Rosemary má děťátko

od:

Rosemary má děťátko

Psychologický román s hororovými prvky líčí vznik a průběh psychózy mladé těhotné ženy, která žije se svým mužem v obrovském a podivném newyorském domě. Kolem tohoto domu vytváří autor atmosféru tajemna a hrůzy s použitím všech typických prostředků hororu. Neblahá znamení, záhadné nájemníky i osudové náhody lze chápat jako zvláštní shodu okolností, avšak citlivější člověk, prožívající v dané chvíli nějaký stres nebo podvědomě zafixovaný strach, může pod tlakem takové přízračně odcizené životní situace snadno ztratit duševní rovnováhu. Tento stav prožívá i mladá těhotná žena, které okolnosti sugerují představu, že její budoucí dítě je již předem zasvěceno Satanovi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33882/rosemary-rosemary-ma-detatko-ujI-33882.jpg 4.41031
Série:

Rosemary (1.)

Originální název:

Rosemary’s baby (1967)

Žánr:
Literatura světová, Horory
Vydáno:, Academia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (125)

Přidat komentář
petra1394
07. června

Tak tohle bylo BOŽÍ! Vůbec jsem nečekala, že až tak mě to chytne, dokonce v práci jsem chodila pořád pít vodu, abych si u toho mohla přečíst 2 věty :D Byla jsem napnutá jak kšandy a pořád nevěděla, které verzi věřit díky perfektně zpracovaným postavám. Klobouk dolů, tohle mě prostě bavilo od začátku do konce, do poslední věty!

M1ra
30. dubna

Ira Levin je výborný autor. At uz se jedna o Rosemary ma detatko nebo Stepfordske panicky nebo divadelni predstaveni Veronicin pokoj.

Levin pise napinave, svizne, z jeho del opravdu mrazi a ve ctenari zanechavaji jistou stopu.

Maevie
03. dubna

Skvělá knížka. Autor dokázal na necelých 200 stránkách vyšvihnout napínavý, čtivý příběh s temnou atmosférou. Takhle by to mělo být!

ChristineDaee
07. ledna

Veľmi podivná kniha, ktorú som zrejme nepochopila správne aj keď mám veľmi rada horrory a hlavne psychologické...

vivienna
06. ledna

..knihu jsem četla kdysi, dávno a moc se mi líbila...ještě teď si vzpomínám tu mrazivou atmosféru...

Lily101
04. ledna

Kniha byla velice čtivá. Odtrhla jsem se od ní až na úplném konci. Nedokáži vyhodnotit, na kolik je "nevědomost" Rosemary uvěřitelná z pozice nastávající matky. Je zaslepená z důvodu hormonami zaplaveného těla v požehnaném stavu nebo si prostě nespojuje souvislosti v průběhu? Místy mě její uvažování iritovalo, ačkoliv chápu, že se možná snažila jako racionálně smýšlející člověk o logický úsudek. Proč ji alespoň nepřišlo zvláštní to, k jak prudké změně osobnosti jejího manžela došlo?
V knize jsem našla dvě nesrovnalosti- první na straně 99, kde se první píše, že je ve druhém a následně prvním měsíci a podruhé při rozporu logiky na stranách 27 a 30. Možná jsem to špatně pochopila, ale když bydlí v 7E, tak proč jsou jako nejbližší sousedé 7A, když řada dále pokračuje 7F, 7G atd.? Detaily, ale u knihy bych čekala jistou dávku preciznost. Nicméně toto se v hodnocení odráží spíš nepatrně, protože stát se to může. Iritovala mě ještě jedna drobnost, vyjma konce. Jak je možné, že těhotná Rosemary pije alkohol a dokonce opakovaně (str. 98 a str. 133)? Vážně v té době nebylo známo, že to škodí? Konec pro mě byl naprostým zklamáním. Zase ale opakuji, že to možná hodnověrné je, neb jest známo, že matky v šestinedělí...a navíc to pouto, které cítí matka ke svému narozenému dítěti musí být asi silné.

Marfiel
26.12.2017

Podivuhodný příběh mladé Rosemary. Děj plyne tak zvláštně pomalu a přesto vás od prvního okamžiku vtáhne do sebe. Možná i ten trochu nečekaný konec dodává knížce na originalitě a půvabu.

Falda
19.11.2017

Kniha byla naprosto úžasná. Velice dobře se četla, děj ubíhal a až do konce byla napínavá. Za mě jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Můžu jen doporučit!!!

stju
29.10.2017

Kniha patří už dlouho k mým nejoblíbenějším, stejně jako další Levinovy knihy. Obdivuji samozřejmě krásně postavený příběh, který Vás nenechá se od knihy odtrhnout, ale především mistrný styl autorova psaní.
Film s Miou Farrow jsem viděla až po přečtení knihy a musím říci, že mě nezklamal. Jen jsem měla problém, který nezavinil režisér Polanski, ale patrně překladatel do češtiny, pořád jsem nechápala jakou "myš" Minnie Rosemary v té skleničce dává-to přeci byl v knize ten její lektvar z tanisového kořene. A úplně náhodou mi došlo: mousse není mouse.

Horalka5
23.10.2017

Kniha se mi líbila mnohem více než film. Mělo to atmosféru, spád a skvělé vyvrcholení!

StephenKingje
22.10.2017

Slyšel jsem nejdřív o filmu než o knize.Potom jsem ji uviděl ve knihovně, a tak jsem si ji vypůjčil.Nevěděl jsem co od toho čekat, takže mě knížka mile překvapila.Je to depresivní,drsný,čtivý a hororový román který si zaslouží pojmenování klasika.Silně doporučuji.

LucyDvorska
19.10.2017

Úžasná kniha, kterou jsem přečtla pravdu jedním dechem. Určitě se to v dnešní době nedá zařadit mezi horory, ale v době kdy byla kniha vydána, tak mohla i působit. Má to skvělý příběh, úžasně napsané a hlavně neskutečně čtivé. Za mě 5 hvězdiček, protože si to ta kniha zaslouží! :)

doktorking
16.09.2017

Vynikající psycho román a rozhodně né horor ve své době obrovský hit.Také bych asi řekl že nejlepší dílo Ira Levina.Trošičku asi každého zaskočí konec ale to k tomu asi patří.Jinak Polanského film je neméně kvalitní možná ještě o kousíček lepší než kniha.Má pro mě temnější atmosféru už jenom třeba pro to že ve filmovém zpracování bydlel v domě kde se natáčelo John Lennon a taky zde byl zastřelen.

LucinkaS
09.09.2017

Bylo krásné letní odpoledne a já měla hodinu čas a nechtělo se mi potulovat se po městě. Zalezla jsem do levných knih, že si koupím něco na zabavení a pohled mi padl na Rosemary má děťátko. Vůbec jsem nevěděla, o čem to je, protože mám mezery a starší filmy doháním až poslední dva roky. Knížku jsem si nakonec koupila a hned se pustila do čtení. Příběh mě tak vtáhl do děje, že jsem knížku odložila až večer, když jsem jí měla dočtenou. Prostě taková jednohubka. Původně jsem si myslela, že to je o tom, jak jistá Rosemary má děťátko a to jí nějakým způsobem terorizuje, takže mě děj knihy trošku překvapil, ale určitě ne nemile. Bylo to pro mne zase něco nového a jsem ráda, že Rosemary je nyní součástí mé knihovny.

dom.ini
21.08.2017

Tak za mě zklamání, 200 stran jsem marně čekala na slibované mrazí, než mi došlo, že už se ho asi nedočkám. Nebýt toho konce byl by to zajímavý a čtivý psychologický příběh, takto je to pro mě ale opravdu jen zklamání. Ale napsáno to bylo dobře a četlo se to rychle, takže jsem se nakonec rozhodla pro tři hvězdičky.

edith79
17.08.2017

V tomto případě jsem nejprve viděla Polanskiho filmové zpracování, které se od knihy absolutně neliší. Obojí je totiž perfektní, má to svou neopakovatelnou atmosféru a toto dílo by nemělo uniknout nikomu, kdo má rád mrazení v zádech.

danny_21
13.08.2017

Výborně napsaný příběh, Levinův přímočarý styl se mi líbí, bez zbytečné vaty si jde pěkně za svým a čtenář se horko těžko odpoutává od stránek. Kdysi před lety jsou tuto knihu a četl a nevím proč jsem měl v hlavě úplně jiný konec, nicméně i toto zakončení bylo skvělé, možná se dalo přihrát Rosemary ještě víc pochyb od ostatních postav, aby to vnitřního zmatku bylo při rozhodování ještě víc, ale jinak naprostá spokojenost - 90 %

greatbear
03.08.2017

Film je fajn, ale kniha je mnohem lepší! Napínavá, čtivá s otevřeným koncem....
Pokračování je také fajn, ale už to není moc ono....

MarekG
31.07.2017

Knížka byla hodně dobrá, sice jsem myslel, že bude víc strašidelná a hororová, ale nakonec jsem byl stejně mile překvapen. Příběh je spíš napínavý, než strašidelný. Kniha je docela čtivá a velmi kvalitně napsaná.
SPOILER
Konec mě upřímně zklamal. Kdyby Rosemary vyskočil i s dítětem z okna, příběh by dostal úplně jiný rozměr. S tímhle koncem mi připadá, že vlastně vyhráli satanisti a autor se pokusil o takový hodně divný happyend.

amenufus
19.07.2017

Knížka se četla opravdu dobře, styl Levina mi vyhovuje. Líbilo se mi opravdu důkladné provázání děje a hlavního tématu, který se v závěru rozuzlí. Bohužel jsem se trochu ošidila a vinou mé zvědavosti v půlce knihy na internetu našla pointu, ale i přesto spokojená. Tak teď hurá na film, který má rovněž skvělé hodnocení.

jenda
15.07.2017

Kdysi hodně, hodně dávno, skoro ještě jako kluk, jsem viděl v kině film natočený podle téhle knižní předlohy. A když se mi konečně dostala do rukou Rosemary v tištěné verzi a začal ji číst, neodložil jsem ji, dokud jsem ji nepřečetl. Příběh pomalu ale jistě graduje a přesouvá se z roviny normálního života do světa plného přízraků a paranormálních jevů. Máte-li slabší nervy, nedoporučuji číst okolo půlnoci - možná byste neusnuli...

slapyd
12.07.2017

Horrorová klasika, i když se chvílemi pozastavíte nad chováním postav, je kniha čtivá a dobře buduje atmosféru. Více by jí slušel otevřený konec, který by nechal závěr děje na fantazii čtenáře.

blazniva7983
21.04.2017

Už dlouho se mi nepovedlo přečíst knížku za den. Rosemary se četla sama. Je to takový správný psycho (zvlášť, když vám vedle v postýlkách spinkaj malý děti :-D). Bylo to naléhavý, sugestivní, jen ten konec si umím představit "lepší".
-------------------
Odpustila bych si popis drápků a ocásku a nechala bych pomatenou Ro i se "Satánkem" skočit z okna, aby se mohli všichni hádat, jestli právě zachránila svět no a nebo taky ne-e ;)

bookemma
08.04.2017

Bezmoc. To je asi to slovo, kterou knihu vystihuje. Zrůdné.

Bustedka
01.04.2017

Za mě ano. Mám ráda tajemné příběhy, detektivky, apod. Oceňuji především to, že se autor nevykecával o ničem, aby nahnal stránky. Film jsem neviděla a ani obsah jsem dopředu neznala, takže člověk do toho šel trochu s napětím, jakože co se stane. Zaujalo mě to, avšak konec nebyl asi z těch, kterým ráda zatleskám,

dobama
02.03.2017

Stará dobrá klasika a mrazení v zádech.

Iva B.
02.03.2017

Do knížky jsem šla s docela velkým očekáváním, kvůli zdejším pozitivním ohlasům a tak jsem pořád čekala a čekala, co bude a najednou poslední strana a konec... Asi tím naštvu lidi, co to považují za klasiku, ale pro mě je to spíše průměr a jsem docela zklamaná..

Odehnalka
20.02.2017

No, tak nějak nemám slov! Skvěle napsané, nemohla jsem se od knihy odtrhnout! Přikláním se k názoru, že se nejedná o horor, ale člověka u knihy i tak mrazí, jak je to napínavé. Vážně skvělé literární dílo!

hellena1523
04.02.2017

Film, který byl moc dobrý, se zdaleka nemůže rovnat knize. Vyvolávala ve mne takový děs a tíseň, že jsem se rozhodla, že si nepořídím děti. Nikdy! Jen žertuji, ale je pravda, že kdybych měla být těhotná, přesně vím, po čem ve své knihovně nesáhnu, protože bych tutově strachy potratila.

Pekik
23.01.2017

Líbilo - film musím vidět. J