidské duše se táhnou její kronikou jak tlustá červená čára.

Afghánistán. Už dlouho mě tak trochu nepochopitelně přitahuje. Nikdy jsem tam nebyla. A nejspíš se do této dnes nejnebezpečnější země světa ještě dlouho nepodívám... mám pocit, že to musí být také jedno z největších pohřebišť světa. Na sovětské invazi alias "pomoci" (něco o tom víme z historie Československa) Afghánistánu je strašidelné nejenom zabíjení tisíců afghánských civilistů, vč. žen a děti (zdaleka nejenom mudžahedínů) coby "nepřátel" tamního komunistického režimu "nezvanými" zachránci, ale taky neuvěřitelně obludný podvod sovětského režimu na vlastních lidech. Kniha vlastně není o Afghánistánu, ale o sovětských "zachráncích". Propaganda je neuvěřitelně mocná zbraň a Sověti jí umí dokonale vládnout. Sovětské vojáky tak místo dobrodružství, pomoci bratrské zemi a nějaké ty valuty a tranzistory výdělkem... čekala jen strašlivá deziluze, smutek, zoufalství, drogy a všudypřítomné násilí, mrzačení těla i ducha a smrt. Fakt nepěkné čtení.

Jenže Alexijevičovou potkalo něco, s čím možná nepočítala. Po zveřejnění tohoto obludného svědectví stovek vojáků, jejich matek, doktorů, sester, přátel atd., jejichž souhlasy pochopitelně měla, musela čelit nejen četným výhrůžkám, ale i soudním procesům! Nejspíš si neuvědomila, že zveřejněním všech těch svědectví a následnými překlady Zinkových chlapců do cizích jazyků si proti sobě poštve nejen běloruský režim, který na ten sovětský nedá z definice dopustit, ale právě i řadu z těch, jež se jí svěřovali se svým trápením, bezmocí či obtěžkaným svědomím. Mnohdy šikovně postrkovaných tehdejšími (v Bělorusku vlastně současnými) vojenskými oficíry. Špinavé prádlo se holt pere doma a tohle platilo vždy a všude. Alexijevičová je pro mne nesmírně odvážná žena, kterých po tomto světě mnoho nechodilo a nechodí. Snad umře přirozenou smrtí.

"Před návratem domů jsme dostali od politruků ponaučení, o čem smíme mluvit a o čem ne. O padlých nemluvit, protože jsme velká a silná armáda... V Afghánistánu jsme přece nestříleli, nebombardovali, netrávili, neodstřelovali."

"K čertu s tebou, Afghánistáne."

Lily-fairy
Lily-fairy
16.03.2020 5 z 5

Pravda, která neměla spatřit světlo světa...

jan7940
jan7940
14.01.2020 5 z 5

Syrové a smutné.

tonysojka
tonysojka
05.01.2020 5 z 5

Pro mne je tato kniha poctou a uznáním zavražděným a zmrzačeným na těle i duchu ve všech válkách.Varováním před zlem ,lží a nenávistí.

zanzara
zanzara
21.12.2019 5 z 5

Čtu rád a často dokumentární prózu, reportáže, ale tato kniha není
průměrná: má úplně výjimečnou intenzitu vypravování. Mluvicí přímo k nám lide - vojáci, lékaři a sestřičky, členové ruského kontingentu v Afghánistánu, a jejích matky - svěřují se nám neuvěřitelně upřímně a emocionálně, jako by poprvé měli možnost říct pravdu, jako by se právě odtamtud vrátili. Částečně bylo to takhle. Neuvěřitelná krutost a lstivost tohoto boje - bez ohledu na to, jestli jsou to dětí, ženy anebo zvířata - a nelidské podmínky: nedostatek vody, jídla, medicíny (protože všechno se kradlo a prodávalo), nedostatek jakékoli morálky, na konci i disciplíny - a všechno jen aby přežit. Pohrdání ženami ve vlastní posádce - všichni velitelé a vojáci s nimi zacházejí jako s děvkami. Ohromuje přede vším falešné svědomí, v jakem žijí ti lide, což je výsledkem státní propagandy, a lež a cynismus systemu, jež se jích důvěrou živi. Stejně jako samotná kniha jsou zajímavé její dějiny: Alexijevič pro tuto knihu musela se mnohokrát dostavit k soudu. Byla obviněna z hanobení vojáků.15 tisíc padlých Rusů, a přes milion Afghánců... A toto falešné imperiální svědomí pořad a pořad ještě v Rusku žije.

TipsyChipsy
TipsyChipsy
10.11.2019

Opravdu hodně informací přímo od mnoha zdrojů. O motivaci vojáků, proč se hlásí do války. O tom jak se z nich stanou vraždící bestie. O tom jak se tam zblázní a už se nevrátí do normálního života. Opravdu hodně vytrpěli, mysleli že se vrátí jako hrdinové a pak zjistili, byli vlastně okupanti, "fašisti" a měli by se stydět.
Čest paní spisovatelce, měla odvahu jít proti proudu. U nás se toho nedočkáme. Nebo také až za 30 let. Naši vojáci jsou v Afghánistánu právě teď. Jako byli dobyvační Sověti krmení lží o zavádění socialismu, krmí nás dobyvačné USA lží o exportu demokracie. Myslím, že českým vojákům v Afghánistánu nezáleží už na propagandě a nejsou tak naivní jako Zinkoví chlapci ze Sovětského svazu. Naši žoldáci tam jedou kvůli penězům. Když nevystrčí nos ze základny, tak si pěkně vydělají. Když zemřou, dostanou od prezidenta vyznamenání za hrdinství. Přitom to jsou stejní okupanti jako ti Sovětští, v tom že tam jedou pro peníze, jsou ještě horší. Pravdu o válkách přijímáme jen zorným úhlem, který je zrovna ten správný.

Regger
Regger
30.10.2019 5 z 5

Z každé Alexijevičové mrazí, z této však obzvláště.

Yorika
Yorika
03.09.2019 5 z 5

Válka je zlo.Semele vás a zničí.Vás, vaše rodiny, přátelé...Návratem domů totiž nic nekončí.Vše to teprve začíná.
Vzpomínky tíží duši.Emoce drtí srdce i mozek...
Ať už se domů vrátíte v zinkové rakvi nebo po svých, vždy to bude někoho bolet.
Válka totiž nezná slitování.