Areston

kniha od:

Areston https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290163/bmid_areston-irZ-290163.jpg 4.2 104

Areston série

< 1. díl >

Jednou za osm let se k Zemi přiblíží Areston – podivuhodné umělé těleso o průměru jednoho kilometru s podmínkami vhodnými pro život člověka. Ovšem objekt se nestal předmětem vědeckého bádání, ani výzvou dobrodruhům. Stal se nejtvrdším vězením sluneční soustavy. Nyní zde vládnou drsné zákony silnějšího. Otrokářství, násilí a znevážení jakékoliv lidskosti. To vše je zde na denním pořádku. Ovšem Terstegen, který si zde vysloužil pobyt za protivení se mocným, se se stávajícím řádem nehodlá smířit. Ví, že má jen dvě možnosti – shrbit se a uradit vše, čemu kdy věřil, nebo vyzvat osud, stát se pánem Arestonu a odhalit všechna jeho tajemství... Nejnovější román klasika české sci-fi je strhujícím příběhem vzestupu a pádu nezdolného lidského ducha bez ohledu na okolí!... celý text

Komentáře (31)

Komentáře 31 Recenze 7

ludek.n
ludek.n
13.09.2023 4 z 5

Umělý asteroid, sestrojený neznámo kým, se každých osm let přiblíží Zemi, a to je ta pravá chvíle pro přesun všech podezřelých živlů, s nimiž se lidské společenství chce rozloučit: zlodějů, násilníků, vrahů, ale i těch, kteří jsou jakýmkoli způsobem nepohodlní vládnoucí oligarchii, do tohoto nejtvrdšího a nejdokonalejšího vězení. Nezávislý žurnalista Ian Terstegen je jedním z těch, kdo se znelíbil mocným a je odsouzen do pekla Arestonu. Josef Pecinovský vytvořil svět, v němž přežijí jen ti nejsilnější a nejodhodlanější. Tady jsou ty nejodpornější lidské vlastnosti a instinkty vyjeveny v celé své nahotě a podrobeny zevrubnému zkoumání. Žádná pravidla neexistují, a pokud jste doufali v nějaké záchranné lano, nedočkáte se ho. Na druhou stranu, autor obrousil této drsné vizi absolutního zmaru hrany natolik, že v konečném důsledku se vám tepová frekvence zvýší jen lehce, o nějakém kolapsovém stavu pak nemůže být ani řeč. Brutalita a ohavnost má v Arestonu, ať už chceme nebo nechceme, lidskou tvář a depresí z uzavřeného prostoru rozhodně trpět nebudete.

R47
R47
20.01.2023 1 z 5

Můj první Pecinovský a zaručeně poslední. Nechápu, jak tomuhle můžou vycházet další a další díly. Je to hodné tak maximálně rodokapsu. Se sci-fi to nemá prakticky nic společného. Sledujete bloumání hlavního hrdiny po vězeňském asteroidu. To, že je to asteroid, je úplně jedno. To se vůbec neřeší. Kdyby se to odehrávalo ve středověku, vypadalo by to stejně. Nezvládl jsem to dočíst. O ničem. Jako většina TV seriálů. Něco se tam děje jen proto, aby se něco dělo.


Sitth
Sitth
28.11.2022 4 z 5

Poté, co jsem od autora přečetl Plástev a první díl mě nadchul, hned jsem si objednal celou sérii Areston včetně Stavitelé Arestonu. No a pak jsem opustil druhý díl Plástve a byl jsem trochu skeptický k přicházejícímu Arestonu, no ale což, jednou jsem si to koupil, tak jsem se do něj pustil...
A světe div se, já to přečetl za týden, všechny 4 knihy. Ruku na srdce, asi to bude i tím, že jsem v době čtení byl upoután na lůžko po operaci nohy, ale je fakt, že po dlouhé době zas kniha, kde jsem byl schopný za den dát okolo 150 stránek.
Budu hodnotit celou sérii, všechny díly jsou si podobné. Seznámení se světem je příjemné, nezvyklé věci v popisu fungování a hrdina je sympatický, proč ne, první díl uplynul jako voda. Druhý díl je na tom podobně, už je to trošku čitelné, hrdina se pohybuje na sinusoidě ale jo, tempo dobré. Dostávám se k trojce a je pravda, že tady už je to hooodně podobné, čtenáře už toho moc nepřekvapí, ale drží ho u knihy touha dozvědět se, jak to celé dopadne. Od jedničky ke trojce to mírně klesá, ale pořád na českou sci-fi dobrý počin.
Doplňující kniha Stavitelé Arestonu už je trošku vata, je to sice z jiného prostředí, čtenář by měl být natěšen z toho, že se konečně odhalí tajemství, ale mluvení hlavního hrdiny je místy únavné, popisují se mnohdy věci, které jsme slyšeli v třech předchozích dílech. Pozitivum je jasné podobenství uprchlické krize v současné Evropě. Ale dal jsem to.
Celkově sérii doporučuji, podle mě pěkných 80%

oblakaknih
oblakaknih
31.10.2022 4 z 5

V knihovně mám hned několik titulů z nakladatelství Epocha. A to dlouho!
Přesto, Areston je vůbec první knihou, kterou můžu označit jako přečtenou.
Mám velkou radost, že pro mě kniha byla tak milým překvapením.
Nejsem sice největším fanouškem sci-fi, ale přesný opak můžu tvrdit o thrillerech!
Příběh se odehrává v moderní budoucnosti, kde se Areston, umělé těleso ve vesmíru, využívá jako místo pro vězně. Přesto, fungování v arestonské společnosti se modernosti naprosto vymyká. Toto spojení moderního s historickým fungováním světa považuji za velmi originální.
S hlavním hrdinou máme možnost Areston pořádně prozkoumat, pochopit pravidla a jakýsi společenský žebříček. V knize je nemálo postav, takže je poměrně jednoduché se v nich ztratit. Ocenila bych i nějaký jejich výčet.
Příběh je plný akce, ani chvíli jsem se nenudila. Vše, co se v knize odehrává je drsné a nepřikrášlené, což zvýrazňovalo, v jaké společnosti se nacházíme.
Ačkoli v knize nenajdeme sáhodlouhé popisy prostředí, je možné si svět dokonale představit.
Kniha se četla moc dobře, jen kapitoly byly na můj vkus delší. Hodně se mi líbily i zmínky a úryvky z jiných děl.
Konec je otevřený dalšímu pokračování, na které se moc těším!
Tohle je za mě velmi úspěšné vybočení z komfortní zóny.

dpxcz
dpxcz
08.07.2022 4 z 5

První setkání s Pecinovským a velká spokojenost s prvním dílem série Areston, tj. planetka, kam se odkládají trestanci ze Země.

Luigi1
Luigi1
13.02.2022 4 z 5

Tak to jsem nečekal jak může klesnout lidský tvor který je ponižován nadřazenými.

Schary
Schary
07.01.2022 4 z 5

Zajímavé sci-fi plné záhad a napětí. Čte se velmi dobře, hlavní hrdina sympaťák, který se nebojí postavit problémům čelem. Jsem zvědavá, co nebo kdo Areston postavil a jestli se Sršeň stane vládcem tohoto vězení....

psychousek
psychousek
11.08.2021

Jednou za osm let se nad planetou, jejíž jméno je zapovězeno, objeví Areston - kulovitý svět, který se stal vězením pro všechny odsouzené.

Kniha jako taková je velmi poutavá, velmi příjemně se čte a pořád se tam vlastně něco děje. A to i přesto, že po přečtení je možné celý obsah shrnout pár větami a přitom nic zásadního neopomenout. A to v dobrém mnoho vypovídá o knize. Napínavý příběh, který se čte bez tendencí čtenáře predikovat, co by se mohlo stát dál, jak by to mohlo pokračovat. Za četbu jsem se nesetkala ani s jedním běžným knižním klišé.

Malarkey
Malarkey
12.12.2020 5 z 5

Josef Pecinovský mě už u Plástve jedu přesvědčil o tom, že se mu v hlavě skrývají skvělé nápady na sci-fi romány. Ne jinak je tomu i u knihy Areston. Na knize je zajímavá čtivost, a to i přesto, že příběh autor vypráví v poměrně zrychleném módu. V textu jednou ubíhají minuty, podruhé měsíce a já přitom pořád mám pocit, že čtu něco naprosto unikátního. Autor si zde dal solidní práci s tím vykreslit svět vesmírného vězení. Nejenom, že velice přehledně popisuje, jak to v Arestonu funguje, ale on navíc do něj vsází postavu Terstegena, která dělá vše pro to, aby mu v Arestonu jednou jeho budoucí přívrženci vytesali památník. Zajímavý kousek, který jsem slupnul za dva dny. Na další díly se hodně těším.

Michaeles
Michaeles
15.09.2020 4 z 5

Kniha byla skvělá a dobře se četla, jen mě vadilo občasné skákání od jednoho k druhému, občas týdny běžely jako roky apod. Závěr mě nenadchnul vůbec, ale nejspíš je to vábnička na pokračování.

Marxt5
Marxt5
19.07.2020 5 z 5

Super nápad!
Pěkná knížka, skvěle vymyšlené postavy, skvěle se mi představoval celý svět v knize. Líbil se mi jak koncept, tak zpracování. Areston měl výborně vymyšlený systém a všechno do sebe zapadalo.
Doporučuji.

avalonek
avalonek
20.06.2020 4 z 5

Areston mě celkem překvapil a musím říct,že si ráda přečtu další díly.Schvalně,co nás bude čekat

Teniskaha
Teniskaha
22.04.2020 2 z 5

Nejlepší díl ze série.

lyriq
lyriq
14.01.2020 5 z 5

Super nápad, kniha je čtivá a zábavná. Teď mě omluvte, jdu na další díl.

Irimie
Irimie
08.12.2019 4 z 5

Kdyby nebylo toho divného konce, tak dám 5 hvězdiček. Příběh je velmi originální, žádná vykrádačka nebo něco podle šablony. Rozhodně doporučuju!

Artep5244
Artep5244
20.11.2019 5 z 5

Moje první kniha od Josefa Pecinovského.
Planetu, která se jednou za osm let přiblíží k Zemi a je využívaná jako vězení, považuji za velice originální nápad. Už se těším na druhý díl.

antonin0999
antonin0999
25.06.2019 4 z 5

Překvapivě skvělý nápad, který nebyl úplně dotažen a knížka obsahuje poměrně dost nelogičností.
Jenže tu planetu si zamilujete, protože je to parádně nechutný unikát, ze kterého se snad ani nechcete dostat zpátky na podlahu (rozuměj planetu Zemi).

Metla
Metla
22.06.2019 3 z 5

Z vesmíru se vyloupne tajemná koule a každých osm let použije Zemi za účelem importu/exportu. Lidstvo pro tento pendlující objekt nenašlo lepší využití, než dovnitř při pravidelných zastávkách napěchovat 50.000 nejhorších kriminálníků (a vyzvednout přeživší zbytek po výkonu trestu). Hlavní hrdina je samozřejmě z řad nevinných, nikoliv však neviňátko. Rozkoukává se po uzavřeném světě, do kterého byl ze zlovůle neznámé osoby uvržen, snaží se zorientovat v místních podmínkách a uchovat se ve stavu slučitelném se životem;-).
Atraktivnímu tématu ubírá grády literární styl pana Pecinovského, já se bohužel už poněkolikáté nebyla schopná naladit na jeho vlnu. Vyprávění mě nevtáhlo, věty často přeskakují k detailům pouze rádoby zajímavým a bývají navíc zdůrazněny bulvárními vykřičníky. Občas si pan spisovatel nepohlídal opakování stejných slov krátce po sobě. Ústřední charakter Sršeň mě neoslovil: neustále má sklon věci nedomýšlet, podceňovat situaci, nebrat vážně varování, ptát se blbě nebo pokládat otázky pozdě. Mělo by jít o bystrého člověka, to by z něj ovšem nesměly vypadávat podobné "objevy", jako při požáru listů papyru: "Ale zapomněl jsem na to, že každý oheň kromě tepla a světla produkuje také zplodiny." Osud Sršně je mi zkrátka šumafuk a vedlejší postavy ani nestojí za zmínku.
Ve zdánlivě pečlivě zpracovaných mechanismech příběhu jsou logické ažury, které mohou být teoreticky vysvětleny v dalších dílech. Já se do pokračování pouštět nebudu, nejsem totiž dostatečně fascinována a mohu bez problémů potlačit zvědavost, kým, proč a jak byl "Areston" vytvořen.

midloch
midloch
06.03.2019 3 z 5

Od Pecinovského mám za sebou celou plástevní sérii a ta mě dost bavila. V knohovně jsem tedy sáhl po Arestonu a musím říct, že oproti prvním dílům plástve jde o o značně slabší kousek. Námět by byl skvělý, o tom žádná, ale provedení je už horší. Občas bylo vyprávění zamtené tak, že jsem listoval zpět, abych se ujistil, že mi něco neuniklo. V některých pasážích si šla logika příběhu vyloženě odpočinout. Každopádně sršeň je vcelku sympatický hrdina a tak si přečtu i pokračování.

Belisima
Belisima
22.01.2019 4 z 5

Dobrá knížka. Pomohla mi dostat se ze čtenářské krize. Po přečtení cyklu Algor jsem se do čtení nemohla dostat, nic mě nebavilo a nic mi nepřišlo dost dobré. Rozečteno asi 5 knih. Ale kniha Areston je napsaná velice čtivě a umí pohltit.

hjindriska
hjindriska
20.09.2018

Už čtu třetí díl a stále dobré. Líbí se mi.

sebikus
sebikus
06.10.2017 4 z 5

Když jsem si přečetl upoutávku, na mysli mi hned vytanula sága o Rámovi od Clarka. Jen tady autor využil kosmickou loď jako věznici, která se každých 8 let přiblíží k Zemi. Ze začátku nás seznamuje se společností a napíná děj, jak trenky teenagera a vytváří charakter hlavní postavy. Pak se děj dobře rozjede po vzoru vší v mateřské školce. Má to spád jak televizní noviny na Nově - sex, násilí, hlášky... Kdyby to zpracoval třeba Kotleta, tak by se hodnocení vyšplhalo snad až na 100%.
Nebudu popisovat celý děj, upoutávka je dostačující.

Nelíísek
Nelíísek
01.10.2017 3 z 5

Jak se zbavit nežádoucích osob, vrahů, teroristů a násilníků. Na tuto otázku nám dokonale odpoví Areston!

*MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!

Areston, těleso, které co 8 let vstupuje do vzdálenosti země, je plně soběstačné, dokonalé vězení, které přežijí jen ti nejsilnější a pokud se dostanou zpět na zem už pro ně není nic jako dřív. Takový osud potká také Tarstegena alias Sršně, při nalodění na Areston pro mě přichází prvotní šok. Ti, co si na Areston vysloužili nějaký ten cyklus nejsou sice žádní andílci, ale o co lepší jsou dozorci, kteří je na Areston mají dopravit, nejdřív ji vypumpují žaludek, dají jim všemožné injekce nebo močopudné prášky, zbaví je vlasů, chlupů, prostě všeho, a nakonec je odvezou nahé v kontejnerech mezí tím si do nich jen tak pro srandu mlátí obuškem, no, a to byl prosím jen začátek.

Abych to shrnula, na Arestonu se může vraždit jak na běžícím páse, což dává smysl, funguje tam ale naprosto dokonalý soud, denně zemře 6-10 lidí, takže se na nějaké vraždy nějak nehledí ale zkusí se zmínit o zemi, o moři, o horách… a máš cejch kacíře a podepsaný ortel smrti, cože?!

No dobře jdeme dál, pokud si chceš nějak vydělat, můžeš se stát hovňákem, nebudu to detailněji popisovat nebo byste museli hodil šavli, na Arestonu se dá prodat absolutně všechno vlasy ze kterých se dělá oblečení nebo boty, chlupy, zuby, lejna …

A do třetice všeho nejlepšího, na Arestonu je celkem nouze o nějaké ty suroviny, takže se musí zužitkovat všechno, a když myslím všechno tak i mrtvoly, ty se sesbírají, rozřežou kosti se vyvaří šlachy se použijí jako provázky.

No jen ještě něco dodám. Nejabsurdnější mě připadne šachta, která všechno zužitkuje a potom jako kouzlem vyrobí železo, síru, hliník…

*ZBYTEK UŽ SPOILERY NEOBSAHUJE*

HODNOCENÍ: Sečteno podrženo, Areston je kniha pro silné povahy, protože některé části jsou opravdu nechutně nechutné, zdá se mi, ale že celý tento svět je trochu absurdní a dal by se využít lépe. Areston mi ale nepřipadá jako vězení ale spíše jako archa... No uvidím, co přinesou další díly. Areston je úplně jiná kniha, než jsem zvyklá, přes všechny šílenosti ale musím přiznat, děj knihy mě vtáhl a určitě se k této sérii vrátím, zatím ale tento díl hodnotím na 3*

Pampalini
Pampalini
05.09.2017 4 z 5

Spočiatku som mal pocit, akoby bol príbeh písaný v naivných rokoch 80. Postupne naivitu vystriedala realita nového sveta s vlastnými pravidlami. Príbeh miestami naberá sociologický presah. Pre kompletný dojem je potrebné prečítať všetky diely. Jednu hviezdičku dole za akčné scény, ktoré nefungujú. Príbeh by držal pokope aj bez nich. Sršňovi viac pristane byť knižnicou, ako ochrankou.

Leome
Leome
19.08.2017 5 z 5

Musím říct, že tohle je první česká fantasy, která si ode mně bez zaváhání vyslouží pět hvězdiček. Začnu vůbec námětem: který je zcela originální. Tedy alespoň pro mě, nikdy jsem se s podobným námětem ještě rozhodně nesetkala.

Co se mi ale rozhodně líbí je hlavní hrdina. Terstegen "Sršeň" je tak skvělý v tom, že je to člověk racionálně uvažující. Není to vybájený hrdina který se nutně staví za práva slabších nebo klaďas se vším všudy. Naopak, jedná za něj pud sebezáchovy a tím lépe, rozhodně mu to dodává na reálnosti. Stejně tak občas dělá chyby, ale vlastně je svým způsobem docela sympatický.

Promyšlený je i Areston jako takový. Náboženství se svými přikázáními, otroctví, soudní systém; to vše příběh skvěle dotváří a dodává mu na reálnosti. Děj plyne lehce, i když je pravda, že někdy se čtenář dostane od poměrně nudné pasáže k rychlé akci.

Na další díl se rozhodně těším a doufám, že se k němu dostanu co nejdříve, protože tajemství tohohle umělého tělesa se teprve rozkrývá...

Dragell
Dragell
01.04.2017 4 z 5

Areston je podivné umělé těleso pohybující se vesmírem, které jednou za 8 let potkává Zemi. Jedná se o naprosto uzavřený prostor bez možnosti úniku či ovládání. Pouze při připlutí k Zemi se otvírá vchod.

A to by nebyl člověk, aby nevymyslel objektu speciální účel – proč se nezbavit všech těch kriminálníků a neodklidit je pryč ze Země právě do toho tělesa? Žádní strážci, žádné věci na cestu, vše musí fungovat uvnitř objektu samostatně. A jestli plavbu přežijí, pak se mohou po osmi nebo více letech vybraní jedinci vrátit.

Jenže co když se na takovou cestu dostanete omylem? Snad jako nepohodlný novinář, který prostě někomu ležel v žaludku?

Kniha má pomalejší začátek, trochu nás ukolébává, když nás seznamuje s fungováním Arestonu. Pak ale nahlédneme dál, dočkáme se i konfliktních situací a poštveme proti sobě nejednoho vrahouna.

Příjemné počtení v originálním světě, které ovšem končí až příliš otevřeně a předkládá před nás hned několik otázek, na které musíme hledat odpovědi v dalším díle.

QEDS
QEDS
30.10.2016 5 z 5

Knihu jsem zakoupil a ihned si jí nechal podepsat i když jsem od ní moc nečekal. Četl jsem od autora děti plástve a moc mě to nebralo, o to více jsem byl překvapen jak mě tato kniha pohltila. Příběh mi přišel komplexní a věci, které jsem považoval za nemožné autor později v knize šikovně vysvětlil. Hlavní hrdina si počíná mnohdy kontroverzně a docela mi dělalo problém alespoň trochu se sžít s jeho problémy, ale jinak jsem si ho oblíbil.

Terva
Terva
11.08.2016 3 z 5

Na počátku stvořil Bůh Areston.

Já na počátku série o Arestonu slyšel jeho stvořitele. Josef Pecinovský měl totiž v květnu roku 2016 přednášku na Světě knihy právě o jeho připravované trilogii. Přednáška však byla celkem zmatečná a já nějak netušil, do čeho vůbec jdu. Teď jsem právě dočetl první knihu o Sršňovi, což je hlavní postava románu. A jak jsem napsal, zmatek ve slově pana spisovatele se přenesl i do knihy a obsahu samotného příběhu. Je totiž plný zmatku, protiřečení a nelogičnosti. Ale i přes všechny tyto „nedostatky“ musím, napsat, že je to velmi slušné dílo. Dávám sice jen tři hvězdy, ale určitě budu ve sledování této série pokračovat a rozhodně si další knihy ze života na Arestonu nenechám ujít.

Ty nepřesnosti jsou například dány tím, že na Areston vstupuje člověk nahý a v kontajnerech, ve kterých jsou odsouzenci přepravováni, není místo na další věci ba ani na jídlo. Proto mě neustále překvapovaly věci, které se na Arestonu objevují. Což by nebyl takový problém, jenže ty věci se objevují zrovna v době, kdy si to pan spisovatel přeje – prostě jako mávnutí kouzelného proutku. Tak zatím, co je nám neustále vkládáno do paměti, že to není možné, tak opak je pravdou. Jenže samotné odhalení smyslu a podstaty výrobků musí zákonitě spousty citlivějších čtenářů totálně odradit od dalšího čtení. Vlastně je odhalení celkem morbidní a ne každý s tím bude souhlasit. Možná se někomu zvedne i žaludek.

Proto jsem u čtení tohoto příběhu zůstal. Pan spisovatel si to totiž dělá stále těžší a těžší a já jsem zvědam, kam až se dostane.
Nemá smysl se o tom více rozepisovat, ale věřte je tam toho dost, nalezené zápory by možná daly na další román. Ale nechám to na vás. Podstata příběhu je dokonalá, jen to převyprávění má své vady.
Příkladem může být vykupování hoven. Hovno má cenu dvou dolarů (neřešte, kde se na Arestonu vzaly dolary – to je jiná stránka). Jen mi nikdo nevysvětlil, jak dlouhé hovno musí být, abych za něj ty dva dolary dostal. Co když budu mít sračku? Ta je za kolik dolarů?

Musím však dodat, že konec knihy je strhující a Sršeň se tu dostává na jiné patro svého bytí a to doslova. Přiznávám, že se na další příběh těším. Ten nese název „Útěk z Arestonu“.

CITÁT - Nějaký prase to tu zase poblilo, já se na to vyseru.

biki
biki
25.06.2016 5 z 5

Motiv uzavřeného světa, který putuje vesmírem, aniž by jeho osazenstvo mohlo (aspoň v tomto dílu) do jeho pouti jakkoli zasáhnout, rozhodně není nový. Ale pan Pecinovský ho povýšil na další vyšší úroveň. Hlavní postava, Terstegen alias Sršeň, rozhodně není žádný svatoušek, který se občas nevyhne nutnosti použít drsnější metody, a přesto si na rozdíl od mnoha spolucestovatelů zachovává svou lidskost, i když později toho občas lituje. Jeho houževnatost a tvrdohlavost, s jakými bojuje proti nástrahám Arestonu, ale hlavně svých "bližních", jsou obdivuhodné, vždyť několikrát musí začít znovu od začátku. Ale jak už řečeno níže, Areston se svých tajemství nevzdává lehce.
Velmi zřídka se mi stalo, že jsem u nějaké knihy či povídky měla pocit, že tam není ani o slovo víc, ani míň. Příčí se mi hovořit o dokonalosti, ale tohle se k tomu hodně blíží. A jsem přesvědčena, že i některé další informace ze zdánlivě nudného úvodu se později ukážou jako hodně a hodně důležité. Autorovi hluboká poklona.

kuruteku
kuruteku
05.06.2016 4 z 5

To kouzlo vymyšleného světa je u Pecinovského dokonalé - kam se hrabe Neff. Prvních 30 stránek bylo utrpení, ale stačilo přijít s hrdinovou přípravou na Areston a už tam naskočilo vše, co mne láká na Pecinovského knihách. Škoda, že konec je utnutý. Až moc utnutý - že by přišly další díly?