felixrr felixrr komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Působivá a výborně napsaná kniha, děj vyprávěný ze tří perspektiv je přehledný a díly skládačky do sebe postupně zapadají. Nemám to jinak ve zvyku, ale tuhle pasáž o Vojně a míru ocitovat musím:

„Z knihovničky v pokoji, o který se dělila s Rosou, vytáhla Tolstého tlustou knihu, z níž se lidstvo stejně nepoučilo, protože ti lidé, kteří čtou klasiky, jsou dost chytří, aby chápali nesmyslnost války i bez líčení její krutosti, a ti, kdo by se poučit potřebovali, po žádné z moudrých knih nikdy nesáhnou.“

30.12.2023 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Čtivá, dojemná a hlavně celkově výborně pojatá kniha. Smrt jako vypravěč je originální nápad, stejně jako různé krátké výčty a seznamy, které dílu dodávají charakter. Přečteno v originále.

11.01.2024 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Musím říct, že mám dost rozporuplné pocity. Příběh je poutavý, dojemný, čte se výborně, o tom žádná. Ale občas jsem až zapomněl, kde že se vlastně děj odehrává. Spousta situací působí přinejmenším zvláštně nebo dost přikrášleně. Není to ostatně jen pocit, ale i fakt; na anglické Wikipedii např. najdete odkaz na poměrně obsáhlý výčet problémů, které s dílem má osvětimské muzeum...

02.06.2023 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

(SPOILER) Knižně jsem tento motiv četl poprvé a přišel mi vydařený. Konec s návratem z ideálně vypadajícího života naposledy do knihovny a potom reálné situace jsem čekal a přišel mi trochu moc deus ex machina, jak bylo všechno najednou zalité sluncem. Jinak ale nemám co vytknout.

07.02.2024

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Pokud nemáte Aristokratku v lásce, určitě dejte šanci tomuto dílu. Mnohem ponuřejší (i když ne děsivá) atmosféra a geniální cynismus.

04.12.2022 5 z 5

Představte si alternativní vesmír, ve kterém se Jiří Grossmann dožil vydání Forresta Gumpa, přečetl si ho, a pak s Miloslavem Šimkem místo povídek napsali román...

18.02.2024 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Dílo na mě zpočátku působilo zvláštně, hlavně mě dost zaskočil nekompromisní začátek, ovšem čím déle jsem četl, tím bylo lepší. Název kronika je ve finále skutečně výstižný, a morální úvahy i Bradburyho specifický styl zůstávají relevantní dodnes.

26.09.2023 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Konečně zase Čapkovo dílo, které se mi líbilo bez nějakého „ale“, a celkový vývoj byl stejně povedený jako vizionářské finále.

22.10.2023 5 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Od Jane Austenové jsem před čtenářskou výzvou nic nečetl, ačkoliv jsem už dlouho chtěl, navíc všechny moje plánované kingoviny jsou dost vydatné bichle, takže jsem se rozhodl právě pro Northanger. Příběh jsem si celkem užil, autorka uměla psát dost poutavě a navíc si své činnosti byla výborně vědoma, v knize neustále boří čtvrtou stěnu a přidává všemožné postřehy. Postavy tu nabízí vtipnou škálu všemožných lidských vlastností, kladných i záporných. Nejvíc mě pobavila ta parodovaná hororová pasáž.

17.10.2023

Severka Severka Nina Špitálníková

Konečně můžu taky pronést ono slavné „přečteno jedním dechem“. Naprosto skvělá, poutavá knížka, příběh z více úhlů pohledu, s překvapivými zjištěními a k závěru dost skutečností na zamyšlení. Za mě od autorky vůbec nejlepší počin, a to je Svědectví dost silná konkurence.

06.10.2023 5 z 5

Neználek na Měsíci Neználek na Měsíci Nikolaj Nikolajevič Nosov

Pokud jste četli naposled jako děti, tak můžu doporučit i v dospělosti. Je to najednou úplně jiný zážitek…

06.12.2022 5 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

(SPOILER) Ačkoliv ani film není zrovna pohádka, kniha je ještě o dost ponuřejší a nabízí i notnou dávku cynismu. Zároveň si autor očividně důkladně nastudoval vše potřebné, od paleontologie, přes teorii chaosu, až k blokům kódu, které v relevantních pasážích doplňují text. Jedinou vadou na kráse je několik nepříliš logických rozhodnutí postav v závěru knihy, které tu již nastínili ostatní komentující (proč jít počítat vajíčka do hnízda, když ostrov za pár minut srovná se zemí armáda, atd.).

26.02.2024 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Knížku jsem měl rozečtenou ještě před rozhodnutím, že si ji dám do čtenářské výzvy, následně jsem ji pak dočetl za půl dne. I když má rozhodně svoje kouzlo, v druhé polovině už mě začínala trochu nudit, neboť postoje protagonisty a hlavně slovní obraty se dost opakují, jakkoli vtipné byly na začátku.

17.10.2023 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Pro mě zatím jedno z největších knižních zklamání. O námětu a poselství se tu samozřejmě nemá cenu bavit. Stejně tak závěr je výborný. Zbytek je ale nepříliš povedený. V úvodu Prokop sužovaný kombinací chorob, která by pro běžného smrtelníka nebyla slučitelná se životem, následně nepříliš povedená a hlavně zbytečně natahovaná milostná detektivka.

26.06.2023 2 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Tohle pro mě byla dosti náročná jízda, ale stálo to za to. Příběhy jsou výborně propracované, každý má osobitý styl/žánr, prostředí, postavy, zápletku, jazyk a rozuzlení, přesto jsou protkané společným motivem. Rozhodně to není dílo, které by se četlo dobře a lehce, ale možná právě o to je působivější.

07.04.2024 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Přečteno za tři dny, co víc k tomu dodat.

02.11.2023 5 z 5

Jak vytrhnout velrybě stoličku Jak vytrhnout velrybě stoličku Marie Poledňáková

Povedená knížka, kterou od toho výborného filmu prostě neodtrhnete, ani kdybyste chtěli.

17.10.2023 5 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Dílo jsem četl ve dvojknize, kde následuje po Krakatitu. A ačkoliv je základní motiv vynálezu zkázy podobný, Absolutno mi mnohem víc sedlo formou. Útržkovité psaní zejména v druhé polovině připomíná Válku s mloky, a zkrátka to funguje. Podobností je vlastně víc - nechybí Čapkův typický jemný humor, publicistické prvky, pohled na situaci očima běžných lidí a apel na čtenáře. V celkovém kontextu tvorby za mě trochu přehlížené, ovšem o to lepší dílo.

03.07.2023 5 z 5

Plástev jedu Plástev jedu Josef Pecinovský

Začátek byl skvělý, prostředkem jsem se prokousával o poznání pomaleji (postavy mění identity a všemožně se nahánějí), konec zase řádně nabral obrátky.

04.12.2022 5 z 5

1984: grafický román 1984: grafický román George Orwell (p)

Názory se tu různí, ale za mě se tohle dílo moc povedlo, a osudové pasáže tu vyznějí lépe než jen na papíře. Nejpopisnější část zůstala jako text s ilustracemi, což chápu, neboť komiksová verze by byla prakticky neproveditelná.

24.02.2024 5 z 5