Vernon Bůh Little

Román Vernon Bůh Little je drsnou a hořkou komedií situovanou do zapadlého městečka kdesi v Texasu. Vernonův spolužák Jesus přišel jednoho dne do školy ozbrojen a předvedl typickou americkou tragédii: při hodině matematiky začal bezhlavě střílet do houfu svých spolužáků a nakonec obrátil zbraň proti sobě. A tím svému kamarádovi pěkně zavařil. Veřejnost přece logicky požaduje viníka, obětního beránka, chce spravedlnost. Jenže vrah už nějak není k dispozici. Místo něj to schytá Vernon: rozlícení občané jsou přesvědčeni, že musí mít v masakru sám prsty, když byl Jesusovým jediným kamarádem. Je zatčen, uvězněn, vyslýchán policií, která mu samozřejmě nevěří ani slovo, a nakonec odsouzen k trestu smrti. Výchozí bod kontroverzní prózy byl zjevně inspirován skutečnými událostmi. Příběh podávaný v první osobě má v sobě vícero rovin – především se na svět díváme očima ztřeštěného teenagera, který si vymýšlí, kde může. Nakonec stojí sám proti všem, proti své slepicoidní matce, úchylným psychologům, zmanipulovaným úředníkům i úplatným policajtům. Bláznivou grotesku napsanou syrovým, přisprostlým jazykem a s ďábelským smyslem pro humor někteří přirovnávají k South Parku, jiní ke slavnému románu Kdo chytá v žitě. Sám autor k tomu dodává, že napsal satiru o tom, „jak Amerika George W. Bushe vypráví svůj vlastní příběh, a jak my ostatní reagujeme na střípky reality, které nám v zaobaleném stavu předkládají média.“ Roku 2003 získal DBC Pierre za svůj románový debut s podtitulem Komedie 21. století za účasti smrti prestižní ocenění Booker Prize....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2117/big_vernon-buh-little-RTi-2117.jpg 4.2130

Vydáno: , Odeon

Vernon God Little, 2003

Kniha Vernon Bůh Little

Finn69

Už při čtení jsem přemýšlel, k čemu tenhle příběh dospívajícího Vernona, takto mnohonásobného vraha a postrachu Texasu, přirovnat. Viděl jsem srovnání s Kdo chytá v žitě nebo třeba se South Parkem - ne, že by to do jisté míry nesedělo. Nejvíc mi to ale evokovalo cosi jiného, jen jsem si za prase nemohl vzpomenout, co to bylo. A nakonec mi to ve vaně (heuréka) sepnulo, no jasně, série Mládí v hajzlu C.D. Payna.
Na začátku jsem se pravda trochu ztrácel, časem ale přibývaly informace a věci se začaly spojovat, a nakonec se mi tahle tragikomická historie líbila. Ten pohled na svět očima puberťáka byl celkem přesvědčivý, byť často pochmurný a směrem k nejbližšímu okolí (hlavně matce) dost nemilosrdný. Ale to je asi v pubertě normální a to vás nemusí ani honit policie. Vytknul bych snad jen uspěchaný a nevěrohodný konec.

Greenfingers

Knihu, která se mi zpočátku příliš nezamlouvala, hodnotím nakonec plným počtem hvězdiček. Na pozadí tragické události se rozehrává další příběh, tentokráte tragikomický. Hlavní hrdina si postupně získal mé sympatie. Jeho vyprávění odhaluje scény plné absurdity, zvrácenosti a projevů pokřivených charakterů. Svět pohledem dospívajícího chlapce rozhodně není žádnou selankou. Oceňuji, že autor dokázal skloubit tak závažné téma s prvky satiry a humoru.

InaPražáková
05.11.2020

"Komedie 21. století za účasti smrti" není a nemá být realistická. Od názvu městečka Martirio přes plejádu postav redukovaných na jednu charakterovou vlastnost po soud a vězeňskou reality show, které by patřily spíš do hraného skeče. Právě v tom je ale její síla, společensko-kritický román ne po vzoru velkých klasiků, ale třeba níže zmiňovaného Mechanického pomeranče - nespravedlnosti a nesmysly 21. století vyvedené v takovém zvětšení, aby je nemohl přehlédnout ani slepý. Kdo jiný než puberťák by to mohl vyprávět? Navíc je správně zábavně hubatý, nedovzdělaný a okázale neobjektivní. Taky empatický, aby tu špínu kolem vnímal. Jenže pokud má být kniha ke čtení, musí být v jiných místech zase najednou vyspělý, používat výstižné metafory a působit málem sečtěle. Občas je to ode zdi ke zdi, ale když je od začátku jasné, že na realismus se nehraje, tak to nevadí.
Bavila jsem se celou dobu, přitom Vernonovy postřehy o pokrytectví, kariérách budovaných přes mrtvoly, neschopnosti projevovat city, o všemožných obvyklých součástech dospělého světa mají hodně do sebe. Tam to najednou realistické být začíná. Taky samozřejmě ohromná ukázka mediálního šílenství a paralelní reality, kterou vytváří, zde se specificky americkým přívažkem v podobě reality show 24/7, po kabelech až k vám domů.
Kniha stejně přístupná pro intelektuály jako pro občasné čtenáře nekomplikovaných textů, všem vpálí názor na svět mezi oči a na závěr se jim vysměje. Jestli se komise shodla na Bookerově ceně právě za tohle, byla to komise osvícená.

Mynny
09.05.2020

Velmi temná, absurdní a zároveň šíleně vtipná "epizoda South Parku", psaná neuvěřitelně bohatým jazykem (doporučuji číst v originále). Až na ne úplně zvládnutý závěr prakticky dokonalá. Pro mě osobně kniha roku, ale nedivím se ani opačnému hodnocení.

fnoudek
21.12.2019

"Že když se něco nestane, dokud nevidíš, jak se to stane - stane se to i v případě, že víš, že se to stane - ale nikomu to neřekneš...?"

mirabl
14.09.2019

Možná se zde nalézá přehršel badatelů, kteří mají akutní potřebu se šťourat v té hromadě sraček, která se zove Uplně Svobodná Amerika, mě tahle kniha ale neoslovila. Naopak, pokazila mi celý večer. Nebýt čtenářské výzvy, nedotknul bych se jí ani násadou od smetáku.

Metla
24.05.2019

Na školách v USA se rozšířil takový nešvar a bohužel nesouvisí se slovem „prcat“. Nezapadáte-li do kolektivu, stanete se dost možná terčem šikany a pokud se vaše psychická labilita sloučí s přístupem ke střelné zbrani... některým se život radikálně zkrátí, jiným ošklivě zvrhne.
Vernon Brian Little se ani nestačí divit, jak rychle jeho osud nabere směr střemhlav do prdele (jestli jsem Vás teď pobouřila, téhle knihy se nedotýkejte ani násadou smetáku). Vcelku obyčejný puberťák z nižší střední třídy je konfrontován s potřebou justice a společnosti někoho potrestat, se silou médií a související snadnou manipulací s veřejným míněním, s chybami dospělých i svými vlastními, zkrátka poznává lidstvo z jeho odvrácené, značně nelichotivé stránky (místy až přepáleně negativní). To vše podáno v živočišně odlehčené mluvě mladistvého ne přímo burana, ale přece jen kluka odkojeného televizí, což jeho srážku s realitou činí tím překvapivější. Značná část Vernových postřehů a přirovnání je úžasně trefná, až se tomu ani nechce věřit s ohledem na časté komolení různých jmen a slov, naznačující nevalnou úroveň vzdělání.
Držela jsem tomu nešťastnému hajzlíkovi palce, chytala se za hlavu nad hovadinami, kterých se ve své naivitě dopustil a smiřovala se s nezbytností ne právě veselého konce. Finále bylo jak drátem do oka; odpustím si spoilery, ovšem zápletka ztratila na věrohodnosti a pointa mi přišla zoufale triviální. Snad proto, že jako ateista odjakživa vím, kde hledat pomocnou ruku: na konci své paže a ne někde v oblacích. Rozumím, v jiných kulturách to může být objev - originální a odvážná myšlenka (nebo kacířství zasluhující kamenování).
Každopádně ty dva dny ve společnosti Vernona Bimbase Littlea měly švih a právě pro takové zážitky mám ráda Čtenářskou výzvu.
P.S.: Nezaškodí se trochu orientovat v americké kinematografii a hudbě, autor nešetřil popkulturními narážkami.

Gabetka
17.04.2019

Trochu jsem se čtení bála, ale v rámci výzvy jsem se do ní pustila a nelituji. Děj vnímáme z pohledu teenagera, jehož úvahy jsou vyjadřovány sice velmi nespisovnou formou, ale na druhou stranu s takovou bohatou slovní zásobou a nekonečným počtem trefných příměrů, že by mu mohl každý dospělý závidět. Vernonovo mlčení ohledně katastrofických událostí z něj udělají dokonalého spolupachatele a obětního beránka, kterého i vlastní matka nechá napospas. Vše, co Vernon pod tlakem událostí udělá, jen okolí utvrzuje o jeho vině. Až když ani nedoufáme, dojde k vysvětlení. Všechny dospělé osoby vnímané nedospělým jedincem zde vypadají jen jako absurdní karikaturní figurky prolezlé všemi myslitelnými hříchy, z nichž vrchovatě odkapává sobeckost.