Idiot

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román Idiot se řadí k nejznámějším dílům ruské literatury. Mladý kníže Myškin, zcela zchudlý a postižený epilepsií, prožije po návratu ze švýcarského sanatoria tak podivuhodné příběhy, že upadne znovu do své duševní nemoci. Setkává se s kupcem Parfjonem Rogožinem, v němž kníže vidí především nešťastného člověka a soucítí s ním. Lidé, kteří nemohou pochopit jeho dobrotu, označují Myškina za idiota, ačkoli ten má v sobě tolik vnitřní ušlechtilosti a lidskosti, že se tím vymyká svému okolí. Myškin okouzluje svou nevinností a vyrovnaností – autor představuje hrdinu jako člověka, který by mohl povznést svět; jemomže Myškin svou filozofií pokory a všelásky přivádí do neštěstí i ty, které miluje, a nakonec sám sebe…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/3631/idiot-3631.jpg 4.4713
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Odeon
Orig. název

Идиот (Idiot), 1868

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (99)

Kniha Idiot

Přidat komentář
Hobo
10. prosince

Trochu těžší než "Zločin a trest", ale stejně fascinující. Zprvu jsem měl sice trochu zmatek ve jménech, skoro jsem se v těch otčestvech topil, ale když jsem si ujasnil, kdo je kdo, užíval jsem si. Myslím, že Dostojevskij je opravdu ten autor, který nám dává pochopit, co je to ruská duše, čím se liší od té naší a zejména od té anglosaské. A poslání tohoto románu je stále aktuální. Možná dnes ještě aktuálnější.

Anette99
17. října

I pro mě jakožto pro čtenáře to bylo vcelku těžký přelouskat, hlavně já osobně na to potřebovala naprostej kli, abych se dokázala soustředit na to, co čtu. Ale tak jsem to měla i u Zločinu a trestu, přesto dávam 5 hvězd. Občas sice zdlouhavé, ale jinak zajímavý rozvětvený příběh, hodně různých postav. Mam ráda realismus a kdo se nebojí dlouhých monologů,popisů a úvah, směle doporučuji. Ale je to opravdu kniha pro čtenáře. A člověk k tomu taky musí dospět.

JanaBalunova
09. října

Ale, jo. Sice zdlouhavé, ale svým způsobem fascinující.

s.macuska
01. října

Obohacující, ale těžkopádné. S lehkou obavou jsem se pustila do své první knihy ruské literatury. Začátek a konec mě velice mile překvapil, hluboce jsem se začetla. Nicméně 400 stran mezi tím bylo trochu trápení. To, co mě vyvedlo mezi vleklým a zároveň chaotickým dějem až do konce, byly osvěžující pasáže zajímavých myšlenek. Nezavrhuji, jen možná ještě nejsem zralý čtenář?!

Radka1911
27. června

Stará dobrá klasika. Čas od času je dobré si ji připomenout.

Messilina
17. května

Dostojevskij byl mistr psychologického románu a zde to opět potvrdil. Kníže Myškin byl ten kladný hrdina, který musí být v našem nekladném světě poražen. Přiznávám, že byl velmi sympatický a na konci jsem byla trochu smutná, že dobro nezvítězí. (Jako v životě).

lenochware1
26. února

No, je to napůl červená knihovna, kdy všichni pořád řeší, kdo koho miluje a nemiluje, napůl záznam z pavilonu hysteriků. Jsou tu asi tři silné momenty: Proslov knížete o pobytu v cizině a o popravě, popis jeho epileptického záchvatu a pak snad ten závěr...

jirka666
18.11.2018

Tohle jsem málem nedočetl. Neoslovilo mě.

1