Gabetka

Najdi měNajdi měA. Frasier (pseudonym)

Od toho se nedalo i přes pomalejší začátek odtrhnout. Neříkám, že příběh neměl žádné mouchy (lehká předvídatelnost, nějaká ta nejasnost v logice a otázka pravděpodobnosti), ale neuvěřitelná svižnost děje, čtivost a velmi sympatická ústřední dvojice to pro mě vytáhla až na plné hodnocení. Závěr nebyl jednoznačný, část příběhu zůstala pootevřená, tak mohu doufat, že se Daniel a Reni vrátí.

Drak spíDrak spíMichaela Klevisová

Po Prokletém kraji je tohle má druhá kniha od autorky a opět jsem se trefila do prostředí malé vesnice v horách s pár stálými obyvateli. Klevisová dokáže skvěle vystihnout atmosféru malé vesnice, kde si sousedé vidí do talířů, ale zároveň pečlivě drží svá temná tajemství. Popis obyvatel a jejich vztahů mi přišel zajímavější než řešení vraždy. Celou dobu jsem měla pocit, že jsem součástí příběhu a zajímalo mě, jak to s každým dopadne. Vraha jsem nedokázala odhadnout, na to mne mátlo příliš mnoho různých odboček a detailů. Bergman i Sylvie mě zaujali, určitě se pustím i do dalších dílů série.

Nepohledný princNepohledný princJohn Moore

Kniha se vymyká běžným žánrům, je to směsice několika pohádek, ovšem v podání pro dospělé. Spousta věcí se mi líbila, většinou jsem se culila nebo uchechtávala, ale bylo tam bohužel i dost hluchých míst. Jde o oddechovou jednohubku, ve které hrají hlavní roli zadlužené království, kouzelný meč, kolovrátek a velmi dobře opečovávané vlasy. Princ Hal byl sympaťák, ale podle popisu jsem si jeho hlavu představovala jako bramboru. Karolínin plán na záchranu prince zakletého v žábu, včetně precizního zpracování, mě fakt dostal.

Na co slova nestačíNa co slova nestačíBrigid Kemmerer

Autorka už mi podruhé ukázala, že výborně rozumí duším náctiletých, jejich nejistotám a strachům. Navíc píše svižně, její dialogy působí přirozeně a baví, no a postavy jsou sympatické, přestože byste s nimi nejraději většinu času třásli, aby se vzpamatovaly a nebály se požádat o pomoc ostatní. Nadnesená témata umí zaujmout a nesmělost první lásky ve vás vyvolá vzpomínky a úsměvy. Těším se na další příběhy.

Slyšet jeleny zpívatSlyšet jeleny zpívatFrantišek Šmehlík

Autor měl zápletku promyšlenou, v závěru jsem ocenila detaily, které nakonec dobře ladily s celkem. Některými odbočkami umně sváděl čtenáře z cesty a komplikoval odhalení totožnosti vraha. Závěr proběhl ve stylu, za který by se nestyděl žádný akční film. Ovšem hlavně ze začátku jsem měla problém s podivně šroubovanými dialogy, které vůbec neplynuly přirozeně a působily strojeně a uměle. Tak by se přece nikdo nebavil, natož policisté. Postupně se to zlepšilo, nebo jsem si zvykla. Přesto je autorův debutový počin na poli detektivek zajímavý a další knize bych dala šanci.

Odbočka v lesíchOdbočka v lesíchKateřina Karolová

Oproti většině komentujících mi kniha v první části nepřišla nudná a zdlouhavá. Seznámení s postavami a jejich povahami mělo svůj účel. Dění na odbočce v lese nabralo rychlý spád a od čtení se nedalo odtrhnout, na konci každé kapitoly jste potřebovali vědět, co bude dál. Závěr přišel nečekaně rychle, vysvětlení bylo velmi stručné a kupodivu uvěřitelné, ale vadilo mi, že v kontextu všech událostí, které se v lese děly, mi přišel nedostatečný. Zpětně všechny záhady a jevy působí nahodile navrstvené, aby bylo docíleno mrazivé atmosféry. To se autorce povedlo dost dobře, proto mě ten jakoby odbytý konec mrzí.

Hra o dědictvíHra o dědictvíJennifer Lynn Barnes

Hádanky, šifry, záhady a tajné chodby v tajemném sídle? Tu knihu jsem si prostě musela přečíst. Nejsem cílová skupina, ale žánr YA mi nedělá problém, naopak ho docela vyhledávám. Takže to může být rozhodující. Mě kniha i sympatická Avery chytly za srdce od první stránky. Děj svižně odsýpal, napínavý a bez hluchých míst, s nádechem romantiky a zmatených pocitů ohledně přitažlivosti. Závěr byl vcelku nečekaný, za celou dobu mě to nenapadlo, ale přinesl víc otázek než odpovědí. Nezbývá tedy než netrpělivě vyhlížet pokračování. A běda jestli česky nevyjde.

Symfonie ozvěnSymfonie ozvěnJodi Taylor

Druhý díl se nesl ve stejném duchu a tempu jako ten první. Banda historiků cestuje časem. Jak je to možné? To
při čtení nikoho netrápí, protože je to báječná zábava. Líbí se mi ten naprosto jedinečný odlehčený styl, nadsázka a sarkasmus. Jakoby nic nebylo bráno tak úplně vážně a ze všeho nejméně historici. Příhody jsou spíše epizodní, takže děj rychle plyne, ale celou knihou se proplétá téma načrtnuté již v prvním díle. Bavila jsem se, pochechtávala se a těším se na další pokračování.

Nevinný záskokNevinný záskokLizzy Dent

Očekávala jsem vtipnou knihu pro oddech, ale byla jsem trochu zklamaná. Vtipu by se v knize vešlo sotva za nehet, dvojsmyslné narážky nemohou zachránit každou situaci, naopak občas působí spíše trapně. Autorce se bohužel nepovedla zásadní věc a to, aby čtenář sympatizoval s hlavní postavou a dokázal se do ní vcítit. Birdy mi prostě nesedla, možná až v závěru, kdy začala používat mozek. Podle mě knize nepomohl ani nepříliš povedený překlad.
Až na název, ten mi přišel vtipně dvojsmyslný. Jediné, co autorka dokázala popsat dokonale, byla atmosféra skotského venkova a milých povah zdejších obyvatel, takže tím u mě vyvolala touhu Skotsko navštívit. Proto knihu nezatracuji úplně, a pokud vám nevadí příliš ztřeštěné ženské hrdinky, tak klidně do ní.

Ve vteřiněVe vteřiněSuzanne Redfearn

Velmi zajímavý nápad vyprávět příběh z pohledu zemřelé dívky, která chování pozůstalých zasvěceně komentuje a zároveň konfrontuje s tím, co o nich věděla za svého života. Ano, je to místy násilně mravokárné, ale na druhou stranu pravdivé. Kdo ví, jak by se v extrémní situaci choval? Z některých postav mi bylo smutno. Další knihu autorky bych si klidně přečetla.

BalzamovačBalzamovačAlison Belsham

Autorka umí psát velmi čtivě. Krátké kapitoly jsou brány z různých pohledů několika důležitých postav a nutí číst dál a dál. Zde se rozehrávají dva případy nezávisle na sobě, ten osobnějšího rázu rozvíjí události okolo Marni, druhý je věnovaný balzamovači a jeho cestě za pomstou. Líbily se mi obě linie a hlavně ke konci se nešlo od čtení odtrhnout. Jsem zvědavá na další pokračování, jak se to vyvine na postu náčelníka policie a kam se bude ubírat příběh Marni.

Okamžik pravdyOkamžik pravdyKasie West

Autorku mám ráda, umí skvěle popsat své hlavní hrdinky, které jsou sympatické, plně chápete jejich trable a na konci knihy je jen neradi opouštíte. Tentokrát mě zaujalo i hledání identity kluka v masce Heatha Halla, které mělo zajímavé rozuzlení. A že víte, jak to dopadne a do koho se hrdinka zamiluje? No a, to k tomuto žánru přece patří.

Na vláskuNa vláskuLucy Score

Tak zaprvé, kniha byla čtivá a v těchto dnech příjemně oddechová. Ale kdyby byla o kapku kratší, vůbec by to neškodilo. Počáteční hašteření hlavních postav bylo vtipné a bavilo mě, v části "toužím po tobě k smrti, ale nemohu tě mít" mohla autorka klidně ubrat, následovala erotická smršť a pak červená knihovna jako vyšitá. Četla se fakt lehce a pokud nečekáte něco originálního a přínosného, tak si ji s klidem přečtěte.

Mizející dívkyMizející dívkyLisa Regan

Na prvních stránkách mi Josie přišla pořádně vlezlá a otravná, ale když nás autorka seznámila s její minulostí, názor jsem změnila. Postavy byly reálně vykreslené s dobrými i špatnými stránkami, autorka se nebála jim pořádně zavařit, došlo k nějakým překvapením v ději a příběh byl zamotaný a vysvětlený tak akorát. Na konci do sebe vše zapadlo a já jsem docela zvědavá na další pokračování.

Dívka, již jsi tu zanechalDívka, již jsi tu zanechalJojo Moyes

První část odehrávající se ve Francii během první světové války byla čtivá a napínavá od první stránky až ke svému konci. Skok k současnému příběhu Liv byl nenadálý a měla jsem pocit, že začínám číst úplně novou knihu. Naštěstí i zde se čtenář rychle ponoří do příběhu a brzy chápe spojitost s první částí. Příběh ubere na tempu během soudních tahanic, ale závěr to dokáže vynahradit. Autorka až do finále drží minulost v tajnosti a vy doufáte, že to třeba pořád může dopadnout dobře. Doporučuji.

Poslední letPoslední letJulie Clark

Překvapuje mě relativně nízké hodnocení knihy, protože mě skutečně zaujala a to od první až do poslední stránky. Propletené osudy dvou žen jsou dobře koncipovány, aby čtenář dostával informace postupně. Pravda že v závěru se jedna linie vyřešila najednou hrozně jednoduše, ale jinak musím říct, že mě čtení bavilo. Zdařilý psychotriller ráda doporučím ostatním třeba do letošní výzvy.

Všechny krásné dnyVšechny krásné dnyJulia Kaufhold

Musím dát zapravdu všem komentářům a kdybych knihu nečetla do výzvy, nejsem si jistá, jestli bych ji dočetla. Nepamatuji si, že bych se někdy musela nutit do čtení nějaké romantické knihy tak jako do této. Některé pasáže nebyly špatné, ale většina opravdu ano. Šlo o nahodilý výčet různých událostí z různých časových etap života Stelly a Maxe, některé byly popsány až příliš detailně, přestože větší význam pro příběh neměly. Přečtěte si z romantického žánru cokoliv jiného, tohle vás nijak nenadchne a neobohatí. Jediným přínosem je nápad s krabičkou s kartičkami na každý den, kam si můžete zaznamenat to, co vás nadchlo.

08.12.2021

Do pekla a zpětDo pekla a zpětJakub Hoza

Jako první plus musím zmínit obálku, která mě nalákala ke čtení, protože je prostě parádní. Autorův styl opravdu plní prázdné místo, které zanechal svým fanouškům Kulhánek. Doufám, že Jakub Hoza nezklame a bude nás bavit dál, protože já si čtení užila a pořádně se u toho zasmála. Bylo tam tolik vtipných příměrů a hlášek, že jsem ani nevnímala ty hektolitry krve, které tekly při výrobě mrtváčků (dokonalé slovo, pane autore) velmi originálními způsoby. Jako oddech od jakékoliv jiné literatury, je to skvělá volba, která však lehce ztratila zhruba kolem půlky tempo, ale naštěstí po setkání se zájmovou osobou, se to zase skvěle rozjelo.
A musím pochválit i trudošův komentář, který mě přesvědčil,ať si knihu přečtu. Jeho kanibalové, co nejdou pro sousto daleko jdou ruku v ruce s autorových stylem.

14.10.2021

Poloviční králPoloviční králJan Hamouz

Autor si umí čtenáře připoutat velmi čtivým stylem, předestřením zajímavého světa s popisy náboženství i magie. Rozčilovalo mě, když v nejzajímavějším okamžiku přeskočil vyprávění k jiné linii a postavě, ale za chvíli už jsem spokojeně četla upoutaná dalšími osudy. Chvíli mi trvalo zorientovat se v čase. Předpokládám, že hodnotit prozatímní příběh je zbytečné, protože je jasné, že je kniha pouze úvodem k většímu celku. Na závěr mám stále spoustu otázek a jsem natěšená na pokračování.

27.08.2021

Má mě rád, nemá mě rádMá mě rád, nemá mě rádSally Thorne

Tak nevím, ale i jako oddechovka to bylo slabší, vůbec by neuškodilo knihu zkrátit. Především o pasáže, kdy Lucy slabomyslně slintá nad Joshuovým tělem a emočně na úrovni dítěte řeší, zda ho miluje a jestli miluje on ji. Jinak jsou oba pracovně úspěšní a inteligentní, ale z jejich nevyspělých hádek byste to nepoznali. Pár trefných a neokoukaných příměrů mě pobavilo, ale jinak si budu pamatovat jen to, že ona byla malá a on velký.

10.07.2021

Klikatá cestaKlikatá cestaBrian Freeman

Tenhle díl mi přišel nejpropracovanější. Reálnější mi přišla i motivace aktérů, kdy jde o peníze a moc, což vidíte všude kolem sebe častěji, než psychopatické sériové vrahy. Autor skvěle fabuloval, opravdu se nedalo nikomu věřit a musím uznat, že mě celou dobu dokonale mátl. Vzhledem k zdejším komentářům upozorňujícím na šokující závěr, jsem začala mít tušení, o co asi půjde a kupodivu bylo správné. I tak jsem po dočtení lapla po dechu a nadávala si, proč jsem to nezačala číst, až bude další díl na dohled!

23.06.2021

Návod na vraždu pro hodné holkyNávod na vraždu pro hodné holkyHolly Jackson

Kniha má propracovanou zápletku, a když pomineme to, co se podaří studentce oproti policii, tak také dokonale zpracované detektivní pátrání, které obzvláštní pracovní protokoly s rostoucím seznamem podezřelých. Postavy jsou reálné, hnané uvěřitelnými motivy a děj ani závěr není v žádném případě předvídatelný. Ne všechno je takové, jak to vypadá na první pohled. Pokračování si určitě nenechám ujít.

Ohnivé znameníOhnivé znameníJuraj Červenák

Červenák mě jako autor stále dokáže pobavit, pravidelně se při četbě uchechtávám. Tahle série je opravdu povedená. Líbí se mi, jak trojice pověřenců z Vídně využívá detektivní a forenzní postupy vyšetřování, aniž by o nich v té době bylo něco známo. (Identifikace obličejů v hostinci prostě neměla chybu). Autor dokáže případ dokonale zamotat a přitom využít dobových poměrů a reálií tak, že máte pocit, že jste součástí děje. Těším se na pokračování, tentokrát z milované Vídně.

Letní sázkaLetní sázkaEmily Henry

Postavy byly sympatické a propracované, ale ve výsledku kniha bohužel nepřekročila rámec vysloveně červené lovestory. Těšila jsem se na rozpracování motivu tvůrčího bloku, jak s ním postavy naloží a společně si pomohou, ale šlo pouze o okrajovou záležitost. Na oddech v létě na dovolené je kniha určitě dostatečná, ale nepočítejte s tím, že se v ní dozvíte něco zásadního a nového.

Dvojitý křížDvojitý křížChris Carter

Musím přiznat, že fakt nechápu to vysoké hodnocení a velebení autora do nebes. Ano, je to čtivé. Ano, hlavní duo detektivů je sympatickým lákadlem. Ale kromě toho, že autor tlačí na pilu v popisu nejrůznějších brutálních způsobů mučení, nemá kniha oproti ostatním v tomto žánru nic navíc. Aspoň já to nevnímám. Vrah byl jasný od počátku a kličky na zmatení čtenáře mi přišly jako zbytečný balast. Zkusím i druhý díl a uvidím, jestli mě autor přece jen nenaláká na celou sérii. A jen tak na okraj, myslíte si, že by to Hunterovi tolik pálilo (i když na mě vlastně možná až tak chytře nepůsobil na to, že byl popsán jako génius), kdyby skoro nespal?

29.04.2021

Odložená spravedlnostOdložená spravedlnostPetr Čepek

První část ze soudního líčení se Sklenářem byla výborná. Několik vypravěčů s odlišným slovníkem a stylem řeči nám odhalí střípky informací, které nás navedou na pachatele. Druhá část je na pomezí detektivky a thrilleru a autor si s námi slušně pohrává v odhalení únosce a vraha. Doporučuji číst až po Sametových iluzích, některé z postav vám budou bližší, když budete znát jejich příběh. Prozradila bych příliš, kdybych důkladně vysvětlila, proč jsem dala jen 4 hvězdy, ale může za to odlišnost obou částí.

25.04.2021

Černá hraČerná hraJozef Karika

Nejen básníci přicházejí o iluze. Několik obyčejných, v podstatě hodných, ale dost naivních mužů sní o tom, že po pádu komunismu budou konečně žít lépe. Zapletou se ovšem do hry, ze které není úniku a která je nezvratně změní. Karika zachycuje přerod Slovenska z komunismu do kapitalismu v reálné, nezkreslené a dost temné podobě velmi čtivým stylem. Škoda, že další díly musím přelouskat ve slovenštině. Té jsem se chtěla od čtení skript už navždy vyhnout, ale kvůli postavám, které jsem si oblíbila i přes jejich chyby, do toho půjdu. Knihu ráda doporučím dále.

20.04.2021

Všechno nejlepší, AnnoVšechno nejlepší, AnnoPetra Jirglová

Ta holka byla ze začátku pořádně na ránu, ale na konci mi bylo líto, že už se víc nedozvím. Když přivřete oko nad chováním Anny a její negramotností v komunikaci snad s každým, tak je kniha čtivá a pohodová. Sama bych se na ten anglický venkov podívala. Pokud mám hodnotit jako nenáročnou oddechovku, což kniha bezesporu je, tak jsem si ji při čtení užila.

07.04.2021

Hodná a zlobivá holkaHodná a zlobivá holkaMichael Robotham

Doufám, že další díly ze série v češtině vyjdou, protože jsem velmi zvědavá na vývoj Cyruse a Evie. Kdo ta holka je? Cyrus byl skvělý, má skvělé jméno a děsivou rodinnou historii. Román odsýpal až na některé pasáže parádně, takže už se poohlížím po dalších autorových kusech.

Sametové iluzeSametové iluzePetr Čepek

Kniha mě dostala od první stránky. Hned tušíte, že hrdiny čeká něco neblahého. A že hrdinové nejsou žádní hrdinové, ale reální lidé s dobrými i špatnými vlastnostmi. Román je o několika postavách, jejichž osudy se protnou, a čím déle čtete, tím víc je propojení viditelné, i když každá z postav ho může vnímat jinak. Zaujal mě autorův osobitý, neokoukaný styl psaní, který se mi jevil objektivně vypravěčský a přesto jsem při čtení cítila celou škálu emocí. Jediný problém jsem měla s udržením pozornosti v časových skocích a uvědoměním si, kdo je kdo. Ale o to byla kniha lepším zážitkem. Teď se těším na Odloženou spravedlnost.