Neználek ve Slunečním městě

Neználek ve Slunečním městě

Nová dobrodružství Neználka a jeho kamarádů. Neználek, Knoflenka a Strakáček se s pomocí kouzelné hůlky vydají do Slunečního města. Jak už název napovídá, ve Slunečním městě je všechno dokonalé: stále svítí slunce, všechno funguje, všichni se na sebe usmívají, na každém kroku čekají noví přátelé, příjemná překvapení a spousta nejrůznějších vynálezů. Kniha, kterou podobně jako Neználkovy příhody, doprovodil veselými ilustracemi Jaromír Zápal je určena pro čtenáře od šesti let. Kapitoly: 1. Neználkovy sny, 2. Kterak Neználek konal dobré skutky, 3. Splnění Neználkova snu, 4. Setkání se Špindou Strakáčkem, 5. Jak se Neználek, Knoflenka a Špinda Strakáček vydali na cestu, 6. První dobrodružství, 7. Cesta jde dál, 8. Cirkula a Planetka, 9. Radiola, 10. Konečne u cíle, 11. Na sklonku dne, 12. Kterak Neználek rozmlouval se svým svědomím, 13. Aršík a Literka, 14. Jak Neználek z novin poznal, kde má hledat Aršíka, 15. V zoologické zahradě, 16. Kterak se Neználek, Knoflenka a Strakáček setkali s Pegáskem a co z toho bylo, 17. Setkání s Krychličkou, 18. Ve stavebním výboru, 19. V divadle, 20. Kterak se Neználek a jeho přátelé setkali s inženýrem Špuntíkem, 21. Návštěva v továrne na oděvy, 22. Dobrodružství strážníka Hvizdulky, 23. Další muka svědomí, 24. Jak dostal Neználek šachovou horečku, 25. Objevení strážníka Hvizdulky, 26. Vážné události, 27. Pod vládou větroplachú, 28. Objevy profesora Trubejše, 29. Setkání s přáteli, 30. Jak Neználek přišel o kouzelnou húlku, 31. Shledání s kouzelníkem, 32. Svátek rukaviček, 33. Jak se stali Neználek, Knoflenka a Strakáček slunečními bratry....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/47929/neznalek-ve-slunecnim-meste-47929.jpg 4.4335

Neználek (2.)

Něznajka v Solněčnom gorodě (1959)

Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Knižní klub, Lidové nakladatelství

Briv

Druhý díl jsem měla jako malá holka půjčený z knihovny a teď, po letech, jsem se k němu opět vrátila. Musím přiznat, že jsem si jej moc nepamatovala, ale i tak se mi to opravdu líbí. Obdivuji, když má někdo takovouto fantazii - ty jména, vynálezy, malíčci a malenky. Ilustrace jsou fantastické. Je to moc milá kniha, mám ji ráda.
P.S.: Neználek mi vždy připomínal, mého kamaráda ze ZŠ, který mi nakonec byl i za svědka:).

knihomolka525

takové nádherné ilustrativní knihy už se na pultech neobjevují.ŠKODA

Adelajda_4

Pokračování mého oblíbeného Neználka, nezklamalo a bylo to fajn.

princesse

Četly jsme s dcerou a po Neználkovi na měsíci opět spokojenost. Chystáme se pro změnu na Děti z Bullerbynu.

zazvorek

V devíti letech jsem pod jejím vlivem napsala svůj úplně první literární výplod. Jmenovalo se to O Pomeranči a Citrónovi a bylo to o tom, jak tyhle dvě postavičky dojdou do úžasného města, které bylo totální vykrádačkou malíčkovské sluneční utopie, jen se to tam místo Človíčků hemžilo ovocem a zeleninou (to zas asi byla vykrádačka pohádky O statečném Cibulkovi). Když je vám devět, je vám fakt nějaká komunistická propaganda ukradená, hlavně že to je plné nápadů. :-)

Já si vždycky představovala to město,kde se otáčejí domy za sluncem a kombajny na polích pracují automaticky... mě se to moc líbilo,jako dítěti. V roce 1973, když u nás tahle knížka vyšla,mi bylo 5 let a četla mi ji mamka. Později jsme si ji čítávala sama a pořád ji mám v knihovně,nedávno jsem se do ní zase dívala..... pan Nosov měl nádhernou fantazii. A hlavně když se Pšenda Strakáček v hotelu nedobrovolně sprchoval :-D

Hanule77

Děti ve třídě o ní hodně básnily a byly z ní nadšené. Tak jsem si ji půjčila v knihovně...a nezačetla jsem se. Neználek mě prostě nechytl :)

ovpana
26.07.2016

Krásná kniha z našeho dětství

evelýny
16.05.2016

I já zapomněla na tuto knihu, v mém dětství tak oblíbenou. Dokonce bych řekla, že to byla první kniha, kterou mi ,,přinesl Ježíšek" a kterou jsem si sama přelouskala :-). Líbila se mi titulní obálka a vůbec ilustrace v celé knize a učaroval mi Neználkův klobouk. A kdo by nechtěl kouzelnou hůlku. A ta jména. Kvítečkov, Knoflenka, Buchtík, Krychlička, Preclík - tolik fantazie.
Moje dcera však tuto knihu neocenila. Snad v mojí knihovně čeká na moje vnuky. Doufám...

P.S. Zamýšlel autor primárně ve svém díle propagaci komunismu? Já ji rozhodně v knize v mých osmi letech neřešila. Já si užívala fantastické čtení s prvky sci-fi.

IYv
10.03.2016

Neználek! jak jsem na něj mohla nevzpomenout? Řadím ho do čtenářské výzvy - kniha mého dětství a hned.
Milovala jsem Sluneční město i Kvítečkov, jako dítě mě nenapadlo přemýšlet, jestli je tam nějaká paralela (i když u "Neználek na Měsíci" jsem ty imperialisty viděla už i já). Krásné ilustrace, spousta zajímavých strojů, šachový robot a tak dále.
Zkusím Neználka v budoucnu předložit vnučce, co ona na to.

Dani25
02.03.2016

Nevedko bola moja oblubena knizna postava v detstve a teraz som si ju znovu precitala a znovu som bola to male dieta :)

mulderka
26.01.2016

Sandik: skoro všechno jste už napsal a zhodnotil za mě. Jelikož se občas i jako dospělá ráda vracím k oblíbeným knížkám, na kterých jsem vyrůstala, taky jsem odhalila mezi řádky paralelu: větroplaši = hippies, žlutozelené kalhoty = džíny a to "experimentální" divadlo = beatnická a vlastně celá západní kultura. A docela by mě zajímalo, jestli tohle autor hlásal z přesvědčení nebo mu to bylo nařízeno shora nějakou tou svazovou komisí pro dětskou literaturu - což by nebylo v sovětských poměrech té doby nic divného. Stačí, jak zatočili po válce se SF :-(
Ale tohle jsme jako děti samozřejmě neřešili, s chutí jsme se účastnili dobrodružné cesty tří hrdinů a čekali, kdy kouzelná hůlka ztratí svou moc...
Jsem zvědavá, jestli si Neználka někdy přečtou moje děti. Pořád na ně v knihovničce čeká :-)

alef
21.10.2015

Mám ráda sci-fi, fantasy a dobrodružství ... a vlastně mě provází už od dětství ... jak já měla všechny tyhle Neználkovy příběhy ráda ... tyhle vynalézavý malinkatý kluky a malenky a jejich cesty za dobrodružstvím :-).

marcela6183
07.06.2015

Byla to první knížka, kterou jsem z celé trilogie četla. Prostě proto, že v době mého dětství se na knížky čekalo a v době vydání prvního dílu jsem byla předškolák - a rodiče do foroty nekupovali.
Celý ten motiv putování za poznáním, poučením a "dospělostí" mi opravdu přirostl k srdci. Ještě dneska mám právě ted chuť jít a aspoň prolistovat.
Krásná alegorie, zajímavá myšlenka a co si budeme nalhávat, taky trochu sci-fi (auto s botami?). Můžete se smát, máte chuť vytahat Neználka za uši a čekáte, co vyvede oslík a větroplaši. A čtete pořád dál, protože nejde přestat.
Ano, jsou tam i politicky zaobalené věci. Politika je všude, něčím se to odůvodnit muselo. Prostě zapomeňte, jako dítě ji moc nepoberete, pro dospělého je úsměvná. A sorry, ale zas tak špatná není. Myslím kniha, ne politika.
Spokojené tři a půl.
Jak tak přemýšlím, tak vidím tak trošku paralelu Knoflenka-Hermiona, Špidla Strakáček - Ron, Neználek - Harry.

Sandik
20.05.2015

V hodnocení tohoto pokračování Neználkových příhod bych měl v zásadě zopakovat to, co jsem psal už u hodnocení první knihy. I zde nacházíme ideální svět, který je ovšem ještě utopičtější. Malíčci a malenky pracují bez nároku na odměnu, ovšem v restauracích i obchodech si bez placení berou cokoli podle chuti. Zároveň nejen usilovně pracují, což se ovšem týká pouze některých z nich, neboť mnozí jiní tráví celý den v parcích a koutcích zábavy a oddychu, ale také zapojili stroje a moderní techniku obecně, takže bez problémů "poroučí větru i dešti"...
Skoro to vypadá, že děti "dostatečně nepochopily" relativně nevinný a nenápadný komunismus první knihy o Neználkovi, a tudíž ho dostali ve druhé knize v naprosto v explicitní podobě. Posunem je například i to, že zde už ani omylem neplatí v prvním díle vcelku fungující fyzikální zákony a mnohé vynálezy jsou tudíž naprosto fantastické a zcela nereálné. Zajímavé je také to, že obyvatelé Slunečního města podléhají módě, fenoménu i u nás především v první polovině padesátých let často pranýřovanému a považovanému div ne za "buržoazní pavědu", neřkuli za "nenápadný způsob zotročování žen"... Ta také v podstatě způsobí "vládu větroplachů", jejíž projevy v divadle či na koncertech povážlivě připomínají projevy avantgardního umění. Jak se zdá, ve slunečním městě jinak vládne ten správný "socialistický realismus" a nic takového jako je experimentální divadlo či atonální hudba zde nemají místo...
Samozřejmě je nutné zdůraznit, že ani tuhle dosti neuvěřitelnou ideologickou masáž děti rozhodně nepochopí tak jak to autor zamýšlel a jistě z nich kniha neudělá malé komunisty. V dětských očích zůstává kouzelný a v dobrém slova smyslu fantastický příběh plný zajímavých situací a vtipných míst. Z pozice rodiče k tomu můžu dodat, že i míst pro děti poměrně poučných.
Celkový dojem: 75%

pe.tik
29.04.2015

jako dítě jsem to nečetla,obrovská bichle a malá písmenka :)Začala jsem ho číst synovi když byl malej už jen proto,že jsem si ho vždy chtěla přečíst....a hrozně jsem se nasmála...doporučuji si všechny Neználky přečíst..klído jako dítě nebo dospělák :)

Jusťa
02.01.2015

Dlouhá kniha,ale zato hezká.

Ika6
02.01.2015

Ty jména jsou nejlepší.

CaptNemo
01.08.2014

Zásadní kniha dětství - díky ní mám rád scifi a snažím se dodržovat Špindovu zásadu "nikdy se ničemu nedivit". :-) Jaké bylo moje překvapení, že kongeniální ilustrace nejsou dílem ruským, ale pana Jaromíra Zápala! Jejich detailním studováním jsem strávil stejně času jako samotnou četbou. V Moskvě jsem si našel ruské originály a nesahají českým kresbám ani po paty.

rosse007
14.07.2014

Knížka kterou nám četla naše máma a teď když jsem máma já ji čtu zase svým dětem a jsem ráda že je baví stejně jako mne tehdy!

Roselunda 1928
16.06.2014

Nádherné pokračování, Špinda Strakáček je super, bohužel ale platí to, co jsem napsala u knihy Neználkovy příhody............:(

Darz
25.10.2013

Prostě kouzelná knížka, kterou jsem v dětství četl a nyní jí čte můj syn. Petře 17 se nedivím že si knížku i když je na prahu dospělosti vezme s radostí do ruky.

Petra17
27.08.2013

Pěkné počtení, když nevím co by. I teď v tomhle věku se tím ráda odreaguji. Člověk u toho zapomene na ve patné a myslí jen na malenky a malíčky a samozřejmě Neználka.

mh.mail
04.07.2013

Rozhodně v období dětství nejoblíbenější z trilogie o Neználkovi. Neználek společně s kamarády Špindou Strakáčkem a Knoflenkou dojedou do Slunečního města, kde kromě toho, že tam vládne také komunismus, jsou nejen technologicky mnohem vyspělejší, než spíše na romantických principech fungující Kvítečkov. Úžasné vynálezy a důmyslná technika Slunečního města mě okouzlovala. Nejvíc se mi asi líbily šachové automaty, s těmi by hra musela být opravdu zábavná. A v neposlední řadě - kdo z dětí by nechtěl mít takovou kouzelnou hůlku, jako dostal Neználek? Mně by se hodila i teď.

tyzik.cejka
29.03.2013

asi zas se k tomu nedá co dodat jedno slovo Dokonalé

kika 13
08.02.2013

Krásné čtení pro mě vzpomínám ráda.

petka-2007
22.01.2013

Tuto knihu jsem v dětství měla strašně ráda a mám ji stále schovanou pro svou dceru :-)

Peršanka
06.01.2013

Takové srandovně sci-fistické a futuristické, taky moralitka o větroplaších. Šprtka Knoflenka... Četla jsem jako dítě víckrát.

gonga
23.08.2012

Doklad skutečnosti, že ne vše, co je z Ruska, dokonce onoho socialistického, nutně musí být špatné. Ano, Neználci jsou poměrně průhledná propaganda, ale poutavě napsaná a navíc místy dosti trefná a vždy velmi zábavná.

ondra1995
14.08.2012

Jedna z mých úplně prvních přečtených knih. Nikdy jsem se k ní sice nevrátil a moc se mi už nevybavuje, ale pamatuji si, jak jsem se těšil, jak si před spaním přečtu dalších několik stránek.