Můj oxfordský rok

Poutavý román o lásce nehledané, ale přesto nalezené, a o snech, které někdy musíme opustit, abychom mohli začít žít. Američanka Ella Durranová byla od dětství rozhodnutá studovat v Oxfordu, a to se jí nyní konečně vyplnilo. Se stipendiem v kapse a s nabídkou práce snů v politické kampani Ella začne svou roční stáž plná očekávání a vznešených cílů. Ty však záhy naruší jistý sebevědomý, drzý a neuctivý chlápek, a jak Ella zjistí, její budoucí učitel. Počáteční nedorozumění se ale brzy vysvětlí a Ella a Jamie se začnou sbližovat. Lehká romance brzy přeroste v něco hlubšího, ale pak se Ella dozví, že Jamie před ní skrývá životně důležitou informaci. Náhle stojí před těžkou volbou: má se otočit zády k muži, kterému právě začala propadat, a jít za svými celoživotními sny, anebo podstoupit těžkou zkoušku spolu s ním – a doufat v nemožné?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390822/muj-oxfordsky-rok-tLY-390822.jpg 3.863
Vydáno, Ikar (ČR)

My Oxford Year, 2018

Kniha Můj oxfordský rok

Miru79

Rozporuplná kniha. Čte se sice dobře, ale chvílemi těžkopádné rozhovory, skoro se nechce věřit, že by takto mezi pětadvacetiletými přirozeně probíhaly. Možná je to překladem, jak zmiňuje jiný komentář....taky se nechce věřit jednání hlavní hrdinky, které není vůbec konzistentní. Pobaví humor a celkově vtipné komentáře vytknuté do textu. Autorka má jistě rozhled a celkově se člověk něco dozví. Ale zda bych doporučila, nejsem si jistá....

Cress

Tahle knížka ve mně zanechal velmi smíšené pocity. Podle anotace zněla jako něco, co bylo stvořeno pro mě. Prvních pár stran se tak i tvářila, ale netrvalo dlouho a začalo se objevovat spoustu problémů.
Stejně jako u většiny romantik vám hned u představení love interesta dojde, kdo bude. A tady to autorka zvládla dobře. Bylo to vtipné a hned jsem chtěla o vztahu hlavních hrdinů vědět něco víc. V knize bylo taky hodně narážek na klasickou literatura a většinu z nich jsem si užila.
Začíná to nadějně, ale jak postavy více poznáváte, vidíte, že všechny jsou zajeté stereotypy. Příběh je jedno klišé za druhým. Celá kniha se odehrává na vysoké škole, kdy má být hlavní hrdince asi 24 let (nejsem si jistá, jestli si ten věk pamatuju správně). Ale s jejím chováním je to těžko uvěřitelné, protože vám přijde spíš jako patnáctiletá holka, kterou hází puberta. Stejně tak se mi nelíbilo ani budování vztahů, ať už milostných či přátelských. Hlavní hrdinka poznala pár lidí a už po jednom dni za sebe byli skoro ochotni položit život. Vztah mezi hlavních hrdinů mohl být opravdu dobrý, ale celý začátek jejich vztahu byl popisován stylem; Představte si, že.... a celkem mi to kazilo požitek z knihy. Naštěstí tak byla pouze jedna kapitola.
Jamie byl skvělý a hned jsem si ho zamilovala, zatímco Ella... No jak se k ní vyjádřit. Ta holka byla příšerná. Opravdu byste ji nechtěli znát v realitě.
Šlo vidět, že autorka umí psát, četlo se to velmi dobře. Bylo vidět, že smysl pro humor ji nechybí, bohužel byl často dávkován nesprávně.
Druhá polovina knihy byla o něco lepší, konečně mě jejich vztah zaujal, ale knihu to nezachránilo. A poslední věc, která se moc nepovedla je překlad. Věřím, že v originále to je o něco lepší. Často jsem musela číst některé části dvakrát, abych jim porozuměla.
Tahle knížka měla opravdu spoustu potencionálu, chtělo by to ještě trochu editovat a mohla by z toho být dobrá romantika, ale takhle nedoporučuju.

Tesset

Upřímně jsem čekala něco jiného, a to konkrétně romantickou oddechovku. I když to nebylo to, co jsem si myslela, líbilo se mi to. Vlastně mě kniha příjemně překvapila. Určitě se k ní za nějakou dobu vrátím znovu.

denisa8946
23.11.2020

Od této knížky jsem nečekala nic převratného, ale už na začátku čtení mě docela zklamala. Velký podíl na tom měl samotný styl psaní autorky (nebo spíš špatný překlad). Mnohdy věty nedávaly smysl, nenavazovaly na sebe a dialogy postav byly nepřehledné. Ke čtení jsem se musela nutit.
Ani postavy si ke mě nenašly cestu. Dalo by se říct, že hlavní hrdinka mi byla místy až nesympatická. Vše se ale zhruba v půlce příběhu změnilo, když životy hlavních postav zasáhla těžká životní situace. Najednou měl příběh předtím chybějící jiskru a během dvou dnů jsem ho dočetla. Nebudu lhát, na posledních třiceti stranách budete potřebovat kapesníčky.
Celkově mám z knížky smíšené pocity, ale za tu druhou polovinu a téma, které se mě nakonec dotklo, dávám 3 hvězdičky.

07.11.2020

Od knížky jsem neměla žádné očekávání a nakonec mě moc mile překvapila.
Podobný motiv jako Než jsem tě poznala od Jojo Moyes, ale každý příběh je jiný.
Doporučuji všem, kteří hledají oddechovku, ale zároveň dojemnou love story.

jithushka
01.08.2020

Kolikrát se mi stalo, že jsem musela přečíst znovu celou stránku, jelikož text nedával smysl. Otřesný překlad. Slova, která byste v češtině použily málokdy, natož během komunikace s přáteli, napojování vět, které nemá logiku.. že by další snaha o doslovnost?

Nemohu hodnotit příběh, myslím, že po zásahu češtiny z něj moc dobrého nezbylo. Takže jedna hvězda za českou verzi a následnou korekturu. V originále se do toho pouštět nebudu, jednou stačilo.

lucakuca
28.07.2020

Co přesně znamená ten výraz „přátelé s výhodami“? Třeba, že ti platí zdravotní pojištění? Neeee :-), ale zamotá ti pěkně hlavinku jako tahle knížka, co se tváří jako naivní holka a přitom je to skrytá vážná dáma.

zuzka5372
05.07.2020

Kniha mě mile překvapila. Cítím velkou podobnost s mojí oblíbenou Než jsem tě poznala. Krásné, dojemné, stojí za přečtení...