HaHa11 HaHa11 komentáře u knih

Dívka se sněhem ve vlasech Dívka se sněhem ve vlasech Ninni Schulman

Trochu jiná severská detektivka - bez brutality a krvavých detailů, prostor dostává i rovina osobních vztahů protagonistů. Rozhodně povedená a čtivá knížka. Něco zůstalo nedopovězeno, určitě se k dalším autorčiným příběhům někdy vrátím.

05.02.2019 4 z 5

Maminka neříká pravdu Maminka neříká pravdu Michel Bussi

Tvrdí se, že
a) maminka má vždy pravdu
b) pokud ji nemá, platí bod a
Bussi s tímto tvrzením polemizuje a přizve k tomu několik osob s ne zrovna průzračnou minulostí, několik příslušníků místního policejního sboru v čele s cílevědomou (ve všech směrech) komisařkou, švarného psychologa a tříletého chlapce, který tvrdí, že bod a i b neplatí. Důležitou roli sehrává i umolousaný, údajně nadpřirozenými schopnostmi obdařený plyšák. Čtenář od počátku tuší, že musí existovat nějaká souvislost mezi dvěma vyšetřovacími liniemi, pokouší se aktérům odhalit druhou tvář, ale poslední slovo má autor. Nelogické? Překvapivé? Šokující? Nečekané? Trochu a bezesporu ano! Jednu výtku si ale, pane spisovateli, neodpustím. Pokud onen fešácký psycholog pocházel odněkud z Rumunska, opravdu, ale opravdu nemohl mít slovanský přízvuk! Neboť rumunština, stejně tak jako francouzština, patří do skupiny jazyků románských.

31.01.2019 4 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Přečetla jsem prvních cca padesát stránek, a potom už jsem jenom žasla (a listovala). Tohle byla hodně špatná (tak déčková) filmová akční záležitost převedená na papír! Škoda ho, škoda práce překladatele a času všech, kteří se s touto knihou setkali. Přemýšlím, jestli bych neměla zpětně zvýšit počet hvězd všem knihám, které jsem před tímto literárním "skvostem" nehodnotila právě kladně?! Nečíst - utíkat!

23.01.2019 odpad!

Modrá Modrá Lucy Clarke

Škoda, že nejsem ve věku hrdinů příběhu! Asi bych si četbu vychutnala ještě o něco víc, ale i tak knihu hodnotím velmi kladně. Napínavé do posledních řádek. Je to o přátelství, lásce, důvěře, zradě, naději i pomstě. Nevím, jestli bych mořskou nemoc nedostala brzy po vyplutí Modré, ale exotické kraje jsem si v současném mrazivém počasí představovala ráda.

21.01.2019 4 z 5

Špatná dcera Špatná dcera Joy Fielding

Posledních pět let mám pocit, že čtu stále jednu a tu samou autorčinu knihu .....

12.01.2019 3 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Pokud dostane autorova prvotina označení "mezinárodní bestseller", zostražitím. Tentokrát jsem byla velmi, ale opravdu velmi mile překvapena. Jazykem (poetičnost a černý humor výtečně kontrastovaly s morbidními /nikoliv samoúčelnými/ detaily a brutalitou některých scén), výborně zpracovanými dějovými liniemi, které dělilo třicet let (ta z osmdesátých byla přeci jenom o kousek lepší - jestliže v děsivém příběhu dostane příležitost dětská parta, přináší to většinou plusové body - četli jste V lesích od Tany French nebo znáte famózní Stranger Things?), a i konec byl v podstatě takový téměř ideální. Přimhouřím oko, zapomenu na to "téměř", a po delší době dám pět hvězd.

25.12.2018 5 z 5

Nebezpečná laskavost Nebezpečná laskavost Darcey Bell

To vůbec nebylo špatné! Pokud bych před lety nečetla Zmizelou (přeci jenom ještě o level výš), řekla bych, že to bylo výborné. Autorka dala dohromady slušnou (a celkem uvěřitelnou) sestavu psychopatů a sociopatů a dala jim dostatek času a prostoru, aby se pořádně rozjeli. Chudáci ti děti!

25.12.2018 4 z 5

Už teď jsi mrtvá Už teď jsi mrtvá Sharon J. Bolton

Autorka knihu přímo přeplnila motivy, které by si zasloužily důkladnější rozvinutí. Atmosféra strachu a děsu je neintenzivnější na prvních zhruba 50 stránkách; pak už má občas čtenář pocit, že na úprku je nejenom hlavní hrdinka. Dávné rodinné tajemství, vztah dvou sester, z nichž jedna se rozhodla prožít život v kláštěře, uzavřená cikánská komunita, členové místního policejního sboru - to vše spolu jistým způsobem souvisí. Je jen na čtenáři, nakolik je ochotný akceptovat drobné nelogičnosti (nebo se přímo nechat vodit za nos), ale (pozor - spoiler!) tu duchařinu jsem nezkousla! Proto ubírám hvězdu a celkově za tři.

09.12.2018 3 z 5

Zakázané ovoce Zakázané ovoce Jojo Moyes

Pokud hodnotím knihu tím správným úhlem pohledu (nenáročná, oddechová literatura, prostě cajdák), musím konstatovat, že to šlo ... Dvě linie příběhu, které od sebe dělí několik desítek let a který obsahuje příjemnou dávku sentimentu, tajemna, osudovosti a nepostrádá konec, který je vlastně asi nejšťastnější možný. Ale nepochopila jsem úplně přesně, jak to bylo s tím těhotenstvím?!

27.11.2018 4 z 5

Krásné tajemství Krásné tajemství Louise Penny

Tentokrát se čtenář svérázných postaviček z Three Pines nedočká - nezakrývám proto lehké zklamání! Atmosféra v odlehlém klášteru a vražda k tomu? Karty byly rozdány slušně, protagonisté nejenom vyšetřovali, vyvíjely se i jejich osobní dějové linie (a více než zajímavě). Těším se na další díl, ale chci zpátky ke Třem Borovicím!

24.11.2018 3 z 5

Spříznění Spříznění Steve Robinson

Sázka na druhou světovou se autorovi vyplatila. Střídání časových rovin (současnost - doba těsně předválečná a válečná) udrželo čtenáře v napětí více než spolehlivě. Dobové reálie, zrůdnost nacistické ideologie, osudy lidí na pozadí války - s tím vším si autor poradil velmi obstojně. Nepopiratelným kladem je i jistá úprava životosprávy hlavního hrdiny (JT výrazně omezil konzumaci čokoládiček), nenásilné závěrečné rozuzlení (bez eskalace mrtvol a dramatických honiček) a vlastně i stabilizace vyšetřovacího týmu (profesorka Jean Summerová je partnerkou již potřetí). Oproti předchozím dvěma knihám přidávám čtvrtou hvězdu (je to tak za 3, 75).

02.11.2018 4 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Pátý Enzo a jako přidaná hodnota zákulisí udělování (a odebírání) michelinských hvězd. Knížku nedoporučuji číst na lačno - stránky věnované kulinářskému umu protagonistů jsou věru přesvědčivé. Škoda, že totéž nelze říci o detektivní zápletce, osudech postav a jejich motivaci. Autor se v tomto pokračování už nedovede oprostit od šablonovitosti, spoléhá na nepravděpodobné náhody a do děje zakomponuje až trestuhodná (a nevěrohodná) opomenutí, kvůli kterým zůstal před lety případ nevyřešen. Takže opět Enzo detektiv, Enzo svůdce žen, Enzo otec ..... Úspěchů dosahuje na všech frontách, jenom čtenář si možná pomyslí, že Peter May to umí i mnohem lépe ...... Tohle je za tři hvězdy, a ani o chlup víc!

24.10.2018 3 z 5

Ztracená vládkyně Ztracená vládkyně Steve Robinson

Jako literární postava nemá JT karty rozdané vůbec špatně - genealog, žijící v Americe, v rámci své profese často fušuje do řemesla evropským detektivům. I v tomto příběhu má stále mírnou nadváhu a neskrývanou slabost pro čokoládičky Hershey's, ale zdá se mi, že začíná tak nějak šustit papírem. Bohužel nejen on - ploše vyznívají i ostatní, především aktéři dějové linie související s událostmi potopené zaoceánské lodi v předvečer první světové války. Autor si příliš nelámal hlavu s uvěřitelností a logikou popisovaných skutečností, motivace postav pokulhává, občas spíše klopýtá a vrávorá. Už trochu tradičně nejhorší jsou závěrečné stránky napsané ve stylu "ať už to mám za sebou, čtenář si to nějak přebere". Škoda - příběh samotný rozhodně potenciál měl, dle mého názoru zůstal nevyužit.

03.09.2018 3 z 5

Temné říční proudy Temné říční proudy Sharon J. Bolton

Tahle Lacey se dle mého názoru autorce příliš nepovedla. Bylo to temné a zalité masami kalné vody z Temže a tak nějak se v těch vodních přívalech utopil tah na bránu, kterým mě autorka zaujala v předchozích třech knihách ze série. Rozhodně nedoporučuji číst bez znalosti dřívějších Laceiných případů; i tak jsem se trochu ztrácela v zamotané minulosti hlavní hrdinky. Některé motivy, se kterými spisovatelka pracovala, jsou už na samé hranici uvěřitelnosti. A téma imigrantů? Nestává se z něj něco jako módní záležitost?!

03.07.2018 3 z 5

Nepouštěj se mé ruky Nepouštěj se mé ruky Michel Bussi

Bylo to čtivé a napínavé, dějově nepředvídatelné a s nečekanými zvraty, odehrávalo se to v exotickém prostředí. Dost dobré čtení to bylo ....., ale Černé lekníny to nebyly ani náhodou!

16.06.2018 4 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Sbalte si deku, plavky, krém na opalování, sluneční brýle a tuhle knížku. A nebojte se, že se spálíte - zase tak napínavé to není, takže čtení s přehledem proložíte sportovní aktivitou nebo návštěvou blízkého kiosku. Přečtete za pár odpolední a vlastně budete rádi, že se všech těch vesměs dost nesympatických a pošahaných hrdinů zbavíte. A potom knížku věnujte třeba plavčíkovi - vracet se k ní rozhodně nezatoužíte. Dala bych za dvě a půl, ale když je to léto .....tak (hodně!) slabé tři hvězdy.

09.06.2018 3 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Pospojováno několik detektivních příběhů dohromady, a tudíž více dějových linií, více postav a trochu nápor na čtenářovu orientaci ve smyslu kdo je kdo (to se týká i členů z řad policie a Carlových přátel - přeci jenom od vydání poslední autorovy knihy uplynula poměrně dlouhá doba). Příběh jednoznačně táhnou ženy - potrhlá Rose, trojice mladých dam, které důmyslně vysávají sociální systém, nebo zatrpklá úřednice přicházející s nimi léta do styku. Logiku v jejich činech za každou cenu nehledejte a užijte si slušně napsanou detektivku. Jen těch mrtvol mohlo být opravdu o něco méně! Mírně zaokrouhluji směrem nahoru na 4.

10.05.2018 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Ještě slabší než Manželé odvedle a další důkaz toho, co všechno může získat nálepku mezinárodní bestseller! Námět by stačil tak maximálně na povídku do časopisu. Všechny tři hlavní postavy ploché, nevěrohodné a čtenáře naprosto nezajímající. Prý otevřený konec? Spíše vyvrcholení autorské bezradnosti.

04.05.2018 1 z 5

Čarodějnice Čarodějnice Camilla Läckberg

V pořadí desátý příběh s dvojicí Erika a Patrik je tentokráte žhavě současný. Problémy současné Evropy i světa jsou propojeny s detektivní zápletkou poměrně věrohodně. Jak je u autorky zvykem, čtenář sleduje několik dějových linií. Za nejslabší bych si dovolila označit tu nejstarší - její provázanost s časově vzdálenými násilnými činy je přeci jenom poněkud z říše bájí a pověstí. Tak nějak jsem zhruba od poloviny knihy tušila, kde je zakopaný pes, ale drastický závěr mi vyrazil dech.

30.04.2018 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

O tom, že Dan Brown píše své „bestsellery“ podle jednoho (zatím vždy osvědčeného!) vzorce, nemá snad pochyby ani jeho nejskalnější fanoušek. Ale tentokráte musím konstatovat, že už to vážně přehnal! Můj pohár trpělivosti přetekl zhruba tak ve dvou třetinách knihy, a zbytek jsem dolistovala – i tak musím s politováním prohlásit, že posledních asi sto stran bylo velenudných! Pokud se i přes toto varování do Počátku pustíte, čeká vás:
1)Úvodní zásadní objev pro lidstvo,
2)ke kterému v důsledku vraždy nedojde,
3)ale Langdon společně s charismatickou krasavicí udělají vše pro to,
4) aby zlo bylo potrestáno a lidstvo o nic nepřišlo.
Mezi body 1 – 4 se pochopitelně odehraje několik časově limitovaných přesunů, hrdinové prověří svoji fyzickou kondici (neuvěřitelnou!) a prokážou schopnost (bez nadsázky nadlidskou!!) luštit rébusy. Autor si tentokráte za kulisy svého literárního počinu zvolil současné Španělsko (v jistých směrech neváhal zcela pozměnit reálie) a turisticko – čtenářským lákadlem mají být Gaudího stavby. Jako vždy ohromuje množstvím informací z oblasti umění, náboženství, historie, filozofie, přírodovědy, neváhá uplatnit i nejnovější poznatky vědy a techniky (tady klobouk dolů), ale čtenář je tímto vírem zahlcen, znaven a mnohdy dezorientován. A také o to více vyniká samotná kostra příběhu - prostě obnošená vesta, nic víc, nic míň.

24.04.2018 2 z 5