Fastard Fastard komentáře u knih

Malevil Malevil Robert Merle

Po přečtení knihy mám poměrně rozpačité dojmy. Prvních cca 100 stran totální nadšení, je to mimořádně čtivé, napínavé, napsané zajímavým a bohatým jazykem. Zbytek pořád slušný, ale spíše jen některé pasáže. Teď k nedostatkům: stejně jako značné části zdejších uživatelů mi šel na nervy Emanuelův všeznalý a všespásný přístup, jeho bezbřehá dokonalost a sebejistota. Zkrátka tady to autor přehnal, řekl bych že ta postava balancuje na hranici kýče. To je jedna věc, další je to, že tu postrádám výraznou ženskou postavu. Buď to jsou to protivné staré báby nebo víceméně pasivní sexuální objekty. Vůbec ony popisy "romantiky" a to jak se všechny ženy ochotně rozdávají, je dost trapné. Zajímavé je, že i Panenka a Gazel, postavy s výrazně ženskými rysy jsou líčeny jako morálně pokleslí a pokřivení... nemůžu si pomoct, působilo to na mě krajně sexisticky. Autor taky v podstatě rezignoval na to nějak víc rozvést situaci s Vilmainem. Parta zabijáků s bazookou a jediný co udělají je, že rozbijou dřevěné vrata.... Stejně tak Panenka, skvělá postava s obrovským potenciálem, absolutně nevyužitá. Styl vyprávění byl zajímavý, hlavně občasné Thomasovi poznámky, které alespoň částečně objektivizovaly zkreslený pohled hlavního vypravěče. Bohužel v epilogu to zase sklouzlo k adoraci hlavního hrdiny. Tak nevím, co si z toho vybrat, škoda, čekal jsem mnohem víc. Na rozdíl od zdejšího přepáleného hodnocení bych to viděl na takových 65%.

26.02.2018 3 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Zatím nejlepší věc od Mccarthyho, kterou jsem přečetl. Bezútěšný a temný svět ve kterém otec se synem bojují o poslední kousíčky naděje. Jeden z případů, kdy filmová adaptace totálně kopíruje knihu a tentokrát je to určitě dobře. Film je stejně dobrý jako kniha, doporučuju obojí.

29.12.2015 5 z 5

Tichá hrůza Tichá hrůza Tomáš Korbař

Naprostá klasika a pro mě osobně hodně srdcová a zásadní záležitost. Poprvé jsem sbírku přečetl asi v jedenácti, kdy jsem ji našel v knihovně u rodičů a dá se říct, že nastartovala můj zájem o horrorovou literaturu. Dodnes se k ní pravidelně vracím. Nejlepší povídky jsou Ptáci, Malý vrah (jedna z nejlepších horrorových povídek vůbec) a Byl to démon. Poslední jmenovaná mě odrovnala hlavně jako dítě, ale i s odstupem je to pořád kvalita.

29.12.2015 5 z 5

Lisey a její příběh Lisey a její příběh Stephen King

Zatím jediná kniha od Kinga, kterou jsem na poprvé nedočetl. Tehdy jsem ji po marném boji asi po sto stranách vrátil do knihovny. Po letech jsem se k ní vrátil a zjistil, že to není takové utrpení jak jsem původně myslel a jak tu líčí někteří uživatelé. Trvá déle než se člověk začte. Děj plyne hodně pomalu, ale je zajímavě vrstven a postupně se v mnoha časových rovinách skládá dohromady mozaiku příběhu. Není to kingovka na jakou jsou jeho fanoušci zvyklí, proto asi ty četné negativní reakce. Je to dobrá kniha a stojí za přečtení.

09.01.2017 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Řbitov zviřátek rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co King napsal, alespoň co se týče čistokrevného hororu. Temná a zlověstná atmosféra čiší z každé stránky. Není tam jediný světlý okamžik, všechno od začátku spěje k nevyhnutelně tragickému konci. Vlastně se to celé dá chápat jako jakási metafora smrti a umírání. Je zajímavé že takhle působivá kniha se dá postavit na totálním žánrovém klišé jako je indiánské pohřebiště a právě to je obrovské plus téhle knihy, že i přes tento fakt a totální předvídatelnost děje se jedná o tolik kavalitní příběh. No a navíc je tu skvělá filmová adaptace (vyznívající však o dost jinak) se soundtrackem od The Ramones. Bez diskuze jeden z nejlepších moderních hororů vůbec.

08.01.2016 5 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Podle mě asi na stejné úrovni jako Mr. Mercedes. King to umí i líp, ale pořád je tohle jeho slušnej průměr. Rozhodně body nahoru za záporáka, Bellamy alias Červenoreťák se fakt povedl. To samé pasáže s Bradym, mrazivé. Těším se na třetí díl.

26.01.2017 5 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Na Kingových knížkách napsaných pod pseudonymem mě baví hlavně jejich syrovost a spád. Je to skoro tak dobré jako Dlouhý pochod, jednoduchý příběh, který drží perfektně pohromadě.

14.12.2015 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Sžíravá a nesmlouvavá obžaloba naší civilizace, Bradbury skvěle pracuje s atmosférou a psychologií postav. Výborná kniha!! 100%. Nejlepší povídky: Třetí expedice, Má duše se vznáší ve výši, Usher II, Marťan, Mlčící města, Dlouhá léta.

12.10.2015 5 z 5

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Moje první setkání s Kingovou "feministickou trilogií" (Rose Madder, Geraldova hra a Dolores Claibornová). Zápletka s obrazem mi nepřijde tolik mimo jako mnohým. Je fakt, že jako thriller o psychopatovi pronásledujícím manželku by to fungovalo minimálně stejně dobře, ale King do toho namíchal fantasy a horror a v mém případě to trefil tak akorát. Postavy jako vždy výborné, hlavně ústřední dvojice Rose a Norman. Jenom Bill mi neseděl, hodně nezajímavá a plochá postava, dokonalý princ na motorce, místo na bílém koni. Možná kdyby byl zajímavější učiinilo by to poutavější a snesitelnější celou tu romantickou linii.

04.01.2016 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Od Kinga mám načteno fakt hodně, tahle knížka mě dlouho míjela, ale o to větší pak bylo překvapení. Řadím mezi jeho nejpovedenější počiny!! Tohle vám zaručeně pocuchá nervy.

06.03.2015 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Nakonec dávám pět hvězdiček, nemůžu jinak, ten konec byl zkrátka strhující...Není to úplně typický King, jak už tu bylo řečeno, chvílemi hodně sentimentální (nešťastná láska, nemocné dítě...), ale nemůžu říct, že by to bylo na škodu. Naopak to souzní s celkovou atmosférou příběhu a hlavně ta gradace na posledních stranách je hodně povedená.

30.01.2015 5 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

O dost slabší než první díl. Takové nemastné, neslané, nezáživné. Po vytrpění druhého dílu se do třetího budu muset vyloženě nutit.

26.02.2018 2 z 5

Bezpečná zóna Goražde Bezpečná zóna Goražde Joe Sacco

První komiks, který jsem přelouskal v originále. Není to zcela objektivní, ale autor jistě neměl v plánu poskytnout objektivní referát o válce v Bosně. Povedlo se mu zachytit hodně sugestivní příběhy obětí války. Stejně tak historický kontext rozpadu Jugoslávie je podán jasně a srozumitelně. Rozhodně skvělá věc, povedená kresba výsledný dojem jen podtrhuje.

27.11.2016 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Kýčovitý příběh, v podstatě o ničem. Celé se to tváří strašně oduševněle, hloubavě a poeticky, ale pod tím je to jen povrchní ezoterická rádobychytrá slátanina. Jedna hvězdička za to, že se to dá přečíst za odpoledne, takže když už do toho člověk jde, aspoň neztratí moc času.

03.12.2015 1 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Musím dát za pravdu mnoha komentujícím v tom, že se nejedná o jednoduché čtení. Mě osobně nakonec Nespavost sedla a byl jsem spokojený, i když místy, asi tak ve druhé třetině jsem se chvílemi fakt nudil, což se mi u Kinga stává vyjímečně. Naštěstí to začne nabírat obrátky a poté, co se objeví holohlaví doktůrci, už je to klasický King. Třeba ta scéna odehrávající se v Atropově doupěti mi přišla hodně povedená a naplněná hutnou atmosférou. Na někoho možná příliš fantazijní a surealistické, mě to nevadilo, bavil jsem se a užíval si odkazy na další Kingovi příběhy. A taky body navrch za povedený konec!! 80%

03.12.2015 4 z 5

Running Man Running Man Richard Bachman (p)

Skvělá Kingova/Bachmanova dystopie, skoro tak dobré jako Dlouhý pochod.

03.03.2016 5 z 5

Tommyknockeři Tommyknockeři Stephen King

I přesto, že má tahle Kingova knížka pověst jedné z jeho méně povedených, hodnotím maximálním počtem hvězdiček. Měl jsem trochu problémy se začíst do prostřední části, kde děj odbočuje od Bobbi a Garda k příběhům obyvatel Havenu, je to místy docela chaos a některé postavy jsem si nemohl zapamatovat. V třetí části už zas vše funguje jak má a nabírá to parádní spád. Oceňuju povedený konec, což není u Kinga vždy pravidlem. Pro mě jsou Tommyknockeři hodně příjemné překvapení. Jedinou výtku mám k překladu prvního vydání od Bety z roku 1997, které má sice povedenou obálku, ale překlad dost pokulhává, třeba říkanky o Tommyknockerech mi přišly dost nešikovně přeložené.

30.01.2016 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Výborná kniha, skvělé postavy, celé to má rychlý spád a ani chvíli jsem se nenudil. Nechybí humor, napětí i horrorové prvky (Tadův šatník - tady si možná nejeden čtenář vzpomene na vlastní dětství). Jedna z méně známých, ale rozhodně těch lepších Kingových knih. Kdysi jsem viděl i filmovou adaptaci z roku 1983, pokud máte rádi béčové horrory z osumdesátek, potom doporučuju!!!

26.01.2015 5 z 5

Šedá eminence Šedá eminence Aldous Huxley

Moje první zkušenost s A. Huxleyem a hned napoprvé u mě zabodoval. Je to skvělá sonda do válkou zmítané Evropy 17. století. Ústřední postavou je kontroverzní kapucín otec Josef, na jedné straně zbožný mystik, na straně druhé chladnokrevný politik, který se značnou měrou podílel na válečné mašinerii. Kniha přináší rozbor jeho učení, pohnutek a v závěru shrnuje důsledky jeho konání.

15.08.2016 5 z 5

Stephen King - Mistr strachu Stephen King - Mistr strachu Lisa Rogak

Přestože jsem velký Kingův fanoušek, tak mě tenhle životopis zklamal, dozvěděl jsem se sice spoustu zajímavých informací, ale kniha je strašně nečtivá a prokousával jsem se jí dost těžce.

08.01.2016 3 z 5