eva-lupen

Moudrost zvířat - Jak zvířata myslí a co cítíMoudrost zvířat - Jak zvířata myslí a co cítíVirginia Morell

Musím říct, že pro mne většinou nic objevného. To, že zvířata nejsou nemyslící stroje, vím už dávno a nechápu, že se to oficiálně připouští až v poslední době. Je ale pravda, že se stále ještě setkávám s názory, že si zvířata polidšťujeme. Ale vždyť člověk je také jenom zvíře!
Je jasné, že k tomu aby se u někoho rozvinula inteligence, tak k tomu musí mít podmínky. Prase zavřené celý život v chlívku, kde se sotva otočí, se asi bude projevovat jinak než to, které má nějakou svobodu. Ani "blbá" slepice není hloupá.
Jediné, co jsem netušila, bylo to, že si papoušci (a možná i jiní ptáci) dávají ve své řeči jména. Ale třeba se časem zjistí, že si jména dávají i jiná kolektivní zvířata. Tam je přece důležité vědět kdo je kdo.
Knihu určitě doporučuji všem, kdo nějaké zvíře vlastní nebo si ho chtějí pořídit, aby si ho víc všímali, dopřáli mu co nejlepší podmínky a byli mu dobrým parťákem.
P.S.: Čím víc čtu o Darwinovi, tím je mi bližší a víc ho obdivuju.

20. listopadu

Za války, 1918: Příslib nadějeZa války, 1918: Příslib nadějeCynthia Harrod-Eagles

Opět skvělé čtení a opět budu natěšeně čekat na další díl.

20. listopadu

Pátá horaPátá horaPaulo Coelho

Tak určitě je to příběh na zamyšlení, ale nijak mne to nenadchlo.

Mladý sokolMladý sokolSabine Ebert

Super historický román! Čtivé, zajímavé, reálné, ale vůbec ne hrubé. Tahle doba mi v jiných románech nějak nesedla, právě třeba pro tu hrubost a nesympatické postavy. Tohle je fajn. Jsem ráda, že budou víc než 3 díly.

Mistr mystifikaceMistr mystifikaceSabine Ebert

Překvapivě čtivé a zajímavé. Porodní bábu jsem ještě nečetla, ale nejspíš na ni časem také dojde. Jdu na další díl.

Modrý kámenModrý kámenBarbara Wood

To byla taková blbost, že kdyby to nebylo víc příběhů, tak bych to určitě nedočetla. Na konci každého jsem si řekla Proboha, co to bylo! Jediné, co mne zaujalo, byly ty oleandry a zajímalo by mne, jestli by to bylo možné.

SanditonSanditonJane Austen

Potřebovala jsem nějakou oddechovku a rozhodně jsem nebyla zklamaná.

Ledová zeměLedová zeměJohn Flanagan

Pěkné. Poslouchám to jako audioknihy a vždycky je hrozně rychle konec. Jdu na další díl.

PodvoleníPodvoleníMichel Houellebecq

Téma zajímavé, kniha nic moc, hlavní hrdina blb. Docela mne vyděsilo, kdo všechno může učit a trochu mne uklidnil až doslov. Ale je fakt, že fůra studovaných lidí je tak zaměřených jen na svůj obor, že jim chybějí všeobecné znalosti, a selský rozum se jim zdaleka vyhnul.
Co se tématu týče, tak bych se velice divila, kdyby si to ženy, které v tom nebyly vychovány od malička, nechaly jentak líbit. Chlapi možná, půlka žen také (než by zjistily, že není nic příjemného být na někom totálně závislý), ale druhá půlka žen určitě ne.

Hořící mostHořící mostJohn Flanagan

Poslechnuto jako audiokniha a poslouchalo se to móc dobře. Pro dospělé je to spíš dobrodružná pohádka, ale i pohádky jsou někdy potřeba. :-)

Spát v moři hvězd. Kniha II.Spát v moři hvězd. Kniha II.Christopher Paolini

Skvělá kniha. Obdivuji autorovu fantazii. Tedy já si to vše dokázala v pohodě představit, ale vymyslet to, bych nedokázala ani náhodou. :-) Zároveň je vše věrohodné a je znát pečlivá příprava. I když to dalo fušku, jak píše autor v závěru, tak to rozhodně stálo za to! Jen nechápu, proč je to u nás v knihovně jako fantasy/sci-fi a ještě ke všemu v Dětském oddělení. :-D

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Asi jsem od toho čekala trochu víc, ale četla se dobře a téma bylo zajímavé, takže vůbec nelituji, že jsem se do ní pustila.

Spát v moři hvězd. Kniha I.Spát v moři hvězd. Kniha I.Christopher Paolini

Super knížka. Vůbec by mne nenapadlo, že je to od stejného autora jako Eragon a spol. Tím nechci říct, že jsou dračí jezdci špatní, ale že se jim to vůbec nepodobá. Čte se to jedním dechem a vůbec nevadí, že je to taková bichle. Jediné co mě naštvalo, že na konci nebyl konec a druhý díl u nás v knihovně zatím nemají. :-(

Poutník, čarodějnice a červPoutník, čarodějnice a červChristopher Paolini

Fajn počteníčko, ale než jsem se nadála, tak byl konec. :-)

Deklarace závislostiDeklarace závislostiJan Drnek

Tak dočteno. Musím přiznat, že třetí díl už mne nebavil tak, jako ty předchozí. V bitvě jsem chvílema nevěděla, zda se jedná o nás nebo o Prusy, ale víc mi asi vadil ten konec. Bylo by to sice fajn, kdyby to tak bylo, ale myslím, že je naivní si myslet, že by se to všem lidem líbilo. Třeba popírání Darwinismu, to že je člověk vlastně pořád zvíře a lidskost (morálka, křesťanská víra...) se v něm většinou nějak pere s tou opicí a přírodními zákony a pudy. Člověk přece není dokonalý (teda kromě Maxe :-D) a ne každý chce sloužit státu a Bohu. Obzvlášť tomu katolickému! A ještě nám pomluvil Ferdu (Fr. Ferdinanda d´Este)...

Za války, 1917: Cesta bez konceZa války, 1917: Cesta bez konceCynthia Harrod-Eagles

Opět přečteno jedním dechem a už se nemohu dočkat dalšího dílu. Co napsat víc? Prostě skvělá válečná série, která se neodehrává na bojišti. Svět se mění, a to hlavně ženský svět.

Válka na zkouškuVálka na zkouškuJan Drnek

Opět dokonalý Max... a spousta hrozných překlepů a slovních spojení jak z chytrého telefonu, kdy se člověk musí smát (nebo brečet). Jinak děj super, opět fůra filosofie a skvěle popsaná bitva. V takovém Rakousku by bylo fajn žít, ale co pak? Max nebude žít věčně a kdo ví, co by s říší provedli jeho následovníci.

Zaklínač – komplet 7 knihZaklínač – komplet 7 knihAndrzej Sapkowski

Poslechnuto jako audiokniha skvěle načtená Martinem Fingerem. Děj ságy byl dost napínavý, ale nechápu proč se to jmenuje Zaklínač, když je to spíš o Ciri. Jen jsem od toho čekala tak nějak víc. Na konci jsem měla pocit skoro ztráty času, protože to nijak nedopadlo a nic mi to vlastně nedalo. Jsem zvyklá na něco hlubšího a to mi tu tedy hodně chybělo. Takové vyšumění do prázdna. Myslela jsem, že tam chybí další díl, ale Bouřková sezona už o Ciri není a nenavazuje. Jen ten Martin Finger se dobře poslouchá :-).

Zaklínač – komplet 8 knihZaklínač – komplet 8 knihAndrzej Sapkowski

NámořníkNámořníkJan Drnek

Super knížka. Škoda, že to takhle nebylo (bohužel by asi ani nebylo, i kdyby se z Maxe stal císař - tak dokonalý určitě nebyl). Je to tedy kniha spíš k zamyšlení než dějová, ale dost s ní souzním. Jen jsem si teda vůbec nezvykla na chybějící uvozovky přímé řeči. Měla jsem pocit, že to ani nedám. Jo a nesedělo mi tam pár dat a duševní čilost lidí v dost pokročilém věku. Ale pokračuji dalším dílem.

Pochod RadeckéhoPochod RadeckéhoJoseph Roth

Nedočetla jsem. Vůbec mne to nebavilo. Přišlo mi to spíš depresivní než nostalgické.

Případ doktora KarpetyPřípad doktora KarpetyJaroslav Boček

Překvapivě dobrá a čtivá kniha. Mám smysl pro nesmysl, takže mi na tom nepřišlo nic divného. Teda ano, divím se, že to v té době vůbec vydali.

Dvacet tisíc mil pod mořemDvacet tisíc mil pod mořemJules Verne

Jedna z mých nejoblíbenějších a nejčtenějších knih v dětství.

Děti kapitána GrantaDěti kapitána GrantaJules Verne

Jedna z mých nejoblíbenějších a nejčtenějších knih v dětství. Teď jsem se do ní "z nouze" pustila znova a už mi tak skvělá nepřišla :-D. Tedy v něčem ano, ale celkově to působí hrozně naivně. Pro děti ale super! Co mne ale velmi překvapilo je to, jak Verne úplně ignoroval Darwina! Jinak přece není možné, aby ho Paganel nikde nezmínil. V té době byly přece Darwinovy knihy velmi populární. Zvláštní.

V zajetí zimyV zajetí zimyNaomi Novik

Skvělé! Ještě lepší než Ve stínu hvozdu. Nemohla jsem se od knihy vůbec odtrhnout. Se stylem vyprávění více postav nemám vůbec problém, spíš mi tam chyběl úhel pohledu Staryka, kterého jsem si zamilovala docela rychle, protože do těhle typů vidím :-D. Jen konec by se mi líbil trochu propracovanější, míň akční a víc komunikační a emoční. Irina i Mirjem mi přišli studenější než Starykové...

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiRaději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiAleš Palán

Poslechnuto jako audiokniha načtená různými hlasy, takže to působilo jako skutečné rozhovory. Příběhy jsou to zajímavé, ale někteří samotáři mi přijdou nevyrovnaní, sebetrestající... a jiné bych zase mezi samotáře nezařadila (druhá žena). Zřejmě tak také skončím a už se na to těším :-). Jen nemám moc ráda zimu, takže hory mou volbou asi nebudou. Naštěstí lze divočinu najít i jinde.

Dítě Bridget JonesovéDítě Bridget JonesovéHelen Fielding

Poslechnuto jako audiokniha načtená Martinou Hudečkovou, takže jsem měla chvílemi pocit, že poslouchám film, z kterého jsem tedy viděla jen kousky, takže mi to přišlo stejné. Nic víc než zábavu jsem od toho nečekala, takže jsem zklamaná nebyla. Jako vtipná oddychovka fajn.

27.12.2020

Cesta kolem světaCesta kolem světaCharles Darwin

Na tuhle knihu jsem narazila v knihobudce a jsem moc ráda, že jsem ji tam nenechala! Je tak dobrá a pěkně napsaná, že to člověku až bere dech. Stejně tak samotný Darwin. Jeho názory jsou neskutečně moderní, je vtipný, velice pokorný a skromný, a jeho pozorovací schopnosti jsou úžasné. Je jasné, že některé popisné odborné pasáže nejsou až tak čtivé, ale kdo se zajímá o přírodu, ten to rád přejde.
Pobavilo mne třeba: Pozoroval jsem jednu ještěrku tak dlouho, až se zahrabala do půli těla, pak jsem k ní přistoupil a zatahal ji za ocas; velice ji to překvapilo a hned vylezla ven podívat se, co se děje; zadívala se mi udiveně do tváře, jako by říkala: "Proč mne taháš za ocas?"
A ediční poznámka na závěr je trefná: ...Síla této knihy není v jednotlivých faktech, často dávno překonaných, ale ve zcela moderním, pronikavém nazírání a myšlení, které jejího autora dovedlo k epochálnímu objevu vývojové teorie.

22.12.2020

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Poslechnuto jako audiokniha, protože do knihy bych se asi nepustila. Ale byl to docela fajn poslech, i když ne zrovna veselý. Jak už tu někdo napsal bylo to ode zdi ke zdi, skoro jako kdyby obyčejný, klidný život neexistoval, ale je možné, že ten byl v letech, které v knize nebyly. ;-)

22.12.2020

Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seFredrik Backman

Poslechnuto jako audiokniha, skvěle načtená Valerií Zavadskou, která opravdu umí vtáhnout do děje. Vyprávění očima dítěte děj skvěle odlehčovalo, i když témata zrovna veselá nebyla. Vlastně mne vůbec nenapadlo srovnávat to s Muž jménem Ove, i když ve výsledku mají hodně společného. Obě odkazují na to, že člověk nemá soudit lidi podle prvního dojmu, obzvlášť, když o nich vlastně vůbec nic neví.
Jen to krmení psa sladkostmi mi tedy dost vadilo.

08.11.2020