Marťanská kronika

Marťanská kronika https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13682/bmid_martanska-kronika-eRN-13682.jpg 4 1411 234

Soubor povídek je kronikou osidlování Marsu pozemšťany. Popisuje první neúspěšné pokusy o přistání a navázání kontaktu, přes konflikty mezi marťany a pozemšťany, až po definitivní ovládnutí planety lidmi poté, co zničili svou předchozí planetu.

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Magnet Press (ČR)

The Martian Chronicles , 1950

Rihatama
03.05.2023 4 z 5

Lidé ze Země odcházeli osídlit Mars. Nebo kamkoli jinam, třeba na Divoký Západ... Povídkové zpracování expanze lidského druhu na Mars není pro člověka lichotivé. Vlastně ani Marťané nejsou nijak zvláštní mimozemské bytosti. A tak se vtírá logická úvaha, že tohle není o rudé a modré planetě, ale o lidském (potažmo "marťanském") druhu. Není divu, že u Bradburryho soudu neobstojíme. Po mně ať přijde potopa... Sami víme, co umíme a co jsme zač. A přece je třeba nám to připomínat. Že to umíme ocenit, pak dokládá nesmrtelná popularita Bradburryho děl, vč. kroniky. Je to neveselé, ale burcující čtení.

hippiesak
26.04.2023 4 z 5

Tak toto byla paráda milí fanoušci sci-fi... Netuším, proč jsem tuto knihu tak dlouho odkládal. Jsem rád, že jsem si na ni konečně udělal čas. Některé povídky byly možná slabší, ale jako celek musím hodnotit velmi kladně. Hlavně je třeba brát v potaz to, že to bylo napsáno před více než 70 lety... ;)

Lele61
17.04.2023 4 z 5

Bradbury je samozřejmě už velký klasik světové sci-fi. O tom není žádných pohyb :-) Jenom podle mého názoru Marťanská kronika (ač je nesporně velmi kvalitní) není tím úplným TOP v jeho tvorbě. Vrcholem jeho díla je totiž román 451 stupňů Fahrenheita.

Jája92
18.03.2023 4 z 5

Nebýt ČV 2023 nejspíš by mě tato kniha dozajista minula.
Je až s údivem jakou měl autor fantazii obzvlášť v době, ve které žil.
A jak se mu povedlo vystihnout mentalitu lidí, která je platná dodnes.
Nejsou to přírodní katastrofy, které Zemi zničí, ale dost obyčejní lidé.

špulo
13.03.2023 5 z 5

Už niet čo dodať po toľkých komentároch. Bradbury proste nestárne. A komu by sa zdalo, že predsa len nám trochu zostarol, tomu sa to predsa len zdá. Veru, zdá...

Filomena1961
22.02.2023 5 z 5

Soubor geniálně napsaných povídek, které jsou nadčasové. Bradbury měl úžasnou fantazii a představivost, uvědomoval si nebezpečí vědeckých vynálezů, které mohou lidé použít proti sobě při své honbě po moci, území, přírodních zdrojích. Povídky jsou v dnešní napjaté době obzvlášť aktuální. Z knihy na mě padl smutek při vědomí, že člověk jdoucí za svým cílem je schopen čehokoli i vlastní autodestrukce.

DK197
12.02.2023 5 z 5

E-KNIHA: Styl psaní a nápady v povídkách jsou tak geniální, že mě to na první dobrou uchvátilo. K tomu netřeba nic dodávat, Já jednoznačně doporučuji a jsem ráda, že jsem se k téhle knížce dostala skrz knižní výzvu. Protože sci-fi čtu opravdu málo a mohla by mi úplně utéct. Dávám plný počet hvězdiček i přesto, že ke konci už povídky nebyly tak nápadité, nepřinášely tolik nového, ale vyvolaly spíš neuvěřitelnou tíseň a smutek. Což mohl být sice účel, první povídky se mi líbily víc.

Čtenářská výzva 2023: č. 18 - kniha, co se odehrává ve vesmíru

veriszv
27.01.2023 5 z 5

Skvělé myšlenky, podané s literárním talentem. Čtení o lidech, které lidi neukazuje v moc dobrém světle. Kniha o které přemýšlíte, i když ji zrovna nečtete! Super!

Profesorskey
19.01.2023 5 z 5

Při čtení se občas usmějete. Ale nebude to takový ten úsměv, který vám na ústa vloží pociťované štěstí a radost. Je to takový ten ironický úsměv, který vám vykouzlí fakt, že kniha poprvé vydaná v roce 1953, kniha reagující na tehdejší dění a problémy, je stále aktuální dnes. Je to takové to pozasmání nad tím, jací jsme byli a jací stále jsme ve skutečnosti dementi.

Kniha je vzniklá sešitím ne-vždy a ne-zcela navazujících příběhů, nad kterými je potřeba myslet. Je zde popsána žárlivost, konzum, samota, naleznete i příběhy popisující přísloví jako "nechtěného největší krajíc", nebo "přání otcem myšlenky". Ale většinou zde najdete příběhy popisující i dnešní způsob života společnosti a příběhy popisující jedince v dnešní společnosti. Kniha není zcela sci-fi dílem, spíše jen používá Mars k tomu, aby mohla volně a bez svazování popsat to, co má být popsáno.

Rád se k ní vrátím. Protože pochybuji, že jsem pochopil vše, co nám chtěl autor říci. Přečtěte si ji také. Ta hořkost v úsměvu, kterou budete při čtení mít, za to stojí.

Thomas1222
15.10.2022 5 z 5

Obsah povídek nebo spíše motivace pro jejich sepsání je dnes opět aktuální. Kniha ukazuje, že od roku 1950 se mentalita lidstva příliš moc nezměnila. Brabdury v povídce "Výlet na milion let" píše:

"Život na Zemi se nikdy neustálil na něčem opravdu dobrém. Věda nás příliš rychle předběhla, lidé se ztratily v pralese techniky, jako malé děti se předháněli ve výrobě hezkých věcí, důmyslných přístrojů, helikoptér, raket a kladli přitom důraz na nesprávné položky, důraz na stroje místo na to, jak s těmi stroji zacházet. Války byly čím dál větší a větší a nakonec Zemi zabily."

V děsivé povídce "Přijdou vlahé deště" je pak:

"Jenže bohové odešli a rituál jejich náboženství nesmyslně a bezúčelně běžel dál."

Kniha je zdviženým prstem. Po dočtení knihy jsem si představoval, co by dnes Ray Bradbury asi mohl říct, napsat apod. a pak se mi ulevilo, protože autor nás opustil roku 2012 a nemusel tak sledovat, jak se opět plíživě válka vlévá do srdcí a myslí lidí.

Děsivé na těchto povídkách není to, na co by člověk mohl narazit mimo sebe při putování časoprostorem, nejděsivější pro člověka je sám člověk a to dalece před tím, než vůbec vesmírem cestovat začne.

los
10.10.2022 4 z 5

tohle jsou drobná filozofická podobenství demaskující morálku lidstva a člověka 20. století, s fascinující nadčasovostí a pro úvahu pozemšťana 21. století (který mj. vysílá sondy až k exoplanetám a skutečně se chystá expandovat do prostorů za Mléčnou dráhou)

črty nejsou moc dějové, proto jistě zklamou mnohého fanouška klasické sci-fi či thrilleru, ovšem děsivost nepostrádají, a dokonce i pro humor je místo = velmi jsem se bavil odhalením sentimentálního klišé, v němž autor vymýtí všechen život, aby ponechal jedinou (biblickou) dvojici, posledního žijícího muže a poslední žijící ženu, jejichž úkolem je znovu obnovit lidstvo = a tak nějak se vždycky romanticky předpokládá, že to jsou oba fyzicky dokonalí mladí jedinci - a Bradbury mě dostal... přečtěte si...

Leonora
27.09.2022 5 z 5

Na první pokus kdysi před lety mě to čert ví proč moc nezaujalo, ale teď... jsem unešená. Před tímhle jsem četla Clarkův Měsíční prach a byla jsem znechucená autorovým nedostatkem fantazie - a teď tohle! Potůčky na podlaze, šála ve spreji, postel z mlhy, puška střílející včely a telepatické halucinace! Famózní!!!
Je to poetické, je to hravé... a přitom zároveň hořce (sebe)kritické. Chce se z toho střídavě snít a brečet.

floribar
01.09.2022 3 z 5

Ze začátku naprosto geniální a dokonalé. Přesně takhle by vypadalo osidlování jakékoliv planety lidmi, podle mých představ. Ke konci mě ale kniha přestávala bavit a měla jsem se problém začíst.

lukaskmn1
21.08.2022 5 z 5

Geniální.

Renatka11
14.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Ray Bradbury si mě vloni získal skvělými 451 stupni Fahrenheita a teď mě opět dostal svou nádhernou kronikou z Marsu. Oproti nedávno čtenému Marťanovi se tady téměř neřeší technické detaily osídlování rudé planety jako ty psychologické a její kolonizace se bere jako logické vyústění poměrů na Zemi. Mars postupně osidlují astronauti, dobrodruzi, vědci, střední třída, černoši, stáří lidé a mnoho dalších a každá skupina i jednotlivec pro to má své vlastní důvody a svá vlastní očekávání. Některé kapitoly mě zasáhly víc než jiné, ale u všech se mi líbilo, jak na sebe krásně logicky navazují. Nejlepší pro mě byly Ylla, Pozemšťani, Třetí expedice, ...ač bude stejně luna plát, Má duše se vznáší ve výši, Marťan, Dlouhá léta i závěrečný Výlet na milión let. Bradburyho tak ráda přidávám k mým oblíbeným autorům a těším se na další setkání s ním.

PastorMal13
13.07.2022 4 z 5

Myšlenka, kterou nám skrze knihu autor dal, je vlastně poplatná ještě dnes.

iceVS
11.07.2022 5 z 5

Mohla bych napsat - jak vizionářské...
Jak nápadité..
Jak filozofické...
Jak ironické...
Jak nadčasové...
Ale to všichni vnímáme.

Takže napíšu - smutný, smutný, smutný...

Kdo měl zájem na tom, že jsem se tak totálně zdeptala...?

Eridan
30.06.2022 3 z 5

Čekal jsem 451 stupňů, dostal jsem sérii ne příliš provázaných povídek. Spojuje je meta příběh kolonialismu, chamtivosti, destrukce a obrazy z dobývání Divokého západu. Chyběl mi nějaký hlavní hrdina, s kterým bych to mohl prožít. V tom zástupu vedlejších postav se člověk snadno ztratil a hlavně k nikomu nepřilnul. A opravdu si lidé v roce 1950 mysleli, že je na Marsu kyslík a stromy? Plus za E. A. Poa a odkazy na Indiány.

JKDelaney
16.06.2022 5 z 5

Nádhera, paráda. Jak nadčasové. Tohle vše měl Ray B. ve své hlavě již v roce 1950. Nastavené zrcadlo naši civilizaci. Našemu pokolení. Čtivé a mělo to spád. A nyní vzhůru na Ilustrovaného muže.

Kory98
29.05.2022 5 z 5

Pro mě, jako milovníka sci-fi, to byl povídkový koncert :-) a mrzí mě, že jsem po knížce nesáhla už daleko dřív. První polovina se mi líbila o trochu více než druhá, ale ta myšlenka... Obdivuji Bradburyho, který chtěl skrze tuto knihu předat poselství, ale zdá se že málokdo na Zemi ho chápe. A když chápe, nemůže proti tomu zakročit a to je smutné. Nejvíc se mi líbily povídky Ylla, Usher II a Marťan.