Neználek na Měsíci

Neználek se po výletu do Slunečního města vydává se svými kamarády človíčky na Měsíc.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31836/neznalek-na-mesici-6D0-31836.jpg 4.2286

Neználek (3.)

Něznajka na Luně (1966)

Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Lidové nakladatelství

Sidonka3

Super. Bezdomovci, noclehárny plné myší, ziskuchtivci a podnikatelé, které se nezastaví před ničím, kosmonauti... Pestrý nepřikrášlený život, verze pro děti, popsaný víceméně takovej jakej ve skutečnosti je. Život není jen o dokonalém Slunečním městě. Já z knihy byla v dětství nadšená a klidně se do ní podívám i dnes, zda zůstal názor nezměněn. Každopádně se neztotožňuji s názorem některých zdejších uživatelů: prý že je tam až moc někdejší politiky a tato půvabná knížka je poplatná režimu. Ale pednrek! Se zápalem jsem to kdysi četla, se zájmem si prohlížela ilustrace od Jaromíra Zápala... Jo, a před chvilkou jsem dala jednomu bezdomovci drobný, aby měl na svoje potřeby. A pak že to neni ze života.:) - No, možná byl Nosov trochu chycený pod krkem a přinucen, aby napsal trošku i o těch světlejch zítřcích. Nevím, jako děcko jsem to nezkoumala a už tehdy příběh brala s rezervou, je to především pohádka. Každopádně život byl pro někoho těžký za socialismu a je pro někoho obtížný i teď. Knížka má z dětského úhlu pohledu drive, je celá taková povedená... a vypovídá mimo jiné i o nespravedlnosti světa a o tom, že není radno hned všem věřit. To platilo za komoušů a to platí i dnes. A basta. Komu se to nelíbí, může říci dětem, že nic není černobílé a spustit přednášku o zlu před rokem 1989. Za mě - převažuje názor: "Nikolaji Nosove, podařilo se ti to!"

farmisek
11.10.2017

Knížku jsem s nadšením četla jako malá když ji teď syn objevil v knihovně, s nadšením jsem si zážitky malého Neználka užila ještě jednou.

Pavelpi
25.04.2017

K téhle knize jsem se dostal mnohem později než k prvním dvoum dílům.Čtivá je pořád jako předchozí dvě,ale dějově to už je slabší.Také už to není pro menší děti a myslím,že tenhle díl bude brzy zapomenutý,protože propaguje jiné myšlenky,než jsou oficiální dnes.

princesse
03.04.2017

Kniha kterou jsem četla jako dítě, možná mi i byla čtena ještě. Nyní jsem ji četla své 6ti leté dceři, která včera posmutněla, když jsme dočítaly poslední kapitolu a sdělila mi, že až vypiluje čtení a nabere síly, protože je na ni kniha opravdu hodně těžká, tak si ji přečte sama ještě jednou. Takže kolegyně mi půjčí i další díl. Doma bude radost. I já se těším.

Ema22
23.03.2017

Kniha mého dětství, když mi bylo asi 10, dokázala jsem ji přečíst za jedno odpoledne a vymlouvala se, že mě bolí hlava, abych nemusela třeba k babičce. S napětím jsem fandila Neználkovi s Buchtíkem. Dodnes si pamatuju, jak jsem se smála scénám v nejlevnějším hotelu na světě, jak Neználek strkal jeden šprdlík za druhým, aby mohl spláchnout mýdlo, aby měl světlo, aby se vyspal. Jak mě děsilo, že někde můžou v noci běhat krysy a pokousat obličej. Viděla jsem svět Měsíčňanů dětskýma očima a nedomýšlela průhlednou angažovanost.

gonga
20.03.2017

Takřka geniální Nosovovo opus magnum, kde autor pronikl do duše kapitalismu více než mnozí jiní a předestřel nástrahy tohoto zřízení nevinným dětským duším. Nedávno jsem si kupříkladu v IKEA připadal jako v Hotelu u levného bydla, taky je zde spousta věcí nekompletní a jeden je dostane teprve tehdy, když připlatí. Nikolaj Nosov sice psal propagandu, ovšem jeho propaganda byla poučená, tudíž jsem díky němu pochopil principy akciového trhu již v 10 letech. Nutno zmínit kongeniální Zápalovy ilustrace, bez kterých si mnozí z nás Neználka nedovedou představit dodnes.

08.03.2017

No v obsahu už je to špatně, neználek s Buchtíkem omylem odstartují raketu a letí v ní sami. (omylem ji odstartoval Buchtík). Na měsíci je to jako by malíčkové z komunistického Kvítečkova,přiletěli do kapitalistické Ameriky. Ale i přesto všechno, mne dokázala knížka pobavit a rozesmát nad jmény jako Bleshing, Scouperfield...měnou byl shwidling... byli tam zlí policajti a bezdomovci...dalo se tam rychle zbohatnout a zchudnout...no prostě jinej svět...,než přiletěla další raketa a došlo k převratu a i na Měsíci začal vládnout proletariát... akorát jsem tehdy netušila,že se jeho část přenese po roce 1989 i sem....

Freedomova
28.02.2017

Měli jsme jako děti doma všechny Neználky a tenhle jediný byl ilustrovaný někým jiným než Jaromírem Zápalem, tím byl pro mne výjimečný. Nadchl mě hlavně komiks na vnitřním přebalu knihy, kde se Neználek topí v jakémsi kečupu. Neználkovy příběhy mám dodnes ráda, propagandu v nich nevnímám a pokud ano, přijde mi to jako úsměvné retro, které k Neználkovi prostě patří.

jindra-svita
16.02.2017

Sice stará kniha, ale vážně pro děti moc hezké vyprávění.

Lessana
11.02.2017

Po rokoch som sa k Neználkovi na Měsíci opäť vrátila a ostáva mi skonštatovať len: DOKONALÉ. Krásny preklad, nádherne ľubozvučná čeština, kúzelné ilustrácie a napínavý príbeh pre citlivé duše všetkých vekových kategórií. Tie ocenia jednoznačný, len málinko alegorický popis (žiaľ i našej dnešnej) spoločnosti a "človíčkov" v nej i autorovo vizionárstvo, ako to všetko napokon dopadne s troškou technologickej pomoci od dobrých (mimo)zemšťanov.

hanak_v_exilu
21.01.2017

Každý další díl je víc a víc protknutý komunistickou ideologií. Z toho třetího indoktrinace přímo čiší. Naštěstí Nikolaj Nosov skončil u něho, protože kdyby pokračoval ve stupňování dál, tak by čtvrté pokračování mohlo pojednávat o Neználkovi jak zavádí socialismus v Angole. I tahle knížka se ale dá číst jako krásně pohádkový příběh. Bohužel jen dětskýma očima. Po letech už ony skryté a méně skryté významy trochu ruší. I propaganda se dá psát přitažlivě, jak ukázalo Sluneční město.

panouk
02.06.2016

Doposud ve svých 42 letech, si ji občas přečtu. Nádherná vize kapitalistického systému a modelu komunistického převratu, jen mi tam občas chybí nějaká ta vláda, hlavy státu, nebo detaily rodinného života. Že by žádný neměli :-?

Lessana
23.03.2016

V mojom srdci, dá sa tak povedať, má táto "ružová" knižka špecifické miesto. Bola to totiž moja prvá kniha, ktorú som čítala ako dieťa v češtine (teda v českom preklade). A práve vďaka nej som si češtinu osvojila a zamilovala.

sasena
22.03.2016

Knížka se mi jako dítěti hodně líbila a že je to komunistická propaganda jsem si uvědomila až na pokraji dospělosti. :-D Což zajisté vypovídá něco ne příliš lichotivého o mém IQ. Ovšem díky tomu jsem si ji pěkně užila a dobrodružství z Měsíce mi připadala hodně zajímavá. Třeba jak začal Buchtík obchodovat se solí a začalo se mu na chvíli dobře dařit, poměry v kriminále, různé atrakce, zneužívající ubohé hladové človíčky...Když jsem si uvědomila, že Kvítečkov a Sluneční město jsou vlastně SSSR a vnitřní Měsíc USA, všechno najednou dostalo úplně jiný rozměr a trochu mi to knihu znechutilo. Ale myslím, že by mě dokázala pobavit i dnes a hlavně bych spoustě věcem rozuměla. :-D

Red-Donald
12.03.2016

Nemyslím si že dokážu posoudit jakou myšlenku celá kniha má, ale tento Neznalek na mně vždy působil podivným dojmem a nálepka Pohádky se ani pro toto dílo nehodí. On autorův pohled na svět není tak špatný, například kapitola kde je Neználek s Kozlíkem v hotelu u Levného Bydla je skoro jako ze života (však to známe, né?) Ale ta nálepka dětské knihy je závádějící, víc než se může zdát.

mulderka
26.01.2016

Třetí Neználek je docela solidní, neváhala bych napsat, že mnohem dospělejší plnokrevná sci-fi, řiznutá samozřejmě propagandou, která však tehdy trčela snad z veškeré oficiální sovětské literatury. Takže ve srovnání s jinými SF "veledíly" té doby je ještě dost slabé kafe.
Když tak oprašuji knžky, které čekají, až si je po mně přečtou moje děti, občas si v Neználkových dobrodružstvích zalistuji a baví mě to i teď. :-)
A moje nezměrné díky autorovi, že díky Neználkovi na Měsíci jsem v době kuponové privatizace znala pojmy jako akcie a burza a nečuměla jsem na tržní ekonomiku jak tele na nová vrata :-)

Dax
16.01.2016

První kritika buržoazie a kapitalismu mého života. Dodnes nezapomenu na situaci, kdy měl Neználek zaplatit za jídlo a nevěděl, co po něm číšník chce.

Sandik
22.10.2015

Třetí díl neználka jde ideologicky nejdál a líčení zlotřilého kapitalistického systému je na samé hraně toho, co ještě je možné číst dětem, aniž by je člověk úplně vyděsil. Naštěstí ani v tomhle případě ta kniha z vašich dětí malé komunisty neudělá a může to být dobrý start k tomu, abyste si s nimi o těch věcech popovídali. Myšlenky socialismu a komunismu totiž nejsou nebezpečné proto, že by nereagovaly na reálný problém evidentní nespravedlnosti světa a značné nefunkčnosti "kapitalistického" zřízení, nýbrž proto, že jsou krajně utopické a při pokusu o realizaci navíc znamenají nutné nastolení ošklivé a zlé diktatury... Celkový dojem: 75%

Hun
10.10.2015

Ne každý tu souhlasí s tím, že jde o politickou propagandu. Tak samozřejmě o propagandu JDE, je to jednoznačný záměr autora.

Na druhou stranu je to propaganda jemná (není to protimluv?) a jako dítě mě nerušila. Zpětně se nad tím člověk pousměje.

marcela6183
07.06.2015

Na tuhle knížku fakt komentář psát nebudu.
Napsal ho za mne 18/9/14 DrKvak.
Jen bych si dovolila podotknout, že pro mne nejde o odpad, ale pěknou trojku:-D

MP17
04.02.2015

Kapitalismus tady dostal pořádně na frak! Tento Neználek už není rozhodně pro malé děti, ale ty větší určitě bude bavit. Jen té propagandě nesmí podlehnout v reálném životě.

reader.007
22.12.2014

Jediné Neználkovo dobrodružství které jsem přelouskala až v dospělosti. Dobře jsem udělala a dost jsem se bavila. Ano, je to třeba propaganda, ale na čem jiném má člověk dětem taky ukázat tu nebetyčnou blbost utopistického světa kde jsou si všichni (správní) rovni, bohatí jsou pochopitelně zlí a jejich náprava začíná až zchudnutím... Podle mě je to mnohem mírnější než třeba takový Sekora a některá jeho hmyzí veledíla.

kacaabba
04.10.2014

Čteno s dětmi. Škoda více psát. Jen bych se opakoval. Finskej to vidí stejně jako já.

DrKvak
18.09.2014odpad!

V této naprosto nezaujaté a apolitické knížce se Neználek opět vydává na cesty. Dostává se do vnitřku Měsíce a poznává krutou realitu tamní společnosi. Jak jím prochází, čím dál tím víc toho zjišťuje o nespravedlivé a zlé společnosti ve které jsou měsíčňané nuceni žít. Brzo také poznává co jsou to centigy a shwindlingy, dozvídá se o chudobě tamních obyvatel a protože nežijí v harmonické společnosti, kde všecho patří všem, dostává se Neználek dokonce i do vězení... To jste si sakra nikdo nevšiml jaká je to hnusná propaganda? Vždyť celému městu vládnou zlí buržoazní podnikatelé se jmény jako třeba Skrbling, nebo Scouperfield a měsíční města se jmenují Hrabillon nebo Mamonville. Díky těmto „zvláštním jménům“ mi už na konci knihy chyběla jen poznámka autora: Jakákoliv podobnost s jedním konkrétním národem je čistě záměrná.

CaptNemo
01.08.2014

Jako dítě jsem to úplně nechápal. Pořád je to skvělý Neználek, ale je tam asi trochu moc politiky... Ta obálka v profilu knížky mi moc nesedí. Lepší je ta růžová...

Roselunda 1928
16.06.2014

Super. I když jsem přeskakovala kapitoly, co nebyly o Neználkovi, knihu jsem si užila. Mému bráchovi se taky líbila. Ale, navzdory tomu, že mě Neználek pomalu přestává bavit, Doufám, že mě zase někdy v budoucnu zaujme.

turbosound
24.03.2014

Na růžových nadpisech (pokud si dobře vzpomínám) ve vydání z roku 1976 jsem se s otcem jako pětiletý naučil číst, takže ze sentimentu dávám 4 hvězdičky. Když jsem to četl později, příběh už se mi nelíbil tak moc, jako třeba v Neználkovi ve Slunečním městě. Nicméně, obrázky jsem miloval a i dnes si je moc rád prohlédnu.

Finskej
09.02.2014

Existuje-li ztělesnělý a zhmotnělý rozpor v jednom objektu, je to Neználek. Na jednu stranu je to skvostná dětská knížka - a na druhou tak neuvěřitelná propaganda, že je člověku až špatně při pomyšlení, jak efektivně soudruzi postihli a dokázali zpracovávat již dětskou duši. Takže si jeden musí vybrat. (A řeči o "netahejte sem politiku" z dobrého důvodu odmítám - on ji sem neúhybně zatáhl sám autor, když to komunistickou utopii oslavující dílko sepsal. Jenže... pořád je to moc zábavná pohádka. Taky. Zároveň. Ach jo.)

tyzik.cejka
29.10.2013

Neználek propadl sbohem!

Darz
25.10.2013

Knížka plná hřejivé člověčiny, podle mě nejlepší neználovo dobrodružství, dostane se na měsíc a tam zažívá nečekaná dobrodružství. Ilustrace Jaromíra Zápala ke knížce jsou ideální a vlastně spoluvytváří svět malíčků tak dokonale, že líbezněji to nejde!. No prostě paráda. Můj syn čte nyní druhý díl, Neználek ve slunečním městě. Má se nač těšit, Neználek na měsíci je ještě lepší. Svět dětsví, svět Neználka, to je kouzelná říše. Tak přejme dětem ať se jim líbí. Bohužel někteří političtí hltači, zaslepenci vidí v knížce politiku a snad dělají i nějaké rozbory obsahu :-))). Ježíš, dyť to je jen kouzelná dětská knížka! Tak ji nechte dětem i dospělákům, kteří ještě nezapoměli, jaké to je být dítětem a dokáží vidět svět malíčků jaký je - prostě kouzelně naivně pohádkově dobrodružný! Politiku si strčte za klobouk!

cesty na Měsíc

Nikolaj Nikolajevič Nosov