Šedá eminence

Románové zpracování životních osudů mystika a diplomata kapucínského pátera Josepha Tremblay, zvaného "šedá eminence", jenž proslul jako rádce kardinála Richelieu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31874/seda-eminence-31874.jpg 413

Grey Eminence (1941)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Václav Petr, Avatar

Fastard
15.08.2016

Moje první zkušenost s A. Huxleyem a hned napoprvé u mě zabodoval. Je to skvělá sonda do válkou zmítané Evropy 17. století. Ústřední postavou je kontroverzní kapucín otec Josef, na jedné straně zbožný mystik, na straně druhé chladnokrevný politik, který se značnou měrou podílel na válečné mašinerii. Kniha přináší rozbor jeho učení, pohnutek a v závěru shrnuje důsledky jeho konání.

zimela
26.03.2015

Uživatel mijagi80 už více méně vše shrnul přede mnou. Jen bych snad ještě dodal, že je celá kniha důsledně koncipovanou ukázkou tehdejší nedílné provázanosti světské a duchovní moci a zároveň poodhaluje techniky, postupy a cíle středověkého, křesťanského mysticizmu.
Díky svým přesahům si Šedá eminence čtenářskou pozornost zcela určitě zasluhuje. Nedejte na modrá čísla, nudit se rozhodně nebudete. Slabších 5*****
Ježišmarjá, málem bych zapomněl na naprosto skvělé, románové vsuvky, které jsou prostě skvělé! Řekl jsem už, že jsou skvělé? Jsou.

mijagi80
10.09.2013

Potomek střední šlechty Francois Leclerc du Tremblay cítí od dětství velkou touhu sloužit Bohu. Již v mládí vstupuje do řádu kapucínů, kde se svou horlivostí, sebekázní a inteligencí vypracuje na "nejlepšího z kapucínů", Věnuje se intenzivně misionářské činnosti a zakládání dalších církevních společenství.
Osudovým je pro něj setkání s kardinálem Richelieum, který ho jako svého poradce zasvěcuje do tajů vyšší politiky. Tremblay svádí vnitřní boj mezi svou láskou k Bohu a láskou k vlasti. I přes půdovní dobrý záměr, nepřináší jeho skutky lidem mnoho dobra a Joseph s vzdaluje Bohu.

Aldous Huxley

Aldous Huxley