Zinkoví chlapci

Zinkoví chlapci je knihou o válce v Afghánistánu. Je sestavena z autorčiných rozhovorů se sovětskými vojáky, kteří Afghánistán přežili, a s příbuznými těch, kteří se odtud vrátili v zinkových rakvích. Alexijevičová sama Afghánistán v době války navštívila a tuto zkušenost považuje za zlom ve svém uvažování o podstatě sovětského režimu i o oprávněnosti jakékoliv války. Kniha je ostře protiválečná, Afghánistán ukazuje jako místo naprosté devalvace ceny lidského života a rozvratu mravních hodnot a současně obžalovává Sovětský svaz z nezájmu o své vlastní vojáky, které posílá na smrt. Kniha je doplněna materiály dokumentujícími soudní proces, který byl proti autorce v Bělorusku v souvislosti s vydáním této knihy veden....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294569/zinkovi-chlapci-Act-294569.jpg 4.7127
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno, Pistorius & Olšanská

Cinkovyj malčiky, 1989

Kniha Zinkoví chlapci

Rihatama

"Sovětský voják je nejlevnější voják. Nejtrpělivější a nejskromnější. Nemá žádnou výzbroj, nic ho nechrání. Je na odpis."

Neuvěřitelné čtení spousty ohavností, hanebností a hrůzy, které se udály lidu afghánskému i ruskému zbavenému lidské důstojnosti... Alexijevičové velkolepou kroniku sepsaných autentických výpovědí ze sovětských bojů a nezdarů, kterou ona sama nazývá Autobiografie jedné Utopie neboli Historie rudého člověka, jsem nevědomky začala číst od konce, tedy od Doby z druhé ruky. Ale ono je to vlastně úplně jedno. Knihy na sebe nenavazují časově. Pouze krvavá stopa rudého člověka a na kousky rozbité lidské duše se táhnou její kronikou jak tlustá červená čára.

Afghánistán. Už dlouho mě tak trochu nepochopitelně přitahuje. Nikdy jsem tam nebyla. A nejspíš se do této dnes nejnebezpečnější země světa ještě dlouho nepodívám... mám pocit, že to musí být také jedno z největších pohřebišť světa. Na sovětské invazi alias "pomoci" (něco o tom víme z historie Československa) Afghánistánu je strašidelné nejenom zabíjení tisíců afghánských civilistů, vč. žen a děti (zdaleka nejenom mudžahedínů) coby "nepřátel" tamního komunistického režimu "nezvanými" zachránci, ale taky neuvěřitelně obludný podvod sovětského režimu na vlastních lidech. Kniha vlastně není o Afghánistánu, ale o sovětských "zachráncích". Propaganda je neuvěřitelně mocná zbraň a Sověti jí umí dokonale vládnout. Sovětské vojáky tak místo dobrodružství, pomoci bratrské zemi a nějaké ty valuty a tranzistory výdělkem... čekala jen strašlivá deziluze, smutek, zoufalství, drogy a všudypřítomné násilí, mrzačení těla i ducha a smrt. Fakt nepěkné čtení.

Jenže Alexijevičovou potkalo něco, s čím možná nepočítala. Po zveřejnění tohoto obludného svědectví stovek vojáků, jejich matek, doktorů, sester, přátel atd., jejichž souhlasy pochopitelně měla, musela čelit nejen četným výhrůžkám, ale i soudním procesům! Nejspíš si neuvědomila, že zveřejněním všech těch svědectví a následnými překlady Zinkových chlapců do cizích jazyků si proti sobě poštve nejen běloruský režim, který na ten sovětský nedá z definice dopustit, ale právě i řadu z těch, jež se jí svěřovali se svým trápením, bezmocí či obtěžkaným svědomím. Mnohdy šikovně postrkovaných tehdejšími (v Bělorusku vlastně současnými) vojenskými oficíry. Špinavé prádlo se holt pere doma a tohle platilo vždy a všude. Alexijevičová je pro mne nesmírně odvážná žena, kterých po tomto světě mnoho nechodilo a nechodí. Snad umře přirozenou smrtí.

"Před návratem domů jsme dostali od politruků ponaučení, o čem smíme mluvit a o čem ne. O padlých nemluvit, protože jsme velká a silná armáda... V Afghánistánu jsme přece nestříleli, nebombardovali, netrávili, neodstřelovali."

"K čertu s tebou, Afghánistáne."

Lily-fairy

Pravda, která neměla spatřit světlo světa...

jan7940

Syrové a smutné.

tonysojka

Pro mne je tato kniha poctou a uznáním zavražděným a zmrzačeným na těle i duchu ve všech válkách.Varováním před zlem ,lží a nenávistí.

zanzara
21.12.2019

Čtu rád a často dokumentalní prozu, reportaže, ale tato kniha není všedná: má úplně vyjímečnou intenzitu vypravování. Mluvicí přimo k nám lide - vojácí, doktorové a sestřičky, členové ruského kontingentu v Afghánistánu, a jejích matky - svěřují se nám neuvěřitelně úpřimně a emocionalně, jako by poprvé měli možnost řící pravdu, jako by se právě odtamtud vratili. Častečně bylo to takhle. Neuvěřitelná krutost a lstivost tohoto boje - bez ohledu na to, jestli jsou to dětí, ženy anebo zviřata - a nelidské podminky: nedostatek vody, jídla, medicíny (protože všechno se kradlo a prodavalo), nedostatek jakékoli morálky, na konci i disciplíny - a všechno jen aby přežit. Pohrdání ženami ve vlastní posádce - všichni velitelé a vojáci s nimi zacházejí jako s děvkami. Ohromuje přede vším falešné svědomí, v jakem žijí ti lide, což je vysledkem státní propagandy, a lež a cynismus systemu, jež se jích důvěrou živi. Stejně jako samotná kniha jsou zájimavé její dějiny: Alexijevič pro tuto knihu musela se mnohokrát dostavit k soudu. Byla obviněna z hanobení vojáků.15 tisic padlých Rusů, a přes milion Afghanů... A toto falešné imperialní svědomí pořad a pořad ještě v Rusku žije.

TipsyChipsy
10.11.2019

Opravdu hodně informací přímo od mnoha zdrojů. O motivaci vojáků, proč se hlásí do války. O tom jak se z nich stanou vraždící bestie. O tom jak se tam zblázní a už se nevrátí do normálního života. Opravdu hodně vytrpěli, mysleli že se vrátí jako hrdinové a pak zjistili, byli vlastně okupanti, "fašisti" a měli by se stydět.
Čest paní spisovatelce, měla odvahu jít proti proudu. U nás se toho nedočkáme. Nebo také až za 30 let. Naši vojáci jsou v Afghánistánu právě teď. Jako byli dobyvační Sověti krmení lží o zavádění socialismu, krmí nás dobyvačné USA lží o exportu demokracie. Myslím, že českým vojákům v Afghánistánu nezáleží už na propagandě a nejsou tak naivní jako Zinkoví chlapci ze Sovětského svazu. Naši žoldáci tam jedou kvůli penězům. Když nevystrčí nos ze základny, tak si pěkně vydělají. Když zemřou, dostanou od prezidenta vyznamenání za hrdinství. Přitom to jsou stejní okupanti jako ti Sovětští, v tom že tam jedou pro peníze, jsou ještě horší. Pravdu o válkách přijímáme jen zorným úhlem, který je zrovna ten správný.

Regger
30.10.2019

Z každé Alexijevičové mrazí, z této však obzvláště.

Yorika
03.09.2019

Válka je zlo.Semele vás a zničí.Vás, vaše rodiny, přátelé...Návratem domů totiž nic nekončí.Vše to teprve začíná.
Vzpomínky tíží duši.Emoce drtí srdce i mozek...
Ať už se domů vrátíte v zinkové rakvi nebo po svých, vždy to bude někoho bolet.
Válka totiž nezná slitování.

Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh
Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh