Plástev jedu

Plástev jedu https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34289/bmid_plastev-jedu-snW-34289.jpg 4 171 45

Plástev série

Představte si svět, který je tak přelidněný, že celý povrch kontinentů je zastavěn do výšky několika set metrů, představte si svět, kde většina lidských bytostí pozbyla vlastní vůli a žije jen proto, aby pracovala a regenerovala své síly, představte si svět, v němž je společnost ostře rozdělena na pracující a vyvolené, představte si svět, který tak připomíná strukturu úlu, že se zde pro běžné pojmy používají slova trubec, dělnice, plástev, královna… Jaký může být osud jedince, který se omylem dostane do soukolí nestvůrného systému, ale také jaký může být osud vyvoleného, který se vzepře zavedeným pořádkům? Podaří se uniknout z nestvůrného bahna plástve? Podaří se prorazit tím nestvůrným systémem násilí, byrokracie a zvůle, kde není místa pro soucit a lásku? Román je rozvedením jedné z nejlepších povídek tohoto autora Její Veličenstvo (in: Lovci zlatých mloků, vítězná povídka Ceny Karla Čapka). Popisuje přelidněný svět, ve kterém na hrstku bohatých vládců musí těžce pracovat miliardy „trubců“ – lidí zbavených inteligence a uzpůsobených na specializovanou fyzickou práci. Hrdinou povídky je trubec Mayo, který si v důsledku omylu vymění identifikační štítek karnet s členem kasty bohatých vládců, Monem Lesterem. Zatímco Lester zmizí mezi ostatními dělníky v podzemí, trubec je pokládán za Lestera a jsou mu v rámci lékařského ošetření vpraveny do mozku i jeho vzpomínky. Tento okamžik „probuzení“ však nemá dlouhého trvání. Román pak sleduje dramatické příhody Mona Lestera, který se pokouší opustit podzemní „úly“ a dostat se zpět „nahoru“.... celý text

stoun25
17.02.2019 5 z 5

Komentář od ijcro je velmi výstižný.

ijcro
13.01.2019 4 z 5

Je to tak skvěle propracovaný příběh, že se mi nechce věřit, že vznikl už v roce 1988, tedy ještě před pádem komunismu. Každopádně ukazuje zvrácenou tvář průmyslového fašismu budoucnosti, kdy je geneticky upravený bio-materiál levnější než stroje a roboty. Autor se rozhodl vést děj směrem, který možná není vyrovnaný, ale díky otevřenému konci umožnil příběh zpřesnit v dalších pokračováních. Každopádně doporučuji.
Možná by si zasloužil i zfilmovat, zvlášť dnes, v době dokonalých počítačových triků (i když Avatar z toho asi nebude).
Knihu jsem četl už dávno v rodokapsu i v knize. Jediné, co bych asi tak vytknul, pominu-li některá hluchá místa, je smísení mnoha zločinných tváří do jedné, která vede k přílišné démoničnosti Zwady jako hlavního záporáka.

Dzovicek
18.04.2018 3 z 5

Na českého autora super scifi, jsem zvědavý na pokračování!

Malarkey
07.03.2018 5 z 5

Excelentně vykonstruovaný příběh, při kterém jsem chvílemi měl i klaustrofobie ze ztísněného prostoru a popisu prostředí. Až tak mě příběh dokázal zaujmout. Po dlouhé době jsem knihu přečetl na jeden zátah a vůbec toho nelituji. Stále se něco děje, děj se prakticky nezastaví a nadšení pozitivně uzemní i samotný závěr.

Poluch
19.10.2017 4 z 5

Príjemná kniha, za mňa 65%. Celkom ma odrádzalo, meno autora, ale ostal som príjemne prekvapený. Som zvedavý na ďalšie časti, ktoré boli napísané omnoho neskôr, ako toto prvé dielo Plástvovej série. Verím, že ďalšie knihy si udržia podobný štandard.

Magnat
07.06.2017 5 z 5

Parádní česká sci-fi ze světa, kde miliardy pracují aby si miliony mohli pohodlně žít. Svět je správně děsivý, děj se posouvá rychle dopředu a celé to do sebe zapadá.

Pampalini
27.10.2016 2 z 5

Pred dvadsiatimi rokmi by som bol týmto príbehom unesený a nadšený. Teraz trocha ľutujem, že som tak neurobil. Dobieham resty a som príliš kritický. Je to sci-fi ako sa patrí, svet premyslený, v zásade fungujúci. Vízia budúcnosti nevábna. Pán Pecinovský to má dobre vymyslené. Drobné nedostatky v logike deja a správania sa postáv, ktoré sú nezaujímavé. Celkovo mám pocit, že prostredie je dôležitejšie ako vývin a správanie sa postáv. Galimatiáš prostredí, úrovní, situácií, z ktorých napokon nie je nič, postavy sa posunú zas ďalej. Štyri hviezdy za predstavu, aké by to bolo pred tými dvadsiatimi rokmi. Dnes dve...

WeeWar
29.09.2016 5 z 5

Pecka mého dětství/mládí. Upřímě snad jediný rodokaps, který mě totálně dostal a rozložil. Nebyl jsem ale uplně pravidelným čtenářem, takze bych nerad soudil a schazoval Rodokaps jako takovy.

Za vše u tohodle počinu mluví snad to, že jsem tenhle jed tenkrát půjčil i svému citlivému, nábožensky založenému kamarádovi, který ji zhnusen a až snad otřesen vůbec nebyl schopen dočíst.

Přestože jsem toto dílo četl snad i pětkrát, na další díly u mě nikdy nedošlo. Nevím jestli je to dobře, či ne, ale slibuji, že se o ně pokusím.

bukiet
20.06.2016 5 z 5

Jedna z těch knih, které jsem si z mládí zapamatoval. (Co už, u některých literárních dílek si už týden po dočtení nepamatuji, o čem že byli. A chvála Databázi knih, že je mým pomocníkem s nemohoucí pamětí.) Původně Plástev jedu vyšla v Železného obnoveném Rodokapsu, což jí mohlo i trochu ublížit, ale kvalita textu a hlavně příběhu byla tak veliká, že kniha nezapadla a dočkala se pokračování, na které se neskonale těším.

MartinVSE
03.04.2016 4 z 5

Vůbec to nebylo špatné, hezky se mi to četlo, jen jsem možná čekal více od toho konce? Dle mého se z toho dalo vytěžit mnohem víc. Ale jinak na českého autora super.

furunkl
19.10.2015 4 z 5

I po 25 letech a třetím čtení, mě kniha stále stejně fascinuje. Zrůdnost kolektivistického uspořádání společnosti, která bezohledně dusí a mrzačí každou individualitu je zde dohnána do extrému. Některé pasáže jsou psány téměř reportážním neosobním stylem, což jen umocňuje hrůznost života v totalitě. Určitě autora ani ve snu nenapadlo, že čtvrt století od konce komunismu nás bude ohrožovat stále tužší eurosocialismus. Snad také jednou neskočíme v nějaké plástvi.

Kosmik
24.09.2015 1 z 5

Nějak sem se do toho nemohla začíst - nebavilo mě to a v podstatě sem to ani nedokázala dočíst. :(

Honzik111
27.08.2015

V seznamu všech knih autora jsou omylem zařazeny publikace týkající se výpočetní techniky, jejichž autorem není nikdo jiný než Pecinovský RUDOLF, prosím pokud můžete, tak to opravte.

Kaso
23.08.2015

Toto je jedna z najlepších kníh aké som v živote čítal. Také krásne narážky na kapitalizmus, vykorisťovanie, životné prostredie, nepravdu. Proste kniha ktorá mi otvorila oči a začal som žiť inak.

MartinaF
24.01.2015 4 z 5

Jen těžko si dokážu představit svět jako je popsaný v této knize, Klasické scifi, které vzniklo v roce 1990 je čtivé a napínavé. První část byla dost drsná a "seznamovací", ale ta druhá byla akční a o překvapení tu nebylo nouze. Líbilo se mi to a doporučuji dál.

PierRe Vesper
04.12.2014 4 z 5

chobot: Dočkal ses, Vrátil se. Už se těším, až si to přečtu.

chobot
17.08.2014 5 z 5

Výborná knížka. Po mnoha letech jsem si ji znovu přečetl a neztratila nic z dramatyčnosti. Přelouskl jsem i pokračování Děti plástve, což je psáno malinko jiným stylem, ale taky dost dobrý, až od poloviny druhého dílu trochu začalo stagnovat a konec mohl být zajímavější .-)). Jestlipak se Pecinovský do světa pláství ještě někdy znovu vrátí ? Mohl by

Ladys
02.03.2014 5 z 5

11.6. 2022
Četl jsem x krát. Moje velmi oblíbená.
Tak nějak si představuju, že dopadne totalitně řízená společnost.
I když mě děsí, že v knize vidím i následky současného systému řízení EU.
Jako už v minulosti každá cesta do pekel, tak i ta současná evropská je dlážděná samými dobrými úmysly.
Doufám, že se dožiji lepších časů. To jsem ale odbočil.
I pokračování Plástve jsou dobrá.
Na Pecinovského mám prostě slabost, i když některé jeho knihy beru s rezervou.
Ale tři mám rád bez výhrad pořád. Plástev jedu, Abbey Road a Termity z titanu (dva díly).

Kindle82
11.02.2014 4 z 5

Opravdu jsem nevěděl, že máme v čekách dobré sci-fi. A navíc jít z roku 1990. Velmi zajímavý námět a nečekané zvraty v ději. Jediné co mi trochu vadilo, že jsem se občas v plástvi ztrácel a bál se, že se už nikdy nevrátím do přírodní sféry :-)

calibre44
24.01.2014 5 z 5

Pro mě osobně srdeční záležitost. Knížka, ke které jsem se už několikrát vrátil a s chutí znovu přečetl. Fascinovala mě představa světa lidí přetvořeného do podoby úlu. Nemyslím, že by měl příběh hluchá místa. Mě prostě uchvátil.