Gabetka Gabetka komentáře u knih

Naprosto cizí Naprosto cizí Megan Miranda

Slušný thriller, při jehož čtení uvažujete, jak to tedy ve skutečnosti je a bude. V jednu chvíli už jsem si myslela, že jsem to všechno odhalila, ale zbytečně jsem to překombinovala a závěr byl trochu jednodušší než mé úvahy. Každopádně mám dojem, že se ze zápletky i atmosféry dalo vytřískat i víc, než autorka předvedla. Některé pasáže pro mě byly navíc trochu zmatečné, a tak dávám průměr.

30.01.2019 3 z 5

Tvůj báječný život Tvůj báječný život Liz Fenton

Filmy na toto téma si nikdy nenechám ujít, proto jsem se do čtení pustila s nadšením. Téma má jasně daná pravidla a vymyslet něco, co tu ještě nebylo, snad ani není možné. Přesto je kniha originální. Výměna přijde v pravý čas, kdy ani jedna není se svým životem spokojená. Záhy si ale obě uvědomí, že ani život té druhé není žádné peříčko a že jim vlastní život chybí. Samozřejmě tušíme, jak to dopadne, ale v některých momentech jsem si říkala, že autorka možná vybočí z vymezených tematických mantinelů. Je to příjemné počtení, které vede k zamyšlení, jak vnímáme svůj život.

30.01.2019 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Důležité dějinné události proběhly kolem hlavních hrdinek jen v náznacích, což mělo nejspíš umocnit dojem jednotvárnosti běžného venkovského života. Pro mě byla absence nějakých časových mantinelů v generačním románu trochu matoucí. U něčeho autorka prodlévala až příliš dlouho, jinde skákala rychlostí blesku. Kniha byla určitě čtivá, ale jako by se snažila ukázat jen to negativní. Ta konečnost a jednotvárnost mě ubíjela i při čtení, takže skutečný život musel být opravdu těžký, ale opravdu neexistovaly i světlé chvilky? Každopádně autorka pěkně poukázala na to, že každý člověk sní o něčem jiném a každá generace má jiné požadavky. Co pro jednu bylo celoživotním nesplněným snem, pro druhou bylo odtržení od jediné životní jistoty.

30.01.2019 3 z 5

Víš, že tě miluju? Víš, že tě miluju? Estelle Maskame

Kdyby to nebylo tak zdlouhavé a pořád neřešili to samé kolem dokola. Příběh byl jinak fajn, taková dramatická středoškolská romantická oddechovka, ale opravdu zbytečně protahovaný neustálým opakováním již řečeného. Ale i tak se do dalších dílů nejspíš pustím.

14.08.2018 3 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Pár stránek na začátku mě trochu mátlo, nemohla jsem pochopit souvislosti. Ale když jsem se chytila, už jsem nemohla přestat číst. Nemohu se ubránit dojmu, že se autorka inspirovala Řbitovem zvířátek, na druhou stranu ho předčila. Budování zápletky a mrazivé atmosféry, vyústění, poselství z něho vyplývající, to vše mělo smysl a tvořilo velmi čitelný celek. Bylo tam pár míst, která mi neseděla, sváděla podle mě k přemýšlení jiným směrem. Až příliš z příběhu vyčníval kostěný prsten, v závěru už však žádnou váhu neměl. Ale to je možná jen v mé hlavě. Doporučuji.

07.07.2018 4 z 5

Něco skutečného Něco skutečného Erin Watt

Bylo to až neskutečně sladké, ale také vtipné a milé. Žádné drama, správná oddechovka pro pobavení a zasnění.

06.07.2018 4 z 5

Vykupitel duší Vykupitel duší Iveta Pačutová

Opravdu mi bylo líto, že jsem dočetla a musím opustit postavy, které jsem si oblíbila. Mile a s citem popsané problémy obyčejných lidí z obyčejné vesnice někde v podhůří, kde je život a spokojenost obyvatel závislá na rozmarech počasí, a každý ví téměř vše o svých sousedech. Ocenila bych také pokračování zaměřené na osud Idy a Rózy.

07.06.2018 4 z 5

Začátek byl svižný, čtivý a nutil číst dál, ale pak z ničeho nic přišla nuda a do čtení jsem se musela nutit. Knize nelze upřít pár fakt dobrých hlášek a trefných postřehů. Hlavní hrdina byl sympaťák, ale nebyl by nic bez svých přátel, z nichž každý byl něčím užitečný, takže to připomínalo fantasy ságy, kdy hlavní hrdina čelí zlu za pomoci svých věrných přátel. Největší pozitivum knihy vidím ve vtipně popsaném střetu kultur, tradiční psané a moderní elektronické. Zcela mi však unikal smysl celého společenstva a systém jejich bádání.

07.06.2018 2 z 5

Ztracený dopis Ztracený dopis Jillian Cantor

Knize chyběl šmrnc, který by mě přiměl dát jí vyšší hodnocení. Příběh zajímavý, ale rozhodně ne originální, a zpracování takové nijaké, ničím nezaujalo. Hned na začátku je několik vodítek, které hodně napoví o osudu minimálně jedné postavy, a to je možná hlavní nedostatek celé knihy. Na podobné téma nejspíš existují lépe napsané.

07.06.2018 3 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Kniha se opravdu dobře četla, hned od začátku vtáhla do děje. Vzhledem k počtu postav nebylo tak těžké domyslet si, co, kdo a proč, ale přiznávám, že i tak mě závěr dokázal překvapit. Příjemně čtivá jednohubka.

07.06.2018 4 z 5

Panenka Panenka Joy Fielding

Jsem ráda, že tato kniha nebyla první, kterou jsem od autorky četla. Asi bych už se k dalším nedostala. Většina ostatních je založena na nepředvídatelných zvratech nebo silných úderných dialozích, ze kterých občas mrazí, jak jsou skutečné. Zde jde o niterné pocity hlavní postavy omílané stále dokola, proto se děj nesnesitelně vlekl. Opravdu by neškodilo pár stran ubrat. Zápletka negradovala, ale pomalu klopýtala k sice překvapivému, ovšem dost uhozenému závěru. Od autorky jsem četla všechny knihy, ale jen tahle mne zklamala.

06.06.2018 2 z 5

Kronika konce světa Kronika konce světa Shigor Birdman (p)

Na knihu jsem narazila náhodou při hledání knihy odehrávající se v Brně pro čtenářskou výzvu. A jsem za to ráda, bez výzvy bych ji nejspíš úplně přehlédla. Začetla jsem se už od začátku, bez problémů jsem se vžila do pocitů hlavního hrdiny, který mi svými názory, chováním a vtipnými postřehy (často na svůj vrub) hodně sedl. Možná autor nepřišel s ničím úplně inovativním (kromě chování zombíků) v postapokalyptickém žánru, ale jeho počin je čtivý, napínavý, občas humorný (dlouho jsem se u čtení nahlas nepochechtávala) a také emotivní. Konec je nenadálý ve stylu ať si to každý přebere po svém. Svým způsobem je tak dokonalý. Přečteno jedním zatajeným dechem. Pro milovníky žánru dle mého nutnost.

06.04.2018

Nezralá vražda Nezralá vražda Stanislav Češka

Ke knize a hlavně autorovi jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Jako názorný příklad práce českých kriminalistů to bylo dostatečné i zajímavé, ale zpracování na úrovni školní slohové práce (včetně neskutečného množství vaty v podobě opakování hodností jednotlivých postav a nepodstatných přídavných jmen) mě tedy zklamalo. Takto si beletristickou knihu nepředstavuji. Jediným zpestřením bylo brněnské prostředí.

01.04.2018 2 z 5

Mé jméno je Nikdo Mé jméno je Nikdo Kristen Orlando

Začátek se vlekl, pořád jsem očekávala, co se stane, a ono to pořád nepřicházelo. Ale když se příběh konečně naplno rozjel, byl vážně čtivý, napínavý a za mě i možná trochu překvapivý. Šlo o první díl série, proto nejspíš delší seznámení s podstatou a problémy hlavní postavy. Doufám, že pokračování bude, protože jsem zvědavá, jak Reagan půjde za svým cílem.

02.03.2018 3 z 5

Černý led Černý led Becca Fitzpatrick

Zápletka průhledná, hlavní hrdinka naivní až hrůza. Díky anotaci jsem očekávala trochu víc akce a dobrodružství, ale podstatnou část knihy se řešily pocity a niterný život hlavní hrdinky Britt, takže čtení se chvílemi vleklo, hlavně opakováním již řečeného. Nápad dobrý, zpracování podprůměrné.

02.03.2018 2 z 5

Zmizelé z Cooley Ridge Zmizelé z Cooley Ridge Megan Miranda

Odvážně pojatý styl vyprávění. Bylo napínavé dozvídat se více a více ze života hlavní postavy v minulosti i ze současného pátrání. Ale když si po přečtení celé knihy uvědomíte, že to, co se čtenáři dozví na konci, věděla hlavní hrdinka na začátku, tak to z mého pohledu trochu brilantnosti ztratí. Ovšem kniha je díky tomu opravdu čtivá a městečko Cooley Ridge mělo skvělou atmosféru. Propletení minulosti se současností se povedlo.

20.02.2018 4 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Emočně nabité drama z války, které se rozjíždělo pomaleji, ale pak je najednou nejen konec války, ale také knihy a nemáte tušení, jak je to možné. Z celého příběhu jasně zaznívá, že svět není černobílý, v každém z nás je něco dobrého i zlého a žádný člověk není pouze hrdina nebo zbabělec. Silný příběh žen, které zůstaly s dětmi v okupované Francii a musely udělat vše pro to, aby ochránily své děti a domov, do kterého by se mohli jejich muži po válce vrátit. Až do konce knihy jsem se nemohla rozhodnout, která ze sester je ta stařenka, která se impulzivně rozhodla přijmout pozvánku do Paříže a znovu vzpomínat na válečné časy.

20.02.2018 5 z 5

Rockové sólo Rockové sólo Kylie Scott

Bylo příjemné setkat se s postavami z prvního dílu. Trochu mi trvalo začíst se, ale jinak se mi zdál děj vyrovnanější než v jedničce. Zábavné romanticko-erotické oddechové čtení.

19.02.2018 3 z 5

Cizinec Cizinec Arno Strobel

Mě to opravdu bavilo. Musela jsem číst dál a dál, protože jsem fakt byla zvědavá, co za tím vším je. Byla jsem vstřícná jakémukoliv rozuzlení a časem už jsem nějaké tušení měla. Střídání vyprávění z pohledu Joanny a Erika zápletku oživovalo a nutilo k přemýšlení, který z nich je tedy ten šílený. Dle mého šlo o promyšlenou a dobře propracovanou zápletku s přiměřenou dávkou akce, která si říká o zfilmování. Pro mě bylo vysvětlení nápadité a ta malá chybička, ke které došlo (čtenáři pochopí), měla správný nádech ironie.

18.02.2018 4 z 5

Rocková hvězda Rocková hvězda Kylie Scott

Ze začátku jsem se výborně bavila a měla jsem problém přestat číst, odlehčený vtipný styl autorky mi sedl. Pak to však začalo poněkud drhnout, šlo o o zbytečné natahování stejného schématu: spousta mluvení, nedorozumění a následného milování. Závěr byl samozřejmě předvídatelný, ale autorka to ústřední dvojici alespoň trochu zavařila. Kdyby nebyla kniha prošpikována vtipnými postřehy hlavní hrdinky, asi by to byla pěkná nuda, takhle doporučuji jako výborné oddechové a lehce peprnější čtení.

18.02.2018 3 z 5