Šedá eminence

Šedá eminence https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31874/bmid_seda-eminence-ibm-31874.png 4 19 6

Románové zpracování životních osudů mystika a diplomata kapucínského pátera Josepha Tremblay, zvaného "šedá eminence", jenž proslul jako rádce kardinála Richelieu.

Žánr:
Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Avatar
Originální název:

Grey Eminence , 1941


více info...

Komentáře (6)


Emik87
Emik87
24.02.2024 4 z 5

Kniha se mi dobře četla a získala jsem díky ní spousta zajímavých informací.

kirkous
kirkous
09.11.2022 3 z 5

Některé Huxleyho knihy jsem četl v mládí a nyní jsem se dostal i k této, díky odkazu na Benedikta z Canfieldu, o kterém se v knize píše. L. Tkáčik, který Canfielda vydal, totiž píše, že to za moc nestojí, tak jsem si to chtěl ověřit. A bohužel s ním musím souhlasit.
Kniha vlastně není ani románem ani odbornou publikací, je něco mezi tím. Přitom literárně nic moc a z odborného hlediska je dost problematická. Čtenář to musí číst spíše jako sondu do Huxleyho vývoje myšlení, které v tomto období lze charakterizovat jako fascinaci mystikou, ještě před tím, než se posunul dál k experimentování s drogami. A z tohoto hlediska to může být zajímavé čtení.
Ale co se týče nějakého adekvátního obrazu konkrétně Benedikta z Canfieldu, jehož dílo formovalo myšlení Otce Josefa, tak je to, jednoduše řečeno, dost mimo. Huxley má vlastní, specifický náhled na mystiku, a následně vykládá Canfielda i související díla hodně ahistoricky a bez pochopení teologického kontextu. A tak například to, co historik považuje za neojedinělý rys dobového myšlení, chápe Huxley revolučně, a naopak mu unikají momenty, které byly zvláštní.
Tedy, za mne ani román ani literatura faktu, o kterou by bylo možné se nějak opřít, kniha poskytuje však určitý vhled do Huxleyho myšlení. A jako takovou je třeba ji brát.


DeepSea21
DeepSea21
28.01.2022 5 z 5

Zajímavá kniha. Moc se mi líbila.
Dlouho jsem ji měl na seznamu a jsem rád že na ni konečně přišla řada.

Fastard
Fastard
15.08.2016 5 z 5

Moje první zkušenost s A. Huxleyem a hned napoprvé u mě zabodoval. Je to skvělá sonda do válkou zmítané Evropy 17. století. Ústřední postavou je kontroverzní kapucín otec Josef, na jedné straně zbožný mystik, na straně druhé chladnokrevný politik, který se značnou měrou podílel na válečné mašinerii. Kniha přináší rozbor jeho učení, pohnutek a v závěru shrnuje důsledky jeho konání.

zimela
zimela
26.03.2015 5 z 5

Uživatel mijagi80 už více méně vše shrnul přede mnou. Jen bych snad ještě dodal, že je celá kniha důsledně koncipovanou ukázkou tehdejší nedílné provázanosti světské a duchovní moci a zároveň poodhaluje techniky, postupy a cíle středověkého, křesťanského mysticizmu.
Díky svým přesahům si Šedá eminence čtenářskou pozornost zcela určitě zasluhuje. Nedejte na modrá čísla, nudit se rozhodně nebudete. Slabších 5*****
Ježišmarjá, málem bych zapomněl na naprosto skvělé, románové vsuvky, které jsou prostě skvělé! Řekl jsem už, že jsou skvělé? Jsou.

mijagi80
mijagi80
10.09.2013 4 z 5

Potomek střední šlechty Francois Leclerc du Tremblay cítí od dětství velkou touhu sloužit Bohu. Již v mládí vstupuje do řádu kapucínů, kde se svou horlivostí, sebekázní a inteligencí vypracuje na "nejlepšího z kapucínů", Věnuje se intenzivně misionářské činnosti a zakládání dalších církevních společenství.
Osudovým je pro něj setkání s kardinálem Richelieum, který ho jako svého poradce zasvěcuje do tajů vyšší politiky. Tremblay svádí vnitřní boj mezi svou láskou k Bohu a láskou k vlasti. I přes půdovní dobrý záměr, nepřináší jeho skutky lidem mnoho dobra a Joseph s vzdaluje Bohu.

Autorovy další knížky

Aldous Huxley
britská, 1894 - 1963
2011  84%Konec civilizace
1996  86%Brány vnímání
2001  77%Ostrov
1970  84%Raněný slepotou
1998  82%Šedá eminence

Kniha Šedá eminence je v

Právě čtených1x
Přečtených28x
Čtenářské výzvě2x
Knihotéce19x
Chystám se číst31x
Chci si koupit4x
dalších seznamech1x