Vetřelec

Je oddělení vražd, kam se na začátku své kariéry ze všech sil snažíte dostat: oddělení, kde každý den balancujete na okraji s geniálními gaunery a psychopaty s vědomím, že jediné mrknutí ve špatnou chvíli může znamenat rozdíl mezi vítězstvím a dalším zavražděným. A pak je oddělení vražd, na kterém pracujete doopravdy, kde vás ostatní mají za vyvrhele. Kde děláte jednu noční směnu za druhou. Kde schytáváte schválnosti a zlomyslné žerty daleko za hranou snesitelnosti. Kde řešíte tuctový ksindl, pročítáte svědecké výpovědi a zoufale vyhlížíte případ, který by vás mohl dostat tam, kde jste chtěli být. Ten dnešní případ mezi ně nepatří. Podle policajtů z místní stanice jde o tuctové domácí násilí. Od detektiva Antoinette Conwayové a jejího parťáka Stephena Morana se čeká, že pouze vyhledají amanta zavražděné a dají mu náramky. A pak už bude všechno zase jako dřív, zpovzdálí budou přihlížet, jak si to policejní esa rozdávají s psychopaty. Jenže když se Conwayová zahledí do tváře oběti, zjišťuje, že už ji předtím viděla. A znenadání dochází k šokujícímu přesvědčení, že všechno je jinak. Tohle je případ, na který čekala. Precizně střižený a brutální, spletitý a závažný. Jenže jedna věc je dostat vraha a úplně jiná věc je jít proti celému vlastnímu oddělení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/350658/vetrelec-LcV-350658.jpg 3.8115

Dublinské oddělení vražd (6.)

The Trespasser (2016)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Argo

Kniha Vetřelec

eiramka

Napinavá detektivka, Hlavní hrdinka mi byla velmi sympatická, což jsou hned body navíc. Autorka zde rozehrála příběh, kde postupným rozkrýváním zjišťujete, že nic není tak, jak by se na první pohled mohlo zdát a to je přesně podle mého gusta.

Kerberos

Předchozí díly byly lepší ,ale určitě zůstanu Taně věrná a přečtu si i další díly,pokud je napíše.

Melanka
29.12.2018

Poměrně komorní detektivka, na kterou asi brzy zapomenu, ale četla se skvěle. Tana French mě zatím ještě nikdy nezklamala.

Jančislava
09.12.2018

Bohužel, jsem touto knihou poněkud zklamaná. Dočetla jsem ji pouze proto, že je Tana moje oblíbená spisovatelka a její předchozí knihy byly skvělé (zvláště ta posledni). Kniha mě začala bavit zhruba na 330 stránce. Za její pěkný konec jsem nakonec dala tři hvězdičky, původně jsem chtěla dát dvě. Nicméně se těším na další knihu.

ji7967
24.10.2018

Tana je skvělá spisovatelka, její knihy jsou zábavné, napínavé, domyšlené. Vetřelec není určitě top, ale i tak výborná kniha. Možná méně dlouhých popisů a o 50 stran méně obsahu. Nicméně, nic zásadního a knihu ke čtení doporučuji.

bezprezdivky
18.09.2018

Je to spíš psychologická kniha než detektivka + nemám rád tento typ konce (nechci spoilerovat).

jasmína
24.08.2018

Bohužel sice dobrá kniha, ale proč až tolik rozebírání a popisů ?

Moc rozvláčné na mě..

KlariN
17.07.2018

Tana F. opět tvrdí muziku, a oslavné výkřiky na přebalu ani tentokrát není radno podceňovat. Vynikající procedurální detektivka, i psychologické zamyšlení nad životem policajta. Čtivé, ironické, inteligentní. Ústřední postava vás možná svou umanutostí bude chvílemi štvát, než jí dokonale pochopíte. Závěrečné vyústění je brilantní. Vzhůru do četby!

michaela9948
26.06.2018

Jsem ráda, že jsem první stránky vydržela, pak už mě děj vtáhl.Psaním v první osobě mi byla Conwayová hned trochu bližší, i když má drsnější způsob vyjadřování. Děj není nijak akční, ale každou větu jsem si vychutnávala. barvitý styl i smysl pro humor.

koniklecka
11.06.2018

Skvělá atmosféra jako vždy u Tani French.

Adso
27.05.2018

Upoutá pozornost od první stránky. Příběh je napínavý, i když ne nijak děsivý - není to tedy vyloženě thriller, spíše skvělá detektivka.

syslomil
02.05.2018

Ze všech autorčiných knih se mi tato líbila nejméně. Vadil mi počáteční přístup policie k vyšetřování: oběť čekala někoho na večeři, tudíž on je tím vrahem. K čemu důkazy? Nebo proč se vůbec obtěžovat něco zjišťovat? Každý ví, že to udělal. Navíc mi děsně lezla na nervy Antoinette.

konicekbily
28.04.2018

Námět a zápletka nejsou úplně originální, konec je předvídatelný, vleklý děj a doširoka rozpitvávaný téměř každý detail příběhu - z toho dělají průměrnou detektivku. Autorka se nezapře - je to prý i dobrá scénáristka. Jako by to byl scénář.

Patapuf
03.04.2018

Za mě naprostá spokojenost.... líbí se mi jak autorka zabředne do psychologie postav.... Nic není jak se zdá být....

Fazolka2017
03.04.2018

Na další knihu od Tany jsem se dlouho těšila, ale byla jsem zklamaná. Na to jak je kniha tlustá - tak děj nic moc. Strašně moc keců a samotná akce minimální. Tentokrát mě ty sáhodlouhé diskuze a rozebírání tolika teorií hlavních vyšetřovatelů nudily. Nechytlo mě to jako předchozí knihy, nehltala jsem příběh a Antoinette mi nesedla, skoro by se dalo říct, že mě i dost štvala. A ta šikana na oddělení vražd...znechucovalo mě to a zároveň mi jí ani nebylo líto. Škoda

sakay
27.03.2018

Další knížka od Tany French a zase se mi neskutečně líbila. Tana French se u mě pořád drží na prvním místě mezi všemi spisovateli detektivek! Zápletka byla pěkně zapletená a člověk během čtení vymýšlel spoustu scénářů, jak to tedy vlastně ve skutečnosti je a není. Příběh byl napínavý a velmi, velmi čtivý. Těším se na další dublinský příběh! :-)

haski
10.03.2018

Nebylo by to špatné, ale stačilo by to na povídku.

Nestorkea
02.03.2018

Typická Tana s dlouhými popisy myšlenkových pochodů hlavních postav.. Tentokrát bez nádechu tajemna, spíš jen hořká realita. Hlavní viník se dal odhalit poměrně brzo, ale to neubralo na kvalitě, dlouho trvalo, než vše zapadlo tam, kam má a člověku zapadl poslední kousek mozaiky.

kaca.ka
27.02.2018

Tanu French a celé Dublinské oddělení mám fakt ráda. Přivedla mě k tomu, že cíleně vyhledávám detektivky a thrillery z oblasti UK a Irska. Ale Vetřelec mě trochu zklamal. Námět a závěr byly strhující, ale první půlka knihy byla prostě zbytečná. Antoinette jsem v ní začala dost silně nesnášet, takovou sebestřednou kozu aby svět pohledal. A to její pitvání ve křivdách, ach bože! No alespoň mě to na druhou stranu docela odrazuje od toho, abych dělala to samé.

PetraBery
24.02.2018

Šestý díl ze série „Dublinského oddělení vražd“, kde se z banálního domácího násilí stane vražda, která zasahuje až mezi policisty. Dobře vystavěné výslechy podezřelých, pátrání všemi možnými směry i překvapivý konec. Stephen mi byl hodně sympatický, jeho parťačka Antoinette už tolik ne. Celkově dobré čtení, místy mi ale přišlo zbytečně rozvleklé.

astra3
23.02.2018

Zajímavé. Mohlo by to mít méně stran. Přečetla jsem všechny její knihy. Někdy jsou zdlouhavé, ale vždy jsem byla zvědavá na rozuzlení a dočetla je. Nakonec to stálo za přečtení.

kneprulka
19.02.2018

Dočetla jsem. A za sebe musím říct, že jsem spokojená.
Jsem přesvědčena o tom, že ne všichni knihu správně pochopí, neb nic nemusí být tak jak se zdá.
Cronwayová je naprosto úžasná vyšetřovatelka, kterou musí umět člověk správně pochopit, aby pochopil celou knihu.
Tentokrát si s námi Frenchová pěkně psychologicky zahrála.
Ovšem nejsem si zcela jistá myšlenkovými pochody Aislinnin. Osobně bych se po zjištění pravdy ubírala papínkovým směrem.

tereza8418
16.02.2018

Tanu French a její knihy mám moc ráda, ale tahle mě skutečně zklamala, nemohla jsem se absolutně začíst, pořád jsem četla dál a dál a nic se v knize nedělo. :( 100 stran před koncem jsem to vzdala a přečetla si jen závěr, který by se dal vložit už v polovině. Za mě opravdu plytký příběh o ničem a hlavní hrdinka mě celou dobu rozčilovala... :(

kanitsuj
15.02.2018

Poměrně zajímavá zápletka a čtivě napsané - Tana French je dobrá autorka, ale tato její poslední detektivka má oproti většině předchozích také svá negativa: především neúměrně natahovaný děj /musela jsem se do čtení nutit/, podobně jako "V místě pro tajnosti" je dán velký prostor práci kriminalistů a v tomto případě navíc popisu toho, jak se "na oddělení zachází se zelenáči" - čtenář skoro nabývá dojmu, že autorka se minula povoláním. Mnoho výroků se opakuje - překlad v tomto případě není příliš košatý a po většinu času jsem se nemohla zbavit dojmu, že charakteristika osob je doháněna neustále se opakujícími vulgarismy a nesmyslnými odbočkami, které s dějem souvisí jen velmi vzdáleně a nebo vůbec ne. Pro mne je tvorba Tany French bohužel ve znamení postupné sestupné tendence - romány V lesích nebo Podoba nelze s Vetřelcem vůbec srovnávat co do zápletky i způsobu zpracování. Pro mne velké zklamání a mrzí mne to.

čika
12.02.2018

stara dobra tana french, co viac si mozno priat.

petrarka72
08.02.2018

Neuvěřitelná jízda. Ztracený Přístav je pro mne pořád číslo jedna, ale Vetřelec je v těsném závěsu a dělí se o druhé místo s Místem pro tajnosti. První třetina, v níž jde zdánlivě "jen" o vraždu a první z asi šesti vrstev faktů, je pomalá a tváří se skoro nudně; druhá část se rozjíždí zároveň s Conwayové paranoiou (s tak věrohodným popisem totální vnitřní nejistoty, která deformuje vnímání nejen případu, ale reality vůbec, jsem se dlouho nesetkala); a třetí část, to je čistá rozkoš čtenářova, napětí eskaluje, byť vrah je dávno znám... A motiv zachování si důstojnosti jako toho posledního, co člověku zbývá, není ani originální, ani v rámci příběhu hlavní, ale velmi silný. A navíc - "Důvod, proč nám to od začátku nebylo jasný, je ten, že jsme přemýšleli jako policajti."

Mira7
04.02.2018

Tana French potvrdila vysokou laťku nastavenou předchozími knihami a napsala další silný příběh. Napsal bych něco ve smyslu „královna irské detektivky“, ale předběhli mne Sunday Indepedent. :-) 
Pomalé rozplétání záhady zavražděné Aislinn, jejího životního příběhu a motivace, perfektní dialogy a psychologie postav. Hlavní dvojice vyšetřovatelů, Antoinetta Conwayová a Stephen Moran se nenechá odradit jednoduchým řešením případu a jde do hloubky. Conwayová navíc svádí boj tak trochu sama se sebou.
Některé předchozí knihy od autory se mi líbily ještě více, ale na maximální hodnocení stačí bohatě.

Evina74
01.02.2018

Tana French opět nezklamala, i další irská detektivka z pera této autorky byla velice čtivá. Zajímavý byl pohled do zákulisí oddělení vražd i specifický přístup hlavní vyšetřovatelky.

kap66
28.01.2018

Tana French, moje milovaná. Tentokrát trochu jiná; nepřikovala mě ke knížce jako dřív, ale umožnila mi odložit ji (vždy po některém z výslechů) a nechat mi v hlavě skládat k sobě náznaky. (V šachu mě stejně samozřejmě držela až do konce.) Ze současných spisovatelek je pro mě právě ona královnou zápletky a motivace vraha (obojí je u ní tak uvěřitelné - pro mě právě i díky tomu napínavé až děsivé) a psychologie postav. Opravdu jsem si ale užívala autorčin jazyk a styl psaní - dialogy vyšetřovatelů, sehraných jako strojek hodinek, s podezřelým, to je prostě paráda a základ této knížky. Ale já jsem se poprvé v životě zamilovala do něčeho, co jsem jinde a jindy i přeskakovala - do popisů; postav, prostředí nebo zde - hraných rolí vyšetřovatelů:
"Moje parketa je Válečnice, nachystaná kdykoliv spustit palbu a ztrestat vás za všechny vaše hříchy, jakmile přiznáte barvu, anebo Vzteklá mrcha zaujatá proti mužským, pokud chcete nakrknout nějakého sexuálního násilníka nebo neandrtálce; taky umím Holku do nepohody, která drží partu, zaplatí rundu, když je na ní řada, je s ní psina a hoši s ní můžou vždycky poklábosit o problému, který se jim zrovna nechce probírat s kamarádem."
Svěží, má to šmrnc a spád a já pořád nedám na Tanu French dopustit.

bosorka
19.01.2018

Vlastně se to nečte špatně, i vcelku odsýpá, je to slušně napsáno, není nezajímavé podívat se na vyšetřovací metody, přičemž důraz je tu kladen především na vedení výslechů. Ale to je asi tak všechno. Tana French už u mě žádnou další knížkou nedosáhla toho nadšení, jaké jsem měla při čtení V Lesích. I tak mě v jejích knihách bavilo hlavně to, jak uměla vykreslit charaktery a rozehrávat s nimi skvělé hry. Často ve mně vzbuzovala různorodé, ale obvykle docela silné emoce. Většinou minimálně několik postav mě opravdu zajímalo. Ve Vetřelci ne. Všichni mi byli v podstatě jedno, vůbec jsem neměla problém se s nimi na posledních stranách rozloučit. Přišli mi stejně anonymní, jako bych si pročítala zápisy z reálných výslechů neznámých policistů. A celou dobu jsem čekala na nějaký zásadní zvrat a ono nic. Škoda.