Marťanská kronika

Marťanská kronika https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13682/bmid_martanska-kronika-eRN-13682.jpg 4 1411 234

Soubor povídek je kronikou osidlování Marsu pozemšťany. Popisuje první neúspěšné pokusy o přistání a navázání kontaktu, přes konflikty mezi marťany a pozemšťany, až po definitivní ovládnutí planety lidmi poté, co zničili svou předchozí planetu.

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Magnet Press (ČR)

The Martian Chronicles , 1950

paulhunter
17.03.2012 4 z 5

Spíše než sbírku povídek, připomíná Marťanská kronika román, rozdělený na několik časových úseků, které na sebe přímo i nepřímo navazují. Dílo mě překvapilo hlavně z důvodu rozmanitosti jednotlivých částí a Bradbury mi opět připomněl, proč ho mám, jakožto autora sci-fi, tolik rád. I přesto, že zde Bradbury neřeší například technickou stránku letů ze Země na Mars a povaha planet zcela neodpovídá skutečnosti (vždyť dílo bylo vydáno roku 1953), příběhu to neškodí. Tím hlavním tématem je především povaha lidství a vztah člověka vůči své domovské planetě a i přes stáří knihy je Marťanská kronika plná zajímavých myšlenek, které jsou jsou navzdory času stále aktuální.

Kronika obsahuje i slabší texty, ale pokud bych měl vybrat ty nejlepší, byly by to Pozemšťané, Třetí expedice, ... ač bud stejně luna plát, Mlčíčí města a závěrečný Výlet na milión let, který mě potěšil především posledním odstavcem, uzavírajícím celé dílo jak se patří.

MyMilla
26.02.2012 5 z 5

Nejsem příznivcem sci-fi, ovšem táto sbírka mě nesmírně zaujala. A rozhodně ne proto, že autor má dobré jméno. Povídky nejsou pouhým vyprávěním, v každé se dá najít mnohem více, především jsou tam odpovědi na ty nejdůležitější otázky: co doopravdy jsme, kam jdeme a jaká je naše úloha na této planetě.
Líbí se mi i zpracování povídek a barvitost vyprávění, dovedu si živě představit každý děj a všechny povídky mají zvláštní snívou a někdy dokonce optimistickou náladu. Určitě stojí za přečtení.
Navíc kniha je skvělou inspiraci pro ilustrátory!

kurcatovium
07.02.2012 3 z 5

Po pravdě příliš nechápu zdejší hodnocení. Možná jsem měl příliš vysoká očekávání, možná mi to prostě jen nesedlo a možná to prostě není zas tak dobrá knížka. Opravdu nevím. Zato však vím, že některé části, úseky, kapitoly či povídky jsou opravdu slušné, jiné naopak moc ne. Co knize však chybí zdaleka nejvíc, je nějaká soudržnost či pojítko. Zejména díky tomu dávám poměrně nízké hodocení.

lazarus
05.02.2012 5 z 5

Bezkonkurenčně nejlepší povídková kniha všech dob.
Bradbury je prostě génius na povídky. Neexistuje ve světové literatuře srovnatelný autor.
Miluju soubor Ilustrovaná žena, ale tyhle jsou prostě nej

yerry
12.01.2012 5 z 5

Čo poviedka, to ďalšie sústo myšlienok na zamyslenie. Všetky majú hlbší zmysel a odkaz v nich zakódovaný je zrejmý. Ak má beletria všeobecne svoju krásnu literatúru, tak zo žánru sci-fi by v nej nemali chýbať Bradburyho diela a Marťanská kronika zvlášť. Absolútna klasika s absolútnym hodnotením odo mňa.

kniholka
08.12.2011 5 z 5

Pro všechny milovníky sci-fi povinná četba.

anthea
27.10.2011 5 z 5

Marťanská kronika patří mezi těch pár knih, které čtu znovu. Fantastická!!!

Ikkju
15.09.2011 5 z 5

Forma románu - povídek mi vyloženě učarovala...

Breburda
11.08.2011 4 z 5

Moje první sci-fi, líbilo, ale asi to nebude žánr mého srdce.

moonell
30.11.-0001 5 z 5

Rozhodně stojí za přečtení. Dostala jsem se k ní díky četbě k maturitě, a byla jedna z mála, co mě opravdu zaujala a ve spoustě myšlenek jsem se s ní mohla ztotožnit.

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Geniální kniha, jak expedice ze Země začaly objevovat Mars a po počátečních neúspěších se jim podařilo planetu skoro dokonale zničit. V ničení civilizací máme praxi.

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

............ koukám, někdo dá kronice 4 hvězdičky , přitom "skvěloušovi kájovi maříkovi" za pět knih 25 hvězd...... uf,uf - něco smrdí ve státě dáns..... vlastně českém.........

hana007
30.11.-0001 5 z 5

Uzasna knizka, ve ktere podle me nejde ani tak o mimozemske civilizace, jako ukazat na lidskou hloupost a nepoucitelnost z vlastnich chyb. Je to jedna z mych nejoblibenejsich knih.

Eileen281
30.11.-0001 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se do ní začetla, ale rozhodně je to sci-fi, které stojí za to.