Místo pro tajnosti

V areálu soukromé dívčí střední školy v Dublinu bylo nalezeno tělo chlapce. Vraha se vypátrat nepodařilo. O rok později se na nástěnce ve škole objevuje fotka oběti s anonymním vzkazem: Vím, kdo ho zabil. Dostává se do rukou mladého detektiva Stephena Morana, který ji chápe jako příležitost vydobýt si místo na vysněném oddělení vražd. Spolu s kontroverzní policistkou Conwayovou znovu otevírají případ a při vyšetřování odkrývají nitky příběhu, který před rokem zůstal utajen. V kulisách staré internátní školy v Dublinu vedené řádovými sestrami číhá na každém kroku temno a je zjevné, že několik studentek nemá z různých důvodů zájem říkat pravdu. Svět dospívajících dívek se ukazuje být tajemnějším a nebezpečnějším, než si oba detektivové uměli představit. Místo pro tajností je napínavý a vzrušující příběh o přátelství a věrnosti, krutosti dívčího kolektivu a touze vzepřít se uniformitě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248139/misto-pro-tajnosti-YbX-248139.jpeg 4.1273

Dublinské oddělení vražd 5.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Argo

The Secret Place, 2014

Kniha Místo pro tajnosti

Leona333

O ,, dívčím přátelství" bylo v knihách už napsáno mnoho... Kdyby tato kniha měla o pár stránek méně, nic by se nestalo. Nic méně příběh byl čtivý a jakýmsi kukátkem do určité, zajištěné společnosti. Jen to duchaření mi přišlo v knize zbytečné, místy až přemrštěné...

Danulia
17.11.2020

Zatím nejlepší z pěti knih,které jsem od Tany French četla...neskutečně se mi líbila a dostala mě,příběhem,prostředím dívčího internátu a na závěr rozuzlením a ,,dopadením” pachatele,které mě doslova rozbrečelo...

sasena
21.07.2020

Druhá knížka od této autorky, kterou jsem četla. A četla se dobře. Místy velmi poetický retrospektivní pohled do světa dospívajících irských studentů se střídá s aktuálním vyšetřováním, vyšetřovatelé jsou celkem sympatičtí a děj plyne sice trochu pomalu, ale podle mě to není na škodu. Vraha jsem si vytipovala poměrně brzy, takže ten konec už byl trochu vleklý, ale hned jsem si pořídila další detektivku od této autorky.

broskev28
15.07.2020

Zatímco u knihy Podoba jsem se s komentářem woolong naprosto shodla (včetně rušivé Slovakofarmy), tady máme názory zcela odlišné.
Já si s každou knihou Tany French říkám: už jsem toho přečetla dost na to, aby mě nějaká detektivka, i když má přes 500 stran, mohla posadit na zadek. A navzdory mým předsevzetím nejpozději v polovině příběhu na zadku sedím, a to s pusou dokořán a s neustále se vnucující otázkou: jak to ta dáma dělá, že dokáže tak přesně a tak úchvatně popsat vztahy nejen mezi náctiletými?
V téhle knize doslova jiskří vyšetřovatelské duo Conwayová - Moran; oba dva velmi zajímaví lidé, kteří už se v životě spálili. Mají jeden den na objasnění případu, který už se více než rok nehnul z místa. A pro nás nezúčastněné se ve druhé, sudé sadě kapitol, odvíjí samotný případ, respektive situace, která mu na prestižní dívčí internátní škole předcházela.
Autorka mi nedopřála oddech, obě dějové linie bylo nutné bedlivě sledovat. K tomu se v knize občas objevily takovéhle zcela nedetektivní skvosty (velká poklona panu překladateli Petru Pálenskému):
"Vzduch je pohmožděný a oteklý, pulsuje černobíle, každou chvíli pukne."
"Ani pomalejší, ani zabrzděná. Selena si dělala s atmosférou, co chtěla, zpomalovala ji podle svého tempa, tónovala do svých perleťových barev."
"Spolu s dětstvím ztrácíte i svou jedinou naději na ono zlato, které je příliš křehké na dotek, na ono závratné všechno a navěky. Jakmile začnete dospívat a brát rozum, vnější svět se mění ve skutečnost a váš soukromý svět už nikdy není vším."
A aby toho nebylo málo - když se dozvíte, co se stalo a jak se to stalo, čtete dál, protože pořád ještě nemáte jasno ve spoustě drobností. Kapitola 30 aneb historie se opakuje, to bylo úžasné finále, do posledního řádku.
Rozsáhlá kniha, která si nárokuje veškerou vaši pozornost, ale výsledek stojí za to!

wooloong
28.03.2020

Nemůžu si pomoct, ale musela jsem se snažit, abych to vůbec dočetla. Pro mě byla vrcholem Na věrnosti, od té doby to jde s úrovní dolů. Ani v předchozím díle ani zde (Ztracený přístav) jsem pachateli příliš nevěřila jeho motivaci, přišla mi na vraždu dost chabá, děj dost zbytečně roztahaný, chyběl tomu spád, napětí. Nuda, nuda, šeď, šeď.

hana1988
05.01.2020

Super krimi, psáno napínavě.

AkiKagami
29.12.2019

Konečně docteno. Kniha me začala bavit zhruba od půlky. Musela jsem si zvyknout na délku kapitol a taky ze jedna kapitola je přítomnost a druhá minulost. Konec me překvapil. Můj vrah byl jiný. Nebo spíš byly v podezření tři a ani jedna to nebyla. Takže překvapení ale šok to zase ne. Ale vracet se k této knížce nebudu. To vím.

kneslova
24.11.2019

Tana French psát umí a i teď je to čtivá, ale příliš obsáhlá kniha. V průběhu jsem si uvědomila, že vyšetřování se děje v průběhu jediného dne, kapitoly jsou vždy prokládány kapitolami s dějem před rokem, který vedl ke zločinu. Faktem je, že začátek mě bavil a poslední třetinu knihy jsem sotva dočítala. Příliš mnoho psychologie dívek na střední škole , těžko si to ovšem představit v realitě . Dobrý průměr.