Poslední

Chtěla zažít dobrodružství. Nikdy by ji nenapadlo, jak daleko všechno zajde… Začalo to jako televizní reality show, nazvaná příznačně Ve tmě. Dvanáct účastníků vysadili v hlubokých lesích a vystavili podmínkám, které měly prověřit jejich sílu, odolnost, vytrvalost. Izolovaní od vnějšího světa netuší, že v něm došlo k něčemu strašlivému......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323623/big_posledni-ZBU-323623.jpg 3.3553
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

The Last One, 2016

Kniha Poslední

Tereza137
17.12.2021

Za mě kniha byla celkem super. Napětí tam bylo zhruba hned od začátku, až do konce. Kniha je rozdělená do dvou fází, které se mezi sebou prolínají. První fáze je ta, kde jsou všichni soutěžící a snaží se vyhrát milion dolarů (úkoly byly něco podobného jako ve známé Reality show „Kdo přežije ... ”). A druhá fáze příběhu se týkala už samotné hlavní hrdinky, která se snaží přežít v postapokalyptické společnosti. Jediný, za co ubírám *, tak to je to, že hlavní hrdinka je hrozně naivní, hysterická, tvrdohlavá a nic si nenechá vysvětlit. A dále ubírám za to, že je tam hodně postav, které nejsou moc dobře popsané a mají přezdívky a později jména, která k těm přezdívkam nejsou dána, ale musíte hodně pečlivě číst, abyste přišli na to, kdo je kdo. No a konec byl též takový, že to mohlo skončit jinak (připadal mi otevřený), ale možná se pletu a mělo to skončit tak, že opravdu je vše "ztraceno".

Je to moje první postapokalyptická knížka a i když tyto knihy s tímhle žánrem opravdu nemusím, tak si myslím, že knížka je fajn. Stojí za to, si ji přečíst.

Ismahan
02.09.2021

Knihu jsem otvírala s obavou, co mě čeká, když jsem četla hodnocení... Nakonec jsem byla mile překvapena a až do poslední chvíle napnutá, jak to dopadne. No, nechte se překvapit.

Rolada88
01.08.2021

Dlouhý, nudný , moc akce tam nebylo. Přitom námět super. Mám pocit ze jsem viděl něco hodně podobného z filmovaný.

mi-380
20.04.2021

Vděčný námět, výborný nápad, slušné napětí. Ale co ta hlavní hrdinka? Autorka nás neustále přesvědčuje, jak je skvělá, jak jí mají okamžitě všichni rádi, mně to ale vychází jinak. Zoo se dostává povážlivě často na pokraj hysterie, neustále něčeho lituje, většinou sama sebe, její jednání je k naštvání nelogické a stále dokola omílaný popis jejích duševních pochodů zpomaluje celou druhou polovinu knihy až ke kritické mezi, při níž jsem uvažoval o kolonce „nedočteno“. Nakonec jsem s hlavou v dlaních dočetl, ale byla to moje první a také poslední Oliva. Prostě Poslední.
65 % (zatím 540 hodnotících, jejich průměr se shoduje s mým).

Denisa121
10.04.2021

(+ SPOILER) Prvních 50 stran jsem se spíše nudila a snažila se zorientovat v postavách. Jakmile jsem se dostala přes nudný začátek, docela jsem se do děje začetla, kniha v současné situaci tématická (autorka měla v roce 2016 asi křišťálovou kouli :)) Trochu mne zklamalo neúplné uzavření příběhu. Na autorčinu prvotinu kniha nebyla špatná, ale četla jsem i lepší kousky. Neurazí, nenadchne - za mne takový lepší průměr.

sgjoli
19.03.2021

Bohužel i kniha Poslední se řadí mezi mé nedočtené tituly, ač i tady zněla anotace dost lákavě...
Přečetla jsem asi tak slabou třetinku a musela jsem to vzdát. Hlavní hrdinka naprosto plochá, nijaká a nezáživná. Stejně tak dějově se mi zdálo, že autorka klouže děsně po povrchu. Na mne to bylo dost nemastné neslané a já se dost rychle začala nudit. Přitom námět přímo vybízel, aby to hned od začátku byla slušná pecka. Ale ten začátek byl prostě zabijácky nezáživný, takže bohužel nic no...

capricorn__
03.01.2021

Já jsem s knížkou nadmíru spokojený. Od četby jsem dostal přesně to, co jsem od ní i čekal. Je nutno podotknout, že "Poslední" je moje první postapokalyptická kniha, takže se moje nadšení nejspíš opírá od toho, že jsem ani žádnou jinou podobnou knihu neznal. To nicméně nic nemění na tom, že i po čtyřech letech mám chuť si knížku otevřít znovu a ještě jednou se do ní ponořit. Líbí se mi nápad, ale i provedení. Vyrůstal jsem na sérii "Survivor" od CBS, takže mě moc nadchlo, že něco podobného existuje i v literárním světě. Obvykle se ale stává, že se něco, co existuje v literatuře, promítne do světa filmů (viz třeba - nešťastnou náhodou - 1984 a the Big Brother), takže tohle je poněkud netradiční. Je pravda, že psát reality-show v knize není nic jednoduchého a autorka podle mě narazila na množství postav i otřepané a zvláštní fráze (což nakonec budí dojem, že by i tato kniha více fungovala jako opravdová reality-show). Pokud ale i tak srovnám "Poslední" s knižní sérií "Hunger Games" (což je další antiutopická kniha, od které si podle mě Alexandra Oliva vypůjčila inspiraci), "Poslední" jednoznačně vede. A proč? "Poslední" má (aspoň na můj vkus) daleko lepší psychologii postav, hlavní myšlenku a i příběh se mi zdá daleko promyšlenější, atmosféra je hutnější. Některé části mě sice nutily říct si: "Hm? To fakt?", ale toto je autorčina prvotina, takže rád odpouštím. Spíš by mě zajímalo: to A. Oliva přestala psát, nebo se její nové knihy akorát nepřeložily?

matfan
18.11.2020

Na knihu má hodně rozporuplný názor. Některé pasáže dobré, jiná zklamaly.