eliska8983 eliska8983 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha je úžasné čtivá, psaná přesně tak, aby čtenáře chytla a nepustila. Dej se sice střídá v čase, což mi u drtive většiny knih vadí, ale autorka střídá časy tak mistrně, že se v knize vůbec neztracite. Postupně vás seznamuje s postavami, s událostmi, a tedy vás skákání v ději nijak nemůže překvapit, totéž přechody z kapitol, kdy si náhodně autorka vybírá, jestli nás něčím překvapí tam na konci kapitoly, tam na začatku, tam zase na začátku a tam nechá konec kapitoly zase vyplynout.
Určitě si nemyslím, že se jedná o zdimacku na city, jak to zde někteří hodnotící píšou. Určitě jsem při knize nebrecela a nepřipadá mi, že by autorcin zamer byl zdimat z lidí city, ba naopak - předat jim historii zasazenou do čtivé podoby do proklesleneho vývoje různých postav.
Někteří hodnotící zde vytýkají autorce výběr tématu a že holocaust byl popsán stokrát. Ano, v literatuře se téměř vše opakuje stokrát. Umění je to napsat jako paní Mornštajnová, s vkusem, citem, ctivosti, grácií, pochopením tak, aby zaujala mladé i starší
Velmi podařená kniha.

(* A jako bonus jsem ve Valašském Meziříčí a dodává to knize opět jakýsi bližší vztah. :))

09.01.2022 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

No tak zde není třeba rozepisování. Naprosto skvělá, dokonalá, úžasná kniha, satira na život smetánky, vtip na každé stránce, úžasný jazyk, opravdu nutnost přečíst. Kdyby bylo možné dát víc hvězdiček, dám víc.

06.01.2022 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Po několika letech jsem se odhodlala si knihu přečíst, neboť mě odrazovala spousta negativních hodnocení, a nestačím zírat - kniha předčila má očekávání, byla napsaná skvěle, bavilo mě střídání v čase a střídání vypravěčů, člověk si zpětně chtěl pročítat nějaké stránky, aby mu celý příběh zapadl do škatulky.

Všechny postavy byly nesympatické, ale to je právě dělalo zajímavými, člověk do poslední chvíle neví, jak přesně se děj vyvine a jak to celé dopadne, psychologie postav je vykreslená věrohodně.

Čtivý a svižný příběh s originálním nápadem, dobrým zpracováním a zápletkou, na kterou si čtenář přichází pomalu a postupně. Jo, todle bylo hodně povedené.

A ještě poznamka: Stěžování si na hlavní postavu, že je nesympatická, že je otravná a ufňukaná, že se do ní nejde vcítit - kdyby autorka vytvořila sympatickou obdivuhodnou postavu, nebyl by tento příběh takový. Takže je trochu mimo mísu ji za to kritizovat.

30.01.2022 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Dokonalá kniha od nadčasového a velmi inteligentního spisovatele. Čapka člověk může číst zas a znova a neomrzí. Myšlenky, slovní zásoba, filozofický aspekt, dialogy, vystiznost na pár stránkách dramatu, prostě samé plus, plus, plus.

11.12.2021 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Novela nabízející pohled do života lidí jedné malé vesničky Želary, ale především do osobního vývoje a proměny Elišky - Hany z velkoměstské lékařky na vesnickou Jozovu Hanuli. Kniha plná emocí a citu se odehrává na pozadí druhé světové války, ovšem téma bojů slouží pouze jako kulisa pro příběh Jozy a Hany, v němž oba zjišťují, že život ve dvou může být krásný a šťastný nezávisle na tom, jaká kritéria štěstí jsou určovány ostatními lidmi.
Úžasný příběh plný sebeuvědomění, vykreslení dílčích motivů, pohnuté osudy postav.
Vyprávěno z pohledu Elišky. Spousta jemných náznaku, jednoduchých vět a "výkřiků do tmy", které navozují atmosféru a předurčují vývoj příběhu.

06.02.2022 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale toto je jedna z nejpopulárnějších knih na bookstagramech a tik toku?
- Hlavní postavy... Toto jsou dospělí lidé? Vzdělaní? Chovají se jak malé děti. Ale totálně.
- Přiblblé výrazy a sprostá slova nejsou důkazem humoru, opravdu ne.
- Erotická scéna... Asi ji nechám být, radši.
- Zápletka byla... Kde přesně? To že si se svými kamarády neumíte normálně promluvit a musíte bez souhlasu nekoho líbat? Aniž byste si všimli kdo to je? A předstírat že s ním chodíte? Wtf. Vždyť to nedává absolutně smysl. A hned první promluvy postav... "Vy jste mě právě polibila?" "Ne." "Vážně?" "No tak možná, ale není to tak, jak to vypadá." "A jak to je?" "Poslyste, nechci být nezdvorila, ale do toho vám vážně nic neni..." Dělá si srandu? Doslova ho políbí a mu do toho nic není? A podobných nesmyslů je plná kniha.
...

12.03.2023 2 z 5

Vzhledem k povaze díla jsem očekávala, že celá kniha bude ponurá a depresivní, resp. že takové emoce bude vyvolávat u mě jakožto u čtenáře, ale... Po přečtení knihy (do níž se člověk začte tak, že ji za jeden den zhltne jako nic) jsem, ke svému vlastnímu překvapení, měla společně s Šuchovem dobrý pocit ze slušně vydařeného dne. Ačkoli slušný den v gulagu mi trochu zavání oxymóronem. Nicméně kniha je přesně tak správně dlouhá, správně výstižná, psaná velmi čtivým stylem, využívá bohatý slang, popisuje vše do nejmenších detailů, ale přitom se člověk nenudí, jednoduše velmi dobře psané dílo, ke kterému stojí za to se dostat.

12.12.2021 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Knihu jsem si koupila díky "vyhajpování" nejen zde, ale i od ostatních čtenářek v mém okolí, slyšela jsem na ni jenom spoustu chvály. Inu, byla chyba si knihu rovnou kupovat.
Co se mi na knize líbilo? Krásná obálka. Celá série je krásne zpracována.
Co se mi na knize nelibilo?
Vse ostatní. Extrémně jednoduchý a plochy dej, nevýrazné postavy, všechny byly neuvěřitelně jednoduše ztvárněné, občas až nudné popisné pasáže, neboť se dej nikam neposouval, nezajímavé situace, žádný humor, jednoduché věty, romantikou bych to určitě moc nenazvala. Musela jsem se knihou prokousat. Stránky mi vůbec neutikaly, po docteni knihy jsem si prakticky nemohla vzpomenout, o čem byla. Opravdu celkově nevýrazná, nezajímavá kniha.

Bohužel musím knihu označit jako přešlap.

01.01.2022 2 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

První třetina knihy byla vcelku čtivá a nenásilná, ovšem potom to začala být neskutečná nuda, neustále se opakující prvky, dialogy, hádky, nerozhodnost hrdinů, ano, ne, ne, ano, chci, nechci, roztažené do několika stránek. Nejhorší je, že ať už sáhnete po jakékoli knize Mony Kasten, narazíte na stejné opakující se postavy ve smyslu jejich charakterovych a minulostních podobnosti - postavy se špatnou minulosti, pronásledují je jejich démoni a proto nemůžou být, s kým by chtěli, protože jim chybí dostatek komunikačních schopnosti a nemůžou si o tom prostě normálně promluvit, ale místo toho se budou neustále dohadovat a domyslet si, co si asi ten druhý myslí. Ne, ne, ne. Dvě hvězdičky za čtivost.

12.12.2021 2 z 5

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

(SPOILER) Kniha ve mně zanechala takový smíšený dojem.
Čtivé? Rozhodně.
Vykreslení psychických problémů? Většinu knihy relativně věrohodné, oceňuji zakompování "odborné" pomocí.
Děj pomalý, ovšem knihy tohoto žánru prostě takové bývají. Rozhodně mi mnohem víc vyhovuje tempo Laury Kneidl, než neustálé "jo, ne, miluju tě, nechci tě" Mony Kasten. V knize se nutné nemusí pořád něco dít, aby byla zajímavá.

Problém jsem měla s pár body. Například s přílišným opakováním vnitřních pocitů Sage - nechápejte mě špatně, je samozřejmě dobře, když známé pohnutky a víme o chování postavy. Ale zde bylo opravdu na každé stránce popisované, jaké má Sage strachy, obavy, neustále se vracela k osobě ze své minulosti... A kniha by mohla být o tolik pasáží kratší. A rozhodně by se oba díly mohly spojit do jednoho.

Můj nejméně oblíbený trope - nekomunikování hlavních postav. Ach, jak já to nesnáším. Sage prostě nechce nic a nic Lucovi říct a na konci knihy je jejich roztržka tak nesmyslně vyhrocená, že jsem chtěla knihou hodit. Stačilo by PROMLUVIT. Ale to by autorka neměla o čem psát, že.

Jak už zde někdo zmínil, Sage je na mizine, ale peníze na utrácení za dovoz jídel, dárky, věci na Halloween a další věci má? Aha aha. To dává smysl. A nesmyslných pasáží tam bylo víc, ale nechci zde psát úplně vše.

Co na to říct. Zatím dvě hvězdičky, než se nad hodnocením pořádně zamyslím.

07.04.2022 2 z 5

Truly Truly Ava Reed (p)

Tak toto bylo velké zklamání.
Jedna postava protivnější než druhá, naprosto nepochopitelné chování protagonistů, pořád dokola sledujeme myšlenkové pochody postav, které se ale opakuji a opakuji a opakují, chemie mezi nimi není absolutně žádná, celý jejich vztah se vyvine prostě úplně z ničeho, děj nijaký, prostě přešlap.

05.03.2022 odpad!

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

(SPOILER) Milý příběh zasazený do příjemného prostředí, bavilo mě to, četlo se to samo.
Vytykam ovšem autorce pár nesrovnalosti...
Jako například, Ryan má zlomenou ruku, kvůli čemuž nemůže vynést zavazadlo Lene hned na začátku příběhu, ale o pár stránek dal jí může nést z kopce, lyžovat a dělat vsechny ty věci?
Totéž Lena... Narazí si kotník tak, že nemůže chodit, ale večer už může všude trajdat?
Chtělo by to doladit detaily, jinak ovšem příjemné čtení. Nic náročného, pohodová četba na odreagování, a v rámci romantických knih bych ji určitě zařadila mezi ty povedené, příběh měl asi vše, co člověk od takového románu očekává. :) Po dlouhé době opravdu povedená knihy v rámci svého žánru.

13.01.2022 5 z 5

Gabrielovo Inferno Gabrielovo Inferno Sylvain Reynard

Tak toto byl opravdu zbytečně strávený čas. Kniha je nebetyčně hloupá, postavy jsou jedna horší než druhá, klišé s Dantem a Beatrice je po miliontém opakování už jak pěst na oko, téma profesor/student uchopeno jako největší kýč (což je ostatně celá kniha). Postavy se chovají naprosto nesmyslně, slova, která pronášejí, by v životě nikdo průměrně inteligentní neřekl, chovají se jak malé děti.
Nevěděla jsem, jestli se smát nebo brecet, každopádně tato kniha je za mě velké jednoznačné ne.

11.12.2021 1 z 5

Sestřička Carrie Sestřička Carrie Theodore Dreiser

Společenský román, v němž je detailně popsán vzestup i pád lidí, cesta za americkým snem, americká společnost ve dvacátých letech minulého století a poměry v ní, materialismus a konzumní společnost, její hodnoty, velkoměstský život, pozlátko života, o kterém každý sní, ale který není vždy tak krásný, jak se zdá.
Úžasná kniha, která v člověku rezonuje dlouho poté.

24.01.2022 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Laura Kneidl

Ach jo, Lauro, proč to děláš. Zmenšit obsah dvou knih do jedné a dala bych tomu průměrné tři hvězdičky. Možná. Ale tento díl byl tak extrémně nezazivny, repetitivni, ubijejici, Sage byla naprosto na facku v tolika aspektech, pomalé sbližování, zase to věčné "chci ho, ale nemůžu s ním mluvit", pořád nemá peníze, ale utrácí za blbiny, slovo komunikace jí nic neříká ... Dočetla jsem, ale kdybych si knihu nekoupila, odložím ji po prvních pár stránkách.

27.05.2022 1 z 5

Vertigo Vertigo Patrik Girgle

Já se zde asi vyvaruji jakéhokoli hodnocení hvězdičkami, protože já tuto knihu prostě absolutně nechápu. Dočetla jsem ji s velkým sebezapřením, neboť příliš mnoho vulgarismů, nejasné značení přímé řeči ve smyslu kdo co říká a útržkovité, jednoduché až heslovité věty mi prostě vadily. Čtivost za mě nulová. A vůbec nevadí, že je to krátké, to nutné neznamená čtivé.
Ale opravdu nechápu smysl této knihy - poukázat na deziluze puberťáků a vykreslit jejich život pomocí všech možných negativ, nastínit to, že puberta = chlast, drogy, alkohol, děvky? Vážně?
Nebo autor chce prostě vykreslit nějakou psychologii postav (která zcela zřejmé chybí)? Nebo jde jen o pouhý popis života mladých... Myšlenku nad bezútěšností etap života... Nebo neco jiného? Plytčího? Hlubšího?
Kniha se mi nelíbila, nerozumím jí a víckrát si ji určitě nepřečtou. Očividně nejsem cílová skupina (kdo je tedy cílová skupina?), proto bez hodnocení.

11.02.2022

Výpověď Výpověď Whitney G. (p)

1,5 hvězdičky za to, že a) mě kniha nutila číst dál a dál a že b) se objevovala notná dávka sarkasmu. Jinak teda klišé, což se ale u tohoto žánru očekává, uspěchaný děj, otřesně popsané sexuální scény a nadmíra užívání slov, která v kontextu působí fakt cringe, splácaný děj, nepochopitelné věci jako že kradla a hned ji zaměstnal s takovými penězi, nebo že 2 roky zůstala v práci a k ničemu mezi nimi nedošlo, i když údajně měli mezi sebou tak silnou chemii.
No prostě jako velmi odpočinkové čtení ok, ale má to opravdu hodně "ale".

08.02.2022 2 z 5

Doufat znovu Doufat znovu Mona Kasten

A opět totéž klišé, resp. totéž schéma, jako u všech předešlých knih. Minulostní tajemství obou postav, sobecka hlavní hrdinka, nekonzistentní chování protagonistu, neschopnost normální komunikace, bla bla. U této knihy se akorát jako bonus přidává nuda a táhlý děj, protože autorka opakuje zas a znova jedno a totéž. Pořád dokola.
Oceňuji, že téma učitel - student nebylo uchopena nijak trapně.

29.01.2022 1 z 5

Cítit znovu Cítit znovu Mona Kasten

Ačkoli Začít znovu i Věřit znovu byly pro mě "velký špatný", v této knize se autorka aspoň trochu polepšila, námět nebyl tak ubíjející a příběh byl o trochu sviznejsi. Pořád se držíme zajeteho klišé, postavy mají své temné minulosti a mají problém s komunikací, spousta situaci je vyhrocená a zbytečně vyeskalovaná. Ale zrovna u tohoto dílu to nebylo tak na sílu tlacene, jako u předešlých dvou. Celý závěr autorka pokazila tím, jak se najednou snažila do pár stránek nacpat co nejvíce dramat a působilo to přehnaně. Celkově ale čtivý styl.

29.01.2022 3 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Já si nemůžu pomoct, ale mě to prostě bavilo. Navzdory mnoha negativním recenzím mně prostě kniha sedla. Nutilo mě to číst dál a dál, culit se a prožívat emoce s hlavními postavami. Příběh utíkal, postavy byly super, milé i vtipné pasáže se střídaly v dialozich face to face, v mailových korespondencích, v telefonátech a chatech, chemie mezi protagonisty byla uvěřitelná, prostě pohodová četba. Četla jsem tedy v originále, kterým jsem se musela nejdřív trochu prokousat, protože angličtina byla trochu náročnější, než jsem čekala, ovšem český překlad knize prostě trochu ubere.

Co se týče mých osobních výtek, tak to jsou: Přílišná koncentrace gay/bi/různých ras na jednom místě (až to občas působí "na sílu tlačené"), vedlejší postavy, k nimž jsem si nějak nemohla vytvořit vztah, velké vyhrocení dobrý x špatný v rámci politických stran, a místy pár nesrovnalostí v rámci děje. Hodne krát bylo v knize zmiňované, že se protagonisté někde opíjí, a hodněkrát spolu souložili, což tvořilo až trochu nepříjemný kontrast k jejich až vznešeným e-mailům a počáteční téměř zdrženlivosti. Bylo to prostě nevyvážené.

Celkově hodnotím jako milé čtení, ke kterému se určitě někdy vrátím, už jen proto, abych si pořádně urovnala názor na knihu. Bylo to hodně sladké, ale správně a adekvátně sladké.

Prozatím tedy 4 hvězdičky.

29.01.2022 4 z 5