eva-lupen

Přečtené 392Odpusťte mi, váš Leonard
leden 2022 (10.-21.)
Odpusťte mi, váš Leonard 2015, Matthew Quick

Když jsem knihu začala číst, zdála se mi skvělá. Postupně ale mé nadšení upadalo a na konci z něj moc nezbylo. Téma super, Leonard uvěřitelný, ale pak to celé nějak upadá a vlastně se tam nic převratného neděje. A trochu mi vadily ty poznámky dole, které mne vždy vytrhly z děje. Přesto jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.


Srdce z kamene
? - leden 2022
Srdce z kamene 2020, Sabine Ebert

Co napsat víc než Kalina... Jen, že mne to nalákalo na sérii o porodní bábě. :-)


Ernettiho stroj
prosinec 2021 - leden 2022
Ernettiho stroj 2021, Roland Portiche

Napínavé, čtivé, ne tak překombinované jako Dan Brown a nechápu spojitost s Bondem. Nesmí se to samozřejmě brát úplně vážně, je to prostě sci-fi. Pár zajímavých info a námětů k zamyšlení (i když nic nového) se tam najde, ale logických chyb také.


Čas zrady
listopad 2021 - leden 2022
Čas zrady 2019, Sabine Ebert

Opět super počteníčko, hned jdu na další díl. Jen mne tu tedy překvapují ti čeští vévodové... Neměli my jsme knížata?


Ledová země
říjen - prosinec 2021
Ledová země 2008, John Flanagan

Pěkné. Poslouchám to jako audioknihy a vždycky je hrozně rychle konec. Jdu na další díl.


Moudrost zvířat - Jak zvířata myslí a co cítí
říjen - listopad 2021
Moudrost zvířat - Jak zvířata myslí a co cítí 2020, Virginia Morell

Musím říct, že pro mne většinou nic objevného. To, že zvířata nejsou nemyslící stroje, vím už dávno a nechápu, že se to oficiálně připouští až v poslední době. Je ale pravda, že se stále ještě setkávám s názory, že si zvířata polidšťujeme. Ale vždyť člověk je také jenom zvíře! Je jasné, že k tomu aby se u někoho rozvinula inteligence, tak k tomu musí mít podmínky. Prase zavřené celý život v chlívku, kde se sotva otočí, se asi bude projevovat jinak než to, které má nějakou svobodu. Ani "blbá" slepice není hloupá. Jediné, co jsem netušila, bylo to, že si papoušci (a možná i jiní ptáci) dávají ve své řeči jména. Ale třeba se časem zjistí, že si jména dávají i jiná kolektivní zvířata. Tam je přece důležité vědět kdo je kdo. Knihu určitě doporučuji všem, kdo nějaké zvíře vlastní nebo si ho chtějí pořídit, aby si ho víc všímali, dopřáli mu co nejlepší podmínky a byli mu dobrým parťákem. P.S.: Čím víc čtu o Darwinovi, tím je mi bližší a víc ho obdivuju.


Za války, 1918: Příslib naděje
říjen - listopad 2021
Za války, 1918: Příslib naděje 2021, Cynthia Harrod-Eagles

Opět skvělé čtení a opět budu natěšeně čekat na další díl.


Pátá hora
? - říjen 2021
Pátá hora 2021, Paulo Coelho

Tak určitě je to příběh na zamyšlení, ale nijak mne to nenadchlo.


Mladý sokol
říjen 2021 (01.-16.)
Mladý sokol 2019, Sabine Ebert

Super historický román! Čtivé, zajímavé, reálné, ale vůbec ne hrubé. Tahle doba mi v jiných románech nějak nesedla, právě třeba pro tu hrubost a nesympatické postavy. Tohle je fajn. Jsem ráda, že budou víc než 3 díly.


Mistr mystifikace
září - říjen 2021
Mistr mystifikace 2018, Sabine Ebert

Překvapivě čtivé a zajímavé. Porodní bábu jsem ještě nečetla, ale nejspíš na ni časem také dojde. Jdu na další díl.


Modrý kámen
červenec - říjen 2021
Modrý kámen 2007, Barbara Wood

To byla taková blbost, že kdyby to nebylo víc příběhů, tak bych to určitě nedočetla. Na konci každého jsem si řekla Proboha, co to bylo! Jediné, co mne zaujalo, byly ty oleandry a zajímalo by mne, jestli by to bylo možné.


Sanditon
? - srpen 2021
Sanditon 2009, Jane Austen

Potřebovala jsem nějakou oddechovku a rozhodně jsem nebyla zklamaná.


Podvolení
červen - červenec 2021
Podvolení 2015, Michel Houellebecq

Téma zajímavé, kniha nic moc, hlavní hrdina blb. Docela mne vyděsilo, kdo všechno může učit a trochu mne uklidnil až doslov. Ale je fakt, že fůra studovaných lidí je tak zaměřených jen na svůj obor, že jim chybějí všeobecné znalosti, a selský rozum se jim zdaleka vyhnul. Co se tématu týče, tak bych se velice divila, kdyby si to ženy, které v tom nebyly vychovány od malička, nechaly jentak líbit. Chlapi možná, půlka žen také (než by zjistily, že není nic příjemného být na někom totálně závislý), ale druhá půlka žen určitě ne.


Spát v moři hvězd. Kniha II.
červen - červenec 2021
Spát v moři hvězd. Kniha II. 2021, Christopher Paolini

Skvělá kniha. Obdivuji autorovu fantazii. Tedy já si to vše dokázala v pohodě představit, ale vymyslet to, bych nedokázala ani náhodou. :-) Zároveň je vše věrohodné a je znát pečlivá příprava. I když to dalo fušku, jak píše autor v závěru, tak to rozhodně stálo za to! Jen nechápu, proč je to u nás v knihovně jako fantasy/sci-fi a ještě ke všemu v Dětském oddělení. :-D


Hořící most
červen - červenec 2021
Hořící most 2008, John Flanagan

Poslechnuto jako audiokniha a poslouchalo se to móc dobře. Pro dospělé je to spíš dobrodružná pohádka, ale i pohádky jsou někdy potřeba. :-)


Žítkovské bohyně
červen 2021 (13.-24.)
Žítkovské bohyně 2012, Kateřina Tučková

Asi jsem od toho čekala trochu víc, ale četla se dobře a téma bylo zajímavé, takže vůbec nelituji, že jsem se do ní pustila.


Spát v moři hvězd. Kniha I.
duben - červen 2021
Spát v moři hvězd. Kniha I. 2020, Christopher Paolini

Super knížka. Vůbec by mne nenapadlo, že je to od stejného autora jako Eragon a spol. Tím nechci říct, že jsou dračí jezdci špatní, ale že se jim to vůbec nepodobá. Čte se to jedním dechem a vůbec nevadí, že je to taková bichle. Jediné co mě naštvalo, že na konci nebyl konec a druhý díl u nás v knihovně zatím nemají. :-(


Poutník, čarodějnice a červ
? - červen 2021
Poutník, čarodějnice a červ 2019, Christopher Paolini

Fajn počteníčko, ale než jsem se nadála, tak byl konec. :-)


Deklarace závislosti
duben - květen 2021
Deklarace závislosti 2020, Jan Drnek

Tak dočteno. Musím přiznat, že třetí díl už mne nebavil tak, jako ty předchozí. V bitvě jsem chvílema nevěděla, zda se jedná o nás nebo o Prusy, ale víc mi asi vadil ten konec. Bylo by to sice fajn, kdyby to tak bylo, ale myslím, že je naivní si myslet, že by se to všem lidem líbilo. Třeba popírání Darwinismu, to že je člověk vlastně pořád zvíře a lidskost (morálka, křesťanská víra...) se v něm většinou nějak pere s tou opicí a přírodními zákony a pudy. Člověk přece není dokonalý (teda kromě Maxe :-D) a ne každý chce sloužit státu a Bohu. Obzvlášť tomu katolickému! A ještě nám pomluvil Ferdu (Fr. Ferdinanda d´Este)...


Za války, 1917: Cesta bez konce
duben - květen 2021
Za války, 1917: Cesta bez konce 2020, Cynthia Harrod-Eagles

Opět přečteno jedním dechem a už se nemohu dočkat dalšího dílu. Co napsat víc? Prostě skvělá válečná série, která se neodehrává na bojišti. Svět se mění, a to hlavně ženský svět.


Válka na zkoušku
duben 2021 (04.-12.)
Válka na zkoušku 2020, Jan Drnek

Opět dokonalý Max... a spousta hrozných překlepů a slovních spojení jak z chytrého telefonu, kdy se člověk musí smát (nebo brečet). Jinak děj super, opět fůra filosofie a skvěle popsaná bitva. V takovém Rakousku by bylo fajn žít, ale co pak? Max nebude žít věčně a kdo ví, co by s říší provedli jeho následovníci.


Zaklínač – komplet 7 knih
? - duben 2021
Zaklínač – komplet 7 knih 2017, Andrzej Sapkowski

Poslechnuto jako audiokniha skvěle načtená Martinem Fingerem. Děj ságy byl dost napínavý, ale nechápu proč se to jmenuje Zaklínač, když je to spíš o Ciri. Jen jsem od toho čekala tak nějak víc. Na konci jsem měla pocit skoro ztráty času, protože to nijak nedopadlo a nic mi to vlastně nedalo. Jsem zvyklá na něco hlubšího a to mi tu tedy hodně chybělo. Takové vyšumění do prázdna. Myslela jsem, že tam chybí další díl, ale Bouřková sezona už o Ciri není a nenavazuje. Jen ten Martin Finger se dobře poslouchá :-).


Zaklínač – komplet 8 knih
únor - duben 2021
Zaklínač – komplet 8 knih 2019, Andrzej Sapkowski

Poslechnuto jako audiokniha skvěle načtená Martinem Fingerem. Děj ságy byl dost napínavý, ale nechápu proč se to jmenuje Zaklínač, když je to spíš o Ciri. Jen jsem od toho čekala tak nějak víc. Na konci jsem měla pocit skoro ztráty času, protože to nijak nedopadlo a nic mi to vlastně nedalo. Jsem zvyklá na něco hlubšího a to mi tu tedy hodně chybělo. Takové vyšumění do prázdna. Myslela jsem, že tam chybí další díl, ale Bouřková sezona už o Ciri není a nenavazuje. Jen ten Martin Finger se dobře poslouchá :-).


Námořník
únor - duben 2021
Námořník 2020, Jan Drnek

Super knížka. Škoda, že to takhle nebylo (bohužel by asi ani nebylo, i kdyby se z Maxe stal císař - tak dokonalý určitě nebyl). Je to tedy kniha spíš k zamyšlení než dějová, ale dost s ní souzním. Jen jsem si teda vůbec nezvykla na chybějící uvozovky přímé řeči. Měla jsem pocit, že to ani nedám. Jo a nesedělo mi tam pár dat a duševní čilost lidí v dost pokročilém věku. Ale pokračuji dalším dílem.


Pochod Radeckého
březen - duben 2021
Pochod Radeckého 2019, Joseph Roth

Nedočetla jsem. Vůbec mne to nebavilo. Přišlo mi to spíš depresivní než nostalgické.


Případ doktora Karpety
únor - březen 2021
Případ doktora Karpety 2019, Jaroslav Boček

Překvapivě dobrá a čtivá kniha. Mám smysl pro nesmysl, takže mi na tom nepřišlo nic divného. Teda ano, divím se, že to v té době vůbec vydali.


Dvacet tisíc mil pod mořem
? - únor 2021
Dvacet tisíc mil pod mořem 1937, Jules Verne

Jedna z mých nejoblíbenějších a nejčtenějších knih v dětství.


20 000 mil pod mořem (komiks)
? - únor 2021
20 000 mil pod mořem (komiks) 2010, Jules Verne


V zajetí zimy
prosinec 2020 - leden 2021
V zajetí zimy 2020, Naomi Novik

Skvělé! Ještě lepší než Ve stínu hvozdu. Nemohla jsem se od knihy vůbec odtrhnout. Se stylem vyprávění více postav nemám vůbec problém, spíš mi tam chyběl úhel pohledu Staryka, kterého jsem si zamilovala docela rychle, protože do těhle typů vidím :-D. Jen konec by se mi líbil trochu propracovanější, míň akční a víc komunikační a emoční. Irina i Mirjem mi přišli studenější než Starykové...


Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři
prosinec 2020 - leden 2021
Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři 2018, Aleš Palán

Poslechnuto jako audiokniha načtená různými hlasy, takže to působilo jako skutečné rozhovory. Příběhy jsou to zajímavé, ale někteří samotáři mi přijdou nevyrovnaní, sebetrestající... a jiné bych zase mezi samotáře nezařadila (druhá žena). Zřejmě tak také skončím a už se na to těším :-). Jen nemám moc ráda zimu, takže hory mou volbou asi nebudou. Naštěstí lze divočinu najít i jinde.


Dítě Bridget Jonesové
prosinec 2020 (22.-27.)
Dítě Bridget Jonesové 2016, Helen Fielding

Poslechnuto jako audiokniha načtená Martinou Hudečkovou, takže jsem měla chvílemi pocit, že poslouchám film, z kterého jsem tedy viděla jen kousky, takže mi to přišlo stejné. Nic víc než zábavu jsem od toho nečekala, takže jsem zklamaná nebyla. Jako vtipná oddychovka fajn.


Cesta kolem světa
listopad - prosinec 2020
Cesta kolem světa 1959, Charles Darwin

Na tuhle knihu jsem narazila v knihobudce a jsem moc ráda, že jsem ji tam nenechala! Je tak dobrá a pěkně napsaná, že to člověku až bere dech. Stejně tak samotný Darwin. Jeho názory jsou neskutečně moderní, je vtipný, velice pokorný a skromný, a jeho pozorovací schopnosti jsou úžasné. Je jasné, že některé popisné odborné pasáže nejsou až tak čtivé, ale kdo se zajímá o přírodu, ten to rád přejde. Pobavilo mne třeba: Pozoroval jsem jednu ještěrku tak dlouho, až se zahrabala do půli těla, pak jsem k ní přistoupil a zatahal ji za ocas; velice ji to překvapilo a hned vylezla ven podívat se, co se děje; zadívala se mi udiveně do tváře, jako by říkala: "Proč mne taháš za ocas?" A ediční poznámka na závěr je trefná: ...Síla této knihy není v jednotlivých faktech, často dávno překonaných, ale ve zcela moderním, pronikavém nazírání a myšlení, které jejího autora dovedlo k epochálnímu objevu vývojové teorie.


Šikmý kostel
listopad - prosinec 2020
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Poslechnuto jako audiokniha, protože do knihy bych se asi nepustila. Ale byl to docela fajn poslech, i když ne zrovna veselý. Jak už tu někdo napsal bylo to ode zdi ke zdi, skoro jako kdyby obyčejný, klidný život neexistoval, ale je možné, že ten byl v letech, které v knize nebyly. ;-)


Babička pozdravuje a omlouvá se
listopad 2020 (03.-08.)
Babička pozdravuje a omlouvá se 2015, Fredrik Backman

Poslechnuto jako audiokniha, skvěle načtená Valerií Zavadskou, která opravdu umí vtáhnout do děje. Vyprávění očima dítěte děj skvěle odlehčovalo, i když témata zrovna veselá nebyla. Vlastně mne vůbec nenapadlo srovnávat to s Muž jménem Ove, i když ve výsledku mají hodně společného. Obě odkazují na to, že člověk nemá soudit lidi podle prvního dojmu, obzvlášť, když o nich vlastně vůbec nic neví. Jen to krmení psa sladkostmi mi tedy dost vadilo.


Do Ohňové země
říjen - listopad 2020
Do Ohňové země 1976, Richard Hough

Na tuhle knihu jsem narazila v Knihobudce, a protože jsem v Ohňové zemi byla, tak mne zaujala. A příjemně překvapila. Jsou v ní zajímavě a čtivě popsány všechny objevitelské výpravy při hledání západní cesty do Indie, od Magalhâese, přes Draka, Byrona a další, až k cestě autorově. Člověku se vůbec nechce věřit, jak to ti lidé tenkrát mohli vydržet a někdy i přežít. Opravdu zajímavá historicko-cestopisná kniha.


Střípky času
září - říjen 2020
Střípky času 2019, Petra Slováková

Žádný zázrak, ale číst se dá. Začátek tedy nic moc, občas moc slaďárna, občas moc předvídatelné, závěrečný boj moc zrychlený, spousta nevyužitého potenciálu... Ale jako fantasy oddychovka to ujde.


Knihovna na Černohůrce
září - říjen 2020
Knihovna na Černohůrce 2016, Scott Hawkins

Uf. Teda několikrát jsem byla rozhodnutá dál nečíst, protože to bylo fakt hnusné, ale další kapitola byla zas jindy a jinde a ne tak odpudivá, takže jsem četla dál. Můj názor je vlastně totožný s Alma-Nacida, takže nevím co jiného napsat.


Rozvaliny Gorlanu
? - říjen 2020
Rozvaliny Gorlanu 2008, John Flanagan

Poslechnuto jako audiokniha skvěle načtená Matoušem Rumlem, a ač už dávno nejsem cílová skupina, poslouchalo se to moc dobře. Takové pohlazení po duši, i když akce tam samozřejmě nechybí. Určitě budu pokračovat v dalších dílech.


Ve stínu Hvozdu
září 2020 (02.-22.)
Ve stínu Hvozdu 2019, Naomi Novik

Tahle knížka mne úplně pohltila, i když jsem si při čtení uvědomila, že je to vlastně horor. Ale prý je to pohádka :-D. No rozhodně není pro děti. Příšerama a mrtvolama se to jen hemží, erotice se to také nevyhnulo, ale vlastně mi tam chybělo víc intimity rozvíjejícího se vztahu. Narozdíl od ostatních mi teda Drak nevadil, spíš právě naopak. Takové povahy znám a vím, že nabubřelost, odtažitost a zdánlivá pýcha jsou často jen obranou před světem. Velice čtivá kniha, jen část hlavní bitvy mne nějak nebavila a také mi přišlo divné, že nezkušená Agnieszka najednou kouzlila jak divá. Myslela jsem , že to bude nějak vysvětleno, ale nebylo. Ale konec se mi líbil, protože jsem cítila, že Hvozd musí mít nějaký důvod.


Hora mezi námi
září 2020 (10.-22.)
Hora mezi námi 2017, Charles Martin

Poslechnuto jako audiokniha. Pěkné. Moc dobře se to poslouchalo. Nejdřív jsem tedy viděla film, takže mne konec nepřekvapil, ale film byl jen hrubý výcuc, byl knihou spíš inspirovaný a chybí mu hloubka příběhu. Určitě doporučuji.


1 ...