Marťanská kronika

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Soubor povídek je kronikou osidlování Marsu pozemšťany. Popisuje první neúspěšné pokusy o přistání a navázání kontaktu, přes konflikty mezi marťany a pozemšťany, až po definitivní ovládnutí planety lidmi poté, co zničili svou předchozí planetu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13682/big_martanska-kronika-eRN-13682.jpg 4.31153
Žánr:
Literatura světová, Povídky, Sci-fi

Vydáno: , Magnet Press (ČR)
Originální název:

The Martians Chronicles, 1950


více info...
Nahrávám...

Komentáře (188)

Kniha Marťanská kronika

janka2000
30. září

Příběh mi přišel krapet nesmyslný, ale když knihu budeme chápat jako jakousi úvahu o lidstvu, o vesmíru a životě, je celkem povedená.
Lidé cestovali na Mars a setkali se tu s marťany. Důležitý je právě pak ten (ne)vztah mezi těmito bytostmi, což nás má přinut se zamyslet.
Jsme opravdu tak skvělá civilizace? Máme úctu? Máme respekt? Jak se vlastně chováme?

velociraptor
29. září

Zajímavá knížka ze světa Sci-Fi. I na svůj věk se knížka čte skvěle. Je v ní krásně popsáno jak ČLOVĚK ničí jak zemi tak vesmír.

DOPORUČUJI!!!!!


tlllk
14. září

Začiatok bol rozpačitý, a mal som pocit že len ďalšie substituované scifi, kedy mimozemšťanom prisúdime ľudské vlastnosti, ale ten koncept čiastočne previazaných poviedok tomu dával širší rozmer. Nakoniec som si užíval tu temnú iróniu ....

Jaryad
06. srpna

Překvapilo mne, že se jedná o povídkovou knihu, ale podobně jako u Zaklínače to nevadí. Jen se musíme smířit s tím, že s některými postavami se již nesetkáme, že je doslova a do písmene zavál martský prach. Všechny postavy ať už Marťani či Pozemšťané prožívají útrapy zpočátku fantaskního rázu. Autor skvěle vykreslil podobu bytostí které rozbíjejí mýtus klasického mimozemšťana a vdechl jim schopnosti, které při četbě donutí čtenáře přemýšlet. Takže by mne zajímalo kdo nakonec byla žena z poslední povídky . Osudy jednotlivých postav, ale čím dál víc směřují k zoufalství a beznaději a kolikrát bojují s vlastním šílenstvím, představami a sny a zase šílenstvým.
Na jednu stranu je dílo napsané s hravostí, autor si pohrává se slůvky, jmény apod., na druhé straně je ale velká dávka tvrdosti, katastrofických úvah či skvělé psychologické prokreslení.

draka
29. července

Výborná a skvěle napsaná kniha, kterou jsem se zaujetím přečetl znovu i po mnoha letech. Je to nelichotivě vystavené zrcadlo lidské společnosti, které vede k možnému a postupnému zániku života nejen na “staré pozemské“, ale i nově osidlované planetě.

radimch
28. července

Neuvěřitelné, napsáno před 70 lety!

MarqueeMoon
10. července

Z hľadiska technologických detailov Marťanská Kronika neodolala zubu času, tiež niektoré nelogickosti môžu vyrušiť, ale to je pre mňa nie až tak podstatné. Dejovo zväčša stále zaujímavé nápady, pekne poskladané dielka s parádnou atmosférou marsu, ktorá vytvára priestor pre autorove názory a postrehy na ľudskú spoločnosť, jej základné rysy - najmä americký kolonializmus dostáva na frak - a jednotlivca v danej spoločnosti.. sú to stále aktuálne veci a problémy a obávam sa, že tu s nami budú ešte veľmi dlho pokiaľ nenastane nejaká nová kognitívna evolúcia:D
Poviedka Usher II. je pre mňa o niečo lepšia než samotný Pád domu Usherovcov od Poeho. Obe super a som rád za tento odkaz na tvorbu majstra hororových poviedok. A tiež na 451° Fahrenheita.
Celkovo vo mne zanechala táto kniha silný dojem.

Jana_Z
13. června

Samotná kniha mě zprvu moc nezaujala, asi to nebude můj šálek čaje. Tak ve třetině už to bylo lepší a začalo mě zajímat, jak se příběh vyvine. Nicméně z mého pohledu je to slabší kniha, na které ale oceňuji tu všude vzpomínanou Bradburyho poezii. Ještě musím zmínit doslov od Františka Vrby (ve vydání z roku 1963), který byl snad zajímavější než celá kronika. Je to velmi dobře napsaný text o tom, jak je ta Amerika špatná a CCCP nejlepší. Prostě dobový doslov, na kterém můžeme krásně vidět, co to tenkrát bylo za dobu. Trochu mě z toho mrazí.

1 ...

Doporučujeme

Já, robot
Já, robot