genie genie komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Autorka je pro mě už vlastně sázka na jistotu. Opět velmi čtivé dílko plné různých lidských charakterů a osudů.

25.10.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Moc pěkně napsané. Zajímavý vhled do života jednoho "padlého" doktora, jeho kolegů i rodiny. V některých momentech mě přemáhaly emoce (zejména pokud šlo o vztah a situaci s otcem), líbila se mi nejednoznačnost charakteru hlavní postavy.

30.12.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Další krásné dílo z pera autorky, četlo se s naprostou lehkostí. Od začátku do konce jsem s hrdiny knihy "žila".

05.09.2019 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Kdybych kdysi nečetla Svědkyni ohně, řekla bych "už nikdy více" ... Jsem prostě v rozpacích - roztříštěné, nepřirozené jednání některých aktérů, zápletka nenadchla, přílišná koncentrace "bláznivých" postav. Bohužel, nic moc ...

26.08.2017 2 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Asi bylo dobře, že jsem si knihu nechala na přelom roku, kdy mám tak nějak tradičně přemýšlivé období. Kniha mě tzv. hodila do klidu a nadchla – (nejen) úsměvnými historkami ze života mladé krásné farářky, její upřímností (mj. studium původně pro titul?) i „polidštěnými“ filosoficko-náboženskými úvahami a kázáními včetně vysvětlení svátostí. Předsudky pomalu mizí, některé texty Bible mi dál zůstávají záhadou …
Uzavírám citátem z úvahy Martiny Viktorie: „Všichni mladí lidé jsou Bohem zváni a povoláni k tomu, aby se ujali toho nejdůležitějšího misijního úkolu dnešní doby v naší společnosti: stát se posly dobrých zpráv a být sami tou dobrou zprávou.“ Z tohoto pohledu bych řekla, že „její mise splněna“ (i když asi zdaleka nekončí).

02.01.2022 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Příběh psaný "jakoby z rychlíku", zjednodušeně, bez větších detailů ... Rychlé čtení, které ve mně paradoxně (vzhledem k tématu) moc emocí nevzbudilo.

28.11.2021 3 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Pro mě je tento díl zatím nejlepší v sérii. První třetina knihy v pohodě, ale s příchodem Bergmana a Sylvie na scénu dostává děj opravdu slušný spád. Jednotlivé charaktery postav velmi "živé", zápletka a vyústění "bavily".

07.11.2020 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Uvěřitelné a realistické postavy, jedna emoce střídala druhou podle toho, čí příběh a úhel pohledu autor zrovna předkládá ... I když je knížka vážnější, dokázal mě Backman několikrát i upřímně rozesmát. Myslím, že tu hokejovou komunitu, která by se ovšem dala nahradit jakoukoliv jinou zanícenou uzavřenou komunitou, dokázal velmi dobře vykreslit. Sama ze zkušenosti vím, co v malé sportovní skupince dokáže způsobit jeden mnohem menší problémek.
Příjemný styl psaní. Určitě doporučuji.

07.12.2017 5 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Dostojevskij pro mě vždycky znamenal těžkou literaturu a tak to i zůstává, přestože jsem se do Idiota od prvních stran začetla a vesměs se od něj neodtrhla.
Toky myšlenek proudí většinou prostřednictvím dlouhých monologů, jejichž pointa mnohdy přichází až po několika stránkách … Ve srovnání s těmito monology byl samotný závěr odvyprávěn dosti střízlivě.
Sám Myškin je idealista s dobrým srdcem, silně empatický. Kdekdo ho „vysává“, energii nemá kde čerpat. Dostal mě hned na začátku příběhem o Marietě … Asi je zbytečné snažit se pochopit chování a postoje hrdinů. Prostě to tak je, byť se z pohledu dnešního čtenáře mohou zdát absurdní. Je třeba přijmout fakt, že Dostojevskij psal před "200" lety o ruské společnosti tehdejší doby pro Rusy tehdejší doby.
Je dobře, že jsem s četbou čekala tak dlouho a nesnažila se číst to kdysi ve škole … Tehdy bych na to neměla, dneska Idiota ocenit dokážu.

02.04.2016 4 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Trochu netradiční hlavní vyšetřovatel/ka, která má také svá traumata z dětství, ale zdá se, že se to na ní zas tak moc nepodepsalo ... Celkem přímočarý styl psaní, sice jsem se z počátku nemohla začíst, ale po pár kapitolách se to rozjelo a jelo to na plné obrátky až do konce. Další díl si nenechám ujít.

18.01.2022 4 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

Občas jsem musela zpomalit a číst pečlivěji. Ve výsledku to však bylo skvělé, čtivé, mělo to spád. V závěru popisované přechody časových smyček byly celkem sugestivní. A ten konec - jo, jsem spokojená. Už aby Crouch zas něco napsal ...

03.11.2020 5 z 5

Armabetton Armabetton Martin Chval

Dala jsem se do knížky v rámci výzvy a na základě anotace a pár komentářů, se kterými se "chtěnechtě " musím ztotožnit. Jde opravdu o vtipnou jednohubku plnou nadsázky a absurdností založených na realitě současného světa. Pro mě velké překvapení.

08.09.2019 5 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Mnoho biografií jsem zatím nepřečetla, každopádně tuto řadím stejně jako "Bratry Wrightovy" na vrchol.
Ano, dalo by se říci, že "materiál jako Musk a půl je hotovo". Přesto si myslím, že autor odvedl skvělou práci ve snaze o objektivní příběh tohoto podnikatele-vizionáře-zachránce lidstva. Žádná přehnaná glorifikace ani kriticismus, prostor tu mají (kromě Muska) oba tábory - jak obdivovatelé, tak i ti, kteří Muskovi buď nevěří anebo jim svou náturou ublížil.
Kdyby to byla beletrie, asi bych byla k uvedeným skutečnostem trochu skeptická a psala bych něco o překombinovanosti. Ale tohle je realita a Muska za jeho nezdolné úsilí a realizované vize nemohu než obdivovat.

12.08.2016 5 z 5

Věra Čáslavská – Život na Olympu Věra Čáslavská – Život na Olympu Pavel Kosatík

Inspirativní žena (talentovaná, ctižádostivá, zásadová, ...), která si prožila své. Velmi se mi líbil styl, jakým autor život VČ popsal.

05.12.2021 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Zase víc než brutální … Carter má ovšem dar vtáhnout vás do děje prakticky hned od první stránky, a to pak prostě nejde nečíst dál.

11.02.2020 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knih na podobné téma už jsem pár přečetla, ale takhle emotivně sepsaná a navíc zajímavě poskládaná žádná z nich dosud nebyla …

11.11.2018 5 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Pro mě o něco lepší díl než předchozí DNA. Skvělé od začátku až do konce - od popisu pocitů malé holky, která se ocitla v nesprávnou chvíli na nesprávném místě, přes dialogy a hledání důkazů a souvislostí, až po samotné rozuzlení … Kniha není dlouhá a má spád.

20.06.2018 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Nepamatuji, kdy naposled jsem četla tak dlouhou knihu ... Určitě nenapíšu víc, než už tu bylo napsáno přede mnou, každopádně ani jedné přečtené stránky jsem nelitovala, žádný z "exkurzů" mimo to hlavní téma knihy mi nepřišel navíc. King je skvělý vypravěč. Konec nebyl happy-end, byl prostě takový, jaký měl být. Skvělý román ...

05.02.2016 5 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Knížka měla spád, dobře se četla ... ostatně jako další autorovy knihy. Tahle ve mně ale bude ještě chvíli rezonovat - spojením se současnou realitou, ale hlavně tím "humánním" přístupem Matky. Těším se na další "Burešovinu".

14.11.2021 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kytice je jediná básnická sbírka, do které jsem byla ochotná v rámci ČV jít a kterou jsem byla schopná přečíst ... Velkým dílem se o to zasloužila povinná školní četba, kdy na mě (to už je hodně dávno) Erben skutečně zapůsobil (navíc k tomu přispělo filmové ztvárnění některých z básní).

02.12.2020 4 z 5