Gabetka

Přečtené 765Najdi mě
květen 2022 (09.-12.)
Najdi mě 2022, A. Frasier (pseudonym)

Od toho se nedalo i přes pomalejší začátek odtrhnout. Neříkám, že příběh neměl žádné mouchy (lehká předvídatelnost, nějaká ta nejasnost v logice a otázka pravděpodobnosti), ale neuvěřitelná svižnost děje, čtivost a velmi sympatická ústřední dvojice to pro mě vytáhla až na plné hodnocení. Závěr nebyl jednoznačný, část příběhu zůstala pootevřená, tak mohu doufat, že se Daniel a Reni vrátí.


Drak spí
květen 2022 (04.-09.)
Drak spí 2020, Michaela Klevisová

Po Prokletém kraji je tohle má druhá kniha od autorky a opět jsem se trefila do prostředí malé vesnice v horách s pár stálými obyvateli. Klevisová dokáže skvěle vystihnout atmosféru malé vesnice, kde si sousedé vidí do talířů, ale zároveň pečlivě drží svá temná tajemství. Popis obyvatel a jejich vztahů mi přišel zajímavější než řešení vraždy. Celou dobu jsem měla pocit, že jsem součástí příběhu a zajímalo mě, jak to s každým dopadne. Vraha jsem nedokázala odhadnout, na to mne mátlo příliš mnoho různých odboček a detailů. Bergman i Sylvie mě zaujali, určitě se pustím i do dalších dílů série.


Nepohledný princ
květen 2022 (01.-04.)
Nepohledný princ 2004, John Moore

Kniha se vymyká běžným žánrům, je to směsice několika pohádek, ovšem v podání pro dospělé. Spousta věcí se mi líbila, většinou jsem se culila nebo uchechtávala, ale bylo tam bohužel i dost hluchých míst. Jde o oddechovou jednohubku, ve které hrají hlavní roli zadlužené království, kouzelný meč, kolovrátek a velmi dobře opečovávané vlasy. Princ Hal byl sympaťák, ale podle popisu jsem si jeho hlavu představovala jako bramboru. Karolínin plán na záchranu prince zakletého v žábu, včetně precizního zpracování, mě fakt dostal.


Slyšet jeleny zpívat
duben - květen 2022
Slyšet jeleny zpívat 2021, František Šmehlík

Autor měl zápletku promyšlenou, v závěru jsem ocenila detaily, které nakonec dobře ladily s celkem. Některými odbočkami umně sváděl čtenáře z cesty a komplikoval odhalení totožnosti vraha. Závěr proběhl ve stylu, za který by se nestyděl žádný akční film. Ovšem hlavně ze začátku jsem měla problém s podivně šroubovanými dialogy, které vůbec neplynuly přirozeně a působily strojeně a uměle. Tak by se přece nikdo nebavil, natož policisté. Postupně se to zlepšilo, nebo jsem si zvykla. Přesto je autorův debutový počin na poli detektivek zajímavý a další knize bych dala šanci.


Na co slova nestačí
duben 2022 (24.-26.)
Na co slova nestačí 2020, Brigid Kemmerer

Autorka už mi podruhé ukázala, že výborně rozumí duším náctiletých, jejich nejistotám a strachům. Navíc píše svižně, její dialogy působí přirozeně a baví, no a postavy jsou sympatické, přestože byste s nimi nejraději většinu času třásli, aby se vzpamatovaly a nebály se požádat o pomoc ostatní. Nadnesená témata umí zaujmout a nesmělost první lásky ve vás vyvolá vzpomínky a úsměvy. Těším se na další příběhy.


Odbočka v lesích
duben 2022 (21.-23.)
Odbočka v lesích 2022, Kateřina Karolová

Oproti většině komentujících mi kniha v první části nepřišla nudná a zdlouhavá. Seznámení s postavami a jejich povahami mělo svůj účel. Dění na odbočce v lese nabralo rychlý spád a od čtení se nedalo odtrhnout, na konci každé kapitoly jste potřebovali vědět, co bude dál. Závěr přišel nečekaně rychle, vysvětlení bylo velmi stručné a kupodivu uvěřitelné, ale vadilo mi, že v kontextu všech událostí, které se v lese děly, mi přišel nedostatečný. Zpětně všechny záhady a jevy působí nahodile navrstvené, aby bylo docíleno mrazivé atmosféry. To se autorce povedlo dost dobře, proto mě ten jakoby odbytý konec mrzí.


Hra o dědictví
duben 2022 (14.-21.)
Hra o dědictví 2022, Jennifer Lynn Barnes

Hádanky, šifry, záhady a tajné chodby v tajemném sídle? Tu knihu jsem si prostě musela přečíst. Nejsem cílová skupina, ale žánr YA mi nedělá problém, naopak ho docela vyhledávám. Takže to může být rozhodující. Mě kniha i sympatická Avery chytly za srdce od první stránky. Děj svižně odsýpal, napínavý a bez hluchých míst, s nádechem romantiky a zmatených pocitů ohledně přitažlivosti. Závěr byl vcelku nečekaný, za celou dobu mě to nenapadlo, ale přinesl víc otázek než odpovědí. Nezbývá tedy než netrpělivě vyhlížet pokračování. A běda jestli česky nevyjde.


Symfonie ozvěn
duben 2022 (06.-14.)
Symfonie ozvěn 2022, Jodi Taylor

Druhý díl se nesl ve stejném duchu a tempu jako ten první. Banda historiků cestuje časem. Jak je to možné? To při čtení nikoho netrápí, protože je to báječná zábava. Líbí se mi ten naprosto jedinečný odlehčený styl, nadsázka a sarkasmus. Jakoby nic nebylo bráno tak úplně vážně a ze všeho nejméně historici. Příhody jsou spíše epizodní, takže děj rychle plyne, ale celou knihou se proplétá téma načrtnuté již v prvním díle. Bavila jsem se, pochechtávala se a těším se na další pokračování.


Nevinný záskok
březen - duben 2022
Nevinný záskok 2021, Lizzy Dent

Očekávala jsem vtipnou knihu pro oddech, ale byla jsem trochu zklamaná. Vtipu by se v knize vešlo sotva za nehet, dvojsmyslné narážky nemohou zachránit každou situaci, naopak občas působí spíše trapně. Autorce se bohužel nepovedla zásadní věc a to, aby čtenář sympatizoval s hlavní postavou a dokázal se do ní vcítit. Birdy mi prostě nesedla, možná až v závěru, kdy začala používat mozek. Podle mě knize nepomohl ani nepříliš povedený překlad. Až na název, ten mi přišel vtipně dvojsmyslný. Jediné, co autorka dokázala popsat dokonale, byla atmosféra skotského venkova a milých povah zdejších obyvatel, takže tím u mě vyvolala touhu Skotsko navštívit. Proto knihu nezatracuji úplně, a pokud vám nevadí příliš ztřeštěné ženské hrdinky, tak klidně do ní.


Balzamovač
březen 2022 (21.-30.)
Balzamovač 2022, Alison Belsham

Autorka umí psát velmi čtivě. Krátké kapitoly jsou brány z různých pohledů několika důležitých postav a nutí číst dál a dál. Zde se rozehrávají dva případy nezávisle na sobě, ten osobnějšího rázu rozvíjí události okolo Marni, druhý je věnovaný balzamovači a jeho cestě za pomstou. Líbily se mi obě linie a hlavně ke konci se nešlo od čtení odtrhnout. Jsem zvědavá na další pokračování, jak se to vyvine na postu náčelníka policie a kam se bude ubírat příběh Marni.


Ve vteřině
březen 2022 (13.-21.)
Ve vteřině 2021, Suzanne Redfearn

Velmi zajímavý nápad vyprávět příběh z pohledu zemřelé dívky, která chování pozůstalých zasvěceně komentuje a zároveň konfrontuje s tím, co o nich věděla za svého života. Ano, je to místy násilně mravokárné, ale na druhou stranu pravdivé. Kdo ví, jak by se v extrémní situaci choval? Z některých postav mi bylo smutno. Další knihu autorky bych si klidně přečetla.


Na vlásku
březen 2022 (07.-13.)
Na vlásku 2021, Lucy Score

Tak zaprvé, kniha byla čtivá a v těchto dnech příjemně oddechová. Ale kdyby byla o kapku kratší, vůbec by to neškodilo. Počáteční hašteření hlavních postav bylo vtipné a bavilo mě, v části "toužím po tobě k smrti, ale nemohu tě mít" mohla autorka klidně ubrat, následovala erotická smršť a pak červená knihovna jako vyšitá. Četla se fakt lehce a pokud nečekáte něco originálního a přínosného, tak si ji s klidem přečtěte.


Mizející dívky
únor - březen 2022
Mizející dívky 2020, Lisa Regan

Na prvních stránkách mi Josie přišla pořádně vlezlá a otravná, ale když nás autorka seznámila s její minulostí, názor jsem změnila. Postavy byly reálně vykreslené s dobrými i špatnými stránkami, autorka se nebála jim pořádně zavařit, došlo k nějakým překvapením v ději a příběh byl zamotaný a vysvětlený tak akorát. Na konci do sebe vše zapadlo a já jsem docela zvědavá na další pokračování.


Okamžik pravdy
únor 2022 (18.-26.)
Okamžik pravdy 2021, Kasie West

Autorku mám ráda, umí skvěle popsat své hlavní hrdinky, které jsou sympatické, plně chápete jejich trable a na konci knihy je jen neradi opouštíte. Tentokrát mě zaujalo i hledání identity kluka v masce Heatha Halla, které mělo zajímavé rozuzlení. A že víte, jak to dopadne a do koho se hrdinka zamiluje? No a, to k tomuto žánru přece patří.


Dívka, již jsi tu zanechal
únor 2022 (10.-18.)
Dívka, již jsi tu zanechal 2015, Jojo Moyes

První část odehrávající se ve Francii během první světové války byla čtivá a napínavá od první stránky až ke svému konci. Skok k současnému příběhu Liv byl nenadálý a měla jsem pocit, že začínám číst úplně novou knihu. Naštěstí i zde se čtenář rychle ponoří do příběhu a brzy chápe spojitost s první částí. Příběh ubere na tempu během soudních tahanic, ale závěr to dokáže vynahradit. Autorka až do finále drží minulost v tajnosti a vy doufáte, že to třeba pořád může dopadnout dobře. Doporučuji.


Rodina především
únor 2022 (01.-10.)
Rodina především 2021, Karen M. McManus


Poslední let
leden - únor 2022
Poslední let 2021, Julie Clark

Překvapuje mě relativně nízké hodnocení knihy, protože mě skutečně zaujala a to od první až do poslední stránky. Propletené osudy dvou žen jsou dobře koncipovány, aby čtenář dostával informace postupně. Pravda že v závěru se jedna linie vyřešila najednou hrozně jednoduše, ale jinak musím říct, že mě čtení bavilo. Zdařilý psychotriller ráda doporučím ostatním třeba do letošní výzvy.


S láskou tě nenávidím
leden 2022 (17.-19.)
S láskou tě nenávidím 2020, Jo Watson


Když jsme se poznali
leden 2022 (14.-17.)
Když jsme se poznali 2021, Sarina Bowen


Labyrint z kostí
leden 2022 (10.-13.)
Labyrint z kostí 2016, J. Rollins (pseudonym)


Pokřivená zrcadla
leden 2022 (06.-10.)
Pokřivená zrcadla 2021, Diana Urban


Slušní lidé
leden 2022 (04.-06.)
Slušní lidé 2021, J. P. Delaney (pseudonym)


Její konec
leden 2022 (03.-04.)
Její konec 2021, Shari Lapena


Vánoční polibek v Notting Hillu
prosinec 2021 - leden 2022
Vánoční polibek v Notting Hillu 2018, Mandy Baggot


Na Vánoce o den více
prosinec 2021 (19.-21.)
Na Vánoce o den více 2021, Christina Lauren


Láska k Vánocům
prosinec 2021 (15.-19.)
Láska k Vánocům 2021, Karen Schaler


10 rande naslepo
prosinec 2021 (08.-12.)
10 rande naslepo 2020, Ashley Elston


Všechny krásné dny
listopad - prosinec 2021
Všechny krásné dny 2019, Julia Kaufhold

Musím dát zapravdu všem komentářům a kdybych knihu nečetla do výzvy, nejsem si jistá, jestli bych ji dočetla. Nepamatuji si, že bych se někdy musela nutit do čtení nějaké romantické knihy tak jako do této. Některé pasáže nebyly špatné, ale většina opravdu ano. Šlo o nahodilý výčet různých událostí z různých časových etap života Stelly a Maxe, některé byly popsány až příliš detailně, přestože větší význam pro příběh neměly. Přečtěte si z romantického žánru cokoliv jiného, tohle vás nijak nenadchne a neobohatí. Jediným přínosem je nápad s krabičkou s kartičkami na každý den, kam si můžete zaznamenat to, co vás nadchlo.


Vánoční seznam
listopad 2021 (20.-21.)
Vánoční seznam 2021, Beth Garrod


Nové začátky
listopad 2021 (13.-18.)
Nové začátky 2021, Lilly Lucas


Ztracené kosti
listopad 2021 (07.-13.)
Ztracené kosti 2020, Lincoln Child


Dva proti Říši
říjen - listopad 2021
Dva proti Říši 2007, Jiří Šulc


Fantom z Blackwoodu
říjen 2021 (23.-27.)
Fantom z Blackwoodu 2021, Darcy Coates


Sestřičky
říjen 2021 (14.-22.)
Sestřičky 2017, Donna Douglas


Do pekla a zpět
říjen 2021 (07.-14.)
Do pekla a zpět 2021, Jakub Hoza

Jako první plus musím zmínit obálku, která mě nalákala ke čtení, protože je prostě parádní. Autorův styl opravdu plní prázdné místo, které zanechal svým fanouškům Kulhánek. Doufám, že Jakub Hoza nezklame a bude nás bavit dál, protože já si čtení užila a pořádně se u toho zasmála. Bylo tam tolik vtipných příměrů a hlášek, že jsem ani nevnímala ty hektolitry krve, které tekly při výrobě mrtváčků (dokonalé slovo, pane autore) velmi originálními způsoby. Jako oddech od jakékoliv jiné literatury, je to skvělá volba, která však lehce ztratila zhruba kolem půlky tempo, ale naštěstí po setkání se zájmovou osobou, se to zase skvěle rozjelo. A musím pochválit i trudošův komentář, který mě přesvědčil,ať si knihu přečtu. Jeho kanibalové, co nejdou pro sousto daleko jdou ruku v ruce s autorových stylem.


Jedna zatracená pohroma za druhou
září - říjen 2021
Jedna zatracená pohroma za druhou 2021, Jodi Taylor


Prokletý kraj
září 2021 (23.-27.)
Prokletý kraj 2021, Michaela Klevisová


Maestra
září 2021 (21.-23.)
Maestra 2016, L.S. Hilton


Pan Romantik
září 2021 (15.-20.)
Pan Romantik 2021, Leisa Rayven


Zrcadlový muž
září 2021 (13.-15.)
Zrcadlový muž 2020, Lars Kepler


1 ...