hana.hanigerova hana.hanigerova komentáře u knih

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Mám z knihy trošku rozporuplné pocity. Na jednu stranu to bylo zajímavé a zpočátku i celkem napínavé čtení. Na druhou stranu příliš ponuré a depresivní. Ten úzkostný strach ze smrti a pomíjivosti, který z knihy cítím, jsem zrovna nepotřebovala. Po dočtení jsem byla velmi rozhozená a ty nepříjemné pocity se mě držely prakticky doteď (tzn dva měsíce). Navíc se mi nelíbilo, jak byla prezentována Georgova matka. Její povaha mi přišla nesnesitelná a vůbec mi to k ní nesedělo. Kniha se však četla dobře a námět byl zajímavý, proto je mé hodnocení poměrně vysoké.

13.08.2019 3 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Proč je něco takového vydáváno knižně? Naprostá škoda papíru. Navíc uvádět jako autory Ester a Josefinu mi taky přijde hloupé, když z většiny jsou autoři lidé, co jim konverzace posílají. Opravdu nic světoborného na tom není, jen screeny konverzací, vytisknuté, svázané a prodané za vysokou cenu.

08.07.2019 odpad!

Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Stephan Orth

Pro mě je tato kniha skvostem. Cestování miluju, ale ne takové to tupé - vyfotit se u památek, dát to na Instagram a jet zase domů. Miluju komunikovat s místními, dozvídat se více o zdejší historii, toulat se zapadlými uličkami a poznávat místa, která nejsou tak "profláknutá". Couchsurfing v Rusku mi přesně tento typ zážitků zprostředkovává, a tak mohu být jen nadšená. Navíc musím uznat, že nakladatelství Kazda si s překladem neskutečně pohrálo a doplnilo knihu o několik důležitých upřesňujících poznámek. Autor mě naprosto dostal a inspiroval k tomu, abych se taky tímto způsobem někam vydala. A já už pomaličku plánuji kam to bude. Jediné, co mě trošku mrzí je, že knihy tohoto žánru čtu pomalu a mnohokrát se musím v textu vracet zpět. Chci, aby mi totiž neunikl ani jeden jediný detail a díky tomu, že občas myšlenkami vypnu a čtu, ale nevnímám, si musím některé věty přečíst několikrát.

Autor mě nadchnul natolik, že jeho v ČR nově vydanou knihu Couchsurfing v Íránu si musím jít co nejdříve koupit. Jeho Couchsurfing v Číně tu snad bude vydán brzy :-)

Tma Tma Jozef Karika

Po vcelku dobré Trhlině naprosto strašná Tma. Opravdu jsem dlouho nic tak špatného nečetla. A abych měla opravdu silnou touhu v knize nepokračovat, ba s ní dokonce mrsknout o zeď, to se mi taky dlouho nestalo. Zpočátku to vypadalo docela nadějně, ale od chvíle, kdy hlavní hrdina oslepl, je to horší a horší. Některé věci vůbec nedávají smysl, a i když má na konci dojít k tomu velkému rozuzlení, kdy vám vše dojde, tak pro mě je to prostě blbost. Žádný wow efekt se nedostavil, jen reakce "Bože, to je ale kravina". Anotace slibuje boj o přežití, ale nic takového v knize fakt nenajdete. Proč, popíšu v dalším odstavci, ale pozor, jedná se už o SPOILERY.

* POZOR SPOILERY *

Hlavní hrdina nebojuje o přežití, on dělá vše proto, aby zemřel. Takže jsem si celou dobu říkala, co to je za pitomce. Ale ještě jsem měla jakous snahu ho chápat, protože najednou oslepnout musí být hrozně náročné na psychiku a věřím, že se z toho může člověk zbláznit. A on se opravdu zbláznil, dělal jednu botu za druhou. Navíc podle všech okolností měl být už dávno mrtvý a přitom žil několik dalších dnů. To byla další věc, která knihu dost degradovala. Pak se objevil záááhadný vrah a nakonec bylo vysvětleno, že vrahem byl on sám, respektive ty stíny minulosti, které ho dohnaly. Ono to ale v některých případech taky smysl nedávalo, především s ohledem na události ve vedlejší chatě, kam došel, protože odtamtud slyšel koledy. (A kam její obyvatelé chaty teda zmizeli?)

No za mě úplně všechno špatně a konec, kde nám bylo vysvětleno, že se vlastně celou dobu zabít chtěl, to moc nezachránil. Navíc mi připadá jen málo uvěřitelné, jaké mají ty Karikovy mužské postavy obrovský přehled. Oni vlastně vědí vše, mají znalosti z psychologie, historie, biologie... a přitom jsou tak jednoduší.

* KONEC SPOILERŮ *

Knihu nedporučuji, dávám jí jen podprůměrné hodnocení a to pouze za to, že byla poměrně čtivá a měla nadějný začátek. I přesto mě celkem láká si přečíst další díla autora. Možná zčásti proto, abych zjistila, jestli jsou také z mého pohledu tak blbé (pardon), nebo naopak. Třeba na Strach jsou občas jásavé reakce, takže ho určitě časem zkusím.

06.07.2019 2 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Má druhá řečtená kniha od Aleny Mornštajnové. Po mém (i všeobecném) nadšení z Hany jsem byla na Tiché roky velmi zvědavá a nemohla jsem si je nechat ujít. Námětem i slohem se mi snad líbily ještě mnohem více, než Hana. Skvěle vystavěný příběh naprosto zamotaných rodinných vztahů, které postupně a pomalu Mornštajnová rozplétá - v tom je opravdu mistryně. Autorka dokázala do tohoto příběhu dát tolik smutku a osobních tragédií, že je až překvapivě, jak lehce se ta kniha čte. A přesto, že byla kniha pohlazením na duši, zároveň jsem cítila po jejím dočtení úzkost.

Svatopluka mi bylo strašně líto, ač je zapřísáhlým komunistou. Už za to autorku cením. Vedle všech těžkostí a břemen, která si s sebou jeho rodina nese, pro mě bylo paradoxně nejhorší vysvětlení, proč se kniha jmenuje Tiché roky. A upřímně, ani trošičku mě to nenapadlo, dokud to nebylo vyloženě vysvětleno. I když náznaky v knize byly.

Kupec benátský Kupec benátský William Shakespeare

Skvělé dílo - jako ostatně vše od Shakespeara! Toto jsem však četla s napětím, protože vzhledem k úmluvě, kterou mezi sebou Antonio se Shylockem uzavřou, jsem se opravdu bála, jak to dopadne. Moc se mi líbí, jak zde vezmou ženy události do svých rukou, to mě opravdu velmi potěšilo. Celkově je to milé, vtipné, velmi nadčasové a (pozor, možný spoiler) na konci mi spadne kámen ze srdce :-)

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Další skvostné dílo od geniálního autora. Ira Levin je prostě "mistr svého řemesla" a umí napsat čtivé a zároveň děsivě fascinující dílo. Příběh je tak děsivě odporný (a prostě to tušíte, i když se ještě nic neděje), že jsem ho musela před spaním odložit a dočíst až ráno. Noční můry by byly zaručeny. Původně jsem však očekávala rozuzlení trošku jiné a to, co přišlo pro mě bylo příliš přehnané a neuvěřitelné na to, abych knihu ocenila nejvyšším možným hodnocením. Navíc mi Rosemary v některých chvílích přišla docela pitomá, protože některé věci už jí prostě měly dojít mnohem dřív.

V anotaci je napsáno, že ty děsivé věci, které se v knize dějí, jsou vyvolané Rosemaryinou psychózou a jejími představami. To ale moc nechápu, protože tak mi teda ten příběh nepřipadal. Chvílemi jsem o tom tedy přemýšlela (i Rosemary sama to přeci několikrát napadlo), ale na konci se přeci ukázalo, že je vše pravda. Navíc existuje druhý díl a dle popisu se mi zdá, že to potvrzuje. Takže teď jsem po dočtení knihy a přečtení anotace (většinou ji před čtením knihy nečtu) naprosto zmatená... Asi si ten druhý díl budu muset přečíst, abych se alespoň dozvěděla, jak to tedy je. Byť dle hodnocení není tak skvělý, jako tato kniha.

* POZOR SPOILERY *

Nebudu sice zacházet do úplných detailů, ale i tak by to mohlo někomu dojem z knihy zkazit. Na knize mě ani tak nedostal ten satanismus, jako to zneužití ženy. Čert vem (haha) tu satanistickou komunitu, ale jak se zachoval Guy, aby si zajistil skvělou kaiéru, to je prostě strašné. V těchto chvílích je mi až fyzicky zle a opravdu to velmi špatně snáším. Zneužití Rosemary v bezvědomí, z toho mi bylo zle, i když jsem ještě nevěděla, o co přesně jde.

06.07.2019 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Další knížka, která mě VELMI mile překvapila. Natolik, že jsem ji přečetla za den. Na jednu stranu byla napsaná zmatečně, na druhou stranu geniálně, a některé odkazy na tehdejší dobu mě opravdu pobavily. Především Král, to bylo výborné! :-) Některé postavy mi lezly na nervy, ale nemůže být vše zalité sluncem a vím, že takoví lidé jsou, tak proč ne zrovna v této knize. Vesmír tu byl popsaný tak, že se mi nechce věřit, že byla kniha napsána před 40 lety!!!!! Je to neskutečně nadčasové dílo a i přesto, že jde o žánr, který opravdu nečtu a nijak mě neoslovuje, tak jsem byla naprosto nadšená. Moc se těším na další díly a doufám, že mě příliš nezklamou :-)

09.05.2019 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Tato kniha pro mě byla velkým překvapením. Vzhledem k tomu, že už za sebou jednu knihu od autora mám a ta mě příliš neuchvátila, spíš naopak, byla jsem z jejího konce poměrně znechucená, tak jsem neměla velká očekávání. Ale chtěla jsem dát tak oblíbenému Nesbemu šanci a udělala jsem dobře. Několikrát jsem byla varována, že první díly série s Harrym Holem jsou horší a ten autorův um se rozjíždí až později. Jestli tomu tak je, tak se neskutečně těším na další díly.
Hlavní hrdina mi byl sympatický se svými dobrými vlastnostmi, ale i s démony, kteří ho jeho celým životem provází. Někdy jsem na něj naštvaná, ale většinou s ním spíš jen soucítím a mám pro něj pochopení. Také ostatní postavy, které hrajou v tomto příběhu roli jsou skvěle promyšlené. I když jsou mnohdy až příliš inteligentní. Ta zápletka, kterou autor vymyslel a všechny ty detaily z dějin a z legend Austrálců, to nejspíš svědčí o autorově obrovském rozhledu a moudrosti. Bohužel však píše tak, jak kdyby předpokládal, že takhle moudří jsou všichni. A tak to v reálném životě není. Především kvůli tomuto jsem knize jednu hvězdičku při hodnocení odebrala. Také proto, že vrah byl vysvětlený tak zvláštně a moc jednoduše. Už v průběhu čtení knihy mě napadlo, že by mohlo jít o něj - ! POZOR SPOILER ! překvapivě proto, že měl v příběhu tak malou roli. Jsem holt asi zhýčkaná Jefferym Deaverem, který je v tomto žánru mistrem. I tak jsem si čtení této napínavé a velmi čtivé knihy moc užila a těším se na další díly!

04.05.2019 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Výborná kniha, velmi mile mě překvapila. Čekala jsem leccos vzhledem k hodnocení, ale nakonec mě chytla a posledních cca 150 stránek jsem musela dát na jeden zátah. Zpočátku mi trošku lezlo na nervy, že má hlavní hrdinka důležité události v mlze kvůli alkoholu, ale když se to nakonec vše vysvětlilo, spadla mi brada. V poslední části knihy už bylo vše jasné, ale do té doby bych opradu neodhadla, kdo byl vrahem, ba dokonce jsem si myslela, že to vím a byla jsem úplně vedle. Jednu hvězdičku ubírám za trošku rozvleklý začátek, kdy kniha ještě neudržela mou plnou pozornost a kvůli tomu jsem ji četla docela dlouho. Nutno podotknout, že jsem měla asi týden čtecí krizi, kvůli různým událostem. Ale napínavý příběh by mě nutil číst dál a dál :-)

Pro hlavní hrdinku jsem měla narozdíl od ostatních pochopení. Já sama sice problémy s alkoholem nemám a nikdy jsem neměla, ale dokážu se vcítit do toho, jak jsou některé situace těžké a jak náročné je vše přečkat. Když se nakonec ukázalo, jak moc s ní bylo manipulováno, bylo mi jí líto o to víc.

Moc se těším na film, ale zároveň se ho trošku bojím, protože už po dočtení knihy jsem měla velmi nepříjemné pocity a začala jsem být podvědomě ostražitější vůči mužům. Tak jsem zvědavá, jak se mnou jejich chování zamává ve filmové podobě.

PS: Annu bych nejradši vzala golfovou holí po hlavě :-D

15.04.2019 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tak tato kniha mě velmi mile překvapila. Vím, že podle mnohých čtenářů je spíše přeceňovaná, proto jsem se do ní pouštěla spíše se skepsí. Nakonec mě ale dostala, především ve své druhé části, kde už čteme o tom, jak naši hrdinové "bojují" o zdravý rozum v lesích na Tribeči. Moc se mi líbí, že kniha otevírá hned několik možností vysvětlení událostí a my si můžeme "vybrat", které z nich budeme věřit. (Pokud vůbec nějaké.)
Začátek je trošku krkolomný. Lezlo mi na nervy především neustálé fráze typu "ale k tomu se ještě dostanu". Už se mi k tomu nechtělo vracet, ale vsadím se, že k půlce věcí jsme se ve skutečnosti vůbec nedostali :-D Navíc obecně nemám ráda, když se takové věci v knize vyskytují, natožpak když se objevují často.
Autor mě však dokázal udržet v napětí. Nebála jsem se, ale byla jsem natěšená na to, co přijde a nadšená z různých záhad, které se udály. POZOR SPOILER Co mě z nadšení trošku vytrhlo, byl fakt, že hlavní hrdina byl v době putování po Tribeči pod vlivem drog, což by některé události celkem jednoduše vysvětlovalo a pak se nedá mluvit o nadpřirozených jevech. I tak mě však láká se o tomto tématu dozvědět víc - nejlépe se jet na Tribeč podívat.
PS: Na film se moc těším!

15.04.2019 4 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Příjemný návrat do Prythianu. Jednohubka, která neurazí, ale ani nijak moc nenadchne. Hlavně první polovina mi přišla vyloženě nudná. Nepochopila jsem, proč se autorka stále vrací k vysvětlování toho, co proběhlo v předešlých dílech, když to víme. A číst tuto knihu samostatně nemá smysl, stejně by ji nikdo nepochopil. Takže za mě tam byla půlka textu zbytečná. Navíc se mi velmi špatně četlo, jak těžce se hrdinové vyrovnávají s tím, co jim válka vzala. Chápu, musí to být strašné, asi si ani nedovedu předsavit jak moc. Ale pořád dokola si o tom číst mě nebaví. Nemluvě o tom, jak strašně mě vytáčí Feyřiny sestry - Nesta především. I přes spíše negativní hodnocení mě kniha dokázala několikrát rozbrečet a autorka celkově umí s mými emocemi pořádně zamávat. Proto ji hodnotím * * *.

15.04.2019 3 z 5

Hrdina Hrdina Rhonda Byrne

Kniha, která mě vytáhla ze zacyklenosti, sebelítosti a zoufalství. Poté, co se mi úplně nedařilo ve škole, jsem začala s prací, která mě sice moc baví, ale prostě... nebyla úplně mým cílem a čekala bych OD SEBE něco víc. Takže jsem se najednou utápěla ve starostech, vytvářela si zbytečný stres, na práci i na sobě hledala jen chyby a nevěděla, co se sebou dál. Kniha Hrdina se mi stala berličkou, okamžitě mi pomohla vrátit mou havu do pozitivního módu a úplně mi obrátila pohled na vše, co aktuáně dělám a co mě čeká. Zase se raduji z maličkostí, na své práci vidím hlavně to dobré, jsem produktivní, odpočívám, nestresuji se zbytečně a těším se na překážky, které mě čekají a na to, co se díky nim naučím.

Jediné, co bych knize, nebo spíš autorce, vytkla je, že se skládá především z citací vybraných osobností. Autorka sama do ní zase tolik myšlenek nevložila, nebo víceméně zopakovala, co už bylo řečeno, jen svými slovy. Navíc mě mrzí množství chyb, které by se v knize vyskytovat neměly, zvlášť když je jinak zpracování tak krásné a precizní. Díky těmto výtkám jednu hvězdičku z hodnocení ubírám. Nic to však nemění na faktu, že mě kniha Hrdina v danou chvíli zachránila. Navíc příběhy vybraných "hrdinů" byly velmi inspirující.

28.03.2019 4 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Tak tahle série, to je absolutní pecka! Všechny tři knihy měly mou plnou pozornost. Hltala jsem každé slovo a žádné mi nepřišlo zbytečné. Autorka má skvěle a do detailů promyšlený svět a perfektně zvládnutou psychologii postav. Vše jsem jí věřila, Prythian jsem si zamilovala a prožívala jsem příběh naplno. Stresovala jsem se, nadávala, rozplývala... prostě autorka mě měla naprosto v hrsti. Každou knihu jsem přečetla za týden, což na mě bylo poměrně rychlé, vzhledem k jejich rozsahu. Kdyby to šlo, nejraději bych nedělala nic jiného, než se zachumlala do křesla a jen četla, četla, četla...

POZOR, SPOILERY

SJM je každým dílem lepší a lepší. V tomto nám odkrývá zase víc ze svého skvěle promyšleného světa. Prohlubuje lásku a pouto mezi Rhysandem a Feyre a zamotává vztahy ostatních. Příběh měl opět mou plnou pozornost a nutil mě číst dál a dál. Kdyby to šlo, nejradši bych se do Prythianu přenesla, i když je nejen plný kouzel, ale taky nebezpečí a zla. Co hodnotím velmi kladně, je fakt, že se válce nebyla věnována půlka knihy. Toho jsem se trošku bála, ale naštěstí zbytečně. Jediné, co autorce vytknu, je fakt, že Rhysand a Feyre (a jejich nejbližší) měli při válce až příliš velké štěstí a někdy to bylo trošku na hraně pravděpodobnosti. I tak jsem ale byla velmi dojatá a husí kůži mám ještě teď, když si na některé situace v knize vzpomenu.

25.03.2019 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

POZOR, SPOILERY

Tamlin mi v tomto díle začal velmi brzy lézt na nervy. Nesnášela jsem ho za to, jak se k Feyre choval, jak ji držel pod zámkem a jen ji zneužíval. Ale i Feyre jsem nechápala, že si toto nechá líbit a už vůbec jsem nerozumněla tomu, proč na ni má takový vliv velekněžka (na jejíž jméno si teď nemohu vzpomenout). Poté, co mi v prvním díle Rhysand strašně lezl na nervy, jsem byla šťastná, že se zde karty otočily a on Feyre zachránil ze zlaté klece, stejně jako z jejích sebedestruktivních myšlenek. Druhý díl se mi tak líbil ještě víc než první. Jediné, co bych ocenila by bylo, kdyby se dali Feyre a Rhysand dohromady mnohem dřív ???? Jsou spolu prostě báječní a tvoří naprosto výjimečnou dvojici. Po zvratu na konci jsem se musela okamžitě vrhnout na další díl! ????

24.03.2019 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

POZOR, SPOILERY

První díl byl příjemný rozjezd série. Fandila jsem Feire a Tamlinovi, oblíbila jsem si Luciena a Rhysand, toho bych nejraději nakopala. Láska mezi Tamlinem a Feire mi připadala natolik hluboká, že jsem už dopředu rozečítala další knihy s odporem, protože jsem věděla, že v nich dojde k něčemu mezi Feire a Rhysandem. Říkala jsem si, že to přeci není možné a nedovedla jsem si představit, proč by to ta Feire sakra dělala :-D No jak já jsem se mýlila, to se dočtete v mých komentářích u dalších dílů.

14.03.2019 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Skvělá kniha, která mě dostala ze čtecí krize. Naprosto mě pohltila a nutila číst dál a dál. Je pravda, že postav se zde střídá mnoho a obzvlášť u jedné jsem se musela pořád dokola ujišťovat, o koho se jedná, ale nijak mě to ode čtení nerušilo a užívala jsem si každou stránku. Námět mi byl navíc velmi blízký, protože jsem vodní člověk (ač ohnivého znamení), stejně jako prostředí britského maloměsta. Takové knihy bych mohla číst pořád a snad by mě nikdy nepřestaly bavit. Teď se však trošku bojím pustit do Dívky ve vlaku, protože ten námět je přeci jen úplně jiný, ale myslím, že také neodolám :-)

25.02.2019 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Tato kniha pro mě byla velkým překvapením, a to hned dvakrát! Nejprve na začátku, kdy jsem absolutně nechápala, co na ní všichni mají, protože jsem si prostě nedokázala představit, že se jedné a té samé věci (komolení slov) autor rozepisuje na cca 340 stránkách. Podruhé mě překvapila v průběhu, kdy jsem zjistila, že mě to vlastně baví, dokážu se u ní ze srdce zasmát a některé obraty jsou vyloženě geniální. Nakolik v tom má prsty sám autor, nebo je to přidaná hodnota překladatele, to nevím. Ale časem se to pokusím zjistit přečtením si originálu.

Jednu věc však musím knize vytknout, a to tu, že si bohužel nedokázala udržet mou pozornost dlouho. Proto jsem ji četla tři týdny, což je na mě poslední dobou opravdu hodně. Poslední kapitoly jsem už vyloženě protrpěla, i když jsem se zároveň bavila. Nedokážu to vysvětlit a asi to nedává smysl, ale je to tak. Každopádně knihu doporučuji a už se moc těším, až ji budu moct srovnat s originálem! Doporučuji vám si ji přečíst, už jen kvůli tomu, že si díky ní můžete rozšířit slovní zásobu. A ty hlášky studentů? Jedinečné :-) Ustupte o píďu, pane Kaplan, ustupte o píďu!

15.02.2019 4 z 5

Hledání ultra Hledání ultra Rich Roll

Chtěla jsem si přečíst nějakou motivační literaturu, ale založenou na skutečném příběhu a nic přemotivovaného, na co jsme poslední dobou zvyklí. Mou milou kolegyní, která je velmi sportovně založená, mi bylo doporučena (a půjčena) kniha Hledání ultra. Upřímně, nejdřív jsem myslela, že ji nedočtu, protože jsem přečetla prvních pár stránek a říkala si "A jéje, tak tohle je přesně to, co mě nebaví." Ale dočetla jsem a nakonec se mi celkem líbila.

Co se mi nečetlo lehce, byla Rich Rollova minulost a fakt, že jde ve svém životě ode zdi ke zdi. To znamená, že se všemu věnuje na 100% - ať už sportu, nebo naopak flákání a ničení si života. Tohle je něco, s čím se prostě nemůžu ztotožnit, protože vše, co dělá - i ten sport a zdravý životní styl - je pro mě extrém. Proto to stále není TA kniha, u které bych si řekla "Jo, tohle přesně jsem si potřebovala přečíst!" Neskutečně mě štvalo, jak bezohledným a vlastně i nebezpečným člověkem v době svého dna byl. Každý máme nějaké své mouchy, mnoho z nás si na to dno sáhlo, ale něco jiného je ničit sám sebe a něco jiného ohrožovat životy lidí řízením v opilosti. Takže s tímto jsem se v knize těžce vyrovnávala.

Následovala etapa uvědomění si svých chyb a uzdravování se. Ta mě úplně nebavila. Co už ale bylo něco pro mne a velmi mě to zajímalo, to byl ten návrat z gauče ke sportu a objevování nových fyzických možností. Toto se mi moc líbilo a v závěru knihy i slza ukápla. Rich Roll měl teda obrovské štěstí na lidi kolem sebe, kteří nad ním nezlomili hůl, a zároveň na nějaký ten plamínek vášně, který v něm evidentně zůstával a jen čekal, až zase bude rozdmýchán. Povedlo se a já věřím, že tato kniha může spoustu lidí motivovat k tomu, aby změnili svůj život.

15.02.2019 3 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Třeštíková mě prostě chytla a už asi nikdy nepustí. Tato kniha se mi sice líbila o něco méně než Veselí, ale jen proto, že hlavní hrdinové byli prostě na pěst. Rozmazlená Hana mě vyloženě vytáčela a kolikrát jsem si říkala, že bych jí propleskla, že k ní rodina měla být přísnější, a to monstrum, které se z ní stalo, z ní udělali oni. Nikdo nemá ve své rodině dokonalé vztahy, ale to, jak se k nim chovala ona, jak se chovala ke své mámě, to bylo příšerné. Na druhou stranu tu asi byla dobře vykreslená bezmezná láska matky, která udělá vše proto, aby se její dcera cítíla dobře a taky ji milovala - i když si tím nesmyslně ničí svůj partnerský život.
U čtení se mnou cloumaly pocity zoufalství, naštvání, ale časem konečně i naděje. I když Třeštíková umí vším zamíchat tak, že naděje pohasne během vteřiny a musíte se smířit s tím, že americký happy end vás prostě nečeká. Možná proto však její knihy vyvolávají tolik emocí, a já se moc těším na další, která tu na mě čeká - na Bábovky.

12.02.2019 4 z 5