Hodinářova dcera

kniha od:

Hodinářova dcera https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407135/bmid_hodinarova-dcera-kcJ-407135.jpg 3.9 275
Koupit Koupit eknihu Bazar

Je horké léto roku 1862 a na březích Temže u Birchwood Manor se vylodí skupinka mladých umělců pod vedením talentovaného Edwarda Radcliffa. Mají plán: strávit léto v odloučení a hledat inspiraci pro svou tvorbu. Jejich pobyt se jim však nečekaně zkrátí. Jednoho dne najdou jednu ženu z jejich skupinky zastřelenou a druhá není k nalezení. Přitom zmizelo cenné dědictví a život Edwarda Radcliffa se ocitl v troskách. Uplynulo sto padesát let a Elodie Winslowová, mladá londýnská archivářka, nachází podivnou koženou brašnu, která obsahuje dvě zdánlivě spolu nesouvisející věci: vybledlou fotografii zatčené ženy ve viktoriánském oblečení a skicář obsahující kresbu dvojdomku u řeky. Proč se Birchwood Manor Elodie tak líbí? A kdo je ta krásná žena na fotografii? Jaká tajemství skrývá? Hodinářova dcera je příběhem vraždy, tajemství a krádeže. Vypráví o umění, lásce a ztrátě. Jako řeka protéká stránkami této knihy hlas ženy, která stojí mimo čas. Její jméno bylo historií zapomenuto, ale ona vše sledovala a bylo při tom: Birdie Bellová, hodinářova dcera.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

The Clockmaker's Daughter , 2018


více info...

Komentáře (88)

Komentáře 88 Recenze 3

Elsinor024
Elsinor024
08.08.2023 3 z 5

Kniha mi byla doporučena jako dobrá oddechovka na dovolenou.
Román je utkaný z více příběhů, které se postupně propojují. Všechny jsou dobře odvyprávěné, nejslabší je možná linka s hrdinkou v současnosti. Autorka umí do děje vtáhnout, jdou jí popisy situací.
S čím mám ovšem nepatrný problém, je logika. Už si toho všimla spousta lidí v komentářích níže. Hlavní událost románu je i dle mého názoru málo pravděpodobná.

(+ SPOILER pro ty, kdo už mají přečteno)
1) Silná žena, která najednou nepochopitelně úplně ochromí před násilníkem, kterého se dříve nijak moc nebála.
2) Když jsem v nouzi a někoho slyším, jak mě volá, ještě navíc nejmilovanější osoba mého života, mohu přeci křičet a bouchat. Ne tiše sedět a čekat na smrt. Kdo by to udělal?
A proč?
3) Stejně tak nepochopitelné chování Lucy. Třináctiletá dívka úplně zapomene, že někoho schovala v nebezpečné skrýši, ještě někoho, kdo je jí blízký, a tak nějak si myslí, že se osoba buď zachránila sama nebo jí někdo asi pomohl, no. A také úplně na x let zapomene, že vlastně u ní zůstal nejcenější rodinný šperk.

Škoda, autorka má určitě talent, jen by chtělo dopilovat uvěřitelnost děje:)

Lvíček835
Lvíček835
07.08.2023 3 z 5

Zkoušela jsem tuhle knihu už několikrát ale až teď se mi ji konečně podařilo přečíst od začátku do konce,a musím říct že sem byla opravdu spokojená nelituji že jsem si ji přečetla byla skvělá,až na nějaké vyjímky ale o těch se nebudu zmiňovat jsou to opravdu maličkosti.


Mercy555
Mercy555
27.07.2023 4 z 5

Mám autorku ráda a knížka se mi líbila, ale.... Tentokrát to bylo opravdu dost složité, střídaly se hodně postavy a časová období, takže jsem se občas také ztratila a musela zalistovat zpět. Mělo to kouzlo a emoci, ale za tu lehkou překombinovanost dávám jenom 4*

Kniholenka9
Kniholenka9
27.05.2023 5 z 5

Knihy Kate Mortonové mám ráda a po přečtení recenzí jsem měla obavy ze čtení její poslední knihy Hodinářova dcera. Ale tohle je přece její styl. Složitě propletený příběh, který se postupně rozmotává. Postav je sice více a při čtení musíte přemýšlet v jakém jste čase, ale ani jedna tam není navíc. Jak to dopadlo s Elodie si může čtenář jen domýšlet. Tady by si příběh zasloužil pár stránek navíc. Kniha se mi líbila a mohu ji doporučit.

MonaLisa42
MonaLisa42
09.05.2023 3 z 5

Toto je moje první kniha od této autorky. Musím přiznat, že jsem od ní čekala daleko víc.
Častokrát jsem se ztrácela v ději i v postavách. Kniha není pouze o hodinářově dceři, ale je i o mnoha dalších lidech. Děj je občas nudný a zdlouhavý. Mrzí mě, že se nedozvíme úplný konec, v knize zůstalo mnoho nedokončených momentů (např. Jak to nakonec dopadlo s Elodie? Našel obraz někdy veřejné uznání? Proč se Lili neozvala, když jí hladali?...a mnoho dalších otázek).
Kladně můžu hodnotit občasnou napínavost příběhu a zamyšlení se nad prostorem a časem. Děkuji!!!

Dreisii
Dreisii
17.04.2023 4 z 5

Ze začátku jsem si říkala uf to bude nudné a dlouhé,ale kniha mě mile překvapila a musím říct že jsem ke konci nemohla odtrhnout zrak od stánek dokud nebylo přečteno.

PetaZ
PetaZ
23.03.2023 3 z 5

Takova skoda.. Autorku mam rada, ale tohle bylo skoro utrpení, misty zmatene, misty nuda a pribeh Elodie podle me ne uplne dotazeny.. Tak doufam, ze pokud autorka napise a vyda dalsi knihu, ze bude zase uzasna, jako jine jeji knihy

mfajmanova
mfajmanova
22.01.2023 2 z 5

Tentokrát se mi Kate Morton vůbec netrefila do noty. 80% knížky jsem se ztrácela v souvislostech a bylo to na mě až moc propletené. Ani rozuzlení v závěru bohužel můj dojem nezachránilo.

Jane333
Jane333
18.10.2022 5 z 5

(SPOILER) To tedy byla motanice:) Pro mě první knížka od této autorky, ale příjemně mě překvapila, příběh byl zajímavý, spletitý, možná příliš moc postav, ale četlo se mi to dobře. Akorát tedy nechápu, proč Lily v té skrýši nekřičela, aby jí našli

Holly.W
Holly.W
07.10.2022 4 z 5

Kniha začíná v přítomnosti a hlavní hrdinkou je Elodie, která mi byla už od začátku velice sympatická. Elodie je tichá archivářka, která objeví záhadnou brašnu a pomalu začíná odhalovat tajemství ženy namalované v zápisníku. Elodie zároveň chystá svoji svatbu o které není úplně přesvědčená, že je to to, co si ve skutečnosti přeje. Vzpomíná také na svoji slavnou maminku a odhalí přitom pečlivě skrývané tajemství .
Hned od začátku se knihou prolíná i příběh ducha ženy, která vzpomíná na svůj život – zde sledujeme osudy docela velkého množství postav. Trochu jsem se ztrácela, nechápala jsem proč se vlastně autorka některými postavami vůbec zabývá?? Nicméně stojí za to se tím prokousat. Až na konci čtenář pochopí, že každičká jediná postava, o které bylo psáno, měla v příběhu svůj význam. Láska Edwarda a Lilly byla tragická, ale s tím jsem počítala asi už od začátku. Nicméně čím jsem byla silně zklamaná byl příběh Elodie. Rozhodně bych uvítala, kdyby jí autorka věnovala z knihy mnohem více stran. A co bylo vůbec nejhorší, čtenář se vůbec nedozví, jak to s Elodií vlastně dopadne. Váhala jsem, jaké mám dát hodnocení, kvůli Elodii bych nejraději několik bodů ubrala. Nicméně dojem z knihy jako celku je velice pozitivní, proto přimhouřím očko a dám vysoké hodnocení.

aleneckam
aleneckam
01.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Knížky od Kate Morton mám moc ráda, tato mi chyběla jako poslední k přečtení a už se těším zase na další :-) Protože autorčin styl znám, neměla jsem problém se orientovat, jako první knížku z jejího pera to ale určitě čtenářům nedoporučuji, spíše začít od Zapomenuté zahrady a pak další a tuto si nechat jako poslední. Co se týče příběhu, tak ten se mi moc líbil, a konec Ptáčka jsem tipovala jiný, i když mi bylo jasné, že zůstala v domě nebo spíše v řece. Její hlas, který mě knihou provázel, mě moc bavil. Mrzí mě, že nebyl více rozvinut konec příběhu Elodie, její matky, Tipa a vlastně i Ady nebo Lucy, jak s tím vším tedy dál žila... a vlastně nebylo ani napřímo napsáno, kdo vystřelil na Fanny.

Četbu jsem si užila, ale některé otazníky zůstávají a to jediné mě vlastně na tom mrzí. Jinak určitě doporučuji všem, kdo milují příběhy z historie a prolínání časových období. To já můžu a užívala jsem si i popis práce Elodie jako archivářky.

Pog
Pog
18.05.2022 5 z 5

Příběh, který se ukrývá na stránkách knihy, je opravdu příběhem obrovské lásky, která kvůli hloupé shodě nešťastných náhod tragicky končí.

Všimla jsem si, že dost lidí tohle dílo nehodnotí příliš kladně, takže jsem se ho trošku obávala, ale pro mě osobně to bylo dokonalé. Možná i proto, že to byla moje první zkušenost s autorkou, ale kdo ví. Začneme tedy popořádku.
Postavy. Ty byly úžasné. Všechny. Co musím vyzdvihnout, byla postava Edwarda Radcliffa. Jeho postava byla tak propracovaná, že na stránkách knihy opravdu ožila. Jako čtenářka jsem skutečně cítila Edwardovu energii i jeho nadšení a následně jeho obrovský smutek téměř na fyzické úrovni. A také bylo zcela evidentní, že Edward je takové alter ego samotné autorky, která se svou postavou sdílí vášeň pro staré domy a jejich historii a auru. Další moje oblíbená postava byla Lucy, jak jinak, tu nešlo nemilovat. Ada byla taktéž úžasná a maličký Tip se svou maminkou mě několikrát rozplakali dojetím i smutkem. Elodiinu dějovou linii jsem příliš nemusela, ale docela mě mrzí, že jako jediná neměla pořádné zakončení a nevíme, jak to s ní bylo dál. Další střípky, které stojí za zmínku: Rozhodně odhalení toho, kdo vlastně byl James Stratton, to jsem zírala s otevřenou pusou, když jsem pochopila :D dále rozuzlení složitého vztahu Frances-Edward-Lily a nakonec zjištění, jak to vlastně bylo, kam Lily zmizela, proč stále v domě přebývá její duch... Ve chvíli, kdy mi to docvaklo (a záhy bylo potvrzeno na stránkách knihy), se ve mně vířilo tolik různých pocitů, až jsem se z toho rozbrečela :D
Za zmínku také stojí japonský javor. Já věděla, že tam hraje nějakou roli, když ho tak často zmiňovala! :D
Propletenost všech dějových linek byla dokonalá, bylo až neuvěřitelné, jak všechno se vším souviselo. Sledovat historii domu v Birchwoodu bylo něco úžasného. Zároveň bylo trochu bolestné si uvědomit, že čas, který nám byl dán, je velmi krátký a náš život tak pomíjivý.

Květinka008
Květinka008
27.04.2022 3 z 5

Málokdy čtu předchozí komentáře před napsáním vlastního, ale tady jsem potřebovala zjistit, jestli nejsem sama, kdo má rozporuplné pocity - nejsem... Mám ráda knihy, kde se střídají dějové linie, včetně historických (např. Erskinová), ale v této knize jich bylo přespříliš. Nechápala jsem vůbec postavu vypravěčky, která je všechny podivně spojovala, člověk si střípky skládal fakt dlouho a věřím, že mnozí nevydrží. Některé linky se na konci rozmotaly uspokojivě, jiné by ještě snesly dotažení - Elodie a Jack, táta Elodie... Kvůli posledním stranám stojí ovšem za vytrvání, ach Lucy, ach Lili... :`-(

Dajine
Dajine
10.04.2022 1 z 5

Málo kterou knihu odložím, tato je mezi nimi. Možná mě už měl odradit ten přebal.

Kalina
Kalina
13.03.2022

Je mi to líto, ale nemohla jsem se “prokousat” ani do poloviny knihy. Pro mne chyběl švih v ději. Ale to je pouze můj názor. Tudíž nemohu hodnotit hvězdičkami.

katpas76
katpas76
07.01.2022 5 z 5

Další ze skvělých knih Kate Morton. V pořadí třetí, kterou jsem četla. Mám v této autorce čím dál větší zalíbení. Opět pracuje s prolínáním dějových linek a se střídáním časových os. Díky tomu si čtenář skládá sám celý příběh, střípek po střípku. Super.

Valborga
Valborga
22.11.2021

Kate Morton je moje oblíbená spisovatelka. Mám ráda prolínání děje, ale do této knihy jsem se nemohla začíst. Stále jsem si říkala: Vydrž..... ale nešlo to. Jinak zatím všechny ostatní knihy byly hezké.

JJJ007
JJJ007
25.10.2021 5 z 5

Velmi zajímavě napsaný příběh v různých časových osách se vše vysvětlujícím koncem. Moc pěkná kniha.

Ronfi
Ronfi
11.09.2021

Nějak se nemohu začít a od začátku se špatně orientuji, mám vydržet?

milena8281
milena8281
01.09.2021 4 z 5

Hodně postav, hodně dějových linek, hodně detektivní práce. Příběh samotný je smutný, ale krásný.

Danka1975
Danka1975
16.08.2021 3 z 5

Ačkoliv jsem od autorky četla téměř vše, tak mi přijde, že s každou knížkou nadšení opadá . . :-(, a to si dávám časové rozestupy. Nicméně, tohle mi dalo fakt zabat.. ., ve smylu slova, jakože mi to fakt trvalo dočíst :-(. . fakt hodně práce. . .(dokonce jsem uvažovala, že to odložím, ale byla jsem statečná :-)). . . Kate jede své knížky podle svého zajetetého vzorce, ale tady mi přišlo, že to byla dost "překombi". Každopádně, pokud jste od ní nic nečetli, směle do toho, jestli jo, tak žádný wooouuu nečekejte . .

akdar72
akdar72
22.06.2021 4 z 5

Čtivé, napínavé, ale konec byl až moc zamotaný...

Arwen777
Arwen777
30.05.2021 3 z 5

Ačkoliv je Kate Morton moje oblíbená spisovatelka, tato kniha se mi z těch, co jsem od ní přečetla, četla nejhůře. Dokonce jsem zvažovala, že to vzdám. Ale jednak jsem si říkala, že to musí přijít a druhak se ze zásady snažím dočítat. A co myslíte - bylo to tam.
Příběh je opět tak krásný, jak jsme u této spisovatelky zvyklí, tentokrát pro mě velmi smutný. Bohužel je tak do poloviny náročné se jím prokousat a to pro jeho nepřehlednost. Příliš mnoho střídajících se časových rovin a příliš mnoho postav. Sice mám ráda komplikované příběhy, ale tady jsem se ztrácela.
Ale jsem ráda, že jsem vydržela, protože za půlkou mi to konečně začalo dávat smysl a musím říct, že když do sebe vše zapadlo, vyloupnul se z toho nádherný příběh. Romantický, tajemný, navázaný na krásné místo a jeho historii, odhalující spletitost lidských vztahů a s krutým prvkem náhody. Vypravěč pro mě překvapením nebyl, tušila jsem to od začátku a také to pro mě byla motivace vydržet a dozvědět se, co se vlastně stalo.
Takže příznivci Kate Morton a vy, co máte rádi propletení více časových rovin, nebojte se a vydržte. Druhá půlka stojí za to.

martinaandulka
martinaandulka
06.05.2021 4 z 5

Za mě moc propletené v časových úsecích a postavách.

Szilvia1
Szilvia1
21.04.2021 5 z 5

Hodinářovou dceru jsem přečetla v madarštině,byla velmi pěkná.Mám ráda tuhle autorku.

whiolet
whiolet
17.03.2021 3 z 5

Ze začátku jsem měla velký problém se začíst, někde v půlce se to však zlomilo a já se ponořila do zajímavého příběhu. Byla to zajímavá kniha s překvapivým zvratem.

Knihomolka223
Knihomolka223
03.03.2021 5 z 5

Hned jsem se začetla a knihu už neodložila. Příběh se tváří obyčejně, ale postupně, stránka za stránkou, se odkrývá tajemství, které odolalo zubům času. V ději se prolíná několik příběhů z různých dob. Je tu archivářka Elodie, která našla fotku neznámé ženy, Leonard Gilbert, který sepisuje příběh Edwarda Radcliffa, malý Tip se svou "imaginární" přítelkyní, Ada Lovegroveová a Lucy Ratcliffeová. Všechny spojuje jedna věc - sídlo Birchwood a vražda, která se zde stala. Ale bylo to opravdu tak, jak si všichni myslí? Kam zmizel Ratcliffský diamant? A co se stalo s tajemnou hodinářovou dcerou?

Slávka 1970
Slávka 1970
03.02.2021 5 z 5

Krásně napsáno, nádherný literární styl, který mne u čtení tohoto složitého a spletitého románu udržel až do konce. Tajemný příběh kolem jednoho starého sídla a mnoha osob v několika časových liniích. Často jsem se v příběhu ztrácela a musela se dost snažit vyznat se v postavách, ale v závěru se mi vše propojilo a vygradovalo v úžasný pocit z poetického tajemného a krásného románu :-). Smekám před paní Spisovatelkou! Hned po přečtení mám chuť začít znova a vychutnat si tuto KRÁSNOU LITERATURU bez přemýšlení, jen pro její styl.

kykyna42
kykyna42
28.01.2021 4 z 5

Komplikovaná a náročná kniha,občas jsem se ztrácela v příběhu,ale dala jsem to :))

Toňula
Toňula
17.12.2020 3 z 5

Kniha zajímavá, určitě to není snadné čtení vzhledem k častému střídání vypravěčů a časových období, což mi docela komplikovalo zážitek z četby, ale přesto musím ocenit originalitu a hloubku autorčina vyprávění a schopnost barvitého líčení prostředí děje..

putpuda
putpuda
09.12.2020

Já to vzdávám! Je mi líto, ostatní knihy autorky jsou skvělé, ale touto se prostě neprokoušu... třetí pokus a pravděpodobně poslední. Takže nebudu radši ani hodnotit :(

pavla67
pavla67
14.11.2020 4 z 5

Krasny pribeh, nebylo to lehke cteni, ale nejvic se mi libila zapomenuta zahrada a tajemstvi letniho odpoledne.

85098211
85098211
13.11.2020 5 z 5

Moje první kniha od autorky a jsem nadšená! Příběh jako takový je sice spíš poklidný, žádné velké zvraty v něm nenajdeme, ale je krásně a poeticky napsaný. Všechno je sice hodně spletité, autorka totiž popisuje hned několik lidských osudů spjatých se starým sídlem Birchwood Manor napříč staletími. Všechno je propojeno postavou hodinářovy dcery, která je všudypřítomná a zároveň komentuje to, co se děje v okolí. Nejsympatičtější mi byla nejen ona, ale například také Elodie nebo i Edward. Ve výsledku mne však svým způsobem zaujaly všechny osudy i životy všech přítomných. Závěr se mi líbil také, a protože jsem si knihu opravdu užila, nemohu hodnotit jinak než plným počtem ;-).

adela5732
adela5732
17.10.2020 2 z 5

Hezká knihy ale lehce mě zklamala, autorku mám sice velmi ráda ale bohužel má lepší knihy. Tahle bohužel patří k těm slabším. Mnoho postav, trochu zmatený děj. Přijde mi, že autorka už moc neví o čem psát, proto tam dává i lehce duchařské téma..

gordon13
gordon13
16.10.2020 5 z 5

Moc krásná kniha...děj byl velmi spletitý, složený z několika minipříběhů posléze poskládaných do sebe. Každý z těch malých příběhů se mi moc líbil a celkové vyznění knihy na mě působilo strašně hezky...šikovná paní autorka!

neli
neli
23.09.2020 3 z 5

Knížka mě zaujala Ikdyž román Tajemství letního odpoledne se mi líbil mnohem víc

Renike
Renike
09.09.2020 3 z 5

Uff..precetla..a jsem rada ze uz konec..hodnekrat jsem se v pribehu ztracela..propletene casy, nektere linie ani nedotahle do konce..nebo mi to uniklo? Takovou komplikovanou knihu jsem jeste necetla..priste asi od zacatku udelam poznamky :)

gossipavlina
gossipavlina
25.08.2020 5 z 5

Tak mě knížka bavila, a to velmi. Příběh jednoho domu, několika lidí, několik časových linek. Přišlo mi to pěkně vymyšlené. I trochu duchařina, ale jen maličko. Já jsem byla s příběhem spokojená, a proto dávám 5*.

SumýšIrena
SumýšIrena
23.08.2020 1 z 5

Pro mě mají knihy této autorky sestupnou tendenci. Příběh mě nebavil, bylo tady zbytečně moc vedlejších postav. Donutila jsem se to dočíst, ale do další knihy od Kate Morton už asi nepůjdu.

Danago
Danago
14.08.2020 5 z 5

Knížky od Kate Morton mám ráda. A ani tato mě nezklamala.
Tentokrát je v příběhu hlavním aktérem dům, kolem kterého se celý příběh točí.
Vzpomínky z různých dob a různých lidí, které tento dům ovlivnil.
Od toku 1885 až do současnosti. Spousta časových linek, postav a příběhů a celou dobu jedno tajemství nebo záhada , co se v domě vlastně stalo na úplném počátku. Mě osobně bavily všechny osudy, které se postupně splétají a nakonec každý z nich má v příběhu své důležité místo.
Je to spletitý romám, sága jednoho domu s dávným tajemstvím.
Z mého pohledu patří tato knížka k tomu lepšímu od autorky.