Plástev jedu

Představte si svět, který je tak přelidněný, že celý povrch kontinentů je zastavěn do výšky několika set metrů, představte si svět, kde většina lidských bytostí pozbyla vlastní vůli a žije jen proto, aby pracovala a regenerovala své síly, představte si svět, v němž je společnost ostře rozdělena na pracující a vyvolené, představte si svět, který tak připomíná strukturu úlu, že se zde pro běžné pojmy používají slova trubec, dělnice, plástev, královna… Jaký může být osud jedince, který se omylem dostane do soukolí nestvůrného systému, ale také jaký může být osud vyvoleného, který se vzepře zavedeným pořádkům? Podaří se uniknout z nestvůrného bahna plástve? Podaří se prorazit tím nestvůrným systémem násilí, byrokracie a zvůle, kde není místa pro soucit a lásku? Román je rozvedením jedné z nejlepších povídek tohoto autora Její Veličenstvo (in: Lovci zlatých mloků, vítězná povídka Ceny Karla Čapka). Popisuje přelidněný svět, ve kterém na hrstku bohatých vládců musí těžce pracovat miliardy „trubců“ – lidí zbavených inteligence a uzpůsobených na specializovanou fyzickou práci. Hrdinou povídky je trubec Mayo, který si v důsledku omylu vymění identifikační štítek karnet s členem kasty bohatých vládců, Monem Lesterem. Zatímco Lester zmizí mezi ostatními dělníky v podzemí, trubec je pokládán za Lestera a jsou mu v rámci lékařského ošetření vpraveny do mozku i jeho vzpomínky. Tento okamžik „probuzení“ však nemá dlouhého trvání. Román pak sleduje dramatické příhody Mona Lestera, který se pokouší opustit podzemní „úly“ a dostat se zpět „nahoru“....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34289/plastev-jedu-LjS-34289.jpg 3.9103

Plástev (1.)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Ivo Železný

Dzovicek

Na českého autora super scifi, jsem zvědavý na pokračování!

Malarkey

Excelentně vykonstruovaný příběh, při kterém jsem chvílemi měl i klaustrofobie ze ztísněného prostoru a popisu prostředí. Až tak mě příběh dokázal zaujmout. Po dlouhé době jsem knihu ač je vcelku dlouhá přečetl na jeden zátah a vůbec toho nelituji. Stále se něco děje, děj se prakticky nezastaví a nadšení pozitivně uzemní i samotný závěr.

Poluch
19.10.2017

Príjemná kniha, za mňa 65%. Celkom ma odrádzalo, meno autora, ale ostal som príjemne prekvapený. Som zvedavý na ďalšie časti, ktoré boli napísané omnoho neskôr, ako toto prvé dielo Plástvovej série. Verím, že ďalšie knihy si udržia podobný štandard.

Magnat
07.06.2017

Parádní česká sci-fi ze světa, kde miliardy pracují aby si miliony mohli pohodlně žít. Svět je správně děsivý, děj se posouvá rychle dopředu a celé to do sebe zapadá.

Pampalini
27.10.2016

Pred dvadsiatimi rokmi by som bol týmto príbehom unesený a nadšený. Teraz trocha ľutujem, že som tak neurobil. Dobieham resty a som príliš kritický. Je to sci-fi ako sa patrí, svet premyslený, v zásade fungujúci. Vízia budúcnosti nevábna. Pán Pecinovský to má dobre vymyslené. Drobné nedostatky v logike deja a správania sa postáv, ktoré sú nezaujímavé. Celkovo mám pocit, že prostredie je dôležitejšie ako vývin a správanie sa postáv. Galimatiáš prostredí, úrovní, situácií, z ktorých napokon nie je nič, postavy sa posunú zas ďalej. Štyri hviezdy za predstavu, aké by to bolo pred tými dvadsiatimi rokmi. Dnes dve...

WeeWar
29.09.2016

Pecka mého dětství/mládí. Upřímě snad jediný rodokaps, který mě totálně dostal a rozložil. Nebyl jsem ale uplně pravidelným čtenářem, takze bych nerad soudil a schazoval Rodokaps jako takovy.

Za vše u tohodle počinu mluví snad to, že jsem tenhle jed tenkrát půjčil i svému citlivému, nábožensky založenému kamarádovi, který ji zhnusen a až snad otřesen vůbec nebyl schopen dočíst.

Přestože jsem toto dílo četl snad i pětkrát, na další díly u mě nikdy nedošlo. Nevím jestli je to dobře, či ne, ale slibuji, že se o ně pokusím.

bukiet
20.06.2016

Jedna z těch knih, které jsem si z mládí zapamatoval. (Co už, u některých literárních dílek si už týden po dočtení nepamatuji, o čem že byli. A chvála Databázi knih, že je mým pomocníkem s nemohoucí pamětí.) Původně Plástev jedu vyšla v Železného obnoveném Rodokapsu, což jí mohlo i trochu ublížit, ale kvalita textu a hlavně příběhu byla tak veliká, že kniha nezapadla a dočkala se pokračování, na které se neskonale těším.

MartinVSE
03.04.2016

Vůbec to nebylo špatné, hezky se mi to četlo, jen jsem možná čekal více od toho konce? Dle mého se z toho dalo vytěžit mnohem víc. Ale jinak na českého autora super.

furunkl
19.10.2015

I po 25 letech a třetím čtení, mě kniha stále stejně fascinuje. Zrůdnost kolektivistického uspořádání společnosti, která bezohledně dusí a mrzačí každou individualitu je zde dohnána do extrému. Některé pasáže jsou psány téměř reportážním neosobním stylem, což jen umocňuje hrůznost života v totalitě. Určitě autora ani ve snu nenapadlo, že čtvrt století od konce komunismu nás bude ohrožovat stále tužší eurosocialismus. Snad také jednou neskočíme v nějaké plástvi.

Kosmik
24.09.2015

Nějak sem se do toho nemohla začíst - nebavilo mě to a v podstatě sem to ani nedokázala dočíst. :(

Honzik111
27.08.2015

V seznamu všech knih autora jsou omylem zařazeny publikace týkající se výpočetní techniky, jejichž autorem není nikdo jiný než Pecinovský RUDOLF, prosím pokud můžete, tak to opravte.

Kaso
23.08.2015

Toto je jedna z najlepších kníh aké som v živote čítal. Také krásne narážky na kapitalizmus, vykorisťovanie, životné prostredie, nepravdu. Proste kniha ktorá mi otvorila oči a začal som žiť inak.

MartinaF
24.01.2015

Jen těžko si dokážu představit svět jako je popsaný v této knize, Klasické scifi, které vzniklo v roce 1990 je čtivé a napínavé. První část byla dost drsná a "seznamovací", ale ta druhá byla akční a o překvapení tu nebylo nouze. Líbilo se mi to a doporučuji dál.

PierRe Vesper
04.12.2014

chobot: Dočkal ses, Vrátil se. Už se těším, až si to přečtu.

chobot
17.08.2014

Výborná knížka. Po mnoha letech jsem si ji znovu přečetl a neztratila nic z dramatyčnosti. Přelouskl jsem i pokračování Děti plástve, což je psáno malinko jiným stylem, ale taky dost dobrý, až od poloviny druhého dílu trochu začalo stagnovat a konec mohl být zajímavější .-)). Jestlipak se Pecinovský do světa pláství ještě někdy znovu vrátí ? Mohl by

Ladys
02.03.2014

6.6. 2015 Četl jsem x krát. Moje velmi oblíbená. I pokračování Plástve jsou dobrá. Na Pecinovského mám slabost, i když některé jeho knihy beru s rezervou.
Ale tři mám rád bez výhrad pořád. Plástev jedu, Abbey Road a Termity z titanu (dva díly).

Kindle82
11.02.2014

Opravdu jsem nevěděl, že máme v čekách dobré sci-fi. A navíc jít z roku 1990. Velmi zajímavý námět a nečekané zvraty v ději. Jediné co mi trochu vadilo, že jsem se občas v plástvi ztrácel a bál se, že se už nikdy nevrátím do přírodní sféry :-)

calibre44
24.01.2014

Pro mě osobně srdeční záležitost. Knížka, ke které jsem se už několikrát vrátil a s chutí znovu přečetl. Fascinovala mě představa světa lidí přetvořeného do podoby úlu. Nemyslím, že by měl příběh hluchá místa. Mě prostě uchvátil.

dangerita
10.05.2013

Nejsem milovník sci-fi, ale nevyhýbám se mu. Osobně se mi námět líbí a děj mě rozhodně nenudil. Myslím si však, že skrývá větší potenciál a že se z toho dalo vytěžit mnohem více. Nemůžu se ubránit pocitu, že jsou v knize místa, která mohla dostat více prostoru a "péče". Plástev jedu by pak ve mně zanechala mnohem hlubší dojem.

evickakyticka
16.07.2012

Zajímavé. Něco to ve mě zanechalo. Ale na Vurt nebo Pyl od Noona to nemá...

PejvlSchilla
23.03.2012

Jedna z mála knih, u které jsem se místy musel nutit abych ji vůbec dočetl. Ve finále to nebylo špatné, ale strana sto až stopadesát by klidně mohla být vyškrtnuta aniž by se čtenář mohl cítit o něco ochuzen.

PMR
10.01.2012

Jako rodokaps docela zajímavý počin, i když k řadě lidí to možná nepronikne a řada jiných to neocení ...

kaaya.2
17.10.2011

jp: to nechápu, pro mě je to srdcovka a scifi miluju hlavně díky plástvi jedu