Tommyknockeři

Bobbi, spisovatelka žijící poklidným životem na své farmě jednou v lese zakopla o kus kovu. Poháněna nevysvětlitelnou zvědavostí začala kopat a postupně za pomoci ostatních odhalovat zabořený vesmírný koráb... „Tommyknockeři“ potřebují lidské bytosti pro výrobu energie. Mění fyzicky i psychicky Bobbi i ostatní obyvatele Havenu a nutí je pomocí hrůzných vynálezů ničit všechny, kteří jsou proti nim... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/268/tommyknockeri-naw-268.jpg 4436

The Tommyknockers (1987)

Horory, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

delatrix

Znovu knížku číst nebudu, ale jistě stála za to přečíst.
Začátek a konec knihy byly asi nejlepší. Má nej postava byl Ev. Hlavní hrdina se až tak příliš nelíbil. I když to nebyla taková klasická postava hrdiny, který je prostě skrz na skrz oblíbený.

trudoš

Přestože Tommyknockeři slibují ideální kombinaci ingrediencí z dokonalé kuchyně Stephena Kinga, nakonec doplácejí na to nejprostší - postrádají řáckého hrdinu. Čtenář takřka sedm set stran pozoruje osudy různých lidí, kteří buď propadají vlivu mimozemšťanů, nebo se mu naopak snaží postavit. Jenže místo toho, abychom sledovali nějaký plán, jak nepěknou situaci řešit, vidíme pouze průběh vyvíjejících se událostí, směřující do horoucích pekel. Příliš neboduje ani nafouklost plytké zápletky, která by se v důsledku dala shrnout do pár vět. Alespoň že to finále je správně střelené. Ne každý den máte možnost seznámit se se zabijáckým automatem na coca colu.
Naštěstí všechny mínusy vyvažuje autor vypravěčským talentem. Opět (jako už mnohokrát předtím) dokazuje, jak bezchybně umí pracovat s lidskou psychikou a plánovitě rozvrhnout gradaci tak, že se víc bojíte při čekání na blížící se konflikt, než že by vás děsil konflikt samotný. Prostě boží počtení, i když tu už byly rozhodně lepší kousky.

Black bro, yo

„Arriba, ty haj*le“. Opravdu jedna z nejujetějších a nejnahláškovanějších knih od Kinga, zelené svítící psí oči, létající traktor, vypadávající zuby atd atd. prostě pecka, je tam všechno co na Kingovy nesnáším (jistá zdlouhavost) a zbožňuju (všechno ostatní), šílený a popravdě v mnoha ohledech dost originální sci-fi, na kterou budu velmi rád vzpomínat. „Právě jsem vytáhl zbraň a zabil automat na kolu, pane“. 90%

Mayaku

Jeden z nejslabších Kingů, co jsem kdy četla. Tahle knížka mě rozčilovala během celého čtení, a to z jednoho prostého důvodu. Zápletka a příběh sám má takový nesmírný potenciál, tak proč jen autor zabředl do takového nadbytečného balastu?!? Tohle je první kniha, u níž jsem si při čtení pořád říkala, o kolik by byla lepší, kdyby byl příběh sevřenější, kdyby se vypustily ty slepé nikam nevedoucí dějové linie, kdyby se zkrátily některé zbytečně dlouhé exkurze do minulosti některých postav, kdyby prostě autor nezabíhal do zbytečných podrobných detailů (a nechápejte mě špatně, já mám tyto exkurze normálně ráda, ale ne v případě, kdy vám celý obsah knihy nafouknou o dobrých 200 nadbytečných stran!). Jako vážně, to fakt bylo nutné napsat skoro ke každému občanu Havenu několik desítek stran, které nezřídka nevedou nikam a na hlavní příběh sám mají nulový efekt? První krize nastala už zkraje, začátek sice skvěle navnadil, ale pak hned přišla nekonečně nezáživná pasáž představující Jima Gardnera a to jsem opravdu myslela, že knihu odložím. Inu, vytrvala jsem, byť podobných krizí ještě pár přišlo a chvílemi se příběh zdál tak nekonečný, že jsem měla co dělat, abych se přemohla a četla dál. Přečtení sice nějak zásadně nelituji, ale nemohu se ubránit pocitu, že kdyby byl příběh podstatně osekán, primárně na základní dějovou linii s příběhem Bobbi Andersonové a k tomu pár zredukovaných dějových linií o obyvatelích Havenu, mohla to být prvotřídní záležitost, takhle se slibný příběh místy měnil v otravný nazelenalý sliz.

mulderka

Na to, jak příšerně zlitý a zfetovaný byl autor při psaní této knihy, není to zase tak nejhorší ;-) Jako pocta brakovým SF z 50. let to celkem funguje a přidaná kingovská hodnota zvedá dílko na úplně jiný level. Řekla bych, že do Garda zoufale se rvoucího se svou závislostí King promítl své tehdejší já - naštěstí s ním to dopadlo podstatně líp. A celkově... no, na žebříčku všech kingovek bych Tommyknockers zavěsila tak někam těsně nad polovinu. Takže tři a půl pro autora, a velké mínus pro překladatele /1.vydání/ a ty, kdož připustili, aby román byl v tomto stavu vydán!

ThomasRuhe

Začátek dobrý. Mimozemský létající talíř havaroval a leží pohřbený v zemi u městečka Haven v oblíbeném Kingově státě Maine. To zní zajímavě.
Ve finále mě kniha moc nebavila. A hned z několika důvodů. Za prvé je zde ohromné množství postav, King snad pojmenoval kdejakýho pišišvora co v Havenu žije. Za druhé, chápu, že se vyžívá v dlouhých popisech, ale tady to působí utahaně, nudně a spousta textu nemá žádný vliv na zápletku. Například, když chce Bobbi ukázat Gardovi tu vesmírnou loď, tak než se k ní vydají musíte přelouskat ještě 20 stránek. No a takhle oddaluje všechny klíčové momenty. Za třetí, za polovinou jsem už jen mechanicky obracel stránky, abych dospěl k velkému finále, ale ouha, tady mě King taky zklamal.
Hodnocení tak slabší 3 hvězdy, s tím, že podruhé bych už tuhle knihu číst nechtěl.

Miroslav83

Právě jsem to dočetl... to byla jízda! Exkurzy do života postav mi vůbec nevadí! Naopak! Trochu mně překvapil konec, ale vlastně při procházce za jasného letního dne můžeme přemýšlet, co se s "některými postavami zrovna děje" ;-)

Suma sumárum: slabší než "Nezbytné věci", lepší než "Pavučina snů".

Svatoslav

King miluje sci-fi brakovky padesátých/šedesátých let. Tommyknockeři jsou toho důkazem. Atmosférická, mysteriózní první polovina čtenáře postupně nahlodává, jak se bude příběh vyvíjet. Přidává na napětí a rychlost vyprávění nabírá na obrátkách. Druhá polovina bohužel (dle daného žánru tehdejší doby) je, až na pár výjimek naprosto pitomá, pošpiňující skvělou první polovinu a v neposlední řadě, urážející čtenáře. Čekáte na bombastické odhalení a vyvrcholení? Místo toho dostanete posedlý, vraždící automat na limonádu a vzpouru strojů. Na seznamovací část knihy nikdy nezapomenu (v dobrém), na závěrečnou část taktéž (s osypkami na zádech). Jeho první "seznámení" s "neznámem" nedopadlo nijak slavně, oproti tomu Pavučina snů či Pod kupolí dopadlo mnohem lépe a řadí se k tomu nejlepší, co kdy napsal.

Maus

Začátek knihy mi přišel hrozně nudný. Později už to začínalo být i napínavé. Toto je první kniha od Kinga, která se mi tak blbě četla a ani jsem ji skoro nedočetla. Asi to bude tím, že knihy o ufo a podobných věcech mě moc neberou.

mailo-s
28.12.2016

Tommyknockeři - to je Starý dobrý KING.
Perfektní kniha.Pan King ve své vrcholné formě ,našel jsem spoustu narážek na jiné Kingovi knihy (Talisman,Řbitov zvířátek,To nebo Mrtvá zóna).
Opravdu čtiví Sci-Fi Horor se spoustou postav ale bravurně zvládnuté,všechno jsem to díky obrovskému vypravěčskému umu pana Kinga vyděl.
Jako bych tam byl a to je přesně to co od knihy očekávám, že mě přenese z tohoto světa do svého ze kterého se vám nechce vracet na zpět.

MichelleKing
27.12.2016

Co můžu napsat? Další KING klasika!
Chvilku trvá, než se knížka pořádně rozjede - ale je to základ poznat naše postavy, jejich silné a slabé stránky. Poznejte město Haven a lidi v něm. Poznejte Bobbi Andersonovou,která doslova zakopne o největší nález jejího života. King má prostě způsob, jak udělat z neuveřitelného-nepravděpodobné - a dělá přesně to, co si myslíte, že by se skutečně stalo - přímo v lese v zadní části vašeho domu ...

bakunin
08.12.2016

Neskutečně rozsáhlé a působivé!! Bravo!

eraserhead
16.11.2016

Kingovo skvělé propojení sci-fi a horroru, mnohem povdenější než v pozdější Pavučině snů. Hrozně se mi líbí střední část, kdy se příběh odpoutá od dvou hlavních (ale opravdu jsou oba hlavní?) hrdinů a vydá se do města, kde začne pustošit a vyvádět. Mám takový dojem, že se tohle Kingovi zalíbilo natolik, že to později (zlo, které si hraje s celým městečkem) rozvinul v Nezbytných věcech do celého románu. Ač v podstatě sci-fi zápletka, podána z notnou dávkou horrorové atmosféry (kouzlo z bráškou). Jako negativum vnímám jen Kingůlv občas typicky až na samou hranici snesitelnosti roztáhlý konec. Ale ta střední část, ta střední část!

Darknessfriend
30.10.2016

Prave dočteno byla to náročná kniha s velmi fajn pribehem a jeste lepsim koncem trochu jiny King, pro ty co chcou zacit s Kingem tuhle knihu jako prvni nedoporucuji presto davam 80% za velmi dobry pribeh a hlavne za opileho Garda ktery ze vsema nakonec pekne vyjebal :) at je ti vesmír lehky ty opilej básníku.Tommyknockeri uz ti klepaj u dveří ťuky ťuk.

Jiří.H
05.10.2016

Dlouho jsem se knížce vyhýbal.Podle zdejšího hodnocení se jedná o slabší kus. S tím vůbec nesouhlasím. Naopak se divím, jak třeba taková neslaná nemastná detektivka Pan Mercedes může mít hodnocení lepší. No nic, každý má jiný vkus.

PetiJelinkova
19.08.2016

Pro mě jedna z těch slabších knih .

marek6463
02.07.2016

Zaujatelné.

Fremr
17.06.2016

Tuto knihu jsem si zkusil přečíst přibližně před pěti lety. Po sto stranách jsem ji odložil... Nechápal jsem to, první kniha od Stephena Kinga, která mě nevzala. Nedalo se to číst a děj mi byl absolutně ukradený. Jako by to nebyl King. Tenkrát byla doba, kdy jsem ještě neřešil, kdo konkrétní knihu překládal... To se časem změnilo. Proto když se objevilo nové vydání této knihy, v novém překladu Milana Žáčka, řekl jsem si, že to zkusím znovu. Byl to asi nejlepší čtenářský nápad roku! Rozdíl mezi prvním a druhým vydáním je až neuvěřitelný. Už chápu, proč mají Tommyknockeři tady na databázi tak mizerné hodnocení (na Kinga). Nové vydání je totiž úplně jiná kniha! Co jsou Tommyknockeři? 700 stránkový román o lidském bytí a umírání, fascinujících věcech, velikosti, ale i malosti a zbytečnostech. Dále o jednom neuvěřitelném páru, Bobbi a Jimovi. Bobbi - nezastavitelná kopáčka vesmírného korábu a spisovatelka westernů a na druhé straně Jim, básník, opilec a člověk, který se už chtěl zabít, kdyby si neřekl, že ještě jednou zajde za Bobbi, skočit z útesu může přece až pak (taky si říkám).
Dále sledujeme tradičně po Kingovsku osudy malého města Havenu, ve kterém žije Bobbi a později i Jim. Pokud Vás příhody místních obyvatel a hlavně Jima a Bobbi chytnou, o to velkolepější pro Vás bude finále. Kniha totiž bezvadně graduje, jak je u Kinga zvykem. V klidu se s každým seznámíte a když už se znáte a máte se rádi, King si vezme Vaše srdce. Závěr je perfektně vygradovaný a to jak Tommyknockeři dopadnou sedí jak prdel na hrnec.

Šárka345
23.02.2016

Napínavé čtení, příjemné prostředí, snadno vcítitelné postavy, strhující děj a samo překvapující závěr :0))

Fastard
30.01.2016

I přesto, že má tahle Kingova knížka pověst jedné z jeho méně povedených, hodnotím maximálním počtem hvězdiček. Měl jsem trochu problémy se začíst do prostřední části, kde děj odbočuje od Bobbi a Garda k příběhům obyvatel Havenu, je to místy docela chaos a některé postavy jsem si nemohl zapamatovat. V třetí části už zas vše funguje jak má a nabírá to parádní spád. Oceňuju povedený konec, což není u Kinga vždy pravidlem. Pro mě jsou Tommyknockeři hodně příjemné překvapení. Jedinou výtku mám k překladu prvního vydání od Bety z roku 1997, které má sice povedenou obálku, ale překlad dost pokulhává, třeba říkanky o Tommyknockerech mi přišly dost nešikovně přeložené.

ttpnkov
29.01.2016

Byl to boj, ale nakonec jsem se poprala i s tímto tlustším kousek vcelku úspěšně. Možná je to tím, že Čtyři roční doby nasadily laťku moc vysoko, ale trvalo mi hrozně dlouhou dobu, než mě kniha opravdu vtáhla do děje. A když už se jí to povedlo, po chvíli můj zájem opět klesl. A tak to bylo pořád dokola. Řekla bych, že i když všechno v průběhu dává smysl, stejně tam je přespříliš informací, které mě prostě nudily a dle mého názoru tam vůbec být nemusely. Přesvědčení o tom, že knihu můžu považovat za průměrné čtivo, pro mě bylo posledních 150 stran, které mě upřímně bavily, a závěr, který nemohl být lepší.

premacech
29.01.2016

Líbilo, hodně. Klidně by mohlo být i delší. 95%

Pixx-73
23.11.2015

Trochu slabší kingovka. Začátek a vykreslování postav se mi líbilo, ale poslední třetinou už jsem se vážně prokousával. A morbidně akční scény ke konci knihy mě nebavily vůbec.

ma71
25.09.2015

Kingovka, nemůžu tvrdit, že je špatná, ale už jsem četl lepší. Třeba legendární Osvícení.

Karnager
21.09.2015

Pro mě zajímavý začátek, zajímavý konec, ale mezitím velmi natažené klubko. Zjistil jsem spoustu informací typu kde, kdy, kdo, proč a s kým, ale nevytvořilo se u mě takové to napětí, které mám u Kinga rád :) trochu jako u knihy Dallas 63..tak snad třeba zase příště :) dnes tři a půl hvězdy

dominik123
08.07.2015

Je to asi prvýkrát čo ma King mierne sklamal. Kniha nie je zlá, ale rozhodne by potrebovala skrátiť. Príbeh sa totiž miestami až príliš pomaly rozvíja a tempo je veľmi pomalé. Jednotlivé postavy sú nevýrazné a dosť jednotvárne. Niekedy som mal problém prečítať viac ako 15 strán. Možno som až príliš kritický, ale keď čítam knihu od Kinga tak očakávam veľké veci. Niektoré prvky v knihe sú dobré, hlavne záver má konečne nejaké, rýchlejšie tempo. Aj napriek množstvu kritiky je King nesmierne talentovaný spisovateľ a preto sa kniha dá prečítať a má aj svoje lepšie pasáže, ale tentokrát to proste na viac ako na priemer nestačí.

Obuvník
23.06.2015

Dlouho předlouho jsem knihu odkládal až na dno seznamu děl, která si chci od krále přečíst. A pak přišly Vánoce a ejhle!
Inu, dal jsem se do čtení. V knize je až překvapivě málo přímých vět. Celé se to táhne v nitru jednotlivých postav. Koneckonců, ke konci knihy už nikdo mluvit nepotřebuje :-)
Urvat hlavní postavy, schovat je na pár set stran do šuplíku, a pak je zase vytáhnout na světlo Boží (v tomto případě zelené), to chce odvahu a basu piv k tomu.
Sám autor pravil, že se knihou spíše protrápil, než propsal. No a čtenář? Ten se spíše pročte, než protrápí. Takže za mě v pořádku.

teepek
22.06.2015

Nářez. Klasika co nezklame

zylla
10.05.2015

Super čtení, není to sice úplně obvyklá Kingovka, ale i tak se mi líbila, především konec byl strhující. Rozhodně jsem se u ní nenudila přestože to nebylo typické "nemůžuseodtohotrhnout" jen se mi úplně nelíbí, že stejně jako u Pavučiny snů vypadávají lidem zuby, nemusel by se takhle opakovat.

Terva
28.04.2015

Stephen King ve svých románech upřednostňuje lidskou psychologii a krutost, někdy přidá zvíře, upíra, mrtvolu nebo věc, ale málo kdy ve své ranní době napsal román o mimozemšťanech. Tommyknockeři jsou prvním takovým dílem. Věřte a zjistěte si, že další mimozemšťané přijdou až po jeho nehodě z roku 1999. Jsou to příběhy Pavučina snů, Mlha a Pod kopulí. Před tím ani ťuk. CITÁT - Kolik životů bude obětováno, aby vetřelci mohli odletět?