Plástev jedu

Plástev jedu https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34289/bmid_plastev-jedu-snW-34289.jpg 4 171 45

Plástev série

Představte si svět, který je tak přelidněný, že celý povrch kontinentů je zastavěn do výšky několika set metrů, představte si svět, kde většina lidských bytostí pozbyla vlastní vůli a žije jen proto, aby pracovala a regenerovala své síly, představte si svět, v němž je společnost ostře rozdělena na pracující a vyvolené, představte si svět, který tak připomíná strukturu úlu, že se zde pro běžné pojmy používají slova trubec, dělnice, plástev, královna… Jaký může být osud jedince, který se omylem dostane do soukolí nestvůrného systému, ale také jaký může být osud vyvoleného, který se vzepře zavedeným pořádkům? Podaří se uniknout z nestvůrného bahna plástve? Podaří se prorazit tím nestvůrným systémem násilí, byrokracie a zvůle, kde není místa pro soucit a lásku? Román je rozvedením jedné z nejlepších povídek tohoto autora Její Veličenstvo (in: Lovci zlatých mloků, vítězná povídka Ceny Karla Čapka). Popisuje přelidněný svět, ve kterém na hrstku bohatých vládců musí těžce pracovat miliardy „trubců“ – lidí zbavených inteligence a uzpůsobených na specializovanou fyzickou práci. Hrdinou povídky je trubec Mayo, který si v důsledku omylu vymění identifikační štítek karnet s členem kasty bohatých vládců, Monem Lesterem. Zatímco Lester zmizí mezi ostatními dělníky v podzemí, trubec je pokládán za Lestera a jsou mu v rámci lékařského ošetření vpraveny do mozku i jeho vzpomínky. Tento okamžik „probuzení“ však nemá dlouhého trvání. Román pak sleduje dramatické příhody Mona Lestera, který se pokouší opustit podzemní „úly“ a dostat se zpět „nahoru“.... celý text

toni-az
18.02.2024 4 z 5

Na to, že se jedná v podstatě o rodokaps to mělo spoustu zajímavých nápadů, dobrou celkovou strukturu, smysluplný příběh a sympatické hlavní postavy. Ne že bych si z toho sednul na zadek, ale rozhodně to bylo dost nadprůměrné.

Každopádně ze všech dystopií co jsem četl je tato snad nejdystopičtější, kde se lidé redukují na pouhé nástroje.

kurama45
18.10.2023 4 z 5

Prvé „domovské“ sci-fi, ktoré ma naozaj bavilo. Prvý šok prišiel hneď na začiatku, keď som vôbec neodhadla, kto bude protagonista a odvtedy sa príbeh uberal kľukatými cestičkami, pričom ma na každej zákrute prekvapoval viac a viac. Oceňujem hlavne to, že boli morálne rečičky zatlačené do úzadia, autor ich nepchal čitateľovi do uší každú minútu a keď už vyplynuli, bolo to prirodzené.
Bola to skrátka parádna jazda.

JidášRimmer
12.01.2023 5 z 5

V napětí až do konce.

felixrr
04.12.2022 5 z 5

Začátek byl skvělý, prostředkem jsem se prokousával o poznání pomaleji (postavy mění identity a všemožně se nahánějí), konec zase řádně nabral obrátky.

Ivan F
24.11.2022 4 z 5

Aj rodokaps dokáže prekvapiť. Ako názov článku (recenzie) by sa to úplne hodilo a stručne povedané (napísané), príbeh a najmä nápad ma skutočne milo prekvapil. Veľmi dobre sa príbeh čítal, v podstate nemá dej hluché miesta (hoci niektorí to tak určite nevidia) a čo sa týka potenciálu, nuž uvidím, pretože si určite prečítam aj pokračovanie. Som skutočne zvedavý, kam to autor posunie, pretože priestor a potenciál má myšlienka ľudského úľu obrovský. Za mňa veľmi príjemné sci-fi prekvapenie v roku 2022, hoci knižka vyšla už v roku 1990. Lenže vtedy som neochvejne tvrdil, že v sérii rodokapsov vychádzajú lem samé sprostosti. Dnes som sa presvedčil, že som našiel výnimku.

denib
04.11.2022 4 z 5

U této knihy moje zaujetí hodně kolísalo. Hned na začátku jsem se začetla a moc mě to bavilo. Připadalo mi to jako skvělý nápad a úplně jsem to viděla před očima. Ale někde před půlkou už mě to bavit přestalo a měla jsem pocit, že děj neutíká a že to vlastně nikam nesměřuje. Až úplný konec se mi zase líbil. Vyhovuje mi, jak to skončilo a do dalších dílů už se pouštět nebudu. Ale přesto nemůžu říct, že by to byla špatná kniha. Pořád ve mně převládá pocit, že nápad to byl opravdu dobrý.

Sitth
31.10.2022

Vynikající, staré ale prostě vynikající. Jasně, závěr je trošku old time klasika, ale jinak moc pěkně vymyšlený svět obzvláště v dnešní době. Jsem zvědav, jak autor udrží laťku v dalších dílech. Ale v 1. se mi líbí, že autor se nebojí některé postavy zabít a i já jsem byl občas překvapený. A to se po stovkách přečtených knih prostě cenní!
Dávám 5/6 hvězd a doporučuji. Nebýt trošku klišé závěru, možná by se dostala do mé top 20.

LenkaWal
27.10.2022 4 z 5

Hodně zajímavý svět. Myslela jsem, že se to bude ubírat trochu jiným směrem, ale bavilo mě to. Konec mi stačil, takže do dalšího dílu asi nepůjdu. Ale kdo ví....

dpxcz
27.08.2022 4 z 5

Skvěle vykreslený postapokalyptický přelidněný svět, kde většina lidí žije v plástvích připomínající strukturu včelích úlů.

Tato kniha byla prvně vydaná už v roce 1990 jako rodokaps, ale funguje i dnes. Pokračování už mám připravené.

soupik2012
29.06.2022 3 z 5

Zajímavá myšlenka, dobře zpracovaný příběh a také mi vyhovoval otevřený konec. Ale absolutně mi nevyhovuje způsob jakým je tato kniha napsána. Sice se nejedná o klasickou bezdějovou knihu, které všeobecně nemám příliš ráda, ale té akce a napětí je zde strašně málo. Přitom prostor pro větší dynamiku a napětí v příběhu tady rozhodně byl. Audiokniha je načtena dobře a načetl jí pan Luboš Ondráček.

jaroiva
27.05.2022 4 z 5

Kdybych nevěděla, kdo to napsal, tipovala bych asi něco mezi Heinleinem a R. K. Morganem. Určitě bych netipovala českého autora.

Pokud jde o Plástev a její děj, začátek a střed se mi moc líbil, ten konec mi už připadal dost jako ty části z Heinleina, které úplně tak nemusím.
O takovém "hmyzím společenství" jsem před nedávnem četla v Mellickovi, tak to teď bylo trochu takové déjà vu.
Ale dost se mi to líbilo. Pro mě nový objev zajímavého autora. Jdu se shánět po nějaké další jeho knize.

Luigi1
13.02.2022 5 z 5

Tak tohle sci-fi je pecka.

Eillen
24.04.2021 4 z 5

I když obálka dopředu dávala vědět, že půjde o příběh o lidech, přesto jsem na začátku čtení měla pocit, že čtu o reálné plástvi s trubcemi.

Příběh se četl sám a popis rozdělení tříd na pracující a značně zdeformované trubce a vyvolené byl úžasný. Jediné, na co byla má představivost krátká, byly královny. Opravdu netuším, jak by bylo možné takhle rodit ve velkém...

I když další díly doma už nemáme, nelituji. Tato knížka obstojí i sama o sobě a všem ji doporučuji.

NemmamSlov
17.01.2021 3 z 5

Trošku som sklamaný. Od Pecinovského som mal väčšie očakávanie, no dielo Vejce s ozvěnou sa mi zdalo lepšie.

Nápad nebol zlý. Príbeh sa odohráva v temnom prostredí, kde ľudia sú vychovávany, len ako pracovná sila. Niekoľko vyvolených žijú na povrchu v luxuse. Títo ľudia ovládajú miliardy pracovných otrokov, no nečakane sa jeden pracovník dostáva na povrch, ktorý roztočí kolotoč udalosti.

Nesadol mi štýl písania. Určité pasáže nudili, neustále sa riešil ten istý problém a dej sa minimálne pohyboval dopredu.

pismenkovyJoe
02.01.2021 5 z 5

Plástev jedu je famózní, velmi se těším na pokračování, místnímu hodnocení navzdory.

Mickhesh
08.07.2020 4 z 5

Dobrá sci-fi kterou jen tak neodložíte. 80%.

AnoMANder
13.03.2020 3 z 5

Velmi zajímavá kniha, čekal jsem od ní méně, než jsem dostal. Velice neotřelý námět, dobře zpracovaný. Rychle ubíhající děj plný zajímavých postav, zvratů. Sice jsem myslel,že hlavní postavou bude Mayo, ale nevadí :-)
Líbilo se mi vykreslení společnosti v plástvi, její fungování. Mohlo to být i trochu podrobnější, zabrousit víc do historie vzniku takového společenství
Občas mi přišlo, že logická návaznost děje trochu skřípe, ale nic tragického :-)

katarina4591
03.02.2020 5 z 5

Plástev jedu mě příjemně překvapila. Proti jiným současným románům tohoto typu oceňuji nejenom Pecinovským vytvořený postapokalyptický svět posetý plástvemi a přeplněný geneticky vytvořenou levnou pracovní silou ale i zápletku která dala za vznik celé sérii. Pro mě byla kniha prvním seznámením s českou sci-fi a přiměla mě se o české vody zajímat víc.

gad
28.10.2019 5 z 5

Sci-fi, snad místy trochu zkratkovitá a s rychlým otevřeným koncem, přesto zajímavá, díky svému tématu. Menší skupina vyvolených, žijících v přepychu, tyje z vykořisťování miliónů otroků. Z dnešního pohledu bychom příběh mohli označit za vizi budoucnosti. Rozhodně se brzy pustím do pokračování.

possekre
27.09.2019 1 z 5

Zajímavý nápad, naprosto hloupě zpracovaný. Postavy se chovají často úplně nesmyslně. Pecinovský není dobrý spisovatel.