Plástev jedu

Představte si svět, který je tak přelidněný, že celý povrch kontinentů je zastavěn do výšky několika set metrů, představte si svět, kde většina lidských bytostí pozbyla vlastní vůli a žije jen proto, aby pracovala a regenerovala své síly, představte si svět, v němž je společnost ostře rozdělena na pracující a vyvolené, představte si svět, který tak připomíná strukturu úlu, že se zde pro běžné pojmy používají slova trubec, dělnice, plástev, královna… Jaký může být osud jedince, který se omylem dostane do soukolí nestvůrného systému, ale také jaký může být osud vyvoleného, který se vzepře zavedeným pořádkům? Podaří se uniknout z nestvůrného bahna plástve? Podaří se prorazit tím nestvůrným systémem násilí, byrokracie a zvůle, kde není místa pro soucit a lásku? Román je rozvedením jedné z nejlepších povídek tohoto autora Její Veličenstvo (in: Lovci zlatých mloků, vítězná povídka Ceny Karla Čapka). Popisuje přelidněný svět, ve kterém na hrstku bohatých vládců musí těžce pracovat miliardy „trubců“ – lidí zbavených inteligence a uzpůsobených na specializovanou fyzickou práci. Hrdinou povídky je trubec Mayo, který si v důsledku omylu vymění identifikační štítek karnet s členem kasty bohatých vládců, Monem Lesterem. Zatímco Lester zmizí mezi ostatními dělníky v podzemí, trubec je pokládán za Lestera a jsou mu v rámci lékařského ošetření vpraveny do mozku i jeho vzpomínky. Tento okamžik „probuzení“ však nemá dlouhého trvání. Román pak sleduje dramatické příhody Mona Lestera, který se pokouší opustit podzemní „úly“ a dostat se zpět „nahoru“....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34289/big_plastev-jedu-snW-34289.jpg 4148

Kniha Plástev jedu

soupik2012

Zajímavá myšlenka, dobře zpracovaný příběh a také mi vyhovoval otevřený konec. Ale absolutně mi nevyhovuje způsob jakým je tato kniha napsána. Sice se nejedná o klasickou bezdějovou knihu, které všeobecně nemám příliš ráda, ale té akce a napětí je zde strašně málo. Přitom prostor pro větší dynamiku a napětí v příběhu tady rozhodně byl. Audiokniha je načtena dobře a načetl jí pan Luboš Ondráček.

jaroiva

Kdybych nevěděla, kdo to napsal, tipovala bych asi něco mezi Heinleinem a R. K. Morganem. Určitě bych netipovala českého autora.

Pokud jde o Plástev a její děj, začátek a střed se mi moc líbil, ten konec mi už připadal dost jako ty části z Heinleina, které úplně tak nemusím.
O takovém "hmyzím společenství" jsem před nedávnem četla v Mellickovi, tak to teď bylo trochu takové déjà vu.
Ale dost se mi to líbilo. Pro mě nový objev zajímavého autora. Jdu se shánět po nějaké další jeho knize.

Luigi1

Tak tohle sci-fi je pecka.

Eillen
24.04.2021

I když obálka dopředu dávala vědět, že půjde o příběh o lidech, přesto jsem na začátku čtení měla pocit, že čtu o reálné plástvi s trubcemi.

Příběh se četl sám a popis rozdělení tříd na pracující a značně zdeformované trubce a vyvolené byl úžasný. Jediné, na co byla má představivost krátká, byly královny. Opravdu netuším, jak by bylo možné takhle rodit ve velkém...

I když další díly doma už nemáme, nelituji. Tato knížka obstojí i sama o sobě a všem ji doporučuji.

NemmamSlov
17.01.2021

Trošku som sklamaný. Od Pecinovského som mal väčšie očakávanie, no dielo Vejce s ozvěnou sa mi zdalo lepšie.

Nápad nebol zlý. Príbeh sa odohráva v temnom prostredí, kde ľudia sú vychovávany, len ako pracovná sila. Niekoľko vyvolených žijú na povrchu v luxuse. Títo ľudia ovládajú miliardy pracovných otrokov, no nečakane sa jeden pracovník dostáva na povrch, ktorý roztočí kolotoč udalosti.

Nesadol mi štýl písania. Určité pasáže nudili, neustále sa riešil ten istý problém a dej sa minimálne pohyboval dopredu.

pismenkovyJoe
02.01.2021

Plástev jedu je famózní, velmi se těším na pokračování, místnímu hodnocení navzdory.

Mickhesh
08.07.2020

Dobrá sci-fi kterou jen tak neodložíte. 80%.

AnoMANder
13.03.2020

Velmi zajímavá kniha, čekal jsem od ní méně, než jsem dostal. Velice neotřelý námět, dobře zpracovaný. Rychle ubíhající děj plný zajímavých postav, zvratů. Sice jsem myslel,že hlavní postavou bude Mayo, ale nevadí :-)
Líbilo se mi vykreslení společnosti v plástvi, její fungování. Mohlo to být i trochu podrobnější, zabrousit víc do historie vzniku takového společenství
Občas mi přišlo, že logická návaznost děje trochu skřípe, ale nic tragického :-)