Gabetka Gabetka komentáře u knih

Dobrá matka Dobrá matka Sinéad Moriarty

Podle názvu a anotace je vám vcelku jasné k jaké pointě román směřuje. Autorka píše čtivě, postavy jsou plastické a oblíbíte si je i s jejich chybami, protože jsou prostě uvěřitelné. Vzhledem ke zvolenému tématu rovnou očekáváte, že půjde o emoční smršť, a proto na mě všechny ty dojemné rozhovory a vše okolo působilo jaksi prvoplánově.
Rozhodně bych si však od autorky přečetla i další knihu, abych zjistila, zda dokáže dojmout i při méně depresivním námětu.

31.08.2019 4 z 5

Můj oxfordský rok Můj oxfordský rok Julia Whelan

Kniha je zatím místními čtenáři opomíjena, přitom zdaleka není špatná. Anotace nás trochu svádí, abychom si ji zaškatulkovali pod lehčí čtivo, o to víc vás pak příběh zaskočí. Víc se napsat nedá, abyste i vy byli překvapeni.
Kniha byla čtivá, humor takový anglický a Ella jako hrdinka sympatická se zálibou v literatuře.

07.08.2019 4 z 5

Malé sladké lži Malé sladké lži Caz Frear

Slušná detektivka, thriller bych tomu asi raději neříkala. Na začátku jsem měla pocit, že je to jasné, jen se k tomu musí dojít, ale v závěru mě autorka dokázala překvapit vysvětlením celé zápletky, které mě tedy za celou dobu opravdu nenapadlo. A ač mám většinou čich na odhalování pachatelů, tentokrát mě mírné nápovědy vůbec netrkly. Hodně se řeší osobní rovina a hledisko vyšetřovatelky Cat a jejího vztahu s otcem a sestrou, ale vzhledem k tomu, že jde o začátek série, to není na škodu. Pokud se vyloženě netěšíte na nějaký nervy drásající thriller, tak vás kniha nezklame.

30.07.2019 4 z 5

Polibek Polibek Anna Todd

Nevím, jak to autorka dělá, ale tak čtivý koloběh hádek a usmiřování jsem ještě nikdy nečetla. Ve stránkově docela obsáhlé knize se opravdu celou dobu neděje nic závažnějšího, než že se naivní slušně vychovaná slečna zamiluje do potetovaného sexy drsňáka, který má problémy především sám se sebou, a pak teprve zjistí, že to s sebou přináší značná úskalí. A přestože si pokaždé řekne, že tohle už ne, děkuji, stačilo, najednou je v tom kolotoči znovu. Fakt jsem nechápala, co mě na tom nutí pořád číst a číst a nakonec se pustit i do dalšího dílu. A věřte, že si přečtu i 3. a 4. díl. Oba hrdiny si totiž svým způsobem oblíbíte, i když vás téměř na každé stránce vytáčejí.

30.07.2019 4 z 5

Svatba naoko Svatba naoko Jo Watson

Od začátku knihy jsem přemýšlela, že něco takového už jsem někdy četla a měla jsem obavy, že začínám zapomínat, co mi prošlo rukama. Ale pak jsem si vzpomněla na knihu Manžel na objednávku a ta podobnost bije do očí.
Čtivé, na můj vkus občas přehnaně komické (hodilo by se spíše do filmu), na oddechnutí dobré, ale bohužel rychle zapomenutelné.

29.07.2019 3 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Mám pocit, že to, co tu většina knize vytýká, se mně naopak líbilo. Pomalé rozehrávání děje, seznámení se spoustou postav, proplétání jejich osudů a směřování všech k jejich osudné roli v započaté hře. Nápad s usínajícími ženami mi přišel zajímavý a reakce mužů také. Na to, že román psali dva muži, je hodně mířený proti mužskému přístupu a chování nejen k ženám. Vyznívá mi to jako autorská pocta ženám v jejich životech.
Výtky bych měla jen proti epilogu, který mi přišel takový polovičatý. Buď tam být neměl, nebo měl být rozpracován víc.

29.07.2019 4 z 5

Alfa a omega Alfa a omega Joe Hill (p)

Díky této sérii jsem svůj omezený pohled na komiksy musela přehodnotit. To, co si obvykle přečtete, je zde vyjádřeno povedenou kresbou, až mě to překvapilo, co všechno se dá na tak malém prostoru vyjádřit obrázky. Všechny svazky jsou kvalitní, série je celá napínavá a kupodivu i přes žánr dost realistická. Bylo mi líto, že jsem došla na konec, klidně bych v dobrodružstvích rodiny Zámkových pokračovala. A možná bych si o nich i přečetla klasickou knihu :-)
Pokud na komiksy nahlížíte trochu skepticky, ale chtěli byste přece jen nějaký zkusit, ať víte, co na tom všichni mají, tuhle sérii vám vřele doporučuji!

29.07.2019 5 z 5

Jako ve filmu Jako ve filmu Kelly Oram

Dlouho jsem neviděla slušnou zábavnou romantickou komedii, ale teď jsem si ji alespoň přečetla. Milé, příjemné čtení se sympatickými postavami, které sice obsahuje klasická klišé žánru, ale co jiného od toho očekávat? Pobavila jsem se a věřila ve šťastný konec.
Jako bonus navíc beru tipy na spoustu filmů.

29.07.2019 4 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Neodvažuji se hodnotit, protože ta kniha je tak zvláštně podivná. Sympatický mladý čtenář, tajemné podzemí pod knihovnou, čtivý styl a krásné ilustrace přesně vystihující text... Ale... Budu muset vyzkoušet i nějaký autorův román, protože tahle povídka pro mě vyzněla do ztracena a nadějný začátek vystřídal rychlý konec, který mi ke zbytku nějak neseděl.
Na druhou stranu ji pořád promýšlím, takže mi utkvěla v paměti a to je nakonec dobře, ne?

29.07.2019

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

Všechna negativa popsaná v dřívějších komentářích jsem postřehla a souhlasím s nimi, přesto mě kniha a hlavně Bo docela pohltila. Současná linie byla opravdu zbytečně podrobná včetně všech běžných denních rituálů od oblékání, jídlo a vyměšování, ale Bo to vše komentovala s takovou nadsázkou, že jsem si rychle zvykla a stala se součástí těch pár dní, které hlavní hrdinka prožila. Akční konec se paradoxně četl nejhůř a opravdu byl až příliš rozvláčný a detailní. Deník z válečné doby byl přínosem kvůli reálně popisovaným praktikám gestapa a života v Ostravě během protektorátu včetně tíživé atmosféry pro ty, kteří byli vyloučeni jak z české tak německé strany. Deníková a současná část byly tak rozdílné, že se opravdu nechce věřit, že jsou součástí jedné knihy. Navíc spolu většinu knihy ani přímo nesouvisely. Střídaly se v krátkých kapitolách, což mě na jednu stranu při čtení rušilo, ale na druhou stranu jsem musela číst dál a dál, abych se dozvěděla, co se právě děje v druhé linii. Dala bych šanci i dalšímu pokračování, protože Bo jsem si fakt oblíbila. Jen mě teda dostalo vysvětlení s obrazy, kterému jsem jaksi neporozuměla. Proč bylo schováno, co bylo schováno? (Čtenáři snad pochopí a třeba mi někdo chápavější jednou napíše vysvětlení do zprávy). :-)
Jsem ráda, že jsem se ke knize díky čtenářské výzvě dostala, za mě to ztráta času nebyla.

27.04.2019 3 z 5

Modrá Modrá Lucy Clarke

Vzpomínání a postupné odkrývání toho, proč Lana z Modré vystoupila, bylo dobře zvolenou formou. Ač příběh plynul spíše volně, čtenář se nenudil, nechal se kolébat na vlnách příjemné četby o uzavřeném společenství různých povah, v němž logicky musí dojít ke konfliktům. Po eskalování konfliktu jsem úplně cítila to napětí v uzavřeném prostoru, bez možnosti útěku. Epilog mě dostal, jak prostá motivace některé lidi vede.
A Zlatinka.Emily snad ten epilog nečetla, protože jinak by nekladla své závěrečné otázky.

17.04.2019 4 z 5

Vernon Bůh Little Vernon Bůh Little DBC Pierre (p)

Trochu jsem se čtení bála, ale v rámci výzvy jsem se do ní pustila a nelituji. Děj vnímáme z pohledu teenagera, jehož úvahy jsou vyjadřovány sice velmi nespisovnou formou, ale na druhou stranu s takovou bohatou slovní zásobou a nekonečným počtem trefných příměrů, že by mu mohl každý dospělý závidět. Vernonovo mlčení ohledně katastrofických událostí z něj udělají dokonalého spolupachatele a obětního beránka, kterého i vlastní matka nechá napospas. Vše, co Vernon pod tlakem událostí udělá, jen okolí utvrzuje o jeho vině. Až když ani nedoufáme, dojde k vysvětlení. Všechny dospělé osoby vnímané nedospělým jedincem zde vypadají jen jako absurdní karikaturní figurky prolezlé všemi myslitelnými hříchy, z nichž vrchovatě odkapává sobeckost.

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Takto si představuji dobrý akční film a vůbec by mi nevadilo, kdyby se toho nějaký režisér chopil. Děj se valí kupředu ve slušném tempu, a i když jsou bohužel některé situace hodně předvídatelné, jak už to právě u akčních filmů bývá, tak jsem se dobře bavila a to je u tohoto žánru podle mě to nejdůležitější.

Inferium Inferium Roman Bureš

Autor báječným způsobem dokázal čtenářům zprostředkovat atmosféru pekla, jak ho neznáme a poznat nechceme. Čtení by mělo být povinné, aby nás přešly choutky páchat zlé skutky. Popis utrpení hříšníků po smrti byl občas opravdu až nechutný, ale na druhou stranu to vyvažovaly skvostné vtípky. Děj, popis pekla, jeho provázání se světem a lidmi, postavy... to všechno bylo do detailů promyšlené a propracované do maximálně čtivého celku. Vnímání světa nebylo černobílé, rozhodně nešlo o klasický souboj dobra a zla, kdy je jasné, na kterou stranu se při čtení přikloníte. Zde šlo o střet kultur, z nichž každá má své zvyky, nad kterými ani nepřemýšlí, a najednou je konfrontována interpretací z jiného úhlu a musí se s tím nějak popasovat. Kniha je chytrá, čtivá a vtipná, nejde o bezmyšlenkový akční nářez prokládaný vtipnými hláškami. Mohu jen doporučit.
Dle mého názoru byl Satan jednou z nejinteligentnějších postav :-)
A Asfalt si přečtu, abych mohla jako ostatní srovnávat.

17.04.2019 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Christina Lauren

Fajn oddechovka, kde se ale až příliš řeší věci, které řešení v podstatě ani nepotřebují. Dle mého trochu natahované hledání sama sebe. Některé momenty vážně vtipné. Problém jsem měla s textovými zprávami v textu, občas mi přišlo, že okolo v textu snad něco chybí.

07.03.2019 3 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Zajímavé prostředí, postavy s příběhem a čtivý styl. Kdyby autorka neupozorňovala až příliš často bez zjevné nutnosti na jednu linku, asi bych až do konce ani netušila, kdo je pachatelem. Takhle mě to bilo do očí až příliš. Také tam na můj vkus byly až moc řešeny policejní tahanice, až jsem měla pocit, že policie je zcela nekompetentní k čemukoli jinému než vlastním vnitřním bojům. Další díl si však určitě přečtu.

07.03.2019 3 z 5

Malé černé a devět žen Malé černé a devět žen Jane L. Rosen

Filmovým stylem pojatá kniha, ve které se protnou osudy několika lidí, je napsána opravdu skvěle. Vyprávění vás během jedné kapitoly dokáže seznámit s postavou tak zajímavě, že si přejete, aby jí bylo věnováno mnohem víc prostoru. V postavách není zmatek, každá je svým způsobem ojedinělá. Jde samozřejmě o červenou knihovnu, ve které ten dobrý konec musí přijít, ale je to tak nenásilné, že to na vaší tváři dokáže vykouzlit úsměv. Pokud jsou vašimi oblíbenými filmy Láska nebeská apod., tak neváhejte a čtěte, je to dokonalé odreagování.

07.03.2019 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Autorka opět dokázala své kvality. Umí psát tak zajímavě a postavy tak plasticky a živě, že se dokážete vžít i do těch, co vám nejsou sympatičtí. Příběh vyprávěný ze tří úhlů velmi rozdílnými postavami vás vtáhne a donutí vás přemýšlet o vašich názorech. Podle mého to vystihla přesně. Rozhodně doporučuji k přečtení.

14.02.2019 5 z 5

Sleduj mě Sleduj mě A. V. Geiger

Po přečtených komentářích jsem pořád očekávala ten podivný konec a až do poslední chvíle jsem si myslela, že snad ostatní četli jinou knihu. Ale taky jsem se dočkala a páni, zůstala jsem s otevřenou pusou. Až na jednu nevysvětlenou temnější linku opravdu až do konce věříte, že čtete dobře napsanou romantickou knihu pro dospívající. Netušila jsem, že má kniha pokračování, a doufám, že u nás brzy vyjde. Zpočátku mi motala hlavu spousta twitterových termínů, ale časem jsem se zorientovala a užívala si čtení.

14.02.2019 5 z 5

Špatná dcera Špatná dcera Joy Fielding

Klasická čtivá Fieldingová, které nelze téměř nic vytknout, až na to, že jsem od začátku věděla, kdo za střelbou stojí, a ke konci už jsem netrpělivě četla, aby už to teda konečně vyšlo najevo. Autorka si nadále libuje v dysfunkčních rodinných vztazích a dialozích, které často nikam nevedou.

14.02.2019 3 z 5