eva-lupen eva-lupen komentáře u knih

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Ze začátku jsem se trochu lekla, že to bude jen další jednoduchá červená knihovna, ale tou se to jen mihlo, a byla to jediná trochu neuvěřitelná dějová linka. Všechno ostatní bylo silné a plné emocí. Je neuvěřitelné na co vše si lidé zvyknou, když jim nic jiného nezbývá. Jen ten konec byl najednou takový uspěchaný a docela mne zklamal.

04.08.2022 4 z 5

Liščí oči Liščí oči Petra Hůlová

Vím, že nejsem cílová skupina, ale téma mne zaujalo a tak 3/4 knížky bylo super. Říkala jsem si, že to dětem zábavnou formou přiblíží 68, ale pak se tam začala objevovat naivní představa, že by komunismus mohl být skvělý. Věřím, že chudině je ta představa blízká (proto se tu vlastně po válce tak lehce uchytil), ale je to bohužel jen představa, že by to mohlo fungovat, protože všechno je o lidech a lidi si nikdy nebudou všichni rovni.

07.07.2022 2 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Tak tohle mne tedy moc nenadchlo. Děj je naivní a předvídatelný, hlavně na začátku jsou všichni nesympatičtí a protivní, ale pak se to trochu vylepšilo, pár míst bylo lepších, a konec byl takový, že možná zkusím ještě jeden díl. Některé postavy se začínají jevit slibně. Série Hynek Tas se mi ale líbila víc.

23.08.2020 2 z 5

Ze života fotografa Ze života fotografa Petr Jan Juračka

Ač Juračku obdivuji (jeho den musí mít 48 hodin, jinak není možné, aby zvládal vše co dělá ;-D ) a na fb ho ráda sleduju a čtu, kniha mne až tak moc nezaujala. Tedy některé kapitoly byly super, ale tak nějak jsem čekala víc. Říká se, že zapálit pochodeň může jen ten kdo hoří... Juračka v rozhovorech působí jako požár, ale z knihy na mne to nadšení nějak nedýchlo a na nic mne nenalákalo. :-(

27.01.2020 3 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Poslechnuto jako audiokniha načtená Janem Vlasákem.
Ze začátku jsem nechápala, proč se autor knihy k filmu nehlásil, když to bylo skoro stejné. Až v druhé půlce, která ve filmu chybí, jsem pochopila. I když... I film se mi stále líbí, o čemž jsem se přesvědčila i letos o Vánocích :-). Jenže teprve v té druhé půlce knihy je to NĚCO jako třeba v Malém princi. Jenže to NĚCO asi většina dětí nepochopí, takže doporučuji pro děti spíš film a pro velké děti i knihu.
4* dávám proto, že třeba na Narnii nebo Středozem to prostě nemá :-).

20.01.2020 4 z 5

Za války, 1914: Sbohem, Piccadilly Za války, 1914: Sbohem, Piccadilly Cynthia Harrod-Eagles

Moc pěkná kniha, která skvěle popisuje Británii na začátku Velké války. V postavách jsem se vůbec neztrácela, zas tolik jich tam není a ještě je na začátku jejich seznam :-). Je to čtivé, nechybí láska ani přátelství a myslím, že v dalším díle se vše teprve rozjede. Příznivcům Panství Downton se zřejmě bude líbit i tohle.

30.12.2019 5 z 5

Poslechnuto, stejně jako první díl, jako audiokniha a bavila jsem se skvěle. Ne sice tak jako při 100 letém staříkovi, ale to bylo tím, že ten zabral celé století a tohle se odehrává jen v současnosti. Co všechno je autor schopný nakombinovat a ono to působí i věrohodně :-D. A že tam A. M. působí jako kladná postava... ono v té konkurenci, co se tam vyskytuje, se asi není čemu divit. :-)

22.11.2019 5 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Poslechnuto jako audiokniha skvěle načtená Danou Černou. Film jsem neviděla a netuším, jestli by mne to bavilo číst, ale poslech mne bavil moc. Krásná, lidská kniha, která mi vůbec nepřišla zmatená, ani povrchní, spíš naopak. Závěr byl takový jaký byl a jiný být, v té době, asi nemohl.

25.12.2018 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Poslechnuto jako audiokniha a za to načtení Janem Hartlem bych dala hvězdy 4. Jinak se mi víc líbil film. Byl takový víc uvěřitelný, protože to byl výcuc toho nejlepšího z knihy, ve které ke konci přibývalo nesmyslů.

06.11.2018 3 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, opět skvěle načtená Martinem Stránským.
Za mne nejslabší autorova kniha, ale i tak jsem se nasmála a jako oddechovku doporučuji.

08.05.2018 3 z 5

Poslední Poslední Alexandra Oliva

Uf. Nechápu jak tohle může být autorčina prvotina. Skvělá kniha, kterou jsem měla (a stále ještě mám) v hlavě. Vůbec nechápu jak to někomu může připadat jako odpočinková četba. To si neumí představit, že by se to mohlo stát? A nejspíš i jednou stane? Jasně, někomu může vadit střídání děje ob kapitolu, ale má to svůj důvod a používají to i slavní autoři.
Napínavé je to od začátku do konce a i ten konec se mi líbil. Ono by to tak prostě bylo. Není to Hunger games, ale možná blízká realita.
Pro někoho je to možná moc psychologické a nechápe hrdinčino myšlení, které je ale jen přirozenou obranou aby se z toho nezbláznila.
Teď ji čte přítel a také se od ní nemůže odtrhnout :-).

12.04.2018 5 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Poslechnuto jako audiokniha, protože k přečtení bych se nikdy nedokopala. A pokud jo, tak bych to určitě na začátku vzdala, protože rozjezd byl hodně dlouhý a nezáživný.
Ale jo, časem jsem příběhu přišla na chuť, jak se děj rozběhl, přesto je spousta lepších historických románů. A tohle nic jiného než vymyšlený příběh není, ač se spoustou historických skutečností.
Ale poslouchám dál. Mám celou Přemyslovskou epopej koupenou za akční cenu :-). Jen ta délka...

31.10.2017 3 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Poslechnuto jako audiokniha (celá trilogie) krásně načtená Alešem Procházkou. To bylo tak nádherné, že jsem se vždy těšila už jen na ten jeho hlas. Věřím, že ty knihy musí také milovat. Kdo nemá odvahu pustit se do jejich čtení, moc doporučuji pustit si audioknihy.
Celý svět Středozemě je krásný, dokonale propracovaný, a jen lituji, že jsem ho pro sebe neobjevila už dřív. Ale třeba jsem k němu musela "dospět" :-). Rozhodně však není pro každého! Čtenář musí mít obrovskou fantazii a představivost, aby se v příbězích orientoval a neztratil se ve jménech a všech postavách. Já se zamilovala, i když jsem filmy ještě neviděla.
P.S. (6/2017): Konečně jsem se také podívala na filmy a musím říct, že mne hodně zklamaly. Kdybych je viděla ještě před knihou, tak by se mi možná i líbily (i když by mi to asi přišlo celé divné), ale takhle... Chybí mi tam celá podstata, myšlenka příběhu. Vlastně zůstal jen hrubý, osekaný a dovymyšlený děj :-(. Znovu už se na to dívat nebudu, zato ke knihám se určitě ještě vrátím.

29.12.2016 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Poslech mne donutil kouknout se na Hobita, a jeho zhlédnutí zase k zakoupení audioknihy Hobit, abych zjistila jak do bylo doopravdy, protože filmy (myslím ty bitvy) byly takové matrixové, a vůbec mi k tomu neseděly. Teď se chci ještě podívat na filmy Pán Prstenů, koupila jsem si knihu Silmarillion, mapu a jak to tak vypadá zřejmě dojde i na klasické knihy Pán Prstenů :-).

29.12.2016 5 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Poslechnuto na youtube jako MLUVENÉ SLOVO z rozhlasu. Skvěle to vypráví Karel Höger a další. Není to sice přesně načtená kniha, ale vše podstatné tam je + je tam ještě něco navíc.
Čapek měl skvělou představivost a empatii. Ono by to takhle totiž dopadlo. Tohle by si měl přečíst každý - dala bych to jako povinnou četbu, ale až někdy později, ne malým dětem - ty by to nepochopily.

08.06.2016 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Skvěle načtené Martinem Stránským.
Tohle se mi líbilo snad ještě víc než Stařík.

18.03.2016 5 z 5

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

Jedna z mála knih u kterých se povedla i filmová verze. Jen je škoda, že nenatočili i pokračování. Komu připadá, že je příběh neúplný, tak ať si přečte i Prach tisíce cest.
" Existují písně, které se rodí z trávy a prachu tisíce venkovských cest...". A o tom to je. Žádná červená knihovna, ale úchvatný příběh.

15.04.2015 5 z 5

To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) James Herriot (p)

Do knihy jsem se dala po zhlédnutí seriálu a pak i filmu Všechny velké a malé bytosti, abych porovnala jak moc se liší od předlohy. Film se mi nelíbil, ale seriál moc, a i když se v něčem od knihy odlišoval hodně (což mu ale vlastně prospělo) tak vyznění je v obou případech příjemné pohlazení po duši a to je to hlavní.

22.11.2023 5 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Velkolepé zakončení skvělé fantasy ságy. Díl od dílu větší bichle, ale přečtené je to dřív než by člověk chtěl. Také nechápu jak to, že z toho ještě není film nebo seriál. Kam se na to hrabe třeba takový, všemi opěvovaný, Zaklínač. Jasně, je tam dost hrubek, ale je to tak napínavé, že to až tak moc nevadí. Akorát ta závěrečná bitva je jak z filmu Pán prstenů, ale co jiného vymyslet. Bitva je bitva.

05.10.2023 5 z 5

Hodinář z Dachau Hodinář z Dachau Carly Schabowski

Kniha je čtivá a, i když je předvídatelná, tak za přečtení určitě stojí. Neuvěřitelně na mne působily dopisy J.A.P. Takové dopisy, se spoustou přímé řeči, asi nikdo nepíše.

03.04.2023 4 z 5