HaHa11 HaHa11 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Ani po přečtení této knihy nesdílím kolektivní nadšení, které provází všechna autorčina díla. Příběh mi připadá překalkulovaný, postavený na bizarních situacích a nepříliš uvěřitelných náhodách. Spisovatelčin vypravěčský styl na mě působí těžkopádně a lopotně.

20.06.2020 2 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Oddělení Q a ryze aktuální téma? Abych pravdu řekla, toto spojení mě nenadchlo! Kniha obsahovala mnoho nadmíru emocionálně vypjatých scén, a proto se až zdráhám napsat, že mi chvílemi známá sestava prostě lezla na nervy. Vzhledem k rozvinutým osobním liniím lze očekávat další pokračování. Doufejme, že se v něm Carl a spol. vrátí v lepší formě!

15.06.2020 3 z 5

Travič Travič Sharon J. Bolton

Tohle byla moc zvláštní knížka ... Spletitý příběh, propojený s předcházejícím Rakvářem, asi by nebylo dobré číst ho samostatně. Zatímco ve zmíněném Rakváři mě čarodějnické reje v poslední čtvrtině nemile překvapily, tady autorka dávkovala jisté tajemno a nadpřirozeno postupně, po kouskách, a tak nějak uvěřitelněji. Děj se opět odehrává ve dvou časových rovinách, vždy v rozmezí několika málo dní. Ve vypravování se střídají tři ženy, a znovu se potvrzuje to, co je o S. J. Bolton známo - divné ženské (a těch je zde požehnaně) jí jdou. Nemusí vám být sympatické, nemusíte je chápat nebo jim držet palce, ale jejich příběh vás chytne. Přiznávám, že jsem se bála závěru - naštěstí zbytečně. Bylo to možná o chlup překombinovanější, ale pořád z toho autorka a hrdinové vybruslili se ctí. Docela bych se přimlouvala za pokračování série - za 30 let u policie má Florence Loveladyová jistě na co vzpomínat!
Trochu přidávám, ale označím plný počet hvězd.

10.06.2020 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Tana French

Reaguji na informaci od tamila - seriál Dublin Murders rozhodně nedoporučuji! Vydržela jsem pouze cca dva díly - tvůrci dost nešetrně smotali dvě autorčiny knihy (V lesích a Podoba) dohromady a výsledný mišmaš postrádá jakoukoliv atmosféru, kterou se mohou jejich knižní předobrazy chlubit. Škoda!

06.06.2020 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Skvěle postavená zápletka, atmosféra plná mrazivého děsu, tmy a nemožnosti úniku. Postavy, které čtenáři rozhodně k srdci nepřirostou, tudíž je jednu jako druhou považuje za schopné spáchat zločin. Záhada uzavřeného objektu je v detektivce vždy vděčné téma. Samé plusy .... až na to, že po několika desítkách stránek jsem musela konstatovat, že něco hodně podobného už kdosi kdysi dávno napsal. A ještě mnohem a mnohem lépe. Neznajíc originál, hodnotila bych velmi vysoko, takhle za rovné 3.

05.06.2020 3 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Na prvotinu skvělé, a moc dobré i tak. Námět zajímavý a netradiční, jeho zpracování na patřičné úrovni, celkově čtivé, v podstatě není nic zásadního, co bych vytkla. Kniha mě vtáhla do děje, spekulovala jsem, kdo je ona dětská vražedkyně, či zda vůbec se v poklidném městečku nachází. Závěr?! Trochu krutý, možná nečekaný, ale líbil se mi. Další autorčinu knížku si určitě nenechám ujít.

04.06.2020 4 z 5

Hrob třinácté panny Hrob třinácté panny Naďa Horáková

Nečetla jsem žádnou jinou autorčinu knihu, neznám její styl psaní, a asi proto jsem se po celou dobu četby nemohla ubránit myšlence, zda to celé není myšleno jako parodie - na detektivky a na prvorepublikovou červenou knihovnu zároveň. Škoda zajímavého námětu - potenciál tady byl, mírná dávka tajemna by se dala také využít, ale to by to celé musel dostat do ruky někdo jiný. Tohle bylo takové školácké. Rozverná hlavní hrdinka, vrhající se po hlavě do jednoho milostného dobrodružství za druhým, příliš nedotčena smrtí svých bližních. Její mužští spoluhráči - střídavě padouch či hrdina, holdující pořádnému dlabanci a popolednímu spánku na kanapi. Rodinné propletence, ve kterých se čtenář prostě bez pomoci průběžného nákresu nebyl schopen orientovat. Českým autorům sice fandím, ale další knížku Nadi Horákové už číst nemusím.

01.06.2020 2 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Taková slušná komorní detektivka. Vražda v uzavřené komunitě, vztahové propletence, běžné rodinné problémy - to všechno autorka zachycuje věrohodně, čtenáři nabízí přehledně, až by se dalo říci spořádaně. Z pozice nezúčastněného pozorovatele. A v tom bych viděla kámen úrazu. Chybí mi tam emoce! Postavy se sice obávají, strachují, ba i hroutí, ale tak nějak papírově. Holé věty, krátká souvětí, časté opakování jména aktérů - jako by autorka po celou dobu chladně kalkulovala, na koho to nakonec hodí. Vybruslila z toho docela úspěšně, a proto zaokrouhluji směrem nahoru. To ovšem nic nemění na tom, že za týden nebudu vědět, o čem kniha byla.

24.05.2020 4 z 5

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

Tohle byla typická Moriarty vztahová, tedy ta, kterou mám ráda méně. Dávám přednost jejím příběhům, kde se řeší i linka detektivní. Autorka zůstala věrna svému osvědčenému postupu - množství postav, z nichž si tři čtyři uzurpují její i čtenářovu pozornost o něco více. Začátek sliboval zajímavou zápletku, bohužel na dalších stránkách se úvodní potenciál začíná trochu vytrácet. Postavy před námi odhalují celkem úspěšně svá nitra, vytahují kostlivce ze skříní dostatečně hlubokých a temných, ale napětí negraduje. Nic na tom nemění ani dost neuvěřitelná "úniková hra" i to, co následovalo. A v časových skocích, kterými kniha končí, už Moriarty nepokrytě vaří z vody - předvídatelné romantické optimistické konce s mohutnými nádechy červené knihovny, a hned několik takových za sebou.
Pořád to bylo slušné čtení, ale Moriarty ve své vrcholné formě ani náhodou.

16.05.2020 3 z 5

Rakvář Rakvář Sharon J. Bolton

Bylo to více než dobré do zhruba dvou třetin. Po nástupu magie jsem najednou četla úplně jiný příběh - a už to za plný počet rozhodně nebylo. Další spisovatelčina kniha, ve které převládá temnota - míst, pohnutek, motivů, osudů. Líbila se mi milostná linka - ty Bolton umí moc dobře, na rozdíl od mnoha svých kolegů věnujícím se stejnému žánru. Podezírala jsem správnou osobu (nevím, jestli je to vlastně plus?!), ale nějak mi chybí hlubší vysvětlení motivů těch hrůzných činů.

11.05.2020 4 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Pozvolna polehoučku nás autor vtahuje do příběhu. Dva vypravěči, dvě časové linie, několik potenciálních pachatelů. Čtenář tuší a spekuluje. Závěr se mimořádně vydařil - jízda na horské dráze, která se obešla bez stříleček a honiček. A poté, co s rozhoupaným žaludkem vysednete, čeká vás závěrečný bonbonek. Bylo to za velmi dobré čtyři a něco málo navíc!

04.05.2020 4 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Zajímavé čtení - trochu prvoplánově skandaliózní (ale věřím tomu!). Taková výrazná knižní jednohubka, odbočka od hlavních směrů literatury v současnosti vydávané (a čtené). Není to knížka, ke které se budu po letech vracet, ale k přečtení ji doporučím. Hodnotila bych ji za tři a půl, zaokrouhlím směrem nahoru - balet mám moc ráda!

20.04.2020 4 z 5

Temná zahrada Temná zahrada Tana French

Tak to byla jízda! Až se trochu vzpamatuji, napíšu recenzi, protože tahle kniha si ji zaslouží. Pokud milujete tlusté bichle, které mají co říct, sáhněte po tomto příběhu. Je temný jako zahrada na konci světa, depresivní jako třetí lednové pondělí, rozvláčný jako Jiráskovy romány z doby národního obrození, a přesto byste ho nejraději dali na jeden zátah. Tana French ve své nejlepší formě!

11.01.2020 5 z 5

Hodinářova dcera Hodinářova dcera Kate Morton

Základem přijetí této knihy je správný přístup. Musíte očekávat vrchovatou nálož romanticko nostalgického čtení (určitě spíše pro paní a dívky), okořeněného pořádnou porcí čisté duchařiny. Autorka provede čtenáře několika časovými rovinami - viktoriánskou Anglií počínaje, přes léta třicátá, dobu druhé světové války, s malou zastávkou kdesi v osmdesátých letech, až po současnost. Rodinné, přátelské i společenské vazby hrdinů vyžadují čtenáře pozorného, možná někdy i vracejícího se. Občasné drobné nelogičnosti a krkolomná propojení spisovatelce odpustíte; účel světí prostředky. Kate Morton napsala před časem naprosto úžasné Tajemství letního odpoledne. Hodinářova dcera sice kvalit tohoto titulu nedosahuje, přesto ji považuji za příjemné, nenáročné a odpočinkové čtení - ideální na dlouhé zimní večery, na dovolenou ..... Dala bych tři a půl, zaokrouhlím směren nahoru.

25.12.2019 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Nutno uznat, že autor se svými potenciálními čtenáři hraje čistou hru. Pokud totiž nazve svoji knihu tak, jak nazval první svazek z nové série, musí být každému nad slunce jasnější, co může od četby očekávat. Nebudu tudíž hodnotit uměleckou úroveň (žádnou jsem tam ostatně nenalezla), ale zmíním jistá fakta:
- vyšetřovatelkou je opět žena s trochu dost dramatickou minulostí, má problémy se závislostí na alkoholu
- znovu se objevuje motiv sériových vražd
- po jisté době vstupuje na scénu napodobitel sadistického odsouzeného vraha
Bryndza tudíž nenabízí nic, s čím by se čtenář nesetkal v jeho knihách s Erikou, případně u mnoha dalších autorů hlásících se ke stejnému žánru. Za originální nelze považovat ani scény plné krve a nechutných detailů. Zcela očekávaná je i závěrečná přetahovaná, je jasné, že ztráty v řadách hlavních hrdinů nenastanou, protože to by pak nemohla série pokračovat ...
Pokud srovnávám Kanibala s Dívkou v ledu (první příběh ze série s Erikou), musím konstatovat, že to je rozjezd podstatně klopotnější, bez potenciálu (tipuji, že Bryndza bude v dalších dílech pracovat se vztahem otec - syn, ale moc mu nevěřím), bez přidané hodnoty - za tu opravdu nelze považovat sondy do duše Kate Marshallové (jak moc je špatná matka a jak moc se touží napít). Bryndzovy knihy se prodávají - to je fakt; otázkou zůstává, jak velkou zásluhu na tom má obrovská mediální masáž. Ano, přečtu si i další knihu ze série, ještě jednu šanci Robertu Bryndzovi dám. A budu doufat, že to napříště nebude taková zoufale průhledná obnošená literární vesta.

04.12.2019 2 z 5

Profesionální žena Profesionální žena Vladimír Páral

Pokud čtete ve správném věku a ve správnou dobu (předrevoluční), oceníte mnohem více než kdykoliv jindy. Mně se to poštěstilo, a proto dávám plný počet.

30.11.2019 5 z 5

Jak hubnout a nezblbnout aneb Peklo s kily navíc Jak hubnout a nezblbnout aneb Peklo s kily navíc Daniela Kovářová

Autorku je nutno ocenit - napsat/sestavit více než 200 stran o problematice (ne)hubnutí - to chce pořádnou dávku odvahy a vytrvalosti! Jenom kdyby text nebyl tak urputně křečovitě vtipný ...... Úplně paní spisovatelku vidím, jak na čtenářky pomrkává a blahosklonně říká: "Holky, nejste v tom samy!"

25.11.2019 1 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Opravdu trochu rozvláčné, ale já mám tlusté knížky ráda - tedy ty, které jsou o něčem. Po trochu dost přehnané Žízni přišel už pouze přijatelně přehnaný Nůž. Je jasné, že se autor snaží z HH dostat co možná nejvíce, a také mu i nám čtenářům musí být jasné, že vše má své hranice. Nejen kočky mají devět životů... Další aktéři už tak chráněni být nemůžou a někoho je holt občas nutno obětovat a autor se neptá, ale jedná. Každopádně jsem zvědava, jak kostka padla (ale vsadila bych se, že to zatím neví ani Jo Nesbø).

25.11.2019 4 z 5

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Jedinou vadou na kráse této série je to, že knihy přicházejí k nám čtenářům s poměrně značným časovým odstupem. A tak vždy trochu pozapomenu, kdo je kdo, co zásadního se vzhledem k dalšímu vývoji událo. Nezapomenutelný je ovšem Sebastian - v každém dalším příběhu je snad ještě prohnanější, více sobecký a manipulativní. Hledání pachatelů neméně úspěšně doplňuje rozvracením životů svých bližních. Vztah s Vanjou je bezesporu atraktivním námětem, ovšem zdá se mi už trochu natahovaný, uměle dramatizovaný. Ovšem závěrečné stránky přinesly nečekaný impuls. A Billy? Tak to jsem tedy zvědavá ....

15.11.2019 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Pokud chcete čistou detektivku, v žádném případě se do četby nepouštějte! Je to o tom, jak se někdy lidské osudy zamotají, jak vás raní člověk, kterého jste si pustili do života, jak vy sami můžete druhému ublížit. Je to o očekáváních, přáních, tužbách, citech, zradě, vypočítavosti, lstivosti a bezohlednosti. O tom, jak jsou rodinné vazby zavazující a omezující. O penězích, které je dobré mít, ale ne za každou cenu. O koních, v kterých se jen tak každý nevyzná. A také o vraždě, kterou Robin a Cormoran vyřeší - ale to vlastně není to hlavní. To jsem zvědavá, jak to bude dál .....

27.10.2019 4 z 5